Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Pet Avg 26, 2011 2:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Internista, nefrolog, uže-Načelnik centra za ESWL i metaboličko ispitivanje kalkuloze urotrakta

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Pon Sep 19, 2011 10:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 19, 2011 9:53 am
Postovi: 2
Pozdrav svima, i ja imam problem sa kamenom koji je krenuo iz bubrega! :( Visednevne neizdrzive muke, bolovi koji ne reaguju na terapiju, plasiranje Double J stent-a, makrohematurija... prvo se kamen nije video... a onda na kontroli posle 7 dana na UZ je bio u pocetnom delu mokracnog kanala velicine 11m... nakon toga sam radila i IVU gde je i potvrdjeno da je kamen u visini donjeg pola bubrega ali velicine 5mm! Savetovano mi je razbijanje kamena! Tako da mi je sada zakazana ureterorenoskopska litotripsija! znam da se radi u kratkotrajnoj opstoj anesteziji...endoskopom se kroz mokracne kanale dolazi do kamena i tu se razbija! Ali me interesuje...da li razbijanje u mom slucaju moralo bas ovom metodom da se radi, a ne npr ESWL -om? Postoperativni tok!? Koliko dugo de ostaje u bolnici i da li se nakon razbijanja kamena ti sitni delovi odmah vade ili se posle ceka da se oni spontano izbace mokrenjem?? Molila bih da mi neko od lekara da svoje misljenje! I naravno interesuju me iskustva onih kojima je ovo vec radjeno ! Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Pon Sep 19, 2011 8:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 15, 2009 7:10 pm
Postovi: 2290
to jeste adekvatna metoda u vasem slucaju...bitno je samo uspesno usitniti kamen, pa cete te delove izmokriti...malo cete odlezati nakon intervencije i istog dana bi trebalo da idete kuci...postoperativni tok ne bi trebalo da bude problematican, moze biti nadrazajnih bolova pri izbacivanju delova kamena, ali se to resava analgeticima ako bude potrebno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Uto Sep 20, 2011 1:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 19, 2011 9:53 am
Postovi: 2
Hvala puno na odgovoru... :) mada mene i dalje interesuje zasto u mom slucaju nije moglo da se radi totalno neinvazivnom ESWL metodom? Ili da se eventualno pokusa sa lekovima koji bi smanjili obim kamena pa bi se tako lakse izmokrio? Iskreno...i plasim se malo opste anestezije :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Čet Sep 22, 2011 7:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
insegura je napisao:
Pozdrav svima, i ja imam problem sa kamenom koji je krenuo iz bubrega! :( Visednevne neizdrzive muke, bolovi koji ne reaguju na terapiju, plasiranje Double J stent-a, makrohematurija... prvo se kamen nije video... a onda na kontroli posle 7 dana na UZ je bio u pocetnom delu mokracnog kanala velicine 11m... nakon toga sam radila i IVU gde je i potvrdjeno da je kamen u visini donjeg pola bubrega ali velicine 5mm! Savetovano mi je razbijanje kamena! Tako da mi je sada zakazana ureterorenoskopska litotripsija! znam da se radi u kratkotrajnoj opstoj anesteziji...endoskopom se kroz mokracne kanale dolazi do kamena i tu se razbija! Ali me interesuje...da li razbijanje u mom slucaju moralo bas ovom metodom da se radi, a ne npr ESWL -om? Postoperativni tok!? Koliko dugo de ostaje u bolnici i da li se nakon razbijanja kamena ti sitni delovi odmah vade ili se posle ceka da se oni spontano izbace mokrenjem?? Molila bih da mi neko od lekara da svoje misljenje! I naravno interesuju me iskustva onih kojima je ovo vec radjeno ! Hvala unapred!


1. Malo je nejasan opis? Kako mislite da se radi URS litotripsija ako je JJ stent u ureteru? I gde se sada nalazi kamen? U donjem polu bubrega ili ureteru?
2. Ako se na RTG snimku ne vidi kamen a nalazi se u kanalu, ESWL nije metoda izbora. Ako se vidi, onda je to druga priča ali bez uvida u snimke je izlišno govoriti.
3. Neretko se desi da se kamen u kanalu (ako je blizu bubrega) ne razbije, već se reponira u bubreg, stavi se stent i radi se ESWL. Pacijent mora i na to da bude spreman.
4. Postoperativni tok nije dug ako intervencija prođe bez komplikacija.
5. Šta može, to se izvadi, šta ne - spontano se izmokri.
5. Nema tog leka koji topi kamen.
Dovoljno koncizno?

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Uto Avg 26, 2014 12:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 26, 2014 12:23 pm
Postovi: 1
Pozdrav.Imam odlivni kamen desnog bubrega koji je nastao u kratkom vremenskom periodu.Imao sam povredu gde mi je polomljena karlica i prekinula ureter,nakon operacije istog radili sumi reoperaciju jer je besika pustala mokracu.Zbog curenja na dren stavljali su mi jj sonde 2 puta uze pa sire i izvodili ih napolje kroz kanal ,iste su zapusavale pa su mi stavili perkutane nefrostome koje su resile problem.Nakon mesec dana imao sam otezano mokrenje i ispostavilo se da se kamen zaglavio u kanalu iz besike ka napolje.Tri meseca kasnije pojavio se kamen u db.Eswl nije moguc ,pa me interesuje dali je odlivni moguce razbijati laserom kroz kanal ili mora perkutana litotripsija(mislim da se tako kaze).Unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Čet Okt 17, 2019 2:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 17, 2019 12:25 pm
Postovi: 1
Moje iskustvo sa kamenom u bubregu.
Imao sam kamen u lijevom bubregu dimenzija 12x6. Za postojanje istog sam saznao na sistematskom pregledu priliko UV abdomena. Pošto me ništa nije bolilo ja sam zanemario preporuku ljekara da odem kod urologa. Nakon 10 mjeseci kamen se pokrenuo i zaglavio u mokraćnom kanalu. E to su strašni bolovi, 4-5 dana. Tek tada sam otišao kod doktora koji me uputio na litrotriosiju. Na moju sreću dok sam čekao termin tih 20-tak dana nisam imao većih bolova. U bolnici (UKC RS B.Luka) sam bio 3 dana. Prvi dan prijem, drugi litrotriosija i treći dan otpust. Ugrađen mi je JJ stent koji se vadi nakon 2 mjeseca. Sve se radi pod anestezijom tako da ništa ne boli. Malo boli, ustvari više peče kad vade kateter. Taj JJ stent gotovo da i ne osjetim da je ugrađen. Sad t.j. 10 dana od zahvata pojavila mi se krv u mokraći. Bio sam malo više fizički aktivan al se mokraća izbistrila već nakon 3- 4 mokrenja. Valjda je to normalno i nadam se da će sve biti OK.

P.S. Ne odlažite odlazak doktoru kao ja. Da sam otišao na vrijeme vjerojatno bih izbjegao mnogooo jake bolove.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 63 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: