Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: pitanje
PostPoslato: Pet Nov 18, 2005 11:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 28, 2005 11:22 pm
Postovi: 15
Prosle godine mi je izvadjen zivac na sestici, da li je moguce da i posle toga postoje bolovi ?
Pozdravljam !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 22, 2005 1:36 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 10, 2004 11:13 pm
Postovi: 80
Moguce je. Posetite stomatologa da se napravi snimak i uradi pregled.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 23, 2005 1:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 21, 2005 2:51 pm
Postovi: 68
A da li taj bol mora da znaci da zub mora da se vadi?

Ja ovih dana popravljam sesticu (dole, levo) u kojoj je bila bela plomba (dve godine). Doktorka kaze da je upravo ta bela unistila zub i da zbog toga mora da se vadi zivac. Ok, cela ceremonija vadjenja zivca, ciscenja i punjenja kanala je zavrsena tako sto su dva kanala ok zavrsena a treci je amputiran. Za dva dana treba da idem da mi se stavi nova plomba i problem je taj sto dr nece da mi stavi belu nego amalgam (izvinjavam se ako su moji izrazi neprofesionalni). Od celog tog zuba ostali su samo zidovi. Ona tvrdi da ako ponovo stavi belu ''mogu da se pozdravim sa zubom'' jer ne moze da garantuje cak ni za amalgam da ce da ''odradi posao'' sta god to znacilo.
Prvo, za amalgam sam cula da je ''svuda u svetu'' zabranjen zakonom jer izaziva leukemiju i sta vec... a sem toga meni licno estetski se ne svidja. Interesuje me zasto je bela plomba stetnija za zub i sta da radim dalje? Da menjam zubarku ili da joj jednostavno dozvolim da mi stavi amalgam?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 24, 2005 1:43 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 10, 2004 11:13 pm
Postovi: 80
To ne mora obavezno znaciti da se zub mora vaditi ali moze znaciti da se mora vaditi, zavisi od slucaja do slucaja i od mogucnosti dalje terapije tog zuba.

Sto se tice dileme bela ili amalgamska plomba... Odavno se vode strucne debate za i protiv amalgamskih plombi. Ljudi ih se najvise boje zato sto imaju zive u sebi, a ziva (pogotovo zivine pare) su veoma otrovne. Medjutim u amalgamskoj formi tj. u "hemijskoj" vezi sa ostalim metalima koji ulaze u sastav plombe (srebro, kalaj, cink...) ziva ostaje "zarobljena".

Istina je da su neke zemlje zabranile upotrebu amalgama a neke "vise cene" stomatologe koji amalgam ne koriste. Verovatno je da i za to postoje neke naucne osnove ali ne treba zaboraviti na na ovoj planeti ima jako puno ljudi koji imaju amalgamske plombe i sasvim normalno i zdravo zive.

Iz onoga sto sam ja citao (pricam o strucnoj literaturi a ne o magazinima, novinama itd jer njih ne smatram za ozbiljnu literaturu) nisam naiso na eksplicitni dokaz da je amalgam koji se koristi u stomatologiji uzrok bilo kakvih oboljenja. To je opet moje misljenje (mozda nisam dovoljno citao... :wink: ).

Sa druge strane kompozitni materijali (bele plombe) su toliko napredovale da danas bez problema mogu koristiti i na bocnim zubima. Njihova najveca prednost je naravno estetska.

Evo puno sam napisao i nadam se da ce vam pomoci da se odlucite. I ne zaboravite da odluka stomatologa koji ima uvid u stanje vaseg zuba ipak ima neku tezinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 24, 2005 9:41 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 21, 2005 2:51 pm
Postovi: 68
Hvala pero, jos danas cu da odlucim sta mi je ciniti, pa cu da se javim kada sve bude gotovo.

Veliki pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: