Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Etika i panika ne idu zajedno!
PostPoslato: Pet Jun 30, 2006 12:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 04, 2006 11:16 am
Postovi: 12
Lokacija: Arandjelovac
Postovani,

Vidim da sam Vas previse uzbudio predjasnjim postom (sto mi nije bila namera).
Ne znam o kakvoj konfuziji i panici Vi govorite. Ako ste "panicar" onda se nalazite na pogresnom mestu!
O etici... nemojte molim Vas... nije mesto a ni razlog.

Procitajte podnaslov moderatora i administratora foruma (tema:Urgentna medicina), nadam se da cete razumeti-onako "patofizioloski".

Pozdrav jedinom lekaru medju hiljadu bolesti.

_________________
www.zcarandjelovac.org.yu
"Junastvo je sposobnost odbraniti sebe od neprijatelja, dok je cojstvo sposobnost odbraniti neprijatelja od sebe"!(Marko Miljanov)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 30, 2006 10:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 09, 2006 7:21 pm
Postovi: 10
Naravno da nisam panicar.

...u pravu ste,burno sam reagovao u prethodnim postovima,vi imate svoje vidjenje stvari,ja svoje...

Bilo mi je drago,nastavite sa zdravstvenim prosvecivanjem,onako kako vi mislite da treba,ja se povlacim sa ovog podforuma.

Nisam imao nameru da protivrecim vasim postovima,nego da se "dopunimo" u izlaganju.

Zelim vam srecu u daljem radu.

_________________
SlikaHiljadu je bolesti jedan je doktor!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 30, 2006 11:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Ne, ne!!! Ljudi!!! Cekajte........ :o , mislim da je ovo suvisno..........

Ovde svako ima pravo da iznese svoje misljenje!!!

Bez uvrede i bez preterivanja............!!!

Pa naravno da se retko ko slozi u stavovima, evo, ja nisam Dr i govorim kao "pacijent", pa znate li vi koja je mala verovatnoca da se dobije identican odgovor od dva razlicita lekara.???!! :o Svako ima neki svoj pristup.......

Ne odlazite, nama "pacijentima" mnogo znaci da cujemo sto vise strucnih misljenja!!

Pozdrav, Majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 07, 2006 9:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 07, 2006 8:53 pm
Postovi: 5
Malo sam se kasno ukljucio,ali sam pazljivo procitao sta je napisano,mozda je nesrecno izabran naslov teme posto je vrlo tesko laiku da prepozna infarkt od recimo kolapsa sloga konverzivne reakcije.Takodje sam primetio veliku potrebu za objasnjenjem protokola Osnovne zivotne potpore koja je u sustini jednostavna a algoritam se lako pamti.Mozda da pokrenemo temu o osnovnoj zivotnoj potpori gde ce svako moci da nauci nesto.
Pozdrav Marko


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 15, 2006 9:16 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Izgleda da su se svi naljutili.......... :cry: :cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 13, 2007 9:32 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Vidim da sam veoma zakasnila na ovoj temi.
Dajte usporite malo. Pitanje je bilo sta uraditi, a Vi ste se naljutili. E sta bi bilo kad bi nas neko pitao za misljenje, mi se posvadjamo i izadjemo iz ordinacije pa ostavimo coveka da zuri u nasa ledja. Mislim da se upravo to dogodilo.
Pozdrav svima. : :roll: :roll: :roll: [/img]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 01, 2007 11:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 12, 2006 10:43 am
Postovi: 13
Lokacija: Beograd
Posto ovaj forum nije namenjen samo lekarima, vec svima koje medicina interesuje, imam potrebu da korigujem sledece (vec napisano na ovom forumu):

-zapocinjanje kardiopulmonalne reanimacije se kod medicinskih profesionalaca vrsi na osnovu utvrdjivanja da unesreceni ne dise i nema puls na karotidnim arterijama ( na vratu) u toku 10 s (kao sto je vec receno);

-kod svih ostalih koji hoce da pomognu u datoj situaciji a nisu medicinski edukovani (laici) dovoljno je da utvrde da unesreceni NE DISE (sto je navedeno kako) i da NE DAJE NIKAKVE ZNAKE ZIVOTA (KASALJ, POMERANJE I SLICNO). Ovo je veoma vazno naglasiti jer laici cesto ne mogu pravilno da utvrde da li neko ima puls na vratu ili ne - zato je za njih uveden ovaj jednostavniji kriterijum;

-sto se tice jednog predloga da onom kod koga sumnjamo da je imao infarkt miokarda treba da preporucimo da naizmenicno kaslje i duboko dise - sam postupak jeste dobro opisan i poznat je pod nazivom "samoreanimacija kasljem" , ali SE NE PREPORUCUJE KAO RUTINSKI POSTUPAK KOD SVAKOG PACIJENTA SA INFARKTOM, vec samo kod onih kod kojih koji nemaju prisutan puls na vratu (sto se desava kod poremecaja srcanog ritma koji daje sliku akutnog srcanog zastoja) a jos uvek su pri svesti (sto je moguce u prvih 10-15 s po zastoju srca), sto se retko nalazi i takvu odluku ipak treba prepustiti lekaru.
Nakon infarkta vazno je svesti opterecenje srca na minimum, sto se sa rutinskom upotrebom metode sa kasljanjem nikako ne bi postiglo , vec bi se izazvao suprotan efekat.

Sve ostalo sto je navedeno u okviru ove teme je vrlo jednostavno i lepo napisano i upotrebljivo je za laike.

Pozdrav i na stavite tako
:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 01, 2007 11:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 12, 2006 10:43 am
Postovi: 13
Lokacija: Beograd
Posto ovaj forum nije namenjen samo lekarima, vec svima koje medicina interesuje, imam potrebu da korigujem sledece (vec napisano na ovom forumu):

-zapocinjanje kardiopulmonalne reanimacije se kod medicinskih profesionalaca vrsi na osnovu utvrdjivanja da unesreceni ne dise i nema puls na karotidnim arterijama ( na vratu) u toku 10 s (kao sto je vec receno);

-kod svih ostalih koji hoce da pomognu u datoj situaciji a nisu medicinski edukovani (laici) dovoljno je da utvrde da unesreceni NE DISE (sto je navedeno kako) i da NE DAJE NIKAKVE ZNAKE ZIVOTA (KASALJ, POMERANJE I SLICNO). Ovo je veoma vazno naglasiti jer laici cesto ne mogu pravilno da utvrde da li neko ima puls na vratu ili ne - zato je za njih uveden ovaj jednostavniji kriterijum;

-sto se tice jednog predloga da onom kod koga sumnjamo da je imao infarkt miokarda treba da preporucimo da naizmenicno kaslje i duboko dise - sam postupak jeste dobro opisan i poznat je pod nazivom "samoreanimacija kasljem" , ali SE NE PREPORUCUJE KAO RUTINSKI POSTUPAK KOD SVAKOG PACIJENTA SA INFARKTOM, vec samo kod onih kod kojih koji nemaju prisutan puls na vratu (sto se desava kod poremecaja srcanog ritma koji daje sliku akutnog srcanog zastoja) a jos uvek su pri svesti (sto je moguce u prvih 10-15 s po zastoju srca), sto se retko nalazi i takvu odluku ipak treba prepustiti lekaru.
Nakon infarkta vazno je svesti opterecenje srca na minimum, sto se sa rutinskom upotrebom metode sa kasljanjem nikako ne bi postiglo , vec bi se izazvao suprotan efekat.

Sve ostalo sto je navedeno u okviru ove teme je vrlo jednostavno i lepo napisano i upotrebljivo je za laike.

Pozdrav i na stavite tako
:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 01, 2007 11:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 12, 2006 10:43 am
Postovi: 13
Lokacija: Beograd
Izvinjavam se sto sam greskom poslala dvaput isti komentar :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 10, 2007 7:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Ovo je vec bolje.Vratili ste se u normalu. :P :D :P Pozdrav svima :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 08, 2008 1:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Dec 18, 2007 10:52 pm
Postovi: 53
Sve je tacno i simptomi i sta treba uraditi i kako treba pomoci, ali ja sam imala na moru infarkt i jedva sam izasla iz vode, od bola nisam mogla ruke pomjeriti (bas kako je opisano u prekrizenom polozaju). Sva sreca da nisam bila duboko u vodi jer svaki korak van vode mi je bio grozan! Ne znam sta je bilo gore, ostati u vodi ili izlaziti iz vode, medutim niko mi nije pomogao uz pomoc kcerke jedva sam se popela uz nekih 30-ak stepenica. Iako je bol bila razdiruca veci mi je bio strah, a ni tada dok sam se penjala niko se nije ni okrenuo mada sam ja skoro puzuici se popela. Kad sam se popela slucajno je naisao mjestanin koji me nista nije pita nego me je smjestio u kola i odvukao u hitnu pomoc. Tamo nisam mogla izaci iz kola radi bolova, dali su mi neku injekciju u rame i par puta sprejem naprskali ispod jezika. Da ne duzim poceo mi je pritisak opadati, pa su mi dali, ja mislim adrenalin, i vise se ne sjecam da li me je bolilo, samo znam da me je uhvatio neki veliki strah koji i dan danas osjecam kad me pocnu napadi angine pektoris jer ne znam da li je to opet infarkt ili ce proci kao napad u tim trenucima ne znam sta da radim popijem sve i smirim se, ali toliki strah i panika zavlada sa mnom da ne znam sta da radim! Napominjem da mi je 43 god a to je sve bilo prije 2 god zahvaljujem se svima koji su imali strpljenja da ovo procitaju!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 09, 2008 4:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Mnogo cesto se ne radi o nekoj potrebnoj pomoci strucnog karaktera...

Radim u hitnoj i stalno se susrecemo sa sve i svasta...
Ne mogu vam reci koliko puta smo na terenu, nosimo nosila do kola, koja je nekad i malo dalje parkirana, sto dusi okolo a niko nece da se uhvati za nosila i da bar malo pomogne....

Ili ovo:
Jurimo po gradu sa sirenama, a vozila ispred nas ne samo sto nam ne oslobadjaju put, nego bas tada "moraju" da skrenu levo, da nekog preteknu....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 13, 2008 2:55 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Lepo je napisao svaki od ucesnika! Steta sto je Urgentas svojim sujetnom debatom "oterao" Valsalvu sa foruma, mislim da bi od tog decka bilo lepih tekstova i pametnih stvari za ucesnike foruma. No, sta je - tu je.... :(
Jedno pojasnjenje:
Ovaj forum ne sluzi za obuku o merama reanimacije i prve pomoci. O tome se mogu napisati par preporuka i tu je kraj. Valjda iz istog razloga Urgentasa vise nema na forumu, i to nakon citavih 10 poruka :o
"Odrapi" on decka Valsalvu i pobeze! :lol:
Koristite slobodno ovaj forum za sva pitanja iz oblasti urgentne medicine a to podrazumeva sva oboljenja u kojima je pacijent vitalno ugrozen, kome je potrebna brza i neodlozna pomoc i cija dijagnoza zahteva mere intenzivne nege i lecenja.
Vi ste tu da pitate i ucestvujete, lekari da vam razjasne i objasne!
Nije ovo los forum, samo ga treba pravilno iskoristiti :wink:
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 13, 2008 10:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Dragane pametno ste to rekli ,ali bih ja samo da dodam ,ako se Vi lekari setite ili imate danam ukažete ( nama pacijenntima) na nešto što smatrate da bi svakako trebalo znati ,slobodno se oglasite ,naravno ,kad imate vremena!

Srdačan pozdrav :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 13, 2008 10:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Hvala, i vama srdacni pozdravi!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: