Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 24, 2008 6:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Kakvo pitanje pa naravno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 24, 2008 9:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 10, 2007 5:08 pm
Postovi: 33
I dalje ne silazi ispod 38. :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 24, 2008 9:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 10, 2007 5:08 pm
Postovi: 33
Hvala! Pa mislila sam da mozda ima neke kontraindikacije posto se ne zna tacno o cemu je rec... Dobro, lupam, ali bolje da pitam, zar ne?
Hvala jos jednom! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 25, 2008 5:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 10, 2007 5:08 pm
Postovi: 33
Evo me opet. Danas mi je dobro. Bila sam kod doktorice jutros i dala mi je upute za krvnu sliku i ultrazvuk. Krv i mokracu nosim sutra. Ali... Ima jedan problem....Zakazala sam za ultrazvuk tek za septembar. Kazu da se toliko ceka, preko reda idu samo osobe sa kancerom i mala deca.
Zanima me da li da cekam septembar ili da odem kod privatnika. I mozete li mi reci koliko se krecu cene za ovakav pregled u privatnoj ambulanti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 28, 2008 4:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 10, 2007 5:08 pm
Postovi: 33
Gotovi rezultati. Urinolukltura sterilna. Krvna slika o.k. CRP 24,7 mg/l To je puno,zar ne? I ukazuje, ako se ne varam na postojanje jos necega...
Ultrazvuk sam uspela da pomerim za ranije. 15.jul Inace se osecam dobro i nastavljam terapiju drugom kutijom Cefaleksina...
Ali, ovde izgleda nema nikog?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 4:31 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Taksi, pa kod doktora! Ili je akutni pijelonefritis ili i on i opstrukcija uretra. Nece kod cistitisa da pored antibiotske terapije da traje temperatura 38!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 8:50 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Kolega post u kome se pominje temperatura od pre 5 dana uz subjektivno poboljsanje opsteg stanja ,a od pocetka pacijent se zali na kolike/tup bol lumbalno tako da izmedju ostalog i pijelonefritis/opstrukcija dolaze u obzir pri cemu bi EHO trebao bar da da preliminarnu trijazu da li ima nekih promena u parenhimu bubrega ili hidronefroze.Uostalom bolje je sanirati infekciju pa tek onda raditi dalju obradu,jer niko ne bi radio intravensku urografiju u akutnom stanju bilo pijelonefritisa ili opstrukcije.Osim toga IVU bi bila indikovana u zavisnosti EHO nalaza.Mada nije zgoreg malo ubrzati taj ultrazvuk.Sto se tice interpretacije CRP-a ne znam da li ste dali krv pod terapijom jer obicno ide preko 100 da bi pad ispod 10 ukazao na saniranje infekcije.Nego neSavesni recite mi da li jos uvek imate bolove,kakvi su leukociti i temperaturu koju kolega pominja??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 1:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 10, 2007 5:08 pm
Postovi: 33
Temperatura i bolovi su nestali jos u sredu, kada sam se i javila. Od tada je sve u redu i osecam se potpuno zdravo. Sutra cu sa rezultatima kod doktorice, a 15 jul za ultrazvuk je najskoriji termin koji sam uspela da izdejstvujem.
Naravno da sam krv dala pod terapijom. Jos uvek sam pod terapijom, kao sto rekoh, 2. kutija Cefaleksina.
Sta su ASTO i rapitex ASTO? Kod oba mi stoji da nema reagenasa. Je li to dobro ili lose? Da podsetim, urinokultura je sada bez bakterija.
A evo rezultata krvi i mokrace:
Glukoza (S,P) 4.8
Urea 3.0
Kreatinin 66
Gvozdje (S) 8.2
TIBC (S) 54
Zasicenje transferima (S) 15
Sedimentacija 25
Leukocit 4.9
Eritrocit 4.23
Hemoglobin 117
Hematokrit 0.347
MCV 82.0
MCH 27.7
MCHC 337
Distribucija eritrocita 14.5
Trombociti 219
-limfocit 26
-granulocit 58
-eozinofil 6
-monocit 10

ANALIZA URINA SA SEDIMENTOM:
-specificna tezina 1.025
-pH 5.0
-eritrociti u sedimentu urina retko
-leukociti u sedimentu urina 12-15
-epitelne celije u sed. urina 4-6
Sediment urina: retko bakterija
dosta krist. mokr. kiseline

Eto sve komplet, pa bih molila analizu rezultata, na osnovu datog.
Hvala!

[/url][/code]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 2:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
ASTO su testovi koji se odnose na antitela posle streptokokne infekcije odnosno na sumnju na poststreptokokni glomerulonefritis mada nemate ni isprane eritrocite ni cilindre u urinu,niti navodite otoke,povisen pritisak,a iz laboratorije se ne vidi proteinurija niti porast ureje i kreatinina..Pravo je pitanje da li ste skoro prelezali streptokoknu infekciju??Sto se nalaza tice ta ITU je u sanaciji i nista vise se ne moze reci iz nalaza.Sve bi bilo u funkciji toga kakav bi bio EHO pregled urotrakta tj da li bi se videli neki znaci opstrukcije/hidronefroze koji bi indikovali dalje ispitivanje.Inace ne mozete ocekivati bilo kakvo instant resenje od foruma obzirom da ovde niko nije u mogucnosti da vas pogleda.Javite kada uradite EHO urotrkata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 2:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
severus je napisao:
Kolega ....
1. tako da izmedju ostalog i pijelonefritis/opstrukcija dolaze u obzir ....
2. niko ne bi radio intravensku urografiju u akutnom stanju bilo pijelonefritisa ili opstrukcije.
3. Osim toga IVU bi bila indikovana u zavisnosti EHO nalaza...
[/quote]
1. upravo sam to i rekao
2. ko je pominjao IVU?
3. ko je pominjao indikacije i kontraindikacije za IVU?

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 3:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 10, 2007 5:08 pm
Postovi: 33
Nisam sigurna da sam Vas razumela, sto se streptokokne infekcije tice! To bi trebalo da znaci da je bilo sumnji da je imam, a u stvari je nemam? Ili sta?
A ne znam zbog cega mislite da ja zelim instant resenje! Nikada mi ne bi palo na pamet da se lecim preko foruma. Ovo je za mene samo pokusaj da cujem sto vise misljenja i crpljenje mnogo korisnih informacija, na cemu sam Vam, i te kako zahvalna. I naravno, mislim da shvatate da kada se udje u ordinaciju kod doktora, on nece bas zeleti da ragovara o rezultatima, vec ce ici na to da sto brze ispise lek, bez mnogo objasnjenja. Stoga, ovde pokusavam da prikupim sto vise informacija...
Naravno da cu se javiti posle ultrazvuka, a verovatno vec i sutra, da cujete sta je doktorica rekla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 3:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
neSavesni je napisao:
Nisam sigurna da sam Vas razumela, sto se streptokokne infekcije tice! To bi trebalo da znaci da je bilo sumnji da je imam, a u stvari je nemam? Ili sta?
A ne znam zbog cega mislite da ja zelim instant resenje! Nikada mi ne bi palo na pamet da se lecim preko foruma. Ovo je za mene samo pokusaj da cujem sto vise misljenja i crpljenje mnogo korisnih informacija, na cemu sam Vam, i te kako zahvalna. I naravno, mislim da shvatate da kada se udje u ordinaciju kod doktora, on nece bas zeleti da ragovara o rezultatima, vec ce ici na to da sto brze ispise lek, bez mnogo objasnjenja. Stoga, ovde pokusavam da prikupim sto vise informacija...
Naravno da cu se javiti posle ultrazvuka, a verovatno vec i sutra, da cujete sta je doktorica rekla...

Pa ja sam prilicno siguran da koleginica doktor zna sta radi,mada meni ne imponuje kao glomerulonefritis vise kao opstruktivna uropatija na koju se superponirala ITU.Kuckamo se sa EHO nalazaom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 3:48 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
draganvma je napisao:
severus je napisao:
Kolega ....
1. tako da izmedju ostalog i pijelonefritis/opstrukcija dolaze u obzir ....
2. niko ne bi radio intravensku urografiju u akutnom stanju bilo pijelonefritisa ili opstrukcije.
3. Osim toga IVU bi bila indikovana u zavisnosti EHO nalaza...

[quote=draganvma]
1. upravo sam to i rekao
2. ko je pominjao IVU?
3. ko je pominjao indikacije i kontraindikacije za IVU?
[/quote]

1.Znam ja sta ste rekli ali nisam siguran da ste ispratili ceo topic od pocetka gde pacijentkinja iznosi anamnezu kao za istoriju bolesti,vec ste napisali da urgentno treba da se javi lekaru pod navedenim radnim dijagnozama iako je ona mozda vec 10 dana ili vise pod lekarskim nadzorom i terapijom,i u proceduri za dalja ispitivanja.
2.IVU pominjem iskljucivo JA kao neki eventualan plan lecenja ali opet u zavisnosti kakav je EHO,i pri tome sam misljenja da prvo sanirati infekciju ,tj akutno stanje pa tek onda ispitivati dalje na kakvom terenu je ista nastala.
3.Ne znam kako ste dosli do zakljucka da ste Vi pomenuli IVU obzirom da na temi imate samo jedan post bas onakav kakav sam naveo pod tackom 1.??:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 4:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Nismo se razumeli, nisam shvatio da se pominjanjem IVU u stvari vi sami "preslisavate" medicinskog gradiva :lol: Izvinjavam se :wink:
Sto se moje recenice tice: "javite se lekaru", to sam i mislio :evil:
Mislio sam na nefrologa a ne lekara opste prakse,koji ocigledno (bez uvrede istog) nije dovoljno kompetentan i ne zna o cemu je ovde rec i kako treba pacijenta voditi i leciti.
Urinarna infekcija sa masom Le, masom bakterija, visokom febrilnoscu, bolovima u bubreznim lozama....se ne zove ITU vec akutni pijelonefritis i svakako se ne leci Brusnicom do pristizanja urinokulture, vec se odmah ukljucuju antibiotici!
Takodje nije normalno da se sve vreme odrzava temperatura od 38-39C!!!, a da se dalja dijagnostika zakazuje za septembar!!! :roll:
Inace, kad vec pomenuste IVU....ona u konkretnom slucaju ne bi sluzila nicemu. Kada se uoci hidronefroza, sa ili bez nefrolitijaze, da bi se utvrdio eventualni organski uzrok (stenoza, kompresija aberantnog krvnog suda ili tumora, retroperitoneumska fibroza, spongiozni bubrezi, duplex ili triplex ureteri, gracilni ureteri, ren mobile sa presavijenim ureterom i sl) i donela odluka o ESWL, Litoklastu, konzervativnom ili operativnom lecenju, radi se IVU. Tada ona ima dijagnostickog smisla.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 4:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Istina lekar opste praxe nije kompetentan kao nefrolog,ali ocigledno da je citava stvar in sanationem(sa normalizacijom svih parametara koje ste naveli) a EHO u proceduri.Sto se tice termina ITU(infectio tractus urinarii)krajnje je uopsten i obuhvata sve : od cistitisa do pijelonefritisa,Inace nisam video leukocitne cilindre u nalazu urina pa da govorimo o pijelonefritisu,a ovo je forum i pacijent iznosi tegobe onako kako ih on dozivljava ovde niko nije u mogucnosti ni da uradi sukusiju,ni perkusiju,niti da palpira Lanzovu tacku ,niti da ciljano uzima anamnezu o karakteru bola.
Ja se ne preslisavam ovde ,i opet nisam bas najsigurniji da ste prethodne postove pazljivo procitali kao i da niste ispratili temu od pocetka, jer ja ponavljam kao papagaj: IVU u zavisnosti od EHO nalaza.Sve ovo vase pisanije stoji ako nadjete hidronefrozu pa radite IVU kao dalju dijagnostiku.A sta ako na EHO nema hidronefroze??Tada sigurno necete raditi IVU.Ili mozda hocete??


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 46 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: