Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Anglo-saksonska Vs Evropska skola medicine
PostPoslato: Uto Maj 01, 2007 9:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 21, 2007 1:23 am
Postovi: 40
Da li su nekome mozda poznate neke studije koje uporedjuju efikasnost jedne i druge skole?
Sta vi mislite o pristupima ove dve skole?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 02, 2007 5:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
A koja je razlika?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 03, 2007 12:42 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
I ja bih da znam?

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 05, 2007 12:00 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 21, 2007 1:23 am
Postovi: 40
Pa recimo, u evropskoj skoli kazu da detetu ne treba obarati temperaturu ako je manja od 38C (pri nekoj prehladi i sl.) pa na taj nacin pustiti organizam da se izbori sa gripom recimo, anglo-saksonska skola uci da se svaka temperatura koja je visa od normalne obara, pa kad neki klinac dobije grip dobice lekove za obaranje iste i plus nesto protiv prehlade... Ili recimo evropska skola medicine ne dozvoljava da se radi biopsija mozga, a u anglo-saksonskoj to je vec postao rutinski zahvat i sl... Na takve razlike mislim...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 05, 2007 5:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 21, 2007 1:03 pm
Postovi: 38
Lokacija: Beograd
Preciznija bi bila podela medicina u Americi versus ostali svet!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 05, 2007 9:07 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Iskreno receno, posle prelistavanja i citanja Merck Manual-a, koji slovi za reper za americku medicinu (stoji mi na radnom stolu), u onim najglavnijim oblastima koje pokriva i moja specijalizacija - a to je interna medicina, lecenje hronicnih nezaraznih bolesti, itd - nema nekih velikih razlika.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 11:45 am 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Boraveci u Velikoj Britaniji dobila sam jaku upalu krajnika sa temperaturom oko39C,groznicom,drhtavicom.Kad sam otisla kod lekara dobila sam tacno vreme u kojem ce me lekar primiti.Onda me primila sestra ne znam da li je visa ili koja ,koja me je pitala za tegobe,pogledala grlo,usi,izmerila tempareturu.Tek onda sam dosla kod lekara koji mi je ponovo pregledao grlo,opipao zlezde,pitao za simptome.Na kraju je odogovor bio da je u pitanju virusna infekcija i da koristim samo vitamine i lekove za skidanje temperature.Ali,rekoh,ja imam temperaturu 39 !!! na sta je ona odgovorila,ok,ali je u pitanju virus i nema potrebe za antibioticima.
Da je to bila Srbija,dobila bih antibiotik vise nego 100%.Dok ko njih se retko kada daju antibiotici.Isti je slucaj sa Amerikom,postoje ljudi koji nikada u zivotu nisu popili antibiotik,cak ih smatraju stetim.

Eto to mi se dopada u njihovoj doktrini.Kod nas su antibiotici u prevelikoj upotrebi,organizmi vise nemaju sansu da razviju imuni sistem jer antibiotik ucini svoje umesto da se organizam potstakne da se sam odbrani.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 12:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ja bih rekao da je kod nas doktrina u najvecem broju slucajeva ista - ali se u praksi doktrina zaobilazi. i mi dobijamo uputstva od WHO, drzimo se (na papiru) standarda AHA, koristimo NYHA klasifikacije, itd.. Ali...

Samo da kazem, oni tamo i nisu bas najsrecniji zbog takve dogmatske primene doktrina. Boravio sam 10 dana na jednom borilacko-sportskom seminaru u Engleskoji - eto, desilo se tako - cak sam bio i zvanicni lekar u kampu! (neplacen, na zalost :( ) Svi Englezi su bili jako zadovoljni kako radim, vecina mi je rekla da bi vise voleli kad bi i njihovi lekari bili tako iscrpni u anamnezi, pregedu i savetima... Sestra mi zivi u Kanadi, imam prilicno uvid u to kako je lecena ona i njena porodica, ne znam da li smo mi ovde ludi ili ne, ali ako moj zet ima 2 meseca lumbalne bolove zbog kojih ne moze da ustane i hoda, zar nije malo nenormalno da mu niko ne da za ta dva meseca ni jednu injekciju??? Uradili su radiografiju i rekli da lezi i odmara. Naravno, sve je povezano sa modelom i nivoom zdravstvenog osiguranja koji imate - ali ovako je on lezao 60 dana maltene bez plate, a taj radni apsentizam je mogao da bude skracen najmanje duplo, samo da su mu dali "nase" poznate koktele...

Da ne procam kako mi je "lecen" pokojni otac, koji je poslednje 23 godine ziveo u Asustraliji, imao dijabetes, a da su mu pritom otkrili tek na obdukciji da nikad nije imao jedan bubreg? (agenezija). Ko tako leci dijabeticare danas? A medicinski sistem u Australiji je kopija Engleske...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 3:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 21, 2007 1:03 pm
Postovi: 38
Lokacija: Beograd
Da, na prvi pogled sve izgleda slicno.
Negde sam procitao podatak da se od 3500 transplantacija srca godisnje u svetu u Americi obavi 2500.
Dakle, svi ostali(cela Evropska Unija, Japan,..........., Kanada, Australija........Indija...........Kina.............................................Srbija(koliko znam 1), ukupno 1000.
Koliko je to golemo iskustvo na strani americkih doktora.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 5:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Naprotiv,nisu sve bolnice Chicago Houp.Daleko od toga.
Ceo njihov zivot je podredjen kako da od ljudi izmuzu sto vise para,to je politika americkog drustva.
Njihovi lekari su slabo obuceni i to je svima poznato a da ne pricam o tome da im je jevitnije da placaju Indijske lekare koji PREKO INTERNETA bez direktnog kontakta sa pacijentom,postavljaju dijagnoze i daju terapiju.

Dr Ivica,zasto nisi otisao odavde,rece da imas rodbinu u inostranstvu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 8:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Splet okolnosti, kao i uvek. Rano sam se ozenio, od 1995. od diplomiranja do 1998. kad mi se rodila cerkica, nadao sam se da cu radom da izborim poziciju bolju nego sto mi je tadasnji politicki i drustveni milje namenio, onda je dosla 1999. i bombardovanje, mala beba u kuci, pa 2000. i promene u politici zbog kojih sam opet pomislio da ce biti bolje, 2001. sam dobio i drugo dete, sincica, i tako... Sa ocem sam odrzavao jako slabe kontakte, iako je ziveo tako dugo u Australiji, a sestra u Kanadi mi je u vise navrata nudila da idem, ali je poslednjih godina i ona shvatila koliko je retko da se nasi lekari tamo snadju - uglavnom je to "robija" od koje se gubi zdravlje, zivci, razaraju se porodice i nestaje privatni zivot u potpunosti... I tako - godina po godinu, i tu smo gde jesmo. Ali, sada ne treba zaliti. Nego braniti struku, zapeti tu gde jesmo, pokazati-dokazati da i SOM moze po nesto da zna :)

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: