Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: saobracajna nesreca
PostPoslato: Pet Avg 31, 2007 10:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 31, 2007 10:37 pm
Postovi: 1
Pre nekoliko dana ''prisustvovao sam'' saobracajnoj nesreci,dva automobila 4 povredjenih.Nekolicina nas koja se zaustavila je obezbedila mesto nesrece i onda smo hteli da izvadimo unesrecene iz vozila ali bio sam vojnik u bolnici i znam da se povredjeni iz udesa ne smeju izvlaciti bez spinalne daske i kragne i tako to.Nebitno posle 35min dolazi hitna sa 1 vozilom i bukvalno su ih izvukli bez ikakve spinalne daske i kragne i stavili ih da sede na podu saniteta(Smederevska hitna verovatno najopremljenija u Srbiji,dobro da nisu dosli sa yugom).
Moze li mi neko reci koja je procedura,sta uraditi,kako oceniti stanje pacijenta,kada pomerati pacijenta i tako to....
Unapred zahvalan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 11, 2007 9:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 11, 2007 9:15 am
Postovi: 3
U Hrvatskoj i Srbiji postoji tečaj International Trauma Life Support. Tamo se sve nauči. U Hrvatskoj Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi je platilo do sada 11 tih tečajeva (za 30 polaznika na svakom) i još će platiti 5. Sve je bilo plaćeno: knjige, hotel, kotizacija, honorari instruktorima. Samo se trebao platiti putni trošak. Znači, i u Srbiji se ima gdje naučiti, samo treba primjenjivati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 21, 2007 1:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 21, 2007 1:27 am
Postovi: 35
Lokacija: Beograd
Najbitnija je procena da li je osoba zivotno ugrozena ili ne.
Prvo da li je svesna? Ako nije da li dise?Da li ima puls? Da li krvari? Ako je svesna i stabilna (po vasoj proceni) onda je najbolje ne vaditi osobu iz vozila. Kod saobracajnih nesreca u 10% slucajeva postoji povreda vratnog dela kicme i svako pomeranje osobe a da pre toga vrat nije stabilizovan moze imati katastrofalne posledice(presecanje kicmene mozdine, paraliza). Zato svesne osobe uvek pitate Da li osecaju noge,ruke?Da li mogu da ih pomeraju? Da li ih boli vrat? Da li mogu da pomere vrat? Obratite paznju na to da li imaju modrice oko ociju, ili im iz usiju i nosa curi bistra tecnost, jer ako postoji nesto od ovoga mogu imati prelom baze lobanje koji je isto tako opasan kao i prelom vrata.
Znaci ukratko:
Osobe ne pomeramo, osim ako ne moramo. I to ako ih pomeramo trudimo se da im pridrzavamo glava i minimiziramo pokrete u vratu.
Osobe pomeramo ako su bez svesti,disanja i pulsa pa im je neophodna reanimacija ili ako auto gori pa preti opasnost od eksplozije ili neka slucna opasnost.
Postoje i kursevi prve pomoci u Crvenom krstu, gde se sve ovo detaljno uci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ....
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 1:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
cek malo neko nema puls i treba mu reanimacija i ja ga izvucem iz vozila. i on ipak umere. kako cu ja do dokazem da ga nisam ja bio nekom greskom? zar to nije krivicno delo. kada osoba koja za to nije ovlascena pruza pomoc. i ako sam bio u takvoj situaciji to sam radio zato sto sam smatrao da treba. ali mi se isto tako posle 6 meseci vrzmalo po glavi da ce da mi dodje policija i metne mi lisice na ruke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 3:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Osoba sa nickom "studentbgd" je na ovom forumu postavila niz neprimerenih pitanja i komentara. Iskreno zalim sto nisam moderator ili administrator, a jos vise sto nisam profesor, pa da "studenta' docekam na nekom ispitu.

Za "studenta" i ostale koji se dvoume: ako nekome ne radi srce i ne dise, reanimira se na licu mesta. Ako moze bez pomeranja, u redu, ako ne moze - on se izvlaci i reanimira se. Bolje paralizovan, a ziv, nego mrtav! Vrat se obezbedi koliko je moguce, ali onome kome treba CPR taj CPR se mora dati. Zaboravite "primum non nocere" i prestanite sa ovakvim razmisljanjima kad je u pitanju delanje na mestu nesrece Drzao sam nekoliko kurseva prve pomoci i naslusao se neverovatnih ludorija i besmislica od polaznika...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 1:16 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
dr ivica je napisao:
Osoba sa nickom "studentbgd" je na ovom forumu postavila niz neprimerenih pitanja i komentara. Iskreno zalim sto nisam moderator ili administrator, a jos vise sto nisam profesor, pa da "studenta' docekam na nekom ispitu.

Za "studenta" i ostale koji se dvoume: ako nekome ne radi srce i ne dise, reanimira se na licu mesta. Ako moze bez pomeranja, u redu, ako ne moze - on se izvlaci i reanimira se. Bolje paralizovan, a ziv, nego mrtav! Vrat se obezbedi koliko je moguce, ali onome kome treba CPR taj CPR se mora dati. Zaboravite "primum non nocere" i prestanite sa ovakvim razmisljanjima kad je u pitanju delanje na mestu nesrece Drzao sam nekoliko kurseva prve pomoci i naslusao se neverovatnih ludorija i besmislica od polaznika...


Doktore vase je da lecite a ne da odlucujete da li su pitanja ne primerena ili ne. Na dalje niko ne brani da pitate odakle mi takvo pitanje.

Da malo pratite medije znali bi ste kakva se hajka vodi na doktore i medicinsko osoblje u poslednje vreme. Mislim da bi novinarima bas lepo dosao jedan naslov ko slag na tortu: "Preminuo na ulici dok mu je student medicine/stomatologije pruzao pomoc" Onako da nas jos malo pritegnu posto nisu. Svi oni doktori koji bez sudjenja leze u zatvoru leze zbog pritiska javnost, u principu tu su izvedeni dokazi, izveden postupak, saslusani svedoci, oduzeti pasosi nema nikakvog osnova da takav lezi u pritvoru i tamo ceka sudjenja. Pa zamislite sta bi bilo sa jedim studentiom kad tako mogu sa doktorom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 11:17 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Samo da i ja ubacim koju :lol: ...........ako pomazete, radite to obavezno sa gumenim rukavicama, bez njih ugrozavate svoje zdravlje!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 12:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
@ student:

Posle pitanja o urgentnoj torakotomiji, smrti bensedinom, itd. - kao i odgovora koje ste dobili od starijih kolega, trebalo bi da vise mislite o studijama, a manej o zakonskim aspektima prakse i malprakse.

A to sto ne odlucujem o primerenosti pitanja ili ne, to je samo zato sto mi niko ni posle dve hiljade i dvesta postova nije ponudio da budem moderator.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 1:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
dr ivica je napisao:
@ student:

Posle pitanja o urgentnoj torakotomiji, smrti bensedinom, itd. - kao i odgovora koje ste dobili od starijih kolega, trebalo bi da vise mislite o studijama, a manej o zakonskim aspektima prakse i malprakse.

A to sto ne odlucujem o primerenosti pitanja ili ne, to je samo zato sto mi niko ni posle dve hiljade i dvesta postova nije ponudio da budem moderator.


dragi doktore Ivice slucaj o torakotomiji sam procitao kao case study jednog slucaja uboda nozem u predelu srca koji se desio u americi i slucajno me zainteresovao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 15, 2007 12:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 21, 2007 1:27 am
Postovi: 35
Lokacija: Beograd
@student

Mene zanima ko je to uradio torakotomiju u tom case study slucaju koji ste vi naveli? Verovatno nije slucajni prolaznik? Elem, mislim da smo o toj temi dosta govorili. Ono sto sam zeleo da vas posavetujem, je da se na fakultetu u Beogradu (pretpostavljam da tamo studirate medicinu) raspitate za kurs prve pomoci koji se organizuje za studente. Mislim da ce vam razresiti mnoge nedoumice.

Sto se tice saobracajne nesrece, ili bilo koje druge nesrece, mislim da je dr Ivica u jednoj recenici izneo sustinu " Bolje paralizovan, a ziv, nego mrtav!". Bolje bi bilo da pratite strucne casopise i preporuke o pruzanju prve pomoci (evo bas je u maju mesecu Crveni krst Belgije doneo nove preporuke koje vaze za citavu Еvropu) nego sto pratite medije i brinete o pravnim aspektima vasih dela.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 12:09 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 24, 2007 11:55 pm
Postovi: 12
Lokacija: BiH i HR
iskreno se nadam da kolega (dr.Ivica) nije mislio nista lose kad je govorio o prioritetu pruzanja CPR! no smatram da i pojedini komentari o dvoumljenjima-da li pruziti prvu pomoc i kako?su sasvim na mjestu...
mi jos uvijek pripadamo regiji koja ne podlijeze toliko provjerama prilikom pruzanja p.p....no u zapadnim zemljama vlada pravilo...ukoliko ne znas ili si nesiguran u pruzanju p.p. onda nemoj ni pokusavati.....u nekoj od zapadnih zemalja npr.velikoj britaniji...u slucaju da ste zaista povrijedjenog,metodom CPR vratili u zivot ali zbog neadekvatnog izvlacenja iz vozila ucinili trajnim invalidom...komisija bi to utvrdila i porodica bi lako(ukoliko to zele)mogla pokrenuti vasu odgovornost(a lijecnicka komora bi pokrenula proces zamrzavanja vase dozvole do okoncanja slucaja)i to nije tako ni rijetko!!
no takodje bi odgovarala i osoba koja nije medicinske struke!!! tako da smatram da je pitanje na mijestu jer ipak i kod nas ce jednom doci takva vrsta odgovornosti....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: