Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Pomoc experta!
PostPoslato: Sre Jul 09, 2008 9:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 02, 2008 4:49 pm
Postovi: 5
Otac mi je pre oko nedelju dana poceo teze iggovarati reci i otisli smo kod doktora koji je sledece ustanovio pa mi je potrebno pojasnjenje i o cemu se zapravo radi,inace pacijent ima 60 godina .....

svestan,orijentisan,diskretna dizarterija.na Kn desni deo facijalis.vrat slobodan.Meningealni znaci negativni.Na GE I DE ocuvane GMS,MTR sim.Plan. odgovor uredan.Nema ispada senzibiliteta.Cerebralne probe neg.Hod uredan.
CT glave lakunarne sihemije(5-8 mm) bazalnih ganglija,paraventikularno levo.

Dg Infaretus lacunaris paraventricularis 1.sin.
Hemiparesis 1 dex.discreta cum dysarthrio
Hypertensio art.




UNAPRED HVALA!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 12, 2008 10:26 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
Shlog, u blazem obliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc experta!
PostPoslato: Sub Nov 08, 2008 6:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 08, 2008 10:35 am
Postovi: 25
mislim da je rijec o tzv tii (tia)...prolaznog je oblika...tia se u roku 24 sata treba da povuce.ako se desi takva situacija ponovo ikad oca uzmite objema svojim saka za obje njegove i recite mu da svoje sake stisne u tome momentu najjace sto moze...ako je snaga u obje ruke razlicita onda je tia ili icv...u svakom slucaju odmah u urgentni centar


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 08, 2008 7:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Akutni ishemijski moždani udar (Šlog)


Najnovije studije obavljene u Srbiji pokazale su da je akutni ishemijski moždani udar (IMU) – šlog, kako se u narodu kaže - prvi uzrok svih smrti u bolničkim ustanovama, kao i prvi uzrok smrti među ženama i drugi među muškarcima. Već prema tim pokazateljima, držimo neslavan rekord u Evropi, čemu se može dodati još jedan poražavajući podatak: kod nas je zabeležen i veliki broj ljudi mlađe starosne grupe (od 40 do 45 godina) koje moždani udar pogađa iz istih razloga kao i stariju populaciju - što je posledica ateroskleroze. Prof. dr Nada Šternić, šef Odeljenja za cerebrovaskularne bolesti pri Kliničkom centru Srbije i rukovodilac republičke radne grupe koja je izradila „Nacionalni vodič za ishemijski moždani udar“, uverena je da je ovaj za Srbiju izuzetno veliki problem veoma potcenjen i da će vodič doprineti da se to promeni. Lekarima će pomoći da se snađu u poplavi raznolikih dijagnostičkih pristupa i opredele za najsavremeniju medicinsku doktrinu, a pacijentima će biti omogućeno da, bez obzira u kom delu Srbije žive, dobiju jednake šanse da budu lečeni na najbolji način.

Kako prepoznati šlog?


Prema kliničkoj slici, moglo bi se reći da postoje dve varijante moždanog udara (jedinu razliku čini faktor vreme). Jedna se sastoji od prolazne ishemije mozga (to je takozvani tranzitorni ishemijski atak, ili TIA), a druga je definitivno definisani deficit moždane funkcije, koji se ne može popraviti.

TIA je prolazni poremećaj; može samo da prethodi eventualnom moždanom udaru i da time na njega upozori. Ovaj prolazni moždani atak može se manifestovati kao slabost jedne polovine tela ili kao nagli gubitak vida na jednom oku, koji se spontano vraća. Ako je slabošću zahvaćena desna polovina tela, može se javiti i prolazni poremećaj govora, kada pacijent ne može da nađe odgovarajuću reč a ne kad ne može razgovetno da je izgovori.

Ranije se smatralo da je TIA poremećaj koji se povlači za 24 sata. Danas je ta definicija revidirana. Prof. dr Šternić naglašava da TIA mora potpuno da se povuče u roku od jednog sata. Ako traje duže, onda se kod takvog pacijenta, kao po pravilu, otkriju prava oštećenja u moždanom tkivu, odnosno moždani infarkti, a to je ono što se klinički pokazuje kao ishemijski moždani udar. Intenzivno trnjenje jedne polovine tela, nestabilnost pri hodu, pojava duplih slika praćena vrtoglavicom, mučninom i povraćanjem takođe mogu biti manifestacije TIA i moždanog infarkta.

Akutni ishemijski moždani udar je poremećaj moždane funkcije, nastao kao posledica poremećaja krvotoka u određenom delu mozga, ili difuzno.

Najčešći uzrok moždanog udara je začepljenje krvnog suda trombom ili materijalom koji je donet sa udaljenog mesta (embolusom). U oba slučaja biva sprečen dovod krvi u perifernije delove arterije tako da onaj deo tkiva mozga koji se tim putem snabdeva ostaje bez dovoljno kiseonika i hranljivih materija.


Profesorka Šternić napominje, međutim, da određena osoba mora da bude na neki način predisponirana za razvoj akutnog ishemijskog moždanog udara, da ima određene faktore rizika. Najuticajniji među njima jeste povišeni krvni pritisak (arterijska hipertenzija). I ovaj zdravstveni problem je, prema oceni naše sagovornice, vrlo potcenjen, jer „40 odsto ljudi koji znaju da imaju hipertenziju uopšte je ne leče, a da ne govorimo o onima koji nikad ne proveravaju svoj krvni pritisak“.

Drugi važan faktor rizika jeste šećerna bolest (diabetes melitus). Potom, gojaznost, ali ne toliko sama po sebi, već više kao marker drugih bolesti jer gojazne osobe najčešće imaju i hipertenziju i dijabetes. Ne manje važan faktor rizika je i povećan sadržaj masnih materija u krvi – hiperholesterolemija i hiperlipidemija. Pušenje, oko kojeg je bilo dosta dilema i kontroverznih stavova, danas se smatra potpuno nezavisnim faktorom rizika, koji udvostručava mogućnost pojave šloga i udvostručava rizik nastanka ateroskleroze velikih, karotidnih arterija koje glavu snabdevaju krvlju.

Na listi su i nedovoljno fizičko kretanje i stres. Stres sam po sebi nema direktnog koliko indirektnog uticaja jer dovodi do rizičnih promena u organizmu (skok pritiska, na primer). Ukoliko stres hronično traje, skok pritiska se fiksira i vodi u arterijsku hipertenziju. Stres izaziva i oslobađanje nekih supstanci (transmitera) koji favorizuju nastanak ateroskleroze.

Smrt nervne ćelije


Kad nastupi drastično smanjenje, ili potpuni prekid krvotoka, u delu tkiva koji trpi najveće oštećenje, u srži ishemije, počinje proces koji vodi do ćelijske smrti. Šta se, zapravo, događa u nervnoj ćeliji? Prema objašnjenju prof. dr Šternić, prvo se prekida električna aktivnost ćelije. Dolazi do promena na ćelijskoj membrani, otvaraju se kanali kroz koje kalijum izlazi napolje, a kalcijum, jon kome nije mesto u ćeliji, u velikim količinama ulazi u nju. Kalcijum razara neke ćelijske organele, što pokreće niz drugih procesa. Jedan od njih je oslobađanje materija toksičnih za ćeliju (neurotoksina), inače produkata pojačane oksidacije. Oslobađaju se i neki transmiteri kao što su glutamat i aspartat, koji takođe oštećuju ćeliju i dovode do potpunog razaranja nervnog tkiva (nekroze).

Ali, za razliku od nekroze do koje dolazi u centralnom delu ishemije, uokolo postoji pojas pod imenom penumbra u kome su ćelije i dalje funkcionalno umrtvljene, ali ne mrtve, i na koje se može delovati. „Svi terapijski pokušaji u akutnoj fazi ishemijskog moždanog udara usmereni su zato na ćelije u penumbri, na njihovu revitalizaciju“, naglašava profesorka dr Šternić.

Prema statistici, svaki dvadeseti pacijent će, do kraja prve godine od prvog šloga, doživeti i drugi pa se odmah posle prvog udara preduzima takozvana sekundarna prevencija.

Fibrinoliza kao specifična terapija

Pored svih elemenata karakterističnih za primarnu prevenciju (delovanje na faktore rizika kako do šloga uopšte ne bi došlo), tokom sekundarne prevencije se primenjuju i antiagregacioni lekovi. Kao jedan od najdelotvornijih medikamenata te vrste, prof. dr Šternić izdvaja aspirin, koji štiti i srce i mozak, ali i jedan novi, još moćniji, koji pacijenti bolje podnose - klopidogrel ili plaviks. Aspirin može da izazove krvavljenja, nekad i alergije, dok plaviks nema takva neželjena dejstva. Prema napomeni profesorke Šternić, plaviks je lek koji se apsolutno mora dati osobi koja je doživela šlog ili infarkt srca, ukoliko se aspirin ne može primeniti iz određenih razloga. On se, međutim, ne koristi u primarnoj prevenciji moždanog udara (i aspirin se preporučuje samo za sekundarnu prevenciju moždanog infarkta, odnosno primarnu i sekundarnu prevenciju infarkta srca).


Postoji, takođe, vrlo specifična terapija koja se koristi u slučaju IMU. Reč je o fibrinolitičkoj (ili trombolitičkoj) terapiji - razbijanju tromba. Profesorka dr Šternić naglašava da fibrinolitička terapija, pri kojoj se koristi lek za rastvaranje tromba, zahteva zadovoljenje nekih vrlo strogih kriterijuma. Ta terapija se može primeniti samo u prva tri sata od nastanka šloga, odnosno prvih njegovih simptoma - a većina pacijenata se, na žalost, javi kasnije. Drugi uslov za primenu terapije je da lekar ima na raspolaganju kompletnu dijagnostiku (laboratorija, skener, ultrazvuk...) 24 sata dnevno, što je od ključnog značaja za precizno određivanje da li je reč o IMU, ili možda o krvavljenju.

Ukoliko su navedeni uslovi zadovoljeni, može se otpočeti sa fibrinolizom. Prema rečima naše sagovornice, ta terapija će se uskoro primenjivati i kod nas. Pri Kliničkom centru Srbije upravo se formira medicinska jedinica za akutni moždani udar, koja će biti opremljena prema svetskim standardima. Naši stručnjaci su tim povodom nedavno bili u poseti kolegama u Mađarskoj, gde lekari već neko vreme primenjuje fibrinolitičku terapiju. Mađarsko iskustvo je pokazalo da samo jedan odsto pacijenata godišnje stignu na vreme, ili zadovolje ostale kriterijume za primenu fibriolize. Kada to nije slučaj, preostaje da se pacijentu pomogne primenom već pomenute sekundarne terapije – uvođenjem aspirina nakon prva 24 sata posle moždanog udara, i potom terapija plaviksom.

Gordana Tomljenović

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc experta!
PostPoslato: Sub Nov 08, 2008 9:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 08, 2008 10:35 am
Postovi: 25
mislim da je tamara detaljno opisala to stanje...i ja se slazem s njom...cime si vi bavite tamara,kojom oblascu medicine,jer po svemu sudeci mi slite da ste u vodama zdravstva


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 03, 2009 3:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 16, 2008 5:04 pm
Postovi: 168
zanima me da li cervikalni sindrom zbog koga trne ponekada lice, vrat, ruke...moze da dovede do mozdanog udara???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 03, 2009 11:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
u ekstremnim sluchajevima DA.

Ali uz terapiju retko.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 04, 2009 2:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 16, 2008 5:04 pm
Postovi: 168
@tamaraft

zanima me da li sam ja pacijent u tom kontekstu?
sta sad mogu uciniti da sebi pomegnem...

znaci, isla sam par puta na fizikalnu i na masaze ali u zadnjih pola godine nista... slabo sam i vezbala...u zadnjih par dana opet trnjenje, lica, ruku, vrata, malo trne pa prestane...sada osecam i po nogama....moram da napomenem da moje dete ima 12 kg i da vise puta na dan moram da ga nosim, na stepenice gore dole, nocu kada place, preko dana kada padne pa place...nemam nikakvu pomoc, a njegov otac moj muz nema nameru da mi pomogne :( ....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 04, 2009 2:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
ako imate dijagnozu onda treba da znate i staje konkretna terapija z avash sluchaj.

bez vezbanja necete nikad nishta postici. fizikalne procedure su kratkotrajne i koriste se kao uvod u kineziterapiju tj terapiju pokretom ili vezbanje.

imate li dijagnozu ili ne? ako imate dijagnozu, u kojoj ste fazi?

i recite mi TACNO koliko i kakve ste to terapije imali i kakve masaze i ko ih je radio? Kada tachno, pre 6,9 12 meseci? Kada su pochele prve tegobe? Imate li vishak kilograma i da li ste se nekada bavili bilo kojim sportom?

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 04, 2009 3:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 16, 2008 5:04 pm
Postovi: 168
@tamaraft

Da imam dijagnozu koja je postavljena pre 5-6 godina, na osnovu rtg doktor fizijatar... u to vreme sam isla u na fizikalnu, ultrazvuk, lampa sa zracima masaza, radila i vezbe sa terapeutima....
isla sam na pilates pre 3 godine i bilo mi je super....kada sam ostal u drugom stanju imala sam fizioterapeuta koja je dolazila kod mene kuci svake nedelje, masaza i vezbe i tako 9 meseci....

onda april maj ove godine, posle porodjaja 4 meseca(vrtoglavice, zujanje u usima, trnjenje, glavobolje)....
nazalost moja fizioterapetkinja je prestala da radi i primorana sam da idem kod privatnog fizijatra, po preporuci....(da nagalsim da sam htela i u bolnici tj drzavnoj ali termin je bio tek u avgustru...van svake pameti!!!!))))...a kod privatnika za ogromnu kolicinu para,koju sada ne mogu i nemam nameru da izdvajam, masazu, akupunkturu laserom, one strujice ili sta vec...

sve je to bilo ok dok me ovih dana nije strefilo trnjenje, ruku, ledja....krenula sam sa vezbama jer sam ih dobro naucila ali nista :( , stalno mi isto...eto sada mi se kao za trenutak zavrti u glavi ali nije strasno, kako je umelo da bude:)

pa sta vi ovako perko racunara mislite, sta sad mogu da ucinim za sebe????


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 04, 2009 4:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
da opet uradite snimak vratnog dela kichme, mozda je proces napredovao, ako ste kao mladi oboleli od CS moguce da su sada nastupile degenerativne promene, spondiloza koja daje upravo ovakve simptome koje pominjete.

Saveti su: pri okretanju glave uvek oci da su otvorene, trudite se da nema brzih i trzajucih pokreta, vodite rachuna u kom polozaju spavate, jastuk ne mora da bude ispod glave vec je dovoljno da imate jastuk-valjak koji ce popuniti prostor izmedju vrata i povrsine kreveta.
Ako se secate vezbi koje ste radili mozete da ih radite bar jednom dnevno iako ih ja ne bih radila pre snimka, vezbama mozete da pojachate vrtoglavicu i muchninu.
Na terapeutsku masazu ako idete potrudite se da to radi fizioterapeut a ne priuchena osoba. U vashem sluchaju masaza mora biti strogo dozirana i moraju se pratiti vash ereakcije na svakih 5 min, pojachanje cirkulacije kod osoba sa CS zna da izazove pojavu josh jachih simptoma.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 04, 2009 4:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 16, 2008 5:04 pm
Postovi: 168
sto se tice snimanaja kicme, postoji jedan veliki problem...a to je dojenje...trenutnim prekidom dojenja imala bih vecih problema nego koristi za moju bebu i mene...
a znam da ako odem kod dr oni tako odokativno meni uvale fizikalnu i to je to :(
imate savet za ovakvu situaciju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 04, 2009 7:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
koliko je stara vasha beba?

DA LI POSTOJE BOLESNICI KOJI SE NE SMEJU SNIMTI NA UREĐAJIMA ZA MAGNETNU REZONANCU ?

Gotovo svako može da se snimi ovim vidom moderne dijagnostike. Izuzetak predstavljaju osobe sa ugrađenim pejsmejkerom, kohleaarnim (slušnim) implantatima, bolesnici s pojedinim veštačkim srčanim valvulama, kao i pacijenti sa ugrađenim hiruškim "klipsovima", na primer onim koji se koriste u operativnom lečenju aneurizmi.
Takođe, ukoliko postoji ikakva mogućnost da pacijent ima metalne opiljke u očima ili neko drugo metalno strano telo u organizmu, neophodno je da se pre samog pregleda o tome obavesti lekara koji upućuje na magnetnu rezonancu, kao i osoblje u centru za magnetnu rezonancu, u cilju izbegavanja značajnih problema i oštećenja koje ova strana tela mogu da izazovu.


DA LI TRUDNICE MOGU DA SE SNIMAJU NA MAGNETNOJ REZONANCI ?

Do sad nije dokazan štetan efekat na plod, međutim u pojedinim centrima se ipak ne preporučuje snimanje u toku prvih dvanaest nedelja trudnoće. Veliki broj centara u svetu ne preporučuje primenu kontrastnog sredstva jer nije poznato kakve efekte može da ima na plod.


DA LI PACIJENTKINJA MOŽE DA DOJI POSLE PRIMENE KONTRASTNOG SREDSTVA ?

Preporučuje se da to ne čini u prvih 24 časa posle primene intravenske upotrebe kontrastnog sredstva.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 04, 2009 10:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 16, 2008 5:04 pm
Postovi: 168
da znam magnetna je ok:) ali kod nas se ceka oko 6 meseci sa uputom....
a moze i kod privatnika na par mesta , naravno moze i u kamenici odmah ako ces da platis...ali cene su "klepanje po usima" :D
letos sam snimila glavu na MRI kao bilo je urgetno, a ono na srecu nista i mislim da je bilo oko 30.ooorsd


sto se tice bebe i dojenja o tome bih jedino na pp, ako moze?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc experta!
PostPoslato: Sre Apr 20, 2011 3:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 17, 2010 2:04 pm
Postovi: 6
A jel magnetna rezonanca nije rengen, ono X-zraci i slicne radijacije?

_________________
Igrice volim


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: