Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 08, 2008 12:25 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jan 14, 2007 9:06 pm
Postovi: 427
Ispravka : Dragane izvini nisi ni napisao da će uvek da izbegne čoveka nego da neće da ga napadne ako se ne oseća ugroženim a ja sam dao komentar kao da si rekao da će uvek da izbegne čoveka !

Još jednom izvinjavam se za netačno citiranje !

_________________
Zdravlje je najveće bogatstvo !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ujed zmije - POSKOKA !
PostPoslato: Uto Sep 09, 2008 5:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 09, 2008 5:05 pm
Postovi: 4
Lokacija: pocitelj
SQL je napisao:
S obzirom da sam ljubitelj sakupljanja šumskih plodova ( pečurke ) skoro sam išao u šumu nekoliko puta u nadi da su počele i svaki put sam naleteo bar na jednog poskoka. Dva puta zamalo da stanem nogom na njega i primetio sam ga u poslednjem trenutku i izbegao dodir. Ne znam šta se dešava ali sam čuo da je jako puno ljudi imalo susret sa zmijama ove godine ( mnogo njih smatra da će ove godine biti najezda zmija - ne znam na osnovu kojih informacija ). Mislio sam da poskok i nije preterano opasna zmija kako se priča ali sam na internetu pronašao da se radi o zmiji koja je otrovnija od nekih vrsta kobri - što me jako iznenadilo i moram priznati jako uplašilo te sam kupio sve što je potrebno za eventualnu zaštitu i nedajbože prvu pomoć pošto sam idem u šumu !
Pokušao sam da dodjem do informacija putem interneta i uspeo sam pronaći šta čovek MORA da uradi nakon ( nedajbože ) ujeda ali nigde nisam mogao pronaći odgovor na pitanje koje me konkretno interesuje a to je :

Koliko vremena nakon ujeda POSKOKA ima čovek dobrog zdravlja da stigne do bolnice ?

Ono što me dodatno šokiralo je da ova vrsta zmije ( POSKOK ) u popodnevnim satima ( predveče ) , se često penje na drveće čekajući ne bi li uhvatila neku pticu :o ??? Mislio sam da ovo ima samo u Amazonu, Africi :( i filmovima dok nisam pročitao da su neki ljudi napadnuti baš sa drveta :o jer nisu primetili zmiju na vreme a verovatno ni ona njih čim je tako reagovala jer se u principu zmije pa i poskok obavezno sklanjaju od ljudi ali samo ako ih primete na vreme ,inače može doći ( ako govorimo o poskoku ) do neverovatno brzog ujeda gde sam na više mesta pročitao da bukvalno čovek nije ni svestan da ga je ujela jer je sam ujed neverovatno brz ???

Stvarno bih voleo da se javi neko ko ima pravu informaciju o pitanju koje sam postavio.


HVALA !

_________________
colakovic


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ujed zmije - POSKOKA !
PostPoslato: Pet Maj 17, 2013 3:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 17, 2013 3:24 pm
Postovi: 1
Najezda zmija, a protuotrova nema i ne zna se kad će ga biti!

Iako je na gotovo cijelom području BiH ovog proljeća evidentan enorman porast broja zmija, pojedine zdravstvene ustanove nemaju nijedan serum protiv zmijskog otrova.
Ovu poražavajuću činjenicu potvrdili su Nezavisnim novinama, prije svega, na području Livanjskog kantona, navodeći, što je još više alarmantno, da i ne znaju kada će ga nabaviti. Isti problem je, kako su Nezavisne uspjele saznati, i u ambulantama u manjim mjestima u BiH, koje imaju po jedan ili nijedan serum.
Naime, problem bi mogao da nastane ukoliko za transport pacijenta kojeg je ujela zmija treba mnogo vremena do najbliže bolnice koja ima serum. Međutim, u zdravstvenim ustanovama navode da imaju planove transporta, po kojima ne bi trebalo dolaziti do komplikacija.
Tako su u Domu zdravlja Krupa na Uni rekli da u ovom trenutku nemaju serum protiv zmijskog otrova, ali i da posljednjih godina nisu imali evidentiranih ujeda. Međutim, ukoliko bi došlo do ujeda, u ovom Domu zdravlja navode da imaju plan.
Dakle, ukoliko dođe do toga, pacijenta treba transportovati do najbliže opšte bolnice, a to je u Prijedoru, koja je na sat vremena vožnje, što je sasvim dovoljno da se reaguje”, pojasnili su i dodali da su na našem području najopasnije zmije šarka i poskok, nakon čijeg ujeda se teža klinička slika razvija tek nakon četiri do osam sati.
S druge strane, u Zavodu za javno zdravstvo Livanjskog kantona rekli su nam da u ovom trenutku nemaju nijedan serum protiv zmijskog otrova, iako je i na području tog kantona evidentan veliki broj zmija.
Ono što najviše zabrinjava je da u ovoj ustanovi uopšte ne znaju da li će biti nabavke seruma, zbog mnogih, pa i finansijskih poteškoća.
“Mi smo svjesni da on spasava ljudske živote, ali ga mi, nažalost, nemamo”, rekli su u ovom zavodu i dodali da možda u nekom od domova zdravlja ima pokoji serum, ali nisu mogli to potvrditi.
U Domu zdravlja “Dr Jovan Rašković” u Mrkonjić Gradu rekli su da imaju dovoljne količine ovog seruma, potrebnog za prvu pomoć, dok su isto potvrdili i u domovima zdravlja u Nevesinju, Petrovcu, Prnjavoru, te u Zavodu za javno zdravstvo Srednjebosanskog kantona. Inače, prodajna cijena ovog seruma u apotekama se kreće oko 119 KM.
Savjet stručnjaka: Treba pripaziti gdje stati
Ljekari kao mjere opreza navode nošenje dugih hlača i visoke obuće kako bi noge bile zaštićene od ugriza.
“Takođe, treba pripaziti gdje stati, prije odmora provjeriti mjesto na koje želite sjesti i ne dodirivati rukama nepregledna mjesta. U slučaju nailaska na zmiju, nemojte paničiti, te je polako zaobiđite ili zaplašite udarcima nogom”, upozoravaju stručnjaci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ujed zmije - POSKOKA !
PostPoslato: Ned Sep 22, 2013 4:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 22, 2013 3:40 am
Postovi: 7
Samo da dodam i te kako skače,video sam jednom poskoka koji pokušava da preskoči ogradu, tako da nije bezveze naziv. Nije agresivna zmija,ali ako se desi da ujede može da bude vrlo gadno jer je jedna od najotrovnijih zmija evrope,sve zavisi od veličine zmije tačne vrste itd. Neverovatno retko se dešava da ujede ljude ali kada se desi bolje bi bilo da imate protivotrov ili bolnicu u blizini jer može ozbiljne posledice da ostavi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ujed zmije - POSKOKA !
PostPoslato: Sre Feb 07, 2024 3:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 07, 2024 3:25 pm
Postovi: 1
Pozdrav svim članovima.
Samo želim podijeliti nekoliko stvari u slučaju da vas ugrize zmija. Posjetite stranicu gdje sam naručio proizvod i uvjerit ćete se u njegovu pouzdanost.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: