Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 01, 2007 12:30 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Dr Mlinaric hvala na savetima. I sama sam primetila jos od onda da mi smeta buka i glasna muzika, sada ne tako jako kao ranije, ali par godina nakon onog dozivljaja meni je bukvalno smetala i buka koju proizvode automobili i autobusi u saobracaju!! Grozan osecaj!! :o


dr ivica je napisao:
Ogroman procenat "cave penicillin" pacijenata je imao zapravo neurovaskularnu reakciju ili (procenjuje se na oko 10%) mikroembolizme mozga. Sasvim je uputno ispitati postojanje alergije na odseku za alergologiju u Klinickom Centru, jer se ukidanjem penicilina pacijentima "napamet" uskracuje dragocen nacin lecenja. Isto vazi i za druge reakcije na lekove, koje su sumnjive.


A sta znace ova dva pojma??!! :o

U dnevoj bolnici Klinickog Centra, nama koji smo imali "neku" reakciju na penicilin, ne rade ispitivanja na penicilinske preparate, nego samo traze alternativne lekove. Znam da niste mislili na "nas" nego na "ostale" (htela sam samo ovo da kazem kao info :lol: ), ali ne znam da li je izvodljivo..?!?!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 08, 2007 4:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 08, 2007 4:44 pm
Postovi: 7
Sinoc sam dozivela alergijsku reakciju na cefaleksin.Dvadeset minuta posle uzimanja leka osetila sam svrab po kozi,osecaj pritiska u grlu,ali sam mogla da disem.Odmah sam krenula u hitnu i stigla nakon pet minuta.Dali su mi Synopen i Lemod.Plikovi po kozi su se povukli,ali sam se jako uplasila.Citajuci sta je ovde napisano,to verovatno nije bio anafilakticki sok.Medjutim ja sam se jako uplasila jer je ovo treci put da ovo prozivljavam,ali je predhodna dva puta bilo mnogo gore.Prosli put mi je pritisak jako pao dok nisam stigla kod lekara,izgubila sam svest i probudila sams se tek posle terapije,mada ne znam sta sam dobila.Ono sto mene interesuje je kakva je to alergijska reakcija,da li moze da dodje do smrtnog ishoda ako se ne reaguje na vreme i koliko je to vreme za koje mora da se reaguje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 1:07 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Samo mali dodatak,
sve o cemu ste govorili odnosi se na tzv anafilaktoidnu reakciju i navedena kombinacija adrenalina, kortikosteroida i antihistaminika je sasvim korektna.
Naravno neophodno je obezbediti venski put radi ordiniranja potrebne urgentne terapije i disajni put kako ne bi dosli u situaciju da zbog edema glotisa radite traheotomiju.
Kod Prave anafilakse ima prostora za promptno delovanje i to ako se desi u prisustvu adekvatnog zdravstvenog tima u adekvatnoj zdravstvenoj ustanovi ali su i onda sanse za povoljan ishod veoma male.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 09, 2008 10:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 02, 2007 12:05 am
Postovi: 2
Gde moze da se kupi komplet za samodavanje kod soka?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 23, 2008 9:46 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
dr ivica je napisao:
Samo da pomenem dve bitne stvari: nema shoka bez hipotenzije (sve sto nije praceno hipotenzijom, nije shok); drugo - davanje kortikostroida je u poslednjem 18. izdanju Merckovog prirucnika za lekare izbaceno iz protokola, a izgleda da su ga i nasi u Ministarstvima izbacili - konkretno, Urbazon, Lemod itd. - vise NE MOZE da se daje ambulantno, vec samo u stacionarnim ustanovama.
Pozdrav svima


Po ovom genijalnom pravilu koje je verovatno propisalo nase genijalno minisarstvo zdravlja ti bi trebao da gledas kako ti pacijent umire dok ne stigne hitna pomoc i eventualno da ga odrzavas u zivotu pomocu magije. Posto gle cuda ti si suvise glup da das lemod posto radis u ambulanti a ne u stacionarnoj ustanovi , a jedino lekari stacionarne ustanove znaju da ga daju. Pricam ti pricu kad goveda ricu.

Cisto me zanima ako ti pacijent umre u ambulanti jer je hitnoj trebalo malo vise vremena da stigne, oce li biti kriv lekar iz te ambulante ili GENIJE koji je zabrano tom lekaru da da terapiju. Sta ako lekar ipak da terapiju da li ce da zavrsi pred disciplinskom komisijom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Molim Vas da mi odgovorite
PostPoslato: Čet Jan 22, 2009 12:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 22, 2009 12:04 pm
Postovi: 2
Lokacija: Sombor
Prosle godine,21.juna otisla sam na bazen,usla u vodu,plivala 15ak minuta,i osetila sam da mi nije dobro pa sam izasla iz vode.Ponestalo mi je snage.Izasla sam,po telu sam bila "crvena kao rak",osetila sam svrab,nesvesticu.Sela sam na peskir,osecala sam nemoc,ponestajalo mi je vazduha,sve sam teze disala...Pocela sam da gubim vid i odjednom je sve postalo bledo,udahnula sam i nisam vise mogla da disem...dalje se ne secam.Ali spasioc mi je ispricao dalji tok dogadjaja,rekao je da me je odvukao do tusa i pustio vodu,sva sam poplavila i bila otecena,samarao me je i dozivao da dodjem sebi,govorio je "Otvori usta Marijana".Tada sam pocela da cujem,odmah mogla da reagujem,kao da sam bila u grcu koji me je odjednom popustio i spasioc je uspeo da mi otvori usta i izvuce jezik koji se kako on kaze bio prevrnuo.Hladna voda me je osvezila i potpuno sam dosla sebi...Sve ovo se desilo u roku od 10ak min.Spasioc kaze da su to bili simptomi toplotnog udara.
Bila sam ubedjena da je to u pitanju,sve do sledeceg puta kad sam dosla na bazen,usla sam u vodu i cim sam osetila onaj svrab,izasla sam iz vode,osetila sam opet gusenje,koza je bila crvena i najvise oko zglobova izasle su mi neke neravnine po kozi.To je nestalo za pola sata.Ovo mi se desilo skoro svaki put kad odem na bazen na otvorenom ili na Dunav,jednom se desilo i kad sam pokisla pocetkom septembra.
Juce 21.januara sam isto pokisla,ali nista od onih simptoma.
To znaci da mi se to pojavljuje samo u letnjim mesecima,verovatno je to neki sastojak iz kise,jer njega moze biti u Dunavu i bazenu,ili je pak polen ili sumpor....
Molim Vas da mi sto pre odgovorite
Veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 13, 2009 11:41 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Mozda je u pitanju urticaria a frigore tj. alergija na hladnocu tj. na naglo hladjenje...
Javite se na Institut za alergologiju i imunologiju KCS.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 19, 2009 12:12 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Dao si mu adrenalin i antihistaminik, to sto ces mu uskratiti kortikosteroid dok stigne do bolnicei nije tako strasno, jer njemu inace treba 45 min da pocne da deluje, moze da se desi da pre stigne u bolnicu nego sto bi lek poceo da deluje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Sub Okt 03, 2009 1:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
moja mama je primala penicilin dug niz godina,i jednom,ode ona da primi penicilin i tek nakon sto je primila je pala u sok,onesvestila se,i sve sto ide uz ovu vrstu soka...kaze da je imala srece u medicinskoj sestri jer je radila u urgentnom centru negde u sloveniji pa je brzo dobila adrenalin jer je pocelo da joj staje srce,i sada ne pije nista na bazi penicilina...ja sam kao mali dobio osip na neki lek na bazi penicilina i od onda stoji "cave penicilin" mada su radjene analize krvi na penicilin u kamenici i utvrdjeno je da nisam alergican ali se ipak ne daje...inace sam 2 puta puta operisan i oba je puta tokom i nakon operacija sve bilo ok...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Uto Okt 27, 2009 3:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 19, 2009 12:58 am
Postovi: 101
mozda ovde nije mesto za ovu temu ali nikako niko da mi da odgovor a stahujem za mog brata i neznam vise sta da ucinim
moj brat (25),je sa tri godine dobio deciji fraz od previsoke temperature.kao mali plasio se svega i svacega.imao je napade do 14 godine kad su prestali.lekove pije i danas ali vrlo malu dozu jer kazu da su mu eeg snimci sada u redu i uskoro treba da prestane sa lekovima.u martu nam je umro otac i zbog stresa brat je opet dobio napad.od tada,redovno se u snu cima i urlice,zatim pokrije glavu i sve to spavajuci-pretpostavljam,jer kad ga pozovem ne cuje me i ujutru se nicega ne seca.sve mu se to desava ako cuje bilo kakav i najtisi sum ili ako nesto sanja.nego,ponekad mu se desi da tako preplasen pocne da odskace od kreveta,kao da se brani i rukama i nogama.zatim padne,valja se po patosu po celoj sobi,udara se o namestaj i tek kad mu nesto prekrije lice on stane.kad mu pridjem on i dalje spava i toliko tesko dise kao da je pretrcao kilometre.on tako nastavlja da spava jos neko vreme ali ne reaguje na dozivanja.kad prodje otprilike 10 minuta i ja ga nesto pitam-on odgovara.ujutru kad se probudi on bas nista nezna,samo zapitkuje odakle mu modrice po telu,zasto su pojedini delovi namestaja oboreni i tako to.plasim se da ne krene da udari u prozor ili ne daj boze nezgodno udari glavu.eeg snimci su totalno ok,radjena je i magnetna rezonanca-sve je u redu.samo neznam zasto mu se sve to desava.ako neko moze da mi objasni i posavetuje me sta bi trebalo da se uradi,bila bih veoma zahvalna,jer sve to je strasno i da se vidi i da se slusa usred noci,a i njemu verovatno nije lako da se stalno udara i preplasuje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Uto Okt 27, 2009 6:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
Meni ovaj slučaj definitivno izgleda kao psihološki pa moeš postavit pitanje i na tamošnjem forumu... ima neke karakteristike PTSP-a a opet nitko ne zna bez pregleda... u svakom slučaju mislim da bi trebao nagovorit brata da ode s tobom posjetit psihologa, a od tud i psihijatra...

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 12:51 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 19, 2009 12:58 am
Postovi: 101
on ide kod neuropsihijatra ceo zivot,pije lekove za decji fraz jos uvek,snimak mozga u redu,ona je rekla da mu se kao vracaju slike od dana sahrane naseg oca,ali nije nam rekla kad ce to da prestane niti sta treba da uradimo.i zasto tako da reaguje,i meni je bilo pretesko.ja dosad nisam cula da neko ovako to prezivljava,neznam dal ce imati posledice,neznam nista i plasim se,on uvek kad se nesto uplasi,to mu se desi.a toliko je zatvoren da o tome ama bas ni rec nece da kaze,sta ga muci i kad ga muci.a kad mu se to desi,niceg se ne seca,cudi se odakle mu modrice.inace on nikad nije imao devojku,previse je stidljiv,nije imao ni sex.da li to moze da nesto utice na njega?i sta je to ptsp?kad on zaspi nesme nista da se cuje,jer se odmah trgne i urla,ali i kad pazimo da bas nista ne susne,on verovatno nesto sanja i opet se desi.mislila sam o tome,neznam dal da mu gori svetlo u sobi,dal da neko spava u istoj sobi u drugom krevetu,neznam sta bih mogla da uradim da budem sigurna da nece da mu se to desava.nikad nesmemo da ga ostavimo samog kuci.inace jako je pametan i sve zna da uradi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Sre Okt 28, 2009 2:31 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
ptsp je post traumatski stres... obično se javlja osobama koje su proživile traumatska iskustva što je ostavilo ožiljke na njihovu psihu, najpoznatiji ti je ratni ptsp kod branitelja iz domovinskog... njegovi simptomi upućuju na to.... ono što on treba je terapija... terapija razgovorom, lijekovi koji mogu popraviti njegove procese unutar psihe... moda antidepresive ili neke slične supstance... ponekad je teško razgovarati o takvim stvarima s osobama koje su bliske tebi... često pomaže razgovor s ljudima koji su proživjeli slične situacije i imaju isto stanje kao on... probajte otić kod privatnika psihologa ili psihijatra...koji će vam nešto i reći konkretno i ordinirati neku terapiju...

sigurna stvar da jednom momku od 24 godine fali romantične ljubavi u životu... mora se naučiti otvoriti prema lljudima oko sebe i prema curama, naravno ako ga one zanimaju... i to može ponekad bit problem... ponekad je teško o seksualnom životu razgovarat sa sestrom ili mamom... i upravo tu dolazi dobro psiholog koji može usmjeriti, saslušati... ponekad ljudi se najlakše otvore prema ljudima koje ne znaju niti će ikad više u životu vidjeti..

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Čet Nov 26, 2009 9:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Terapja anafilakse.
Zbunjen sam jako. Vidjam razne terapije anafilakse.
Poslednje sto sam cuo je

Prvo Adrenalin
Drugo Kortikosteroid
Trece antihistaminik brzok dejstva

Ono sto je meni u ovoj terapiji skroz nelogicno to je cinjenica da se kortiko steroidu daje prednost na antihistaminikom brzog dejstva kao sto je Synopen u redosledu davanja. Koja je logika u akutnom stanju kada se borite za neciji zivot prvo dati lek koji ce da deluje za neko duze vreme? Zar nebi prebalo dati prednost brzodelujucim lekovima. Tj zar nije logicnije ici

Adrenalin
Synopen
Kortikosteroid

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anafilakticki sok
PostPoslato: Ned Nov 29, 2009 3:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
Dakle, kolega, prema zadnjim smjernicama za napredno održvanje na životu terapija anafilakse se tretira po slijedećem:
-kisik
-adrenalin im. (odrasli doza od 0.5 mL adr. uz razr. od 1:1000(500 mcg) )
- H1-antihistaminik (npr. kloropiramin) 4 mg peroralno ili 10-20 mg polagano iv. (kod kasnih anafilaktičkih reakcija)
-kortikosteroidi kod teških napadaja kako biste spriječili kasnu reakciju. Posebno važno kod asmatičara. Njegova uloga je u prevenciji, odnosno skraćivanju protrahirane reakcije.
-salbutamol u spreju (5 mg u enkoliko navrata) pomaže kod refraktornog bronhospazma -IIpratropium u inhalaciji (500 mcg) posebno korisno kod bronhospazma bolesnika koji uzimaju b-blokatore.
Ostala terapija koju treba razmotriti:
-glukagon ( 1 do 2 mg svakih 5 min im ili iv.) može bit unčikovit za one na koje ne djeluje adrenalin, a poglavito može bit unčikovit kod onih koji uzimaju b-blokatore.

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: