Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Carcinoma Prostatae
PostPoslato: Čet Apr 16, 2009 8:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Mom ocu koji ima 67 godina, i imao je upalu bešike, posle negativnih markera i biopsije uspostavljena je sledeća dijagnoza:

Carcinom prostatae, Gleason III, skor 3+4
Mikroskopski nalaz:
U 30% materijala se vidi neoplastični poliferat sa lako varijalbilnim po veličini prostatičnim žlezdama sa zonom fuzije na njima.
Razmazi su manje ili veće grupe od benignih prostatičnih ćelija.

Molim za mišljenje i sugestije.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 16, 2009 9:04 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa sva je sreca da je i pored normalnog PSA neko resio da bioptira prostatu,i otkrije karcinom koji je umerenog stepena malignitete(obzirom da dominira slika Gleason 3 iako ima i mrfoloskih elemenata za Gleason 4 koji je viseg stepena maligniteta).Sada treba utvrditi pre svega scintigrafijom da li ima sekundarnih depozita u kostanom sistemu i plucima,jer je to ono sto diktira nacin lecenja :radikalan ili palijativan .Radikalan tretman koji za cilj ima izlecenje podrazumeva radikalnu prostatektomiju sa limadenektomijom koja je teska operacija obzirom da prostata obilno krvari i iziskuje odsustvo tezih hronicnih bolesti kod pacijenta ,a podjednako uspesna alternativa je radioterapija .Obzirom da je karcinom prostate endokrino zavistan tumor ordinira se i androgena deprivacija bilo centralna goserelinom ili triptorelinom bilo periferna bikalutamidom.Ukoliko se utvrdi prisustvo metastaske bolesti indikovana je samo palijativna zracna terapija za prevenciju patoloskih fraktura uz bisfosfonate ,androgena blokada kako bi se usporila dalja progresija bolesti i resavanje urinarne retencije pomocu katetera.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 16, 2009 9:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Hvala vam na brzom odgovoru.
Nas je malo smirila činjenica jer piše - benigne ćelije - jesmo pogrešili?
Koliko je ovo vitalno opasno?
Izvinjavam se na laičkim pitanjima ( imamo nalaze biopsije a doktor je na odmoru - a ja ne mogu da dočekam) - šta sve ovo što ste napisali zapravo znači....
Inače otac je u perfektnom zdravstvaenom stanju po pitanju svih ostalih parametara.

Hvala vam puno i pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 16, 2009 10:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa pise benigne celije ,ali u 30 % uzorka su maligne celije dakle vas otac ima rak prostate.Nista nije neobicno da se pored karcinomskog tkiva nadje i normalno tkivo u uzorku jer maligne bolesti nastaju iz zdravih tkiva .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 17, 2009 10:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 03, 2009 6:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Cancer je lokalnog tipa tj. na prostati.
Čitam dosta o mogućim tretmanima.
Da Vinci prostatektomija ili obična.
Dali neko zna nekog kome je rađena operacija uz pomoć Da Vinci robota.
Gde obično naši ljudi idu na takve operacije ili je to individualna odluka pojedinaca.
Bio kakva preporuka, može i na pp ako se kosi sa pravilima Foruma.
Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 05, 2009 10:51 am 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Ne kosi se sa pravilima foruma.

Ali iskreno,ja prvi put cujem za da Vinci prostatektomiju i sigurna sam da se u nasoj zemlji ne radi.
Tip operacije ce nakon detaljnog pregleda odrediti operator a sigurno je da ne ocekujete da cete ovde saznati koji je najbolji tip operacije za vaseg oca jer vam to niko ne moze reci.Osim lekara koji ga vodi.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 05, 2009 8:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Sa uvažavanjem:

Naravno da može.

Ima puno ljudi koje se leče napolju, znam kako su se lečili neki ljudi iz mog okruženje, znam da ovde ima doktora koji prate novitete iz njihovih specijalnosti....
Da sam htela samo mišljenja doktora koji ga vodi - ne bih nikad ovde postavila pitanje.
Bitno je da se informacije razmenjuju, da je čovek proaktivan, a ne samo da čeka da mu mišljenje kao finalna presuda bude dato na tanjiru.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 07, 2009 2:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Slazem se,ali postaviti pitanje na forumu o karcinomu prostate i ocekivati adekvatan odgovor od lekara koji vaseg oca nisu ni videli a kamoli pregledali je nerealno jer u takvoj proceni ucestvuje jako puno determinanti a ne samo lokalni nalaz prostate.Samo teoretsko objasnjavanje kada se koja metoda radi ili ne je takodje besmisleno,jer hirurzi uglavnom rade onu metodu koju najbolje znaju i to vam garantujem.Takodje,ako se kod nas negde i radi metoda po davinciju,verujem da je posto lekara koji je radi u promilima.Savetujem vam da se raspitate u kojoj ustanovi se ta metoda praktikuje i da pacijenta odvedete tamo,oni ce vam najbolje reci sve prednosti i mane i da li je pacijent i kandidat za takvu proceduru.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 07, 2009 9:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Naravno da sam to uradila.
Kontaktirala doktora Samadija u New Yourk-u, tim doktora u Londonu, doktora Kratzika u Becu, čekam odgovore iz Vancouvera i Seattle-a.
Ja ne očekujem da meni ovde neko reši problem,i da konačnu presudu..... očekujem razmenu mišljenja, očekujem tudja iskustva, neke informacije koje se ne mogu naći na netu.

Nadam se da niste nikad bili u prilici da za nekog svog najbližeg tražite lek na sve strane a naleteli na puko lektorisanje jer da jeste - ne bismo se ovde natezali oko stvari koje su više nego jasne.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 08, 2009 5:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Drago mi je sto ste kontaktirali uvezene doktore i nadam se da ce vasem ocu biti bolje posle njihovih intervencija.

pozdrav.

ps.

Tacno je, u nasoj zemlji se ova procedura na radi,radi se u Sloveniji i Italiji,,,ali posto ste vec kontaktirali lekare iz eminentnih ustanova,moja pomoc vam vise nije potrebna.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: