Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: pencilinski sok?
PostPoslato: Pet Apr 11, 2008 2:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 11, 2008 2:08 pm
Postovi: 37
Lokacija: Bijeljina
evo malo sam citao po forumu ovde i pazite sta mi se dogodilo prije 2-3h..otisao sam na redovu terapiju pencilina i sestra mi da 5u inekciju pencilina i ono protrlja reko sve Ok i da idem u skolu...kad mi pocese zujanje neko neopisivo u usima(zvuk ne mogu da objasnim jezivo je)poceo sam se gubiti sestre se razletile daj daj urbazon i cini mi se dexason dali su mi na isto mjesto protiv ovu inekciju,jedna sestra mi rece da je gledam u oci i da pricam,a ja se oduzeo nisam znao za sebe,i kroz 2min sve prodje al sam pretrno bio...jel moguce da je bio pencilinski sok ?


hvala unaprijed !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 11, 2008 4:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
to je anafilaktichki shok!

Tesko je izdvojiti coveka koji tokom svog zivota nije imao bar neke alergijske tegobe, ali su one u najvecem broju slucajeva bile izuzetno blage i kratkotrajne. Medjutim mali broj osoba izrazito sklonih alergijama su dozivele po zivot opasnu reakciju poznatu kao anafilaksija. Anafilaksija je izuzetno retka pojava ali je nesto cesce prisutna u ljudi koji boluju od astme, ekcema, polenske kijavice itd....

Koji su simptomi?

Simptomi anafilakse se pojavljuju naglo, nakon svega nekoliko sekundi ili minuta, nakon izlaganja alergenu (substancija koja izaziva alergijsku reakciju). Ponekad se pojavljuje nakon 2 do 4 casa, a izuzetno retko i posle 12 casova nakon izlaganja supstanci koja je izaziva. Bolesnik oseca oticanje, svrab ili primecuje osip po kozi. Neki ljudi pocinju da otezano disu, da se guse ili postaju nesigurni. Ponekad se oseca strah od bliske smrti. Izvesna grupa ljudi primecuje grceve u trbuhu, mucninu ili proliv. Izvesni ljudi gube i svest.

Sta izaziva anafilaksiju?

Mnogo stvari moze uzrkovati ovakvu reakciju. Medju najcesce uzroke spadaju:
-Lekovi i to pre svega antibiotici –penicilin, aspirin i mnogi lekovi protiv bolova, zatim kontrastna sredstva za snimanja u radiologiji.
-Hrana prvenstveno riblji proizvodi, skoljke zatim orasi, kikiriki jaja i voce.
-Ujed insekata narocito osa, pcela i strsljena
-Guma odnosno latex koji se nalazi u hiruskim rukavicama ili rukavicama u domacinstvu

Kod koga je rizik za pojavu anafilaksije najveci?

Svako ko je vec jednom preziveo anafilakticki sok je potencijalni kandidat da mu se takva reakcija ponovi. Osobe alergicne na hranu (narocito na skoljke, kikiriki i orahe) i astmaticari su sa povecanim rizikom za pojavu po zivot opasne anafilaksije. Ove osobe su posebno ugrozene jer je poznato da nemaju svakodnevnu potrebu da uzimaju anti-alergijske lekove i cesto ne prepoznaju najranije simptome.

Koje su karakteristike anafilakticke reakcije?

Alergijska reakcija pocinje na mestu kontakta organizma sa uzrocnikom-alergenom. Tako hrana koja je alergen izaziva peckanje, svrab ili metalni ukus u ustima kao i otok usana, jezika i zdrela. Ukoliko je rec o ujedu insekta, pojavljuje se svrab i otok na mestu ujeda. Generalizovana reakcija se moze razvijati kao osip i crvenilo sa urtikama po celom telu koje svrbe. Lice i meka tkiva oticu, a disanje postaje otezano. Moguce je povracanje, grcevi u stomaku, dijareja. Osoba postaje uznemirena, zvuci koje cuje dobijaju metalni prizvuk i oseca kao da tone. Njen krvni pritisak pocinje da pada. U tom momentu zrtva kolabira i gubi svest. Ovi simptomi se javljaju vec nakon 5-15 minuta od konatakta sa alergenom, ali i nakon 2 sata. Razvoj i produbljivanje tegoba se moze razvijati i satima nakon pocetka. Pojedine osobe nakon blage pocetne reakcije osete spontano poboljsanje, ali se nakon 3-4 casa tegobe ponovo jave. Ovo se zove bifazicna reakcija.

Kako spreciti pojavu anafilakticne reakcije?

Ukoliko ste nekada imali ovakvu reakciju ili alergiju uopste obavezno to napomenite svom lekaru ili stomatologu. Ukoliko znate i na ste se bili alergicni to je informacija od velikog znacaja. Izbegavajte obradu ili konzumiranje hrane koja vam izaziva alergiju. Cak i male kolicine ovih supstanci mogu uzrokovati probleme. Uvek procitajte sadrzaj na pakovanju hrane koju kupujete. Insistirajte da vam se u zdravstvenu knjizicu upise podatak o alergiji Konsultujte se sa svojim lekarom o rizicima za alergiju prema suspstancama koje su slicne ili srodne onoj koja kod vas izaziva alergiju. Potrudite se da vasi najblizi ukucani i prijatelji znaju na sta ste alergicni i da znaju gde su smesteni lekovi u kuci ili na poslu koje treba da vam daju i sta treba da rade tom prilikom. Ne zaboravite da uvek sa sobom nostite neki od takvih lekova kome nije prosao rok. O lekovima koji bi vam koristili preporucujemo da se posavetujete sa vasim lekarom.

Sta preduzeti u slucaju reakcije?

Anafilaksija se mora urgentno leciti jer se respiratorne tegobe i sok razvijaju veoma brzo. Ukoliko osoba primecuje poremecaj svesti, nestabilnost, pritisak pada, ono sto se moze uraditi na ulici, u restoranu ili bilo gde van bolnice je postaviti obolelog u lezeci polozaj, podici mu donje ekstremitete iznad nivoa glave kako bi se poboljsalo vracanje krvi u srce. To ce za trenutak usporiti pad pritiska. Takvim pacijentima treba glavu okrenuti u stranu i sto pre pozvati hitnu pomoc-ali napomenuti da mislite da je osoba mozda sa znacima anafilaksije. Ukoliko je osoba bez svesti, treba proveriti da li su usta i nos prohodni i ukoliko nisu izvaditi strana tela (vestacke vilice, zalogaje hrane itd...) Nakon toga ih stavit na bok sa glavom takodje okrenutom u stranu. Izuzetak cine osobe koje su svesne i imaju jak osecaj gusenja. Njima treba pomoci da sede. U najvecem broju slucajeva dalje lecenje moze obaviti samo strucna ekipa koja dalje daje adrenalin, pronalazi i stavlja iglu u venu i transportuje obolelog do bolnice.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 11, 2008 6:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 11, 2008 2:08 pm
Postovi: 37
Lokacija: Bijeljina
ok hvala ti,posto mi je doktorica glavna rekla da mi je samo pao pritisak i 10x su me pitali jesam li jeo...evo sad citam da uzrocnik mogu biti jaja...to jutro sam jeo jaja i jel moguce da je i to podstaklo sok?


specijalista mi je umjsto pencilina,propisao amosiklav 1000mg pijem...ali vidim da u njemu nalazi isto pencilin,a ja nisam siguran da li sam alegrican na njega...sta mi predlazelte da li smijem da pijem??!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 05, 2008 9:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
ne smete da koristite ni jedan preparat u kome se nalazi penicilin!
penicilin je jedan od najjacih alergena u prirodi, i u literaturi su zabelezeni smrtni ishodi kod ljudi koji su ga nakon ispoljavanje alergije SAMO POMIRISALI ! takodje, nemojte da vas (privatnici) ubedjuju da radite alergijsku probu na penicilin, ta doza koja bi bila primljena takodje moze biti smrtonosna!
danas postoji dovoljan broj antibiotika, tako da cete i pored alergije na peniclin u slucaju bakterijske infekcije uvek biti "pokriveni" nekim lekom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 07, 2008 10:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 11, 2008 2:08 pm
Postovi: 37
Lokacija: Bijeljina
hvala na odgovoru...ali specijalista mi je rekao da nisam alergican na pencilin,jer sam pio amoksiklav i sve je bilo u redu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 08, 2008 5:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
da ste vi zaista alergicni na penicilin i da ste doziveli anailakticni sok ni u jednom (cak ni u teoretskom) slucaju ne biste bili u stanju da dva sata nakon toga o tome diskutujete na forumu...

to SIGURNO nije bila alergijska reakcija.

i nemojte izbegavati penicilinske preparate (iako alergijska reakcija moze da se javi bilo kome bilo kad), penicilin je odlican lek, sa malo nezeljenih efekata, a price o alergijskim reakcijama su najcesce prenaduvane.

inace, alergijska proba na peniciline se ZAISTA sprovodi tako sto se osobi da da popije amoksicilin sirup pa se u bolnickim uslovima posmatra ima li bilo kakve reakcije.

lep pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 09, 2008 10:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 11, 2008 2:08 pm
Postovi: 37
Lokacija: Bijeljina
pa da ..ja sam napocetku pitao ...sta se to zapravo dogodilo ;)

i sam doktor je rekao da nije bio sok ;)


pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 3:48 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Sve vam je dalton lepo rekao. Nije to bila ni anafilaksa a ni anafilaktoidna reakcija. Pad pritiska posle primljene injekcije, ni prvi ni poslednji.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 10:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
dalton je napisao:

to SIGURNO nije bila alergijska reakcija.


A šta je onda bilo ako nije to?

Odavno sam pisala na ovu temu, doživela sam sličnu stvar, sa malo više senzacija, uz zvučne sam imala i vizuelne itd, na urgentnom je dr napisala da se radi o nekom "Hogneovom sindromu" ili pseudo anafilaksi (ne znam kako se ispravno piše, znam da ni dr nije ispravno napisala na izveštaju, jer se raspitivala kod kolega).

Zna li neko nešto više o tom sindromu?????


Na Kliničkom u dnevnoj bolnici nisu hteli da mi rade probe na penicilinske preparate, rekoše mi da se to ne sme, jedino su mi radili na Palitrex koji može da daje unakrsnu reakciju, ali eto, hvala bogu, prodjoh ok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 4:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
Sevcenko, ta reakcija na penicilin kod Vas nije anafilaksa kao sto Vam je do sada receno, vec Hoigne sindrom koji pominje majja,a uzrokovan je dospevanjem nerastvorenih cestica penicilina u mozak,sa neuroloskom klinickom slikom/zujanje u usima/ili kako kazu pacijenti-sirene u usima/,gubitak svesti/,koja neodoljivo podseca na klinicku sliku anafilaktickog soka,od koga se razlikuje po normalnim ili povisenim vrednostima krvnog pritiska.
Pravi anafilakticki sok uvek ide sa niskim krvnim pritiskom,izmedju ostalog.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 4:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
a uspanicenoj med. sestri / ili doktoru-svejedno/ bolje bi bilo da Vam je odmah izmerila krvni pritisak i rascistila situaciju,nego sto Vam je krknula Urbazon,cije dejstvo/uzgred budi receno/ krece tek kroz nekoliko sati.


P.S.izvinjavam se na tehnickim poteskocama


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 05, 2008 3:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
A meni je pritisak bio 120/80 sa povišenim pulsom (oko 100), a ipak sam dobila i Sinopen i Dexazon i Adrenalin (u ruku). :roll:

A da ne pričam o posledicama (psihofizičkim) koje je to dešavanje ostavilo na meni traga i dan danas......... :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 05, 2008 6:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
Majja,
dobili ste pravu antishock terapiju,/za svaki slucaj/,jer se vecina nas,lekara plasi anafilakse i njenih fatalnih posledica-taj ogromni strah da cemo izgubiti bolesnika/nekada za 2-3 min/diktira momentalno ''pucanje iz svih raspolozivih sredstava'',pa kad sve dobro prodje,onda je lako diskutovati/kao sto sad ja to radim/,e nije bio shock nego Hoigne........e pa mozda smo mogli da prodjemo bez adrenalina.......zato je najsigurnije dati anti shock th - pogotovo ako niste sigurni,a ni hrabri da odustanete od iste.....
Vasi parametri potvrdjuju Hoigne...........znam da Vam je to uzasno iskustvo........ali u medicini svako lecenje osim sto ima korisne efekte nosi nazalost i nezeljene i nepredvidive reakcije,odnosno rizik u koji se mi,lekari svesno upustamo,a bolesnik veoma cesto nesvesno,mada u poslednje vreme mi svakog bolesnika detaljno informisemo i trazimo da pismeno da svoj pristanak.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 06, 2008 1:04 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
anen je napisao:
Majja,
dobili ste pravu antishock terapiju,/za svaki slucaj/,jer se vecina nas,lekara plasi anafilakse i njenih fatalnih posledica-taj ogromni strah da cemo izgubiti bolesnika/nekada za 2-3 min/diktira momentalno ''pucanje iz svih raspolozivih sredstava'',pa kad sve dobro prodje,onda je lako diskutovati/kao sto sad ja to radim/,e nije bio shock nego Hoigne........e pa mozda smo mogli da prodjemo bez adrenalina.......zato je najsigurnije dati anti shock th - pogotovo ako niste sigurni,a ni hrabri da odustanete od iste.....
Vasi parametri potvrdjuju Hoigne...........znam da Vam je to uzasno iskustvo........ali u medicini svako lecenje osim sto ima korisne efekte nosi nazalost i nezeljene i nepredvidive reakcije,odnosno rizik u koji se mi,lekari svesno upustamo,a bolesnik veoma cesto nesvesno,mada u poslednje vreme mi svakog bolesnika detaljno informisemo i trazimo da pismeno da svoj pristanak.

Pismeni pristanak na šta??

Hvala na odgovorima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 06, 2008 9:22 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
Na bilo koju proceduru-dijagnosticku ili terapijsku:na prim.alergoloske probe,biopsije,operacije,hemoterapija,zracenje,primene insulina i ostalog.......


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: