Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 18, 2007 1:31 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Zdravstvo zaista ,čini mi se, nikada gore nije stajalo.Ne zna se ko više ispašta da li lekari ,koji su se pretvorili, uz posao za koji su se školovali ,u administrativne radnike ili pacijenti koji ne znaju gde da idu da se leče!

Kad bi ministar malo više vremena provodio tamo gde je i počeo u klinici i ''obratio'' pažnju na ''obične smrtnike'' .....e onda bi imalo sa kiom da se komunicira!Ovako ,na žalost samo da molimo Boga da se ovi dovoljno ''napune'' i ''odrade'' posao koji je definitivno poznat -UNIŠTITI ZDRAVSTVO-

Još nešto ,a kome to pitanje postaviti ,u Beogradu ,pojedini Domovi zdravlja ,izdaju prostorije ,kafićima ,kockarnicama itd....(mislim na isturena odeljenja) i kome idu te pare ,ttu su radili lekari koji su sada ostali bez posla ili su možda trebali da prihvate da rade kao krupijei.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 18, 2007 12:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Okt 15, 2007 8:56 pm
Postovi: 19
Lokacija: nis
sto se tice ministarstava, ja sam svesna da od nihove direktive i para sve odlucuje, ali treba da se zapitamo - OD CEGA KRECE? lekari kad su slozni u nekoj ideji, da zele da je izguraju do kraja, kad mogu da se dogovore sa svojim direktorima i nacelnicima, mogu i bez ministra da imaju kompjuterske zdravstvene kartone, obucen kadar i da sve vrlo brzolegne na svoje mesto.
to kazem, jer moja rodjaka od 50 i kusur godina radi u Novom sadu kao lekar opste praxe, gde od prosle godine ima resenog elektronski sistema kartona i vrlo brzo je naucila da se snadje u njemu. jer, onaj ko je navikao da uci, moze i da nauci da mu bude lakse i bolje u radu, a i da se ne lazemo, ljudi se brzo naviknu na bolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 20, 2007 3:24 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Mislim da sve krece od potpuno pogresnog sstema zdravstvenog osiguranja, o cemu sam cesto pisao. Sistem u kome covek mora da daje novac svakog meseca (i to razlicit novac, srazmerno plati, kao da su oni sa vecim platama automatski i vise ugrozeni od bolesti?!), a pritom ne zna hoce li imati ikakvu medicinsku/zdravstvenu usluga ako jednog dana i zaista oboli - jer ce neko vec isprazniti te "fondove" u koje odlaze njegove pare - je osnov svega loseg u zdravstvu.

Formiranje fondova je omogucilo da se razvije klasa "cuvara fondova", koju cine Republicki Zavod Zdavstvenog osiguranja sa svim zaposlenima u lokalnim zavodima, fondovima, komisijama, itd, zatim Ministarstvo - sa svim mogucim agencijama, komisijama za lekove i slicnim parazitskim tvorevinama koje raspolazu parama na silu uzetim od radne populacije, a potom i SVI u onim oblastima medicine koje su realno neisplative, nekonkuretne, nefrekventne - ali koje opstaju i jos se i sire, zahvaljujuci nepravednoj distribuciji novca.

U takvoj konstelaciji, lekari su u vlasti "cuvara fondova", pa moraju da ih slusaju. "Cuvari" umeju mudro da razbijaju svako prividno jedinstvo izmedju lekara. Jedne podmicuju kongresima i posebnim beneficijama u vidu prava na prepisivanje lekova, odobravanje dijagnostickih procedura i slicno. Druge smiruju pazljivo doziranim "povisicama", plasiranim naizmenicno sa novim besmislicama objavljenim u raznim "Sluzbenim glasnicima" i slicnim informatorima, koji su postali vazniji za mnoge lekare od strucne medicinske literature.

Najvestija taktika, naravno, i koren svog zla, je uranilovka, u kojoj su svi hirurzi na jednom odeljenju placeni isto, svi specijalisti opste medicine u jednom Domu zdravlja su placeni isto, svi ginekolozi su placeni isto, i NEMA stimulacije za rad i kaznjavanja za nerad. Posto se sve bazira na sistemu socijalne zdravstvene zastite u kome se izmedju PACIJENATA sa jedne strane i LEKARA sa druge strane umece drzavni/drustveni/parazitski filter/tampon u vidu "Cuvara otetog novca", niti pacijenti, niti lekari mogu da jedni drugima pomognu. Pacijenti nikako ne mogu da nagrade svog omiljenog lekara, niti lekar moze na bilo koji nacin da ocekuje da bude nagradjen ako je omiljen. Preostaje polusvet "prevodjenja" pacijenata u privatne klinike, sto dopunski razjeda zajednistvo lekara. U toj utakmici bez pravila lekari zajedljivo gledaju na one koji su omiljeni i koji zaradjuju, pa se cesto postavlja jednakost izmedju "popularnog i "izvikanog", izmedju "strucnjaka" i "profesora", izmedju "dobrog dijagnosticara" i "dobrog lekara". Na kraju, u 25.000 i vise lekara napravi se ogroman broj onih koji - po prirodi svoje mediokritetske pozicije, jednostavno zakljuce razmisljanje starim "mudrostima" iz doba socijalizma: "NIKO NE MOZE TAKO MALO DA ME PLATI KOLIKO JA MALO MOGU DA RADIM" i "RADIO, NE RADIO, SVIRA MI RADIO!".

Naravno, "Cuvari fondova" ce i dalje pricati kako su smislili kapitaciju i kako ce sada sve biti mnogo bolje, pravednije, efikasnije - pa ce i lekari i pacijenti biti zadovoljni... Ali neka to nikog ne zavarava: parazit ostaje, a kozmetikom se ne leci anemija. Sve dok se od jednih (pacijenata-"osiguranika) otima (obaveznim zdravstvenim osiguranjem) i kao koska dobrom kucetu baca drugima (lekarima), ali tek posto se sve dobro oglodje i olize - nema nama svanuca.

Svim zaposlenima i penzionerima: izracunajte i revalorizujte koliko ste do sada dali za sdravstveno osiguranje i koliko ste potrosili. Kolika je razlika, gde se nalazi i da li ce vam biti na raspolaganju ako sutra ozbljno obolite? Hocete li za taj novac zaista imati "besplatan" (sic!) ili "participirano placen" skener, laparoskopsu operaciju, pravo na putne troskove, sanitetski materijal, lekove...? Ili je mozda ipak bolje da ne verujete vise nikome, da trazite da vam drzava VRATI taj novac i da odmah prestane da vam uzima ista (neka minimalno drzavno zdravstvo finansiraju iz drzavnog budzeta, koji se formira od poreza!), a vi sami dogovorite sa sobom i svojima najblizima koliko cete stedeti i kako za "crne dane" i kome cete platiti. Tek kad budete u poziciji da sami odlucujete o ovome, tek tada cemo imati pravu ustanovu "IZABRANOG LEKARA". Do tada, mi ne biramo nista. ONI odredjuju za nas.

Svim lekarima: Zamislite da vasi pacijenti ne moraju da daju novac na obavezno zdravstveno osiguranje. Taj novac bi stao kod njih. Cenu vaseg rada ne bi formirao niko osim VAS i PACIJENTA. Do tada, o tome odlucuju oni koji su se umetnuli izmedju. Kad se sve sabere, rezultat je apsurdan: zdravstvo je skupo za pacijente, a para za lekare nema!???

Svima: cene mnogih usluga u "drzavnom"/javnom zdravstvu (realno, onako kako se i fakturisu u zdravstvenim ustanovama, da bi na osnovu njih "fondovi" distribuirali novac - citajte: manipulisali novcem kako im odgovara) vec sada su VECE od cena koje nude privatne ordinacije, klinike, poliklinike, pa i bolnice. Ako je tako, gde odlazi razlika u ceni? Neko se "debelo ugradio"...!

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 02, 2008 4:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Silan je napisao:
Citam sve ovo pa se pitam kako bi izgledao idealni zdravstveni sistem u Srbiji i kako krenuti ka njemu?


Evo ti cist primer. U mom domu zdravlja ima u smeni jedna iskusna doktorka specijalista od 50 i kusur godina i par mladjih. Ta iskusna doktorka ima pacijente na svakih 5 minuta znaci ubija sa od posla a oni mladji na svakih sat kad se neko uljudi da im ukaze poverenje.

U normalnom sistemu zdravstvene zastite iskusan lekar je glavni lekar, on vodi grupu pladjih lekara. Znaci mladji lekari su ti koji rade, uzimaju anamneze, rade intervencije a stariji su im mentori koji nadgledaju stvari. Ko je gledao emisiju ER na Discovery kanalu kad je bila posle 24h zna o cemu pricam.

Kod nas vlada jedno opste misljenje da ce student ili mlad lekar da naude pacijentu, da moze ne znam sta da se desi, i onda se masovno izbegava davanje prakse studentima, mada ja ne znam sta moze da se desi, ali ajde da im verujem da moze. Ali onda se postavlja pitanje, kako ce da nauce da rade???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: buduca gastarbajterka
PostPoslato: Pon Jun 02, 2008 4:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
sandra_nis je napisao:
OD STARTA IMAJU PRAXU PO BOLNICAMA


Ja kad kazem da nam preba vise prakse na medicini i stomatologiji dobijem odgovor tipa

NE BI VAM DALI NI TOLIKO ALI DA VAM UCINIMU STUDIJE ZANIMLJIVIM PA AJDE

I onda kako ne znamo celu teoriju pa cemo da ugrozimo pacijente, pa mi kako studenti smo opasni pa ovo pa ono, neka mi samo neko objasni kako ce to student da ugrozi pacijenta ako mu izmeri pritisak ili proba da uradi ekg uz nadzor lekara, pa cak i da intubira ili radi slicne stvari pod nadzorom naravno. Ili ako mu das da popravi zube.

Stvar je u tome sto se na nase medicinske i stomatoloske fakultete upisuje gomila ja cenim oko 95% upisanih buducih mediokriteta, ciji je jedini cilj da nabubaju tonu teorije i u proseku za 8 godina studija okace titulu doktora o rever. Ima mali broj onih oko 5% koji zaista zele da nauce svoj posao, ali ne mogu da se cuju od 95% mediokriteta koji su tamo da okace titulu i zalece svoje komplekse ili zadovolje mamu i tatu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 02, 2008 11:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Citiraj:
Kod nas vlada jedno opste misljenje da ce student ili mlad lekar da naude pacijentu, da moze ne znam sta da se desi, i onda se masovno izbegava davanje prakse studentima, mada ja ne znam sta moze da se desi, ali ajde da im verujem da moze. Ali onda se postavlja pitanje, kako ce da nauce da rade???


Kolega, za to postoji staz od godinu dana, kao i nadgledana praksa sa knsultacijama. Pacijentima se moze itekako nauditi, ne bih da nabrajam puno, primeri koje cu Vam ovde navesti neka Vas samo navedu na razmisljanje:

1. Sami ste, pocetnik, u dezurnoj sluzbi doma zdravlja u nekom mestu gde nema Hitne pomoci. Prethodnog ste pacijenta vec poslali autom u najblizi regionalni entar. Dolazi vam pacijent koji ima nizak pritisak, blagu tahiabsolutu, gusi se, nad bazama pluca cujete sitne pukote u inspirijumu i oslabljeno disanje. Na EKG-u vidite opterecenje srca. sa pravilnom terapijom, produzicete mu zivot. Dajte pogresnu terapiju i pacijent nece docekati zoru.

2. Radite u Domu zdravlja, pacijent je dijabetcar na insulinu, ali ima i akutni lumbalni sindrom. Fizijatar je odredio Diprofos injekcije. Sta raditi...?

3. Pacijent ima antikoaguantnu terapiju posle plucne embolije, , od reumatologa stize izvestaj da se gonartroza leci Meloksikamom. Sta tada?

Ovo su zamke klinicke farmakologije i polipragmazije, o kojima je jako tesko steci znanje na fakultetu i zbog kojih je nuzno imati mentora uz sebe, ili makar njegov telefon :)

O drugim stvarima, kao sto je diferencijalna dijagnostika, neohodnost brzog delanja i pravilnog upucivanja itd. da ne govorimo.

Licno, jako bih voleo da posle skoro 14 godina rada u primarnoj zdravstvenoj zastiti imam uz sebe mladog lekara koji bi malo radio samnom i koji bi mi olaksao da umesto hemijske olovke koristim malo i mozak :) Imam par studenata koji dolaze da vezbaju kliniku kad mogu. Rekli su mi da im to vise koristi od vecine vezbi na fakultetu...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 03, 2008 1:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
dr ivica je napisao:
Citiraj:
Kod nas vlada jedno opste misljenje da ce student ili mlad lekar da naude pacijentu, da moze ne znam sta da se desi, i onda se masovno izbegava davanje prakse studentima, mada ja ne znam sta moze da se desi, ali ajde da im verujem da moze. Ali onda se postavlja pitanje, kako ce da nauce da rade???


Kolega, za to postoji staz od godinu dana, kao i nadgledana praksa sa knsultacijama. Pacijentima se moze itekako nauditi, ne bih da nabrajam puno, primeri koje cu Vam ovde navesti neka Vas samo navedu na razmisljanje:

1. Sami ste, pocetnik, u dezurnoj sluzbi doma zdravlja u nekom mestu gde nema Hitne pomoci. Prethodnog ste pacijenta vec poslali autom u najblizi regionalni entar. Dolazi vam pacijent koji ima nizak pritisak, blagu tahiabsolutu, gusi se, nad bazama pluca cujete sitne pukote u inspirijumu i oslabljeno disanje. Na EKG-u vidite opterecenje srca. sa pravilnom terapijom, produzicete mu zivot. Dajte pogresnu terapiju i pacijent nece docekati zoru.

2. Radite u Domu zdravlja, pacijent je dijabetcar na insulinu, ali ima i akutni lumbalni sindrom. Fizijatar je odredio Diprofos injekcije. Sta raditi...?

3. Pacijent ima antikoaguantnu terapiju posle plucne embolije, , od reumatologa stize izvestaj da se gonartroza leci Meloksikamom. Sta tada?

Ovo su zamke klinicke farmakologije i polipragmazije, o kojima je jako tesko steci znanje na fakultetu i zbog kojih je nuzno imati mentora uz sebe, ili makar njegov telefon :)

O drugim stvarima, kao sto je diferencijalna dijagnostika, neohodnost brzog delanja i pravilnog upucivanja itd. da ne govorimo.

Licno, jako bih voleo da posle skoro 14 godina rada u primarnoj zdravstvenoj zastiti imam uz sebe mladog lekara koji bi malo radio samnom i koji bi mi olaksao da umesto hemijske olovke koristim malo i mozak :) Imam par studenata koji dolaze da vezbaju kliniku kad mogu. Rekli su mi da im to vise koristi od vecine vezbi na fakultetu...


Ja sam student stomatologije ali to i nije tako razlicito. Treba uvesti mentorski rad pa bi se tako smanjile greske. Ni u jednoj normalnoj zemlji ne moze neko da zavrsi medicinu ili stomatologiju okaci titulu i krene da odstazira nesto godinu dana i krene da radi samostalno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 04, 2008 7:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ah americka medicina ovo moram da iskomentarisem kao pozitivan primer iz praxe da se prave ovakvi prikazi slucaja na primarnom nivou.Na zapadu su GP vukovi a ne kao kod nas cate koje se bakcu papirologijom.
dr ivica je napisao:

1. Sami ste, pocetnik, u dezurnoj sluzbi doma zdravlja u nekom mestu gde nema Hitne pomoci. Prethodnog ste pacijenta vec poslali autom u najblizi regionalni entar. Dolazi vam pacijent koji ima nizak pritisak, blagu tahiabsolutu, gusi se, nad bazama pluca cujete sitne pukote u inspirijumu i oslabljeno disanje. Na EKG-u vidite opterecenje srca. sa pravilnom terapijom, produzicete mu zivot. Dajte pogresnu terapiju i pacijent nece docekati zoru.

Dakle ovako sve ukazuje na edem pluca jos dovoljno je da da pozitivnu anamnezu o KVS bolestima uz sve ovo ima jos obilje klinicke slike i josako postoji mogucnost RTG snimka milina.Ali ako ima hipotenziju lasix ima da ga dokrajci jer ce mu oboriti pritisak zato za pocetak kardiotonik,kiseonik i morfin da se pojaca snaga kontrkcija i podigne tenzija a transudat ce se povuci osmotskim fenomenom.
dr ivica je napisao:
2. Radite u Domu zdravlja, pacijent je dijabetcar na insulinu, ali ima i akutni lumbalni sindrom. Fizijatar je odredio Diprofos injekcije. Sta raditi...?

Diprophos kao depo preparat ce mu mesec dana otprilike podignuti glikemiju za neku fixnu vrednost pa u skladu sa tim treba korigovati i broj jedinica insulina.I ko zna u kakvom su stanju krvni sudovi zeluca pa ga treba za svaki sluca pokriti i nekim H2antagonistom/IPP-om
dr ivica je napisao:
3. Pacijent ima antikoaguantnu terapiju posle plucne embolije, , od reumatologa stize izvestaj da se gonartroza leci Meloksikamom. Sta tada?

Tough one!!!Trebalo bi da meloxikam bude selektivni COX 2 inhibitor pri nizimi dozama ,a pri visim iako inhibira stvaranje tromboxana A2 postoje dileme oko antiagregacionog efekta,pa je pitanje da li ce se superponirati neko potencijalno antiagregaciono dejstvo sa dejstvom antikoagulanasa.Krvarenje bi bilo ocekivana komplikacija ali zato pacijenta tretirati eventualno ako se pojavi neko ozbiljnije krvarenje,i ukinuti mu meloxiakam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 05, 2008 5:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Lepo sto ste dali odgovore na pitanja, ali mislim da to nije bila poenta, trebalo je da se pokaze da ni jedan mlad dr sa tek odradjenim stazom nece znati da da odgovore na ova pitanja, a vi pretpostavljam ste lekar sa duzim stazem i iskustvom...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 05, 2008 8:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Posle mesec dana bubanja Harisona ja mislim da bi.Mozda se u praxi ne bi snasao odmah zbog nedostatka rutine ili straha od nepoznatog ali sa aktivnom participacijom posle nekog kvaliteno osmisljenog staza mladji bi bili zmajevi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 06, 2008 7:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Upravo to!Kad bi bilo kvalitetnog staza i pravilnog prenosenja znanja,onda bi bilo sve ok...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 06, 2008 7:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 22, 2006 7:49 pm
Postovi: 43
Citiraj:
Svima: cene mnogih usluga u "drzavnom"/javnom zdravstvu (realno, onako kako se i fakturisu u zdravstvenim ustanovama, da bi na osnovu njih "fondovi" distribuirali novac - citajte: manipulisali novcem kako im odgovara) vec sada su VECE od cena koje nude privatne ordinacije, klinike, poliklinike, pa i bolnice. Ako je tako, gde odlazi razlika u ceni? Neko se "debelo ugradio"...!


Sa ovim se ne bih mogao sloziti u potpunosti. Mnoge stavke su jeftinije u drzavnim ustanovama, ali velika navala pa kad se stvori guzva onda opada kvalitet. Ali je nabolje istaci cenovnik pa ko nece da ceka neka plati. Tasta je trebala da operise oci (katarakta) pa je zena zvala sve redom i na kraju je najjeftinije bilo na VMA (otprilike 650 EUR po oku, isli smo dva puta) i sve je u najboljem redu. Problem je bio sto je satrija zena (85 godina) pa to nije svako mogao ili hteo da radi. U privatnim klinikama (Novi Sad i Beograd) bilo bi 1000-1300 EUR za oko. Pa vi sad vidite. A cuo sam i da mnogi razmisljaju: bolje otici tamo gde je istaknut cenovnik jer dok da ovom pa onom mozda ispadne i vise. U tom slucaju je VMA krajnje korektan. (I da kazem da ne znam situaciju u drugim ustanovama.)

Danas se sve svodi na novac pa je posao direktora bolnice da obezbedi pare za rad, a ministra za sve. Pa kako se ko snadje. Savremena medicina je skupa. Ali isto tako drzava mora da obezbedi zdravstvenu pomoc svima kojima je potrebna.

Koliko pratim na zapadu postoji neko medicinsko osiguranje koje placa skuplje zahvate, inace pacijent placa preglede. I sa tim ide drugacije razmisljanje, recimo svajcarska pravi najbolju cokoladu, ali tamo mame ne daju deci mnogo da je jedu jer je poseta zubaru skupa, znaci preventiva. Ili bolje reci zdravstvena kultura.

Inace mislim da je resenje da se lekari dobro plate. Tako jednostavno mora. Inace se desava da rade privatno na sve strane (sto ima pozitivne i negativne strane). Lekar bi trebao da radi nedeljno 40 sati, jos 12 dopunski i da ima bar 8 sati edukacije. Znaci 60 sati nedeljno.

Slusao sam nedavno sta se desava u okruzenju, konkretno u Rijeci. Neko je napravio dijagnosticke centre i placao dobro lekare, onda je dosao Italijan i sve kupio, pa sada i tamo lekari zaradjuju kao svuda, nema ekstra plate.

A kad nema para onda su svi nezadovoljni. Ali to je vec elaborirano u prethodnim porukama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 08, 2008 11:33 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Severus, moram malo da komentarisem

Prvi primer: Lasix zaista nije za pacijenta. Drugi katastrofalan izbor bio bi, medjutim, Dilacor. Znate onu pricu: magare koje jedva ide uzbrdo, a vi ga jos udarate bicem da pojaca. Kiseonik je dobro i najbolje resenje, mozete dati i morfin, mada njega mahom nema u ustanovama na frontu PZZ u Srbiji. Uprkos tahiabsoluti i hipotenziji, moze se dati Aminofilin, cije se tahikardicno dejstvo sanira davanjem i Izopamila (verapamila). Bilo kako bilo, kardiotonici se ne daju. Pacijentu ce mozda inicijalno biti i bolje, ali cete ga za par dana videti na banderi...

Drugi primer: Korektno, potrebno je savetovati povecanje doze insulina, zavisno od dnevnog profila. Zastita zeludacne sluzokoze se prema najpopularnijim novim gastroenteroloskim shvatanjima (pre mesec dana medjunarovni simpozijum u Vrscu) radi samo inhibitorima protonske pumpe, H2 antagonisti su se pokazali kao klinicki beznacajni (uporedjivano dejstvo H2-ant. i IPP gastroskopski).

Treci primer: zaista "tough one". medjutim, da skratimo: Meloksikam nikako. Nema potrebe, jer je, na zalost, njegova COX2 selektivnost nedovoljno velika u odnosu na neselektivne NSAIL da bi rizikovali da nam pacijent dobije sve moguce nezeljene efekte, posebno, na primer, intrakranijalno krvarenje. U ovom slucaju, "cost-benefit" nije dobar i bolje je ne poslusati reumatologa.

E, sad: naravno da je sve ovo diskutabilno i medicina ne bi bila to sto jeste, da sve moze da se zakljuci jednom za svagda, da se znanja "uklesu u kamen" i da vise niko nista ne mora da razmislja, Zaista u medicini 2+2 nije uvek 4, a za ovo sto ste rekli da su na zapadu GP "vukovi", slazem se i evo, vec 14 godina pokusavam da tako usmerim sebe. Da ne budem obican "SOM" (specijalista opste medicine), nego pravi porodicni lekar, pravi primer onoga sto WONCA propagira: lekar koji je u stanju da samostalno zbrine 80-90% zdravstvenih problema populacije.

Kamo srece kada bi ovakvi "case studies" bili pokrenuti malo cesce ne samo na ovom forumu, nego i da se tako obrazujemo online, da se tako dobijaju poeni za relicenciranje, kao sto ih ja dobijam na sajtovima predvidjenim za CME americkih lekara. Sramota je da nasi u Ministarstvu i na fakultetu planiraju da nas oderu od para za pasivno slusanje seminara i strucnih sastanaka, kako bismo dobili poencice za licencu, a aktivno resavanje testova i citanje na Internetu je samo pomenuto u uredbama o relicenciranja, pri cemu niko nema nameru da to pokrene. Ostaje nam da se snafski drugacije orgnizujemo, siguran sam da ce od takvog organizovanja biti vise koristi nego od nefunkcionalne Lekarske Komore.


Dragancesu,

VMA nije drzavna ustanova u smislu da je ukljucen u sistem RZZO. Kada kazem da su cene iste, ili slicne, upucujem vas da razmislite o sledecem: idite bez zdravstvene knjizice i uradite kompletnu lab, uradite RTG grudnog kosa, uradite UZ abdomena, sve bez knjizice. kad vam naplate, idite posle pa pogledajte koliko to sve kosta u privatnoj poliklinici. Neke stvarijesu sa razlicitim cenama, ali ima i stvari koje su jeftinije u privatnom zdravstvu. U stvari, to sto neko vredja lekara specijalistu, pa moj preglede bez knjizice kosta manje od 300 dinara, to je posebna prica. To je jos jedna od brojnih ujudurmi RZZO i ostalih koji kroje zdravstvenu politiku u Srbiji- sve je skupo, osim rada lekara i sestara! Jedan bolnicki dan je maltene kao u hotelu, a da odete u najelitniju ustanovu bez uputa i da vas pregleda profesor doktor nauka, to ne kosta vise od 1000 dinara. E, izvinjavam se onome ko je to tako smislio, ali to je sramota! Moje sestre fakturisu sve moguce usluge koje radimo, juce sam se krstio, merenje pritiska sefakturise posebno, kosta valjda skoro 150 dinara, pa je li moguce da je merenje pritisa toliko vredna stavka, a pregled koji ja obavljam ne vredi ni duplo od toga???

Apelujem na sve svesne i razumne ljude- TRAZITE NOVAC NAZAD! Drzava otima pare preko obaveznog zdravstvenog osiguranja, a zauzvrat imamo ovo sto imamo - zalosnu situaciju u kojoj nije dobro ni lekarima ni pacijentima.

Zanimljivo da NI JEDNA politicka partija ne pominje ovo u svom programu? Kao da je to "Pandorina kutija", kao da je to neki tabu nad tabuima???? Naravno da jeste, kad su potrosili novac dobijen iz Evrope, ovo "narodnjaci" i kako da ih nazovem, oni ne bi nista da menjaju, ili bi uveli jos vecu uranilovku, a ovi "progresivni" su se samo nafatirali para, od institucije "porodicnog lekara" nema nista, a trubeli su na sve strane o tome...

Sad odjednom obnavljaju Domove zdravlja, kao da je to ne znam kakva tekovina javnog zdravstva. A da podsetim, koncept Doma zdravlja prvi put je izmedju dva rata testiran u onoj cuvenoj Pekam opstini u Londonu (odakle su Del Boj i Rodni iz serije "Mucke" alias "Only fools and horses"). Posle samo godinu-dve, odustali su Englezi od toga i rekli: ovo je potpuno nefunkcionalno i ne valja! Ali, preuzeli su ga Sovjeti, pa eto, posle "oslobodjenja" 1945. godine i mi dobismo ovakav nakardni sistem, koji je porodicne lekare oterao sa scene. Tako danas i posle vise od pola veka od ove sramote nasi "strucnjaci" za javno zdravlje kreiraju politiku prema tom istom propalom modelu!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 08, 2008 11:40 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
dr ivica je napisao:
Severus, moram malo da komentarisem

Prvi primer: Lasix zaista nije za pacijenta. Drugi katastrofalan izbor bio bi, medjutim, Dilacor. Znate onu pricu: magare koje jedva ide uzbrdo, a vi ga jos udarate bicem da pojaca. Kiseonik je dobro i najbolje resenje, mozete dati i morfin, mada njega mahom nema u ustanovama na frontu PZZ u Srbiji. Uprkos tahiabsoluti i hipotenziji, moze se dati Aminofilin, cije se tahikardicno dejstvo sanira davanjem i Izopamila (verapamila). Bilo kako bilo, kardiotonici se ne daju. Pacijentu ce mozda inicijalno biti i bolje, ali cete ga za par dana videti na banderi...

Eto meni inspiracije opet,ako je u hipotenziji i pri tome ima edem pluca mozda povuci neki evivalent sa kardiogenim sokom(sto bi ovde i bio donekle slucaj u zavisnosti kolika je ta hipotenzija)pa titrirati dopamin a tako da ne podigne tenziju previse nekih 90-100 mmHg sistolni bi bio sasvim OK.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 08, 2008 9:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
E, to je vec medicina! Samo, dopamin u "isturenoj ambulanti", negde kao na primer u Domu Zdravlja Veliko Gradiste gde sam ja pekao zanat sredinom devedesetih kao dezurni lekar - toga tamo nije bilo...

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: