Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Ortodoncija - kratki vodic
PostPoslato: Pon Okt 13, 2008 3:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 28, 2007 11:31 pm
Postovi: 93
Pozdrav svima
Ovaj post je namenjen svima vama koji razmisljate o ispravljanju polozaja svojih zubica, sto iz estetskih sto iz zdravstvenih razloga. Nadam se da ce vam ovaj kratki vodic pomoci u prepoznavanju svoje situacije i adekvatnog tretmana. Pacijent koji zna sta hoce je pacijent sa kojim je najzahvalnije raditi. Ortodont koji zna svoj posao je kljucan u celom procesu ali je jako bitno da pacijent ima poverenja u svog doktora i da bude svestan vaznosti uptstava koje mu doktor da ( u vezi odzavanja higijene, redovnih kontrola ili podesavanja aparata)
Zabluda je da su godine ogranicenje za pomeranje zuba. Vidjao sam slucajeve gde su pacijenti stariji od 50 godina i fiksnim i mobilnim aparatima resili svoju situaciju.
Pomeranje zuba se postize, naizgled jednostavnom mehanikom gde odredjeni tip aparata vrsi pritisak ili vucu zuba u udredjenom pravcu. Rotiranja i drugi komplikovaniji pokreti se postizu izmenama ugla delovanja sile i razlicitim tehnikama o kojima necu sada smarati posto to nije ono sto vas zanima.
Osnovna podela orto aparata je na FIKSNE APARATE i MOBILNE APARATE.

FIKSNI APARAT
Nepotrebna je diskusija koji od ova dva tipa je EFIKASNIJI posto je klinickim radom pokazano da fiksni aparati imaju daleko veci ucinak zbog 2 razloga.
Prvi razlog je to sto je fiksni aparat, kao sto mu ime kaze, fiksiran u ustima tako da pacijentu ne daje mogucnost izbora da li ce ili nece nositi aparat pa je i terapija kontinuirana i stalna 24h dnevno i omogucava doktoru da dosledno prati plan terapije i prognozira njen dalji tok.
Drugi razlog je mogucnost kontrole pravca sile koji se primenjuje na svaki pojedinacni zub preko bravica koje su planski postavljene na prava mesta.
Ove dve prednosti fiksnih aparata su i razlog zasto ce vam 90 % ortodonata preoruciti fiksnu, cak i u slucajevima manjih korekcija koje mogu biti resene i na drugi nacin. Oko 50% slucajeva gde pacijent izabere mobilni aparat se zavrsava neuspesno posto pacijenti odustaju ili zapostavljaju obavezu da aparat nose propisano vreme. U 99% ovakvih slucajeva pacijent ce kriviti doktora za ne adekvatnu terapiju bez obzira na svoju ne odgovornost. Mozete i sami zakljuciti da ovakvi scenariji stavljaju doktora u nezavidan polozaj koji ne samo da steti finansijski vec je veoma stetan za reputaciju koja je u ovom poslu jako bitna.

Najcesca varijanta fiksne kod nas su standardne metalne bravice, ligaturne gumice u raznim bojama i zicani luk. Ovo je varijanta koja se najcesce nudi kod nas posto je ovaj tip elemenata koje sam spomenuo i najjeftiniji u nabavci.
Slika
Slika
Ako ste voljni da doplatite na raspolaganju su vam tipovi bravica i lukova koji se manje vide.
Postoje, takozvane samoligirajuce bravice koje imaju mehanizam koji zamenjuje potrebu za gumicama u boji,
Slika
keramicke bravice u boji zuba
Slika
kompozitne providne bravice
Slika
kompozitni providni zicani lukovi
Slika
Slika
i vrhunac fiksne diskrecije-lingvalni fiksni aparat cija mehanika je uosnovi ista sem sto su bravice i zicani luk sa “unutrasnje” strane zuba.
Slika
Slika

Sve ove stvari imaju svoju nabavnu cenu koja exponencijalno raste sto je sistem diskretniji. Otuda i tolika razlika u cenama terapije kod razlicitih doktora.
Do specijaliste ortodoncije se najcesce dolazi putem preporuke tako da doktor gradi svoju ponudu i cenu prema statusu svojih klijenata. Tako stvari stoje u kapitalistickom drustvu. Nisu svi doktori jednaki isto kao sto nisu isti izinjeri u BMW-u i Fiatu. Izvinjavam se doktorima koji citaju post na ovakvom poredjenju ali komercijalna realnost je takva.
U svakom slucaju evo par saveta sto se tice fisksvog aparata:
-Fiksni aparat zavrsava posao 100% ukoliko ste u finansijskoj mogucnosti i mozete da prihvatiti ne-estetske aspekte, sta reci ...go for it! Godinu dana ( prosek) je vredno celog zivota lepog i zdravog osmeha
-Raspitajte se sta dobijate za cenu koja vam se nudi, najcesca varijacija je u tipu bravica koje se koriste (sa ili bez gumica)
-Slusajte savete i uputstva doktora
-Higijena, higijena, higijena. Ciscenje fiksnog aparata zna da bude nocna mora, ukoliko ne koristite konac inace, vreme je da pocnete. Fiksni aparat mora da se besprekorno cisti jer u suprotnom moze doci do zapaljenja i oticanja tkiva medju zubima. Ovo moze da rezultira produzenjem ili prekidanjem terapije za koje ste VI krivi. Moze doci i do nepovratnih ostecenja zubne gledji sto dovodi u pitanje svrhu cele terapije. Ukoliko niste spremni na 3 pranja dnevno i bar 1 temeljno ciscenje koncem nemojte se zaludjivati ni da cete imati zdrave a kamoli besprekorne zube.
-Skidanje bravica na kraju terapije je u vecini slucajeva totalno safe, ali se desava da neiskusni ili nedovoljno strucni doktori ostete gledj kada ih odlepljuju. Samo napomena vase zabrinutosti za ovo ce biti dovoljno da doktor posveti malo vise paznje skidanju.
-Nosite reteiner.Posto su bravice skinute i zadovoljni ste svojim novim osmehom-hladan tush! Jos godinu dana reteinera. Reteiner je u vecini slucajeva totalno providna plasticna folija debljine 0.75 mm koja je modelovana prema novom polozaju zuba. Zubi imaju tendenciju da se nakon zavrsenog pomeranja vracaju na staru poziciju. Reteiner drzi zube u novom polozaju tokom takozvanog retencionog perioda koji je potreban da bi se koren zuba stabilisao na novom mestu. Ovo je obavezan korak i jedina alternativa je fiksni pozicioner sa lingvalne strane zuba, ali to zavisi iskljucivo od preporuke doktora.
-I na kraju, cena terapije nije neophodno i garancija kvaliteta. Znam doktora koji radi na periferiji i zna da radi odlicno, njegova cena je manja nego cena doktora koji radi u centru istim kvalitetom. Budite svesni i da socijalna struktura pacijenata diktira i cene.


MOBILNI APARATI

Uopsteno pogresno misljenje o mobilnim aparatima ili kako ih zovu mobilnim'protezama' je da je ovaj vid terapije zastareo ili da je samo za decu osnovno-skolskog uzrasta. Istina je da su pre pojave fiksnog aparata svi slucajevi bili resavani nekim vidom mobilnog aparata. Prica o tipovima i primenama ovog tipa aparata je suvise opsirna i nezanimljiva vecini tako da necu gusiti vec cu vam opisati par varijanti pomeranja zuba mobilnim aparatima koji su razvijeni u poslednjih 10 godna i koriste prilicno inventivan i neinvazivan pristup. Evo 2 aparata koja su po meni napravila najznacajniji proboj u upotrebi mehanike pomeranja zuba, brzine i upadljivosti nosenja.

INVISALIGN
http://www.invisalign.com/WhatIs/Pages/WhatIs.aspx
Slika

Skoro nevidljiv aparat! Po meni najveci BUM u ortodonciji u poslednjih- ne znam koliko. Ovim aparatom se resavaju laksi i umereno teski slucajevi- sto je na srecu Align korporacije koja ima ekskluzivno pravo da ih pravi vise od 60 % slucajeva u ortodonciji za odrasle pacijente.
Invisalign funkcionise ovako. Uzmu vam otiske koji se zatim salju u sediste Invisaligna. Tamo se na osnovu vasih skeniranih otisaka uradi 3D model zuba koje tehnicar pomera u zeljenom pravcu. Konacan plan se proverava sa ortodontom koji iz potrebne izmene odobrava pocetak izrade Invisaligna.
Tada se na osnovu kompjuterski modifikovanih 3D modela izradjuje set od 5 do 25 prozirnih folija u zavisnosti od tezine slucaja. Svaka folija se nosi oko 2 nedelje i ona za svoj dvonedeljni rok trajanja ima zadatak da zube pomeri do 0.25 milimetara. Duzina trajanja i broj folija zavisi od ukupnog pomeranja zuba.
Evo video linka
http://video.google.com/videosearch?q=i ... =N&tab=iv#

Ovo je estetski najdiskretniji nacin izpravljanja zuba, udoban za nosenje....skoro idealan... ali jezzzzzivo skup. Zbog ekskluzivnog pokrica trzista zasnovanom na zastiti patenta samo jedna firma ih pravi. Cena Invisaligna je od 3000$ do 7000$ !!!
Sama tehnicka usluga izrade Invisaligna za doktora je oko 1500-2000$. Ova cena proizvoda + carina neophodna za zubara u Srbiji cini ovaj proizvod nedostupnim nasem trzistu tako da i nije u ponudi nigde.
Dobra vest za one koji bi bili zainteresovani za ovu varijantu je da Invisalign ima konkurenciju na Evropskom trzistu u vidu ClearAlignera nemacke firme SCHEU.
http://www.clear-aligner.eu/en/scheu.php
http://www.clear-aligner.eu/en/indexpat4.php
Slika

ClearAligner je slican sistem koji pomeranja zuba na modelima po kojima se izradjuju “nevidljive” folije zasniva na merenjima pomocu specijalnog softvera na osnovu fototrafija. Ovaj sistem je priblizan u preciznosti Invisalignu i provereno se moze upotrebljavati kod tretiranja teskoba i slucajeva manje i umerene tezine
Ovaj sistem ili sistem slican tome ce biti dostupan kod nas sledece godine na Stomatoloskom Fakultetu pa kada budem imao novosti u vezi toga obavesticu vas u ovom postu.

INMAN ALIGNER
http://www.inmanaligner.com/
Sjajan izum jednog od najboljih orto-tehnicara Amerike - Dona Inmana. Mehanika ovog aparata se zasniva na Nitinolskim oprugama koje pomeraju zube izvanrednom kontrolom pravca i prenosa sile.
NiTi -nikl-titanijum je legura koju nazivaju i memory-metal. Ovaj metal, od koga se prave opruge za ovaj aparat, ima tendenciju da se vraca u orginalni oblik i da elasticnost ne gubi tokom zamora materijala. Ovo je znacajna prednost u odnosu na celicne legure ranije upotrebljavane kod mobilnih aparata. Ovaj aparat se upotrebljava za “peglanje” zubnog niza u frontu, znaci iskljusivo sekutica.
Radi jako brzo ali samo pod uslovom da se redovno nosi, 16 do 20 sati dnevno. Da ne bi opet ulazio u pricu detaljnog opisa ovog aparata, oni koji zele da procitaju vise evo linka do ranijeg posta o ovom aparatu.
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=14939
Ovaj aparat je kod nas bio dostupan pod imenom Inman aligner jako kratko ali se zbog problema sa patentom i upotrebom brenda InmanAligner sada izradjuje samo u jako malom broju ordinacija i na Stomatoloskom Fakultetu i to pod drugim nazivom da bi ispostovali prava gdina.Inmana na exlusivnu promociju svog izuma. Mehanika aparata je sustinski ista sa manjim izmenama.

Glavna prednost mobilnih resenja je i njihova najveca mana.
Pacijent sam odlucuje da li ce i koliko nositi aparat. Slabost karaktera je, nazalost osobina velike vecine ljudi. Ukoliko mobilnom aparatu ne pruzite sansu da se na njega naviknete- nista od toga.
Saveti onima koji se razmisljaju o mobilnom resenju:
-Budite realni u proceni svoga slucaja. U vecini slucajeva pacijent vidi samo ono sto misli da primecuju drugi ljudi, dakle estetske nepravilnosti. Analiza kompletne situacije ce biti vodilja doktoru u odluci o adekvanom pristupu.
-Nosite aparat prepisani broj sati tokom dana. Svi mobilni aparati imaju dejstvo iskljucivo dok su u ustima. Izgovori i preskakanje jednog ili 'samo nekoliko' dana ne dolazi u obzir. U idealnom slucaju aparat bi trebao da se nosi 20 ak sati dnevno. Manji broj sati nego preporuceno znatno usporave kretanje i dovodi u pitanje uspesnost terapije.
-Higijena zuba i aparata su kljucni. Glavno pravilo je : Cist aparat u cista usta.Kamenac i ostale naslage ometaju mehanicke kretnje komponenata aparata. Providni aligneri gube prozirnost tokom nosenja, redovnim ciscenjem se produzava prozirnost.

Toliko za sada.
Informisanost je podjednako vazna kao i upornost i urednost tokom ortodontske terapije.
Ukoliko neko ima jos pitanja bice mi drago ukoliko mogu da odgovorim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 13, 2008 5:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Avg 19, 2008 10:34 pm
Postovi: 275
Divan clanak!
Molim Vas da napisete jos neke detalje o reteinerima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 13, 2008 5:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Avg 19, 2008 10:34 pm
Postovi: 275
I jos po nestp o SMAT intervenciji, sto detaljnije molim Vas?!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 13, 2008 8:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 25, 2008 10:29 am
Postovi: 20
Slazem se clanak je divan.
Imala bih jedno pitanje, tacnije nedoumicu. S vremena na vreme imam problema sa upaljenim desnima. Prosle godine sam bila kod zubara i doktorka mi je preporucila fiksnu i da me pogleda ortodont. Rekli su mi da je fiksna idealno resenje za ispravljanje zuba. E sad, kod mene je taj problem s desnima i genetski. Zanima me, da li bi, ako bih nosila fiksnu i ispravila zube, taj problem sa upaljenim desnima prosao tj. resio ili bi se to i dalje ponavljalo. Kako mi je doktorka objasnila, krivi zubi su pogodni za nagomilavanje hrane, sto uzrokuje zapaljenje desni i dzepove. E sad taj problem se resi ciscenjem tih dzepova, ali to nije dugotrajno resenje. Plus imam i kamenac, koji moram redovno da cistim. Znaci da li se sa fisnim aparatom mogu resiti ovi problemi. Jer ipak nije mi stalo samo do esteckog izgleda a da se ne lazemo to nisu male pare.
Neodlucna :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 14, 2008 7:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 28, 2007 11:31 pm
Postovi: 93
@ elisab
SMAT je spada pod hirurgiju koliko ja znam pa ti nazalost ne mogu reci vise posto nisam upoznat sa time.
Slika
Reteineri su mobilni aparati koji sluze da bi se nakon pomeranja korenovi zuba stabilizovali na svom novom polozaju. Reteiner je obavezan nakon terapije pa se doktor u zavisnosti od slucaja odlucije za neku od opcija.
Retenciona folija je providna termoformirajuca plastika koja se izradjuje po otisku zuba nakon terapije. Izgleda kao Invisalign koji sam pomenuo pre, dakle ne vidi se na prvi pogled. Posto se ova folija nosi oko godinu dana ili vise moze se desiti da je neophodna zamena Mane ove opcije su to sto reteiner gubi prozirnost tokom vremena i moze da dobije blago zuckastu boju. Takodje se moze izdeformisati ili ostetiti tokom ciscenje (pretoplom vodom naprimer)
Retenciona ploca se sastoji od akrilatne ploce i zica.
Ovaj aparat se cesto koristi posto je grizna povrsina slobodna.
Jako je popularan kod mladjih pacijenata posto ima opcije dodavanja slicica, sljokica i svasta nesto...
Od skoro postoji i opcija retencionog aparata sa providnim lukom.
Slika
Slika

Fiksni reteiner je ziciani luk koji se lepi sa unutrasnje strane zuba i obicno se koristi kada je porebno fiksirati samo zube od ocnjaka do ocnjaka. Ovo su obicno laksi slucajevi kada su pomeranji samo zubi u frontu.
Slika


@zocki sta reci vise nego sto ti je tvoja zubarka vec rekla. Ukoliko nisi sigurna u njenu procenu da li si za fiksni aparat potrazi drugo misljenje. Mnostvo ordinacija nudi besplatan pregled i konsultacije.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 15, 2008 9:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 25, 2008 10:29 am
Postovi: 20
Te@
Ne mislim da je preporuka losa, samo me zanima vase misljenje po pitanju tih problema, da li ce proci ili ne?
Drugo, da li mogu aparati da se kombinuju? Recimo, na gornjoj vilici fiksni a na donjoj Inman?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 15, 2008 2:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 28, 2007 11:31 pm
Postovi: 93
Zocki
Ciscenje zuba je neuporedivo lakse kada su zubi u optimalnom nizu.
Konac za zube lakse prolazi i bolje cisti izmedju zuba koji imaju pravilan kontakt jedni sa drugima. Cetkicom je lakse ocistiti delove kojima ranije mozda nisi ni imala pristup.
Pored toga higijenske navike koje steknes tokom orto terapije bi trebalo da pomognu sveukupnom odrzavanju higijene usta i sprecavanju uzroka pojave zapaljenja desni.
Mobilni i fiksni aparati se mogu kombinovati ali se to jako retko radi posto otezava kotrolu terapije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 17, 2008 11:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 25, 2008 10:29 am
Postovi: 20
Zanima me da li pristati ako doktor kaze da bi morali da se vade neki zubi? I sta ako dva umnjak uopste nisu izrasla?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 17, 2008 2:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 28, 2007 11:31 pm
Postovi: 93
Pazi misljenja oko toga su podeljena.
Vadjenje nije uvek neophodno ali ima slucajeva gde to jednostavno mora da se uradi.
Posto se vadjenjem zuba, najcesce premolara dobija ogromna kolicina neophodnog prostora za pomeranje zuba to dosta olaksava posao zubaru i moze znatno da skrati vreme terapije.
Ukoliko je jedina opcija vadjenje zuba na pacijentu je da odluci da li je spreman na taj korak i da li ce time dobiti na celokupnom stanju zuba i medjuvilicnog odnosa.
Kao sto ranije rekoh- pacijenti uglavnom gledaju estetiku dok o medjuvilicnom odnosu i ne razmisljaju. Zubi gornje i donje vilice u nepravilnom polozaju mogu da ostete jedni druge sto olaksava kvarove. Da li ces se odreci par zuba u korist ostalih ukoliko je to jedina opcija?
Finalna odluka je uvek na pacijentu.

P.S. Ja recimo ne bih pristao na vadjenje, ali moj stav je subjektivan posto je moja situacija takva da nemam potrebu za vadjenjem zubica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 17, 2008 3:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 25, 2008 10:29 am
Postovi: 20
Dobro. A sta sa umnjacima?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 17, 2008 5:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Avg 19, 2008 10:34 pm
Postovi: 275
Kazite mi nesto o cenama reteinera? I hvala na prethodnim postovima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 22, 2008 2:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 28, 2007 11:31 pm
Postovi: 93
@zocki
Vadjenje umnjaka je dosta cesto posto se i bez njih funkcija zuba ne menja bitno. Meni je recimo jedan vec izvadjen i mislim da cu izvaditi i ostale u svoje vreme posto mi guraju zube napred.

@elisab
Ne mogu ti reci tacnu cenu posto i ona varira od zubara do zubara isto kao i cena terapije. Neki ortodonti ukljucuju reteiner u cenu terapije. Mislim da je cena providne folije oko 100 eu ali nemoj me drzati za rec.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: @Te@
PostPoslato: Pet Okt 31, 2008 7:08 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Vrlo lep post, i vrlo lepi saveti, ali moram da vam oponiram na ponekom mestu :).
Vidite, nije tacno da ce stomatolog (ortodont) by default da preporuci fiksnu ortodonciju, kao i da ce pacijent da je prihvati. Neke minorne mane u polozaju pojedinih zuba, sa izrazenom klasom II/2 fiksna nece resiti bolje nego mobilna, samo ce ortodont uzeti vise para, ako cemo vec da radimo na reedukaciji pacijenata (mislim prevashodno na decu u konkretnom slucaju).
Dalje, znate kako kazu ugledni ortodonti: ortodontsku terapiju, slicno kao i parodontolosku, pacijent "treba da zasluzi", dakle - posao stomatologa nije da stavi ortodontski aparat kojeg pacijent "ne moze da se resi", nego i da svog (malog) pacijenta dovede dotle, da ga motivise da nosi i mobilni aparatic. A vec smo negde pricali da "zasluziti" znaci da pacijent VEC IMA sanirane zube i parodoncijum, i impresivnu oralnu higijenu...
Osim ovoga, jednostavno nije tacno da se celicne bravice stavljaju najcesce jer su najjeftinije (za pojmove Srbije). Prvo sto mogu biti (u nabavci) impresivno skupe, a drugo sto estetske bravice ma kog proizvodjaca mogu da popucaju - sto pacijenta "vraca na prvu zicu", a priznacete da to bas nije pozeljno u celoj prici. Verujem da ste vidjali kako to izgleda, bar ja jesam, i u Srbiji i u EU zemljama.
Cena fiksnih sistema ne raste prema "velicini i dozi" estetskog momenta, vec prema kvalitetu sistema, a osim toga, pacijenta se to ne tice, osim ako nece licno nabavljati sistem prema specifikaciji.
Lingvalna tehnika nije vrh ortodoncije, vec samo jedna od tehnika koja se koriste, tj. ima svoje jasne indikacije - tj. - opet, ako radimo na reedukaciji pacijenata: moze pacijent da hoce lingvalni luk, ali ako nema realne indikacije ili konkretne mogucnosti, onda ce mu se samo uzeti pare za sarenu lazu. Dakle, sa duznim postovanjem prema zelji pacijenta, ortodont odlucuje sta moze i da li moze, ma koliko pacijent zeleo da se "nista ne vidi".

Nije korektno da kazete da je godinu dana prosek, jer je lecenje fiksnom ortodoncijom vrlo varijabilno po duzini. Cisto sumnjam da su vasi 50-godisnji pacijenti za godinu dana prosli i period retencije, dakle - za ljubav "objektivnog izvestavanja", korektnije je reci da fiksna ima zadivljujuce rezultate, ali da trajanje lecenja moze biti relativno daleko od "proseka od godinu dana" (jer to znaci da ima pacijenata koji su nosili fiksnu i - koliko? 6 meseci? :) 8 meseci?).

Ostecenje gledji ne mora da zavisi od (ne)strucnosti doktora: vi ste vec pomenuli potrebu za sjajnom higijenom, a lepljenje bravica glass ionomerima iskljucuje dekalcifikaciju koja je pre nastajala etchingom povrsina za lepljenje plocica.

Sto se tice retencionog perioda za fiksnu, i nacina retencije, tu smo opet na malko drugacijim talasnim duzinama.
Ako pacijent vec ima fiksni aparat, moze se njime proci i kroz period retencije. Mislim, ako vec insistirate na finansijskom momentu sve vreme, onda je fer i ovo da se kaze.
Lingvalna retencija se radi samo u odredjenim situacijama (opet - famozna poludruga klasa, sa prilicnom tendencijom recidiva i sklonoscu ka kolapsu fronta), i nosi se stalno, i pripada nekoj sasvim drugoj ortodontskoj prici.
Prozirne retainere ne bih mnogo komentarisala, jer u ozbiljnim malokluzijama nemaju ama bas nikakvu svrhu, a kamoli prednost.

Apropo mobilnih aparata: kako mislite da prozirnim retainerom, recimo tipa invisalign, izvedete cepanje nepca? Kako mislite da invisalign moze da izvede - cak i ne mnogo izrazenu - distookluziju, da povuce profil? Mislim, kako zamisljate bez klasicne mobilne ortodoncije da "zagladite" poremecene medjuvilicne odnose?

Hocu da kazem, da imam utisak da neprekidno govorite o problemu polozaja pojedinih zuba, tj. - o lepoti osmeha, a gde smo zaboravili prave, klasicne malokluzije koje cine sigurno 3/4 pacijenata? :)

Sad nemam mnogo vremena dalje da pisem, ai imam utisak da cemo morati vi i ja da krenemo od osnova ortodoncije kao nauke :), pa onda da dalje razlazemo terapijske mogucnosti....

Pozdrav :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 31, 2008 7:18 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
elisab je napisao:
I jos po nestp o SMAT intervenciji, sto detaljnije molim Vas?!


SMAT malko zastrasujuce zvuci :), ali pod pravim indikacijama moze da da vrlo lepe rezultate.
Maksimalno uprosceno, sa slobodne povrsine usne duplje (obicno sa bezubog dela grebena ako postoji), se uzima rezanj sluznice razlicite debljine (sa ili bez periosta, pokosnice), i presadi se i usije na zeljeno mesto, obicno u parodontologiji sa prekrivanje povrsine ogoljenog korena zuba. Fiksira se pojedinacnim savovima, ja sam ga prekrivala i pakovanjem, i efekat je obicno besprekoran (pri "obicno" mislim na zdrave, mladje pacijente bez losih navika).
SMAT ima razlicite indikacije, a ne znam zbog cega vas interesuje - trajnost intervencije je relativna, i osim nekih opstih faktora zavisi mnogo i od tipa sluznice.
Ne znam sta vas jos zanima :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 31, 2008 7:26 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
zocki je napisao:
Slazem se clanak je divan.
Imala bih jedno pitanje, tacnije nedoumicu. S vremena na vreme imam problema sa upaljenim desnima. Prosle godine sam bila kod zubara i doktorka mi je preporucila fiksnu i da me pogleda ortodont.


Koliko imate godina?
Ako ste neodlucni, trazite pregled parodontologa. Dakle, pravog, iskusnog parodontologa, njih ima itekako, oni ce vam vrlo jasno reci u kakvom su stanju vase desni, parodoncijum, te koliko je indikovana orto-terapija.
To sto vam je rekla vasa doktorica, uopste nije nerealno: ako je situacija takva kako ste je opisali, ortodontskim lecenjem cete postici jako mnogo za svoje zdravlje, dugorocno gledano. Nemojte zameriti sto ovo kazem, jer imam utisak da ste mladi, i da imate u vidu samo razresenje od trenutnih tegoba, a ako stvari ostanu kako jeste, nevolje vas tek cekaju.

Vidjala sam pacijente koji se, cak i u nekim odraslijim godinama (35+, recimo) odlucuju na orto-terapiju, jer problemi sa desnima postaju vec nesnosni...
Vi treba da imate u vidu da vas ceka i trudnoca i porodjaj, gde hormonski disbalans utice na stanje desni, da su godine pred vama, i kad sve to saberete, mislim da bi zaista jako mnogo znacilo da krenete na ortodontsku terapiju.
Posetite parodontologa.
Sve najbolje :).


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: