Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Uto Okt 27, 2009 6:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
Meni ovaj slučaj definitivno izgleda kao psihološki pa moeš postavit pitanje i na tamošnjem forumu... ima neke karakteristike PTSP-a a opet nitko ne zna bez pregleda... u svakom slučaju mislim da bi trebao nagovorit brata da ode s tobom posjetit psihologa, a od tud i psihijatra...

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 12:51 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 19, 2009 12:58 am
Postovi: 101
on ide kod neuropsihijatra ceo zivot,pije lekove za decji fraz jos uvek,snimak mozga u redu,ona je rekla da mu se kao vracaju slike od dana sahrane naseg oca,ali nije nam rekla kad ce to da prestane niti sta treba da uradimo.i zasto tako da reaguje,i meni je bilo pretesko.ja dosad nisam cula da neko ovako to prezivljava,neznam dal ce imati posledice,neznam nista i plasim se,on uvek kad se nesto uplasi,to mu se desi.a toliko je zatvoren da o tome ama bas ni rec nece da kaze,sta ga muci i kad ga muci.a kad mu se to desi,niceg se ne seca,cudi se odakle mu modrice.inace on nikad nije imao devojku,previse je stidljiv,nije imao ni sex.da li to moze da nesto utice na njega?i sta je to ptsp?kad on zaspi nesme nista da se cuje,jer se odmah trgne i urla,ali i kad pazimo da bas nista ne susne,on verovatno nesto sanja i opet se desi.mislila sam o tome,neznam dal da mu gori svetlo u sobi,dal da neko spava u istoj sobi u drugom krevetu,neznam sta bih mogla da uradim da budem sigurna da nece da mu se to desava.nikad nesmemo da ga ostavimo samog kuci.inace jako je pametan i sve zna da uradi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 2:31 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
ptsp je post traumatski stres... obično se javlja osobama koje su proživile traumatska iskustva što je ostavilo ožiljke na njihovu psihu, najpoznatiji ti je ratni ptsp kod branitelja iz domovinskog... njegovi simptomi upućuju na to.... ono što on treba je terapija... terapija razgovorom, lijekovi koji mogu popraviti njegove procese unutar psihe... moda antidepresive ili neke slične supstance... ponekad je teško razgovarati o takvim stvarima s osobama koje su bliske tebi... često pomaže razgovor s ljudima koji su proživjeli slične situacije i imaju isto stanje kao on... probajte otić kod privatnika psihologa ili psihijatra...koji će vam nešto i reći konkretno i ordinirati neku terapiju...

sigurna stvar da jednom momku od 24 godine fali romantične ljubavi u životu... mora se naučiti otvoriti prema lljudima oko sebe i prema curama, naravno ako ga one zanimaju... i to može ponekad bit problem... ponekad je teško o seksualnom životu razgovarat sa sestrom ili mamom... i upravo tu dolazi dobro psiholog koji može usmjeriti, saslušati... ponekad ljudi se najlakše otvore prema ljudima koje ne znaju niti će ikad više u životu vidjeti..

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Čet Nov 26, 2009 9:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Terapja anafilakse.
Zbunjen sam jako. Vidjam razne terapije anafilakse.
Poslednje sto sam cuo je

Prvo Adrenalin
Drugo Kortikosteroid
Trece antihistaminik brzok dejstva

Ono sto je meni u ovoj terapiji skroz nelogicno to je cinjenica da se kortiko steroidu daje prednost na antihistaminikom brzog dejstva kao sto je Synopen u redosledu davanja. Koja je logika u akutnom stanju kada se borite za neciji zivot prvo dati lek koji ce da deluje za neko duze vreme? Zar nebi prebalo dati prednost brzodelujucim lekovima. Tj zar nije logicnije ici

Adrenalin
Synopen
Kortikosteroid

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Ned Nov 29, 2009 3:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
Dakle, kolega, prema zadnjim smjernicama za napredno održvanje na životu terapija anafilakse se tretira po slijedećem:
-kisik
-adrenalin im. (odrasli doza od 0.5 mL adr. uz razr. od 1:1000(500 mcg) )
- H1-antihistaminik (npr. kloropiramin) 4 mg peroralno ili 10-20 mg polagano iv. (kod kasnih anafilaktičkih reakcija)
-kortikosteroidi kod teških napadaja kako biste spriječili kasnu reakciju. Posebno važno kod asmatičara. Njegova uloga je u prevenciji, odnosno skraćivanju protrahirane reakcije.
-salbutamol u spreju (5 mg u enkoliko navrata) pomaže kod refraktornog bronhospazma -IIpratropium u inhalaciji (500 mcg) posebno korisno kod bronhospazma bolesnika koji uzimaju b-blokatore.
Ostala terapija koju treba razmotriti:
-glukagon ( 1 do 2 mg svakih 5 min im ili iv.) može bit unčikovit za one na koje ne djeluje adrenalin, a poglavito može bit unčikovit kod onih koji uzimaju b-blokatore.

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Ned Nov 29, 2009 3:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Hvala na odgovoru. Naravno za ispit cu morati da naucim da kortikosteroid ima prednost nad antihistaminikom u akutnom napadu :) :D Natezanje me nigde nece odvuci. Pogotovu ne natezanje sa profesorima i asistentima. Za sebe cu kasnije naravno da naucim ovo sto ste mi napisali i sto pise u vecini drugih izvora.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Ned Nov 29, 2009 3:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
mislim, kolega, morate naučiti da u različitim stanjima različite tvari imaju prednost...tipa nije isto anafilaksa pri kardijalnom oživljavanju kao reakcija na neku tvar ili lijek, i anafilaksa kad ti dobiješ nepoznatu etnologiju

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Ned Nov 29, 2009 3:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Naravno da nije. Ovde se radi o anafilaksiji kod primene lokalnog anestetika.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Sub Sep 04, 2010 2:23 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Nov 16, 2006 4:00 pm
Postovi: 55
Mene interesuje da li dati adrenalin kod srcanog bolesnika koji dozivljava anafilakticki sok i gde dati taj adrenalin inace,dok se nadje vena on moze 3 puta umreti,da li u deltoidni misic ili pod usne duplje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Sub Sep 04, 2010 4:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Dati svakako. Pod usne duplje nevcete naci, jer takvi pacijenti imaju sve nateceno, usne, jezik, sve... Daje se gdegod stignete, deltoidno najpre. (Ja sam pre 15 godina od direktora doma zdravlja u kome sam radio trazio cak da nam obezbedi intrakardijalne igle - mladost, ludost :)

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Pon Sep 06, 2010 4:50 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Nov 16, 2006 4:00 pm
Postovi: 55
Hvala puno na odgovoru, bas sam bila u nedoumici sta sa tim srcanim bolesnicima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Pet Sep 10, 2010 3:23 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
opet sve zavisi o jačini napada... ako je ono baš kronično da ti može umrjet na stolu onda šikaš intravenozno, a ako je ono reakcija tek krneula idi muskulatorno... i u oba slučaja naravno razrjeđen.

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Sub Sep 18, 2010 7:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Ljudi meni nije jasno.
Prvo ide adrenalin. I onda iza toga da li prvo ide antihistaminik pa kao drugo kortikosteroid ili obrnuto tj. prvo kortikoseroid pa onda antihistaminik.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Ned Sep 19, 2010 10:29 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
već sam bio odgovorio:

daso je napisao:
Dakle, kolega, prema zadnjim smjernicama za napredno održvanje na životu terapija anafilakse se tretira po slijedećem:
-kisik
-adrenalin im. (odrasli doza od 0.5 mL adr. uz razr. od 1:1000(500 mcg) )
- H1-antihistaminik (npr. kloropiramin) 4 mg peroralno ili 10-20 mg polagano iv. (kod kasnih anafilaktičkih reakcija)
-kortikosteroidi kod teških napadaja kako biste spriječili kasnu reakciju. Posebno važno kod asmatičara. Njegova uloga je u prevenciji, odnosno skraćivanju protrahirane reakcije.
-salbutamol u spreju (5 mg u enkoliko navrata) pomaže kod refraktornog bronhospazma -IIpratropium u inhalaciji (500 mcg) posebno korisno kod bronhospazma bolesnika koji uzimaju b-blokatore.
Ostala terapija koju treba razmotriti:
-glukagon ( 1 do 2 mg svakih 5 min im ili iv.) može bit unčikovit za one na koje ne djeluje adrenalin, a poglavito može bit unčikovit kod onih koji uzimaju b-blokatore.

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: