Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Pravilna higijena jezika
PostPoslato: Pet Maj 31, 2013 3:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 01, 2013 2:18 pm
Postovi: 14
Kako održavate higijenu jezika?
Do sada sam se susretala sa različitim mišljenjima stomatologa od toga da treba koristiti samo četkicu za zube (soft) i njome nežno četkati jezik, do suprotnog mišljenja da jezik treba čistiti agresivnije i da četkica nije predodređena za to ,pa je najbolje koristiti specijalne čistače jezika.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pravilna higijena jezika
PostPoslato: Sub Jun 01, 2013 10:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Веома ретко чистим језик.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pravilna higijena jezika
PostPoslato: Ned Jun 02, 2013 8:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2012 12:05 pm
Postovi: 44
dok peres zube, slobodno predji cetkicom preko jezika, od nazad ka vrhu....kad peres uvece pre spavanja, nemoj da ispiras ili se trudi da malo isperes usta od paste.....
takodje LISTERIN je sjajno sredstvo za ispiranje usta i pranje jezika...isto posle ne ispiraj....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pravilna higijena jezika
PostPoslato: Pon Jun 03, 2013 12:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Да ли у пастама за зубе има отровних супстанци?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pravilna higijena jezika
PostPoslato: Pon Jul 08, 2013 2:41 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Ето. Нико неће да одговори па ја морам да истражујем. Ево отровних супстанци којих има у пастама за зубе, мало:

Citiraj:
Paste za zube sadrže fluor, otrov koji je uzročnik mnogih zdravstvenih poremećaja, zuba, desni i celog organizma.

I one malobrojne paste koje su, navodno, bez fluora, proizvode isti proizvođači koji nas masovno truju svojim drugim proizvodima, pa im ne bi trebalo verovati.

Nije samo fluor problematičan u pastama.

Etiketa na tipičnoj zubnoj pasti navodi sledeće sadžaje:

voda, sorbitol, hidrirani silicij-dioksid, glicerin, tetrakalijev pirofosfat, tetranatrijev pirofosfat, natrijev lauril sulfat, dinatrijev pirofosfat, aroma, karbomer, dikalijev fosfat, natrijev fosfat, natrijev fluorid, natrijev saharin, triklosan, ksantenova guma, titanium dioksid ...

ili nešto slično ovome.

Natrijev lauril sulfat (SLS) je deterdžent i sredstvo za stvaranje pene. Dodaje se uglavnom zbog ugodnog okusa. Ako ste skloni dobivanju ranica u ustima ili aftama, smatrajte SLS potencijalnim krivcem, jer može uzrokovati jaku nadraženost osetljive kože oko usta. SLS nije potreban kako bi vaši zubi bili čistiji. To je zapravo težak otrov, pored usne duplje i peridontitisa (oboljenje desni), oštećuje oči, mozak, srce i pluća ako se duže koristi, ekceme i gubitak kose.

Hidrirani silicij-dioksid se upotrebljava kao abrazivno sredstvo. Iako se smatra da je samo silicij u prahu (koji nalazimo u kozmetičkim proizvodima i prašcima za čišćenje) kancerogen ako se udahne, većina zubnih pasti sadrži iste čestice.

Triklosan je antibakterijsko sredstvo u zubnim pastama, tečnostima za ispiranje lica i proizvodima za kupanje. Može prouzročiti alergijske reakcije i afte (ranice) u ustima. Lako se upija u telo preko usta, a dovodi se u vezu s oštećenjem jetre i nadraženošću očiju.

Pirofosfati su sastojci za suzbijanje zubnih naslaga. Problemi uzrokovani dodatkom priofosfata u zubnu pastu: prvo, pirofosfat čini smesu delomično lužnatom; kad se nađe u ustima, koja su prirodno delomično kisela, pirofosfat može izazvati nadraženost sluznice. Drugo, pirofosfati imaju odvratan okus, pa je potrebno dodati više tvari za aromu kako bi se prikrio njihov okus. Treće, pirofosfati se ne otapaju lako, pa u smesu dodaju deterdžent kako bi se pospešilo njihovo otapanje.

Karbomer je sredstvo sa svojstvima gela. To je sintetički polimer (materijal nalik na plastiku) koji se upotrebljava za zgušnjavanje, stabilizovanje i produženje veka trajanja proizvoda. Može izazvati nadraženost kože. Ksantenova guma se također upotrebljava kao sredstvo za oblikovanje mase, no nije poznato da ima toksično delovanje.

Saharin je kancerogen veštački zaslađivač. Sorbitol, šećer koji se dobiva od alkohola i ima sladak okus, a rastvara se tek u crevima – ako se proguta, sorbitol može prouzročiti grčeve u želucu i crevima i nadutost.

Arome (okusi) i boje dodaju se da bi proizvod izgledao i mirisao primamljivije i imao ugodniji okus. Oni ne pomažu u čišćenju vaših zuba. Arome se uglavnom dobivaju od petrohemikalija. Nekim se proizvodima dodaju dodatne hemikalije kako bi se olakšalo brže oslobađanje arome u ustima – ni one nemaju nikakve veze sa čišćim zubima. Boje se upotrebljavaju da proizvod izgleda privlačnije; npr. titanov dioksid, beli pigment i oštro sredstvo koje izaziva nadraženost kože i za koje je utvrđeno da uzrokuje pojavu tumora.

Naravno, na vrhu lestvice je fluorid.
U periodičnom sastavu elemenata fluorid se po svojoj toksičnosti nalazi otprilike između arsena i olova. Kada kontejneri s fluoridom stignu pred vrata proizvođača zubnih pasti, na njima se može uočiti znak mrtvačke lobanje s prekrštenim kostima. Ta se slika sasvim razlikuje od slike sretnih nasmešenih lica na reklamama za zubnu pastu.

Prevelika količina fluorida u zubnoj pasti za manju decu može prouzročiti fluorozu – trajne mrlje i šare na njihovim zubima.

Takođe može izazvati teško trovanje ako dete proguta više paste. Jedno dete u SAD je umrlo kada je pojelo izvesnu količinu zubne paste. Zato sada na svakom pakovanju sitnim slovima je napisano upozorenje da mala deca ne smeju sama da peru zube već samo pod nadzorom starijih koji će voditi računa da količina paste koju dete upotrebljava ne bude veća od zrna graška, i da je ne proguta u toku pranja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pravilna higijena jezika
PostPoslato: Pon Jul 08, 2013 2:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
И да се још надовежем. Да ли знате због чега се нитроглицерин ставља (или прска ако је у спреју) испод језика? Зашто се хомеопатски лекови држе испод језика?

Због тога што најбрже тамо делују - за пар секунди. Шта се онда дешава ако онолико отрова из пасте за зубе не исперете него оставите да делује преко ноћи? Па угасили сте! Сасвим је довољно и тих неколико минута прања отровним пастама за зубе да би се јавио негативан утицај. А замислите тек да оставите преко ноћи?!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: