Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 12, 2006 5:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Hepatogramom se dobijaju podaci o funkciji jetre. To je ona baterija testova što ste ih vi radili, samo se sad srećete sa novim nazivom svega toga.
Povišene transaminaze znače da postoji lezija – oštećenje jetrinog parenhima. Jetra boli kad malo otekne pa se njena kapsula razvuče i to je ono što proizvodi bol, mada se bol retko javlja kao simptom, obično ljudi nemaju nikakve tegobe.
Često ljudi imaju tegobe dok ne požute, a kad požute više im ništa sem žutila ne smeta. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 12, 2006 7:55 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 16, 2006 12:15 pm
Postovi: 87
Lokacija: Valjevo
Od kako sam saznala(od 1 septembra) da imam hepatitis A nisam pozutela ali me boli svremena na vreme ispod desnog rebra, i u tim trenutcima ne znam sta je najbokje da radim-da li da legnem ili mogu i da sedim ili da pijem tecnost ili nesto trece???

HVALA PUNO DR M !!! :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 12, 2006 8:02 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 16, 2006 12:15 pm
Postovi: 87
Lokacija: Valjevo
kretanje transaminaza
______ALT AST
4 maj 232 121
9 maj 191 93
15 jun 79 52
24 jul 118 70
15 avg 934 446
17 avg 824 327
24 avg 524 245
28 avg 461 202
i u ponedeljak ponavljam analizu krvi(k.s.,s.f.,hepatogram,glikemija,celokupni proteini,protromb. vreme, razmaz, transaminza, trombociti, LDH i yGT)
PS>Od 1-10 avgusta sam bila na Zlatibou i kad sam se vratila uradila sam (15 avgusta) analizu i katastrofa ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 13, 2006 10:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Da li su vam radili anti HAV IgM i IgG na početku bolesti i/ili samo sada? Šta vam piše na nalazu? Da li ste anti HAV IgG ili IgM pozitivni?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 14, 2006 11:10 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 16, 2006 12:15 pm
Postovi: 87
Lokacija: Valjevo
Radila sam testiranje na hepatitis a i b 6 maja i negativna sam bila.

28 avgusta sam nosila serum u bg. Moja dr infektolog je zvala institut za infektivne i tropske bolesti u bg i oni su joj procitali nalaz a ona ga je zapisala na mom izvestaju HAV u IgM +


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 16, 2006 10:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Malo je neobično da vam hepatitis A tako dugo traje, mada nije nemoguće...
Bili ste anti HAV IgM negativni na početku bolesti u maju, a onda ste 28 avgusta (nakon naglog rasta transaminaza i boravka na Zlatiboru) bili anti HAV IgM pozitivni. To je skoro 4 meseca od početka bolesti tj. utvrdjenog porasta transaminaza.
IgM antitela su znak akutne infekcije, pojavljuju se na početku bolesti i održavaju se do 3 meseca, mada ima izuzetaka kad se zadrže i mnogo duže.
Zaista neobičan tok bolesti.
Vi se pridržavajte predložene terapije i higijensko-dijetetskog režima, a transaminaze će već doći na svoje mesto. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 16, 2006 12:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 16, 2006 12:15 pm
Postovi: 87
Lokacija: Valjevo
U maju sam radila jos neke analize. I imala sam adeno virus i koksaki virus B grupe. A hepatitis A je nova stvar tj bolest.

Ja se lecim vec 4 meseca od svega i svacega a sve je pocelo sa povisenim transaminazama...


Ja sam vam slucaj za ispitivanje i za drzanje pod stakleno zvono... :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 16, 2006 12:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 16, 2006 12:15 pm
Postovi: 87
Lokacija: Valjevo
Drugarica mi je rekla da hepatitis A ostecuje jetru, negde je procitala-A JA IMAM PITANJE_ DA LI JE TO TACNO?

Pijem RELIV jednu kapsulu dnevno, jedem cveklu i sargarepu, pridrzavam se stroge dijete, odmaram, i naravno higijenu vodim kao i do sada sto sam, redovno se tusiram,preme ruke i ostalo.

I jos nesto da li ja na neki nacin mogu da zarazim moje ukucane i decka i ostale?

HVALA DR M UNAPRED! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 17, 2006 12:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Hepatitis A je hepatotropni virus, on oštećuje jetru (tj. ćelije jetre i baš to oštećenje ćelija jetre daje visoke transaminaze), ali hepatitis A ne ide u hronicitet (kao što npr. može da se desi kod hepatitisa B).
Hepatitis A daje samo akutnu formu bolesti posle koje se jetra potpuno oporavlja. Imunitet nakon bolesti je doživotan. Kad hepatitis traje preko 6 meseci smatra se hroničnim, hepatitis A ne traje tako dugo. Nešto što traje preko 6 meseci nije hepatitis A.

Osobe koje su u kontaktu sa osobom obolelom od hepatitisa A (a nisu IgG +) bi trebalo da prime imunoglobulin u roku od 2 nedelje od kontakta. Osoba obolela od hepatitisa A izlučuje virus kojim može da inficira okolinu krajem inkubacije koja traje od 15 do 50 dana i 1-2 nedelje od početka bolesti. U tom periodu bi trebalo da se povede računa da imate zasebni pribor za ličnu higijenu, peškire, čaše itd.

Pošto u ponedeljak opet radite analize i hepatogram pretpostavljam da će vam raditi nešto od testova kao što su ANA, AMA, AGMA tj. titar nuklearnih, mitohondrijalnih i glatkomišićnih antitela, ceruloplazmin, feritin, transferin, gvoždje, alfa-1-antitripsin...
To su sve skrining testovi kod poremećene funkcije jetre i dugotrajnog porasta transaminaza koji bi trebali još malo da pojasne situaciju.
Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: HVALA PUNO
PostPoslato: Ned Sep 17, 2006 7:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 16, 2006 12:15 pm
Postovi: 87
Lokacija: Valjevo
HVALA PUNO, PO 100 PUTA HVALA - NA OBJASNJENJU!
MNOGO STE MI POMOGLI ZATO JOS JEDNOM HVALA!!!

Javljam se sa novim rezultatima...

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 18, 2006 3:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Nema na čemu! :D
Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 22, 2006 7:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 16, 2006 12:15 pm
Postovi: 87
Lokacija: Valjevo
Rezultat od 18 septembra je super. Transaminaze su se smanjile
ALT=103, a AST 62...

Nisam pozutela i mislim (A I NADAM SE) da necu.

Dobro se osecam, osim sto me je prethodnih dana bolelo ispod desnog rebra i dr je otkrila od cega-od predugog sedenja za kompijuterom, a i uopste od sedenja i savijenog polozaja.

Kontrola mi je 16 oktobra, i ja se nadam da ce do taka sve proci...

DIJETA je jos uvek tu i drzacu je koliko god bude trebalo samo da mi bude dobro.

PS>ZAHVALJUJEM SE SVIMA NA PODRSCI, SAVETIMA I SVEMU, A POSEBNO DR.M I MAJI!

Ako se nesto novo desi ja Vas izvestavam...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 04, 2007 9:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 16, 2006 12:15 pm
Postovi: 87
Lokacija: Valjevo
Ipak sam bila u bolnici ali na ispitivanju. Jer su mi transaminaze dugo bile povisene. Radili su mi i biopsiju. Nemam fibrozu. Ali imam ostecenje jetre prolaznog karakterai imala sam hepatitis A koji nije hronicni! ;-)
Dijeta, odmor, RELIV, redovna kontrola i bez nerviranja!

02marta sam radila transaminaze i opet su skocile - PITAM SE STA LI JE SAD?

Kontrola kod dr Delica mi je sutra pa Vam, javljam sta on kaze!

POZDRAV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 24, 2009 12:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 27, 2008 8:47 pm
Postovi: 4
U stalnoj sam dilemi dali sam ili nisam bolesna! HCV AG SAM POZITIVNA,ALI PCR NEGATIVAdva puta u 6 meseci.lekari rekli da je virus spontano eliminisan,ali ja imam bol ispod desnog rebarnog luka vec 3 god.,i ne mogu da se smirim.bol je bio prisutan i kada je radjen pcr.sada sam trudna i stasno se plasim.transaminaze su mi uvek u redu,kao i uz jetre .molim savet,hvala unapred.

_________________
VOLIM ZIVOT


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 18, 2009 3:12 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
Postoji posebna tema za HCV... http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... highlight=

Uglavnom - mislim da je tacno to sto lekari kazu - spontano ste izbacili virus tj. vas imuni sistem je toliko jak da je uspeo da ubije HCV koji je ipak retrovirus (kao i HIV). :)

Ako PCR test kaze da virusa nema, onda ga nema.... a anti HCV pozitivnost znaci da je organizam razvio anti tela protiv virusa i da sada imate trajan imunitet - naravno ovo za ostale HCV+ osobe ne vazi, ali kod vas PCR pokazuje suprotno.

Uglavnom najbolje da popricate sa vasim infektologom.

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: