Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Da li nastaviti sa vadjenjem umnjaka?
PostPoslato: Pet Jul 29, 2005 10:19 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 21, 2005 2:51 pm
Postovi: 68
Moj problem sa umnjacima je taj sto su mi zubi previse stesnjeni, pa mi je jedan umnjak izvadjen pre dve godine, hirurskim putem (jer nije bio iznikao).
Inace, uskoro cu da napunim 24 godine.
Kada sam imala 9 god. pocela sam da nosim aparat za ispravljanje zuba, pa sam prkinula nakon mesec-dva, pa opet zatim pocela sam da ga nosim sa 19 godina i ponovo rekinula nakon dva meseca jer je ustanovljeno da imam paradentozu i resorpciju zubne kosti (izvinjavam se ako sam se pogresno izrazila) i da ni u kom slucaju ne smem da nastavim da nosim aparat (protezu) sve dok paradentoza ne bude izlecena!? Uradili su mi produzenje forneksa i i nesto slicno na gornjoj vilici iznad jedinica.
Sada kada idem na kontrole moja doktorka kaze da je sve u odlicnom redu i da smem da stavim fiksni aparat za ispravljanje i da mi on nece skoditi!?
Oralni hirurg mi je rekao da obavezno treba da izvadim i ostala 3 umnjaka od kojih jedan (donji) nije nikao.
E sada, konacno, moja pitanja su:
-da li mislite da treba da pokusam da nosim tu fiksnu protezu, u stvari da li uopste smem da je nosim, jer ja ipak smatram da paradentoza nije bolest koja moze da se izleci jednom ovakvom operacijom?
-U svakom slucaju da li treba da nastavim vadjenje umnjaka i koliko to moze da utice na moje ''ranjive'' zube koje stvarno odrzavam besprekorno (neskromno, ali ipak to je procena mojih stomatologa :) ), a oni se ipak kvare?
Nadam se da ce stomatolog da mi odgovori na ovih par pitanja.
Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 03, 2005 8:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 10, 2004 11:13 pm
Postovi: 80
-da li mislite da treba da pokusam da nosim tu fiksnu protezu, u stvari da li uopste smem da je nosim, jer ja ipak smatram da paradentoza nije bolest koja moze da se izleci jednom ovakvom operacijom?


Ukoliko je nemate nekih kontraindikacija onda bi trebalo da nosite fiksni aparat. Operacija koju ste opisali je ucinila da se jedan od faktora razvoja parodontoze ukloni.


-U svakom slucaju da li treba da nastavim vadjenje umnjaka i koliko to moze da utice na moje ''ranjive'' zube koje stvarno odrzavam besprekorno (neskromno, ali ipak to je procena mojih stomatologa ), a oni se ipak kvare?


Ako vam je oralni hirurg preporucio da vadite onda predpostavljam da je to rekao iz nekog razloga, tj. njegova/njena procena je da mozda umnjaci ukoliko se ne izvade mogu uticati na pogorsanje vec postojece "stisnjenosti" zuba. Vadjenje zuba ukoliko prodje bez komplikacija ne bi trebalo da utice na zdravlje ostalih zuba. Trebate isto znati da se zubi ne mogu pranjem osloboditi opasnosti od kvara. Na kvar zuba utice dosta faktora npr. ishrana (i napici), kvalitet zubnih supstanci, fluor itd.

U svakom slucaju vas stomatolog ce vam dati najbolju procenu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 04, 2005 7:21 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 21, 2005 2:51 pm
Postovi: 68
Hvala Pero, otici cu ponovo kod stomatologa da vidim sta mi je ciniti.
U pravu si, izvadicu preostale umnjake (naravno ako dr ne bude imao nista protiv) ionako su negde zabaceni, tesko je dopreti do njih da se operu, pa samim tim su dodatni problem.
Hvala jos jednom! :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: