Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Sub Okt 05, 2013 11:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 17, 2006 12:11 pm
Postovi: 57
Pozdrav,
molio bih za kratko tumačenje rtg snimka zuba 5GD. Imam već dugo nelečen karijes na kontaktu sa plombiranom 6-icom, sada me zub malo boli, zrači vrlo malko na sinus i slepoočnicu. Da li postoji eventualno neka komplikacija na snimku, voleo bih da znam jer treba prema tome da izaberem stomatologa, ako treba nešto duže da se leči verovatno bih išao na fakultet, ako može odmah da se popravi i plombira onda u privatnu ordinaciju.
Hvala unapred!
RTG snimak: http://img823.imageshack.us/img823/5310/rnqp.jpg


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Pon Okt 14, 2013 2:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 28, 2013 1:13 pm
Postovi: 34
Karijes ti je dobro oštetio dio zuba,komplikacija bi ogla biti ako ne budeš održavao oralnu higijenu i ako dođe jođ više do pulpe,to što osjećaš bol je izloženost pulpe vanjskim utjecajima odnosno toplo ,kako vidim na snimku karijes bi se trebao odkloniti i staviti lijek poslje mjesec dana to plombirati ili ako nećeš da ti rade endonaciju.

_________________
Centar za srce BH Tuzla


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Sre Okt 16, 2013 12:03 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 17, 2006 12:11 pm
Postovi: 57
RiderHD je napisao:
Karijes ti je dobro oštetio dio zuba,komplikacija bi ogla biti ako ne budeš održavao oralnu higijenu i ako dođe jođ više do pulpe,to što osjećaš bol je izloženost pulpe vanjskim utjecajima odnosno toplo ,kako vidim na snimku karijes bi se trebao odkloniti i staviti lijek poslje mjesec dana to plombirati ili ako nećeš da ti rade endonaciju.

Hvala na odgovoru! Uprkos mojo gluposti što sam dopustio da karijes dođe do živca, čvrsto želim da spasem zub i da ga lečim, ne bih voleo da vadim živac, nadam se da je nekako moguće spasiti moj zub da ostane vitalan...
Dabar™ je napisao:
na sestici imas plombu koja treba da se zameni jer ne stoji/lezi kako treba ... tzv. overhang. petica je definitivno za vadjenje zivca.

Hvala! Da, šesticu sam isto planirao da zamenim plombu, kad mi bude rađena i ova petica. Ima li šanse da prođe petica bez devitalizacije, makar i teorijski?
Zub me sada malo boli kad ga kuckam i kad zagrizem...
Trčim odma kod stomatologa, nema više čekanja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Sre Okt 16, 2013 9:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 17, 2006 12:11 pm
Postovi: 57
Dabar™ je napisao:
petica je difinitvno za vadjenje zivca.

Na osnovu čega mislite da je vađenje živca definitivna opcija, a ne recimo pulp capping ako je u pitanju akutni reverzibilni pulpitis koji se može izlečiti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Čet Okt 17, 2013 9:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 28, 2013 1:13 pm
Postovi: 34
Je li osjećaš puslacije u zubu ? U smislu da osjećaš kao otkucaje srca u zubu.
Ako da naveo si da te boli kad kuckaš po zubu i kad zagrizaš ako imaš ove simptome imaš infekciju zubne pulpe odnosno upalu,izvjesno vrijeme te može boljeti dok infekcija ne uništi skroz krvne sudove i sam živac poslje toga će zub prestati boljeti ali sa tim nisi ništa rješio infekcija može još djelovati i proširiti se na paradentalni ligament koji povezuje zub sa kosti,ako baš ne želiš raditi endonenciju poznatije kao vađenje živca odi kod stomatologa reci mu da bi odobrao opciju lječenje pomoću antibiotika da se smiri malo upala,dalje poslje toga možeš ga pitati da ispiraš zub slanom vodom ili žalfijom(čajem) i vjerovatno lijekom na zubu ma da bi ja izabrao sve metode antibiotici +ispiranje+lijek .

_________________
Centar za srce BH Tuzla


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Čet Nov 07, 2013 10:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 17, 2006 12:11 pm
Postovi: 57
Dabar™ je napisao:
mislim na osnovu toga sto sam DOBRO pogledao tvoj rentgenski snimak ... ne znam sta drugo da ti kazem, vreme ce pokazati svoje.

Bili ste u pravu, bio sam kod stomatologa pre dve nedelje, i sada već skoro i završio punjenje kanala i ostalo...
Lep pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Sub Nov 30, 2013 1:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 30, 2013 1:31 am
Postovi: 30
Mozete li mi protumaciti ovaj snimak?

http://www.dodaj.rs/f/3v/nS/49TGQTWW/1/dscn3105.jpg

Vec nekoliko dana me boli zub, onako tup i konstantan bol, ali nije ostar, u predelu sestice, sedmice i osmice (gore desno). Ne mogu tacno da odredim koji zub je u pitanju. Prenosi se cak i na donju vilicu. Danas sam bila kod zubara, i on sumnja na sesticu, ali nije siguran. Sta vi mislite?

I sta znaci ova bela mrlja iznad sedmice?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Pet Dec 06, 2013 11:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 06, 2013 10:56 pm
Postovi: 2
ta mrlja znaci da vam je pri punjenju kanala na sedmici doktor prepunio kanal i pretpostavljam da ga je punio cementom (ukoliko je punjen pre duzeg vremenskog peroda) i taj visak materijala se nalazi u tkivu i oko njega se stvorio hronicni proces tipa oko stranog tela zbog cega vas bole sva tri zuba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Sub Dec 07, 2013 11:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 30, 2013 1:31 am
Postovi: 30
Hvala na odgovorima.

Kao sto sam napisala zubar mi je otvarao sesticu i nesto radio na njoj. Posto bol nije prolazio naredna 2-3 dana, onda je otvorio i sedmicu. Taj zub mi je inace radjen pre godinu i po, tada su punjena ta dva kanala, a treci kanal zubarka nije mogla da nadje.
Kako taj visak materijala iz tkiva moze da se izvadi?

Nisam najbolje razumela na sta se odnosi taj gubitak kosti sa sestice, ali znam da je tu plomba veca nego sto bi trebalo, je l na to mislite?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Ned Dec 08, 2013 1:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 30, 2013 1:31 am
Postovi: 30
S' obzirom da mi je zubar vec otvorio sesticu i stavio nesto u 2 kanala, hoce li moci da radi tu dezartikulaciju (ne znam jesam li pogodila izraz) ? A plombu cu promeniti, vec je jedan deo plombe i skinutnprilikom otvaranja zuba.

A ono sto mene najvise brine je kako da saznam sta je tacno uzrok mog bola?

Jos jednom hvala na iscrpnom odgovoru i izdvojenom vremenu .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Ned Dec 08, 2013 7:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 30, 2013 1:31 am
Postovi: 30
Imala bih jos par pitanja, zasto mislite da cu sedmicu morati da vadim, je l zbog tog viska materijala?

Cesto me ovih dana bole sinusi, posebno ta desna strana na kojoj me i zub boli, ima li to veze sa zubom ili ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Pon Dec 09, 2013 12:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 30, 2013 1:31 am
Postovi: 30
Hvala, Dabar :) ...

Posetila sam tu temu, ali doktor Ivanovic koliko videh odavno ne postuje na njoj, tako da ne znam koliko cu imati uspeha da ga pitam za misljenje.

Ja sutra idem kod zubara, imam zakazano zbog sestice i porazgovaracu sa njim. Najgore od svega je sto mene bol nije prosao (prestane na dva-tri dana, pa se navrati), a pri tom zubar mi nije ni rekao uzrok bola. Pravu ste rec upotrebili "tumara", a to se ni meni ne svidja. Ne razumem se u medicinu, ali bih zelela da znam koliko-toliko zbog cega me boli zub i sta radi sa njim. Moj zubar se nije ni osvrnuo na tu belu mrlju koja je znak prepunjenosti kanala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Pon Dec 09, 2013 11:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 30, 2013 1:31 am
Postovi: 30
Osvrnuo se na sesticu - kaze da je taj zub radjen davno i da nisu tada napunjeni kanali, pa moguce da mi je to uzrok bola ILI taj treci kanal na sedmici koji nije nadjen prosli put. Belu mrlju i prepunjenost kanala nije ni pomenuo.

Bol je tup i nije jak, cak mogu i bez lekova protiv bolova da prodjem, ali stvar je u tome sto "osecam" celu desnu stranu obraza, i gornje i donje zube i desni.

Taj bol je bio konstantan dok nisam otisla kod zubara (oko 5 dana je trajao), onda sam otisla proslog petka kod njega, radio mi je sesticu i za vikend je zub i dalje boleo. U ponedeljak i utorak je radio sedmicu (a danas treba za sesticu da idem), i od tada mi se bol proredio (dan-dva ne boli, pa opet pocne, i tako u krug). Ono sto me je zabrinulo je sto me boli desna slepoocnica i sinus sa desne strane, pa ne znam imali to kakve veze sa zubom. I najgore od svega mi je sto se vucem kod njega, radi mi dva zuba, a uzrok bola ni ne znam :( .

Mozete li mi reci je mi zubar raditi kad mi bude dezartikulisao zub? Cisto da znam sta da ocekujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Pon Dec 09, 2013 11:40 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 30, 2013 1:31 am
Postovi: 30
E, da, samo da Vas pitam, u kom korenu mi se nalaze ti mikroorganizmi, je l u tom trecem kanalu sedmice koji nije ranije pronadjen ILI tu gde je prepunjen kanal?

Vi smatrate da je veca verovatnoca je da zub 7 u pitanju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za tumačenje snimka zuba 5GD
PostPoslato: Pon Dec 09, 2013 9:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 28, 2013 1:13 pm
Postovi: 34
I ja ću da se uključim u diskusiju i pomognem svojim iskustvom,ako možete recite mi koliko je star snimak na prethodnoj stranici ? pa ću vam odmah reći svoje mišljenje.
Da li je vaš stomatolog pri punjenju kanala imao RTG snimak sa kutnjaka #6 i 7 ili ste uradili ortopan snimak gornje i dojnje vilice?
Zub #6 vam je katastrofalno odrađen,nemoj te me krivo shvatiti u smislu punjenja kanala,zato i pitam za snimak kad se radi endonencija vađenje krvnih sudova,pulpe odnosno tkz živac kanal/i se mora/ju obraditi kako bi se očistilo preostali krvni sudovi odnosno da ne bi došlo do daljni infekcija,ovo što viditi na slikama što ide duž korjena zuba je gutta percha medicinski materijal za punjena kanala poslje edonencije i to vam je čak prepunjeno,snimak je isto bitan dužina kanala koji se puni određiva se preko RTG snimka po tome se kanal i puni a kasnije se zatvara ispunima.
Zato me zanima starost snimke.

_________________
Centar za srce BH Tuzla


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: