Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Molim za misljenje o rtg snimku
PostPoslato: Sre Okt 08, 2014 9:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 08, 2014 9:50 pm
Postovi: 8
Molim Vas za misljenje u vezi rendgenskog snimka obe jedinice u gornjoj vilici. U pitanju je lecenje oba zuba koje traje od juna. Stomatolog je stavljao dva leka koji su stajali po sedam dana, pa potom druga dva koji su stajali po mesec i po. Hvala unapred!
Snimak je na sledecem linku Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za misljenje o rtg snimku
PostPoslato: Čet Okt 09, 2014 4:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 01, 2012 2:01 am
Postovi: 20
Lokacija: Beograd
Na obe jedinice su prisutni periapikalni procesi i ocito je da taj koji pokusava da vam sanira procese pokusava to da uradi klasicnim lecenjem, na konzervativan nacin bez hirurgije.

Preko dela teksta koji ste napisali mi stoje baneri tako da nisam u mogucnosti da sve procitam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za misljenje o rtg snimku
PostPoslato: Sub Okt 11, 2014 7:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 08, 2014 9:50 pm
Postovi: 8
Hvala Vam na odgovoru. Stomatolog je pogledao snimak,rekao da je stanje prilicno dobro i da nece morati da resava operativno, cistio je kanale oba zuba iglicama, ali posto je, kako je rekao, jos uvek malo vlazno (verovatno je mislio na lek u zubu koji je izvadio iglicama), stavio je jos jedan lek, cuo sam kad je rekao da je u pitanju periapikalno punjenje. Taj lek treba da stoji jos mesec i po, pa da uradim rtg snimak oba zuba ponovo, da uporedi sa prethodnim, i da onda pristupi zatvaranju zuba. Molim Vas da mi pojasnite o cemu se radi, sta je periapikalno punjenje? Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za misljenje o rtg snimku
PostPoslato: Uto Nov 04, 2014 11:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 04, 2014 10:43 pm
Postovi: 8
Postovanje,

nisam sigurna da li treba da otvorim novu temu ili mogu ovde da pisem.
Nadam se da neko moze da mi pomogne oko objasnjenja u vezi sa dva snimka zuba deteta od 7 godina.

Konkretno me zanima gornja leva cetvorka i petica (jedan od ta dva zuba povremeno bole), da li su za vadjenje ili se mogu sacuvati?

Koliko je velik karijes izmedju donje leve cetvorke i petice?

I , ako mozete, molim Vas, da mi makar ukratko objasnite koliko su zubi na desnoj strani ugozeni?

Samo da spomenem, cetvorka i petica na levoj strani u gornjoj vilici, su otvoreni zubi, jer je kod njih zapoceto popravljanje u dva navrata, ali je doktorka oba puta odustala-jer se dete uplasilo. Zub je ostavljen otvoren, poslala nas je kod specijaliste za uplasenu decu , tamo smo dve nedelje razgovarali, snimali zube, da bi nam specijalista na kraju predlozila sledece: najpre popravka donje cetvorke i petice, zatim postavljanje srebrne krunice na gornju levu peticu i na kraju vadjenje cetvorke.
Dok smo mi ovih par nedelja samo razgovarali sa doktorkom, zub je u medjuvremenu poceo i da boli :(

Razocarani takvim planom da se najkriticniji zub sanira tek na kraju, kroz par nedelja, otkazali smo sve zakazane posete, i pokusali smo da u ovih par dana nadjemo zubara koji bi nas primio. Medjutim, niko ne zeli. :o
Juce je jedan doktor pogledao snimak, pitao me je o tome sta smo razgovarali kod te doktorke koja je napravila snimak i plan popravki, i na kraju nas je odbio rekavsi da ipak nema termin za nas nego da se javimo opet njoj (specijalisti koja ume sa decom) ili nekome drugom.
Danas sam kontaktirala jos 4 stomatologa. Jedni bi nas primili tek 19.11. ali samo na konsultaciju za drugo misljenje, a ne i za tretman. :o

Silom prilika vracamo se doktorki sa pocetka, onoj koja je zapocela popravku zuba. Kod nje smo registrovani i samo kod nje mozemo da odemo.

Sutra ujutro imam samo ja, bez deteta razgovor sa njom (iako znaju da ga zub sad vec i boli)...
Ne znam uopste o cemu se radi, zbog cega ostavljaju kriticne zube za kraj i sta ima kod mog deteta tacno da se popravlja (ili vadi) i da li zaista ima potrebe za postavljanje krunice na mlecnom zubu.

Najlepse hvala na posvecenom vremenu.


Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za misljenje o rtg snimku
PostPoslato: Sre Nov 05, 2014 10:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 04, 2014 10:43 pm
Postovi: 8
Hvala Vam na brzom i isrcrpnom odgovoru.
Nisam znala i za vestacke cuvare prostora (mislila sam da to samo zubi mogu biti :) ), te mi je sad lakse sto ako izvadimo te zubice ima nade da se ne napravi haos u gornjoj vilici.

Medjutim, zaboravila sam ovde da spomenem da dete sada nije zaplaseno.
Najsmirenije sedne i razgovara sa doktorem i asistentkinjom i dozvoli da mu se pogledaju zubi. ( i kod specijaliste, i kod doktora kod kojeg smo pokusali u ponedeljak da predjemo, a koji nas je odbio)

Problem koji je ranije bio prisutan u vezi sa strahom, jeste strah od injekcije na koju ga mi nismo pripremili (muz i ja nemamo problema sa zubima, i nikad nismo trazili anesteziju, tako da smo potpuno zaboravili detetu da je spomenemo). :o
U tom momentu kad je shvatio da ce po prvi put dobiti injekciju tj ubod igle u vilicu, njemu je nakon toga sve izgledalo strasno: sisaljka, sistanje vazduha, kao i zujanje instrumenata.
I tako, odustase od nas na pola i poslase nas kod specijaliste koji mu je pokazao sve instrumente, malo su se igrali (ja nisam imala pristup tom njihovom razgovoru) i predocili nam plan sa kojim se nisam slozila.

S obzirom da se ovde deci svaka popravka radi pod lokalnom anestezijom, i s obzirom da nam je dete sada opustenije i shvata da nema drugog izbora (zub je poceo da boli i bolece jos vise) sem da saradjuje, ima li smisla, s ozbirom na stanje u kojem su zubi, da pitam doktorku da nam te zubice ipak poprave umesto da ih vade? Mogu li se oni popraviti? (oni meni cuvare nisu pominjali, sem srebrne krunice na jednom zubu. Mozda su hteli da skrate i pojednostave pricu pa je zapravo krunica trebalo da znaci-cuvari prostora, ali oni to nisu pomenuli, pa je kod mene nastala konfuzija i negodovanje )


Citiraj:
iz posta naslucujem da se javljate negde sa zapada jer za ovo "trziste" je karakterican tzv. "over tritment" ... pacijentima se predlazu MORSKI tretmani koje ni sveti petar ne moze da plati. u svakom slucaju kojim god putem da podjete mislim da ce tako MALO i tako ZAPLASENO dete MORATI da ide u totalnu anesteziju da bi se bilo sta na njemu radilo. ne znam sta da vam kazem ... ako imate jos nekih pitanja ja sam tu.


Ipak se nadam da cemo izbeci totalnu anesteziju. :(
Ona se takodje pominje kod njih na sajtu, to me je takodje uznemirilo da nakon svih prica, igranja, upoznavanja i specijalista, moze i to da nas saceka na kraju.
Svakako cu ih pitati za cenu jer nam nije sve pokriveno, ali kad se osvrnem na pocetak problema zapravo mi smo doziveli under treatment.
No dobro sta je bilo, bilo je. Sada u sred skolske godine ne mozemo da se spakujemo i da dodjemo u Srbiju. Preostaje nam samo da ispratimo njihov plan u vezi sa ovim kriticnim zubima.
Zato bi mi veoma znacilo da imam informacije o tome u kojoj meri se ovi kriticni zubi mogu sacuvati (pod pretpostavkom da dete ne negoduje)

Hvala :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za misljenje o rtg snimku
PostPoslato: Čet Nov 06, 2014 12:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 04, 2014 10:43 pm
Postovi: 8
da, jesam vise opustena jer sad barem znam da ce se ovo ipak resiti (doduse vrlo sporo, jos uvek ne znam kada) ali drugog resenja trenutno nemamo.

Juce sam sa nasom doktorkom razgovarala, ona smatra da zbog onog najkriticnijeg zuba ipak treba da odemo nazad kod specijaliste koji ume sa decom, da to lepo izvade , a da se nakon toga vratimo kod nje radi popravke ostalih zuba.
Zaista ne razumem zbog cega joj je komplikovano da izvadi zub a ostale bi strpljivo popravljala. No dobro..
Zapravo, ona snimke od kolega nije dobila, tako da ona za sada racuna da imamo jedan zub za vadjenje.
Pomenula sam joj cuvare prostora, smatra da su nepotrebni jer ne postoji mogucnost da sestica krene prema napred. Hm..

Sve u svemu, mi opet moramo nazad kod onih koji su imali plan da krenu od malih kvarova.
Javila sam im se, nisu nam nista zakazali, vec su rekli da ce se javiti mejlom o daljim koracima.
Kad budemo dosli kod njih, pitacu i njih za cuvare prostora. Ali mi treba jedna informacija posto nisam najbolje razumela.

Da li su cuvari prostora neophodni samo za slucaj da mu izvade dva zuba (cetvorku i peticu) ? ili su svakako potrebni cak i ako mu izvade samo jedan zub?

Ja o ovim metalnim cuvarima prostora zaista nisam znala, ali posto sada znam, bilo bi mi zao da ne uradimo ako su potrebni.
Sta da radim ako i oni budu rekli da nam to ne treba?

Na poslednjem razgovoru su rekli da ne ispunajvaju zelje roditelja, vec prate potrebe deteta (sto je mene zparavo i izvelo iz takta, i odvratilo od njih, jer zub boli a oni nista ne ucinise po tom pitanju). Nisam neko bi im se mesao u posao, radije bih otisla negde drugde ako se ne slazem sa njima, ali sad u ovoj situaciji je to nemoguce, moramo kod njih.
Zbog toga me zanima, iz vaseg ugla, koliko pacijent uopste ima "prava" da insistira na odredjenoj usluzi? U nasem slucaju, na tim cuvarima prostora? Jer, ne mogu da zamislim situaciju da urade nesto sto nece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za misljenje o rtg snimku
PostPoslato: Čet Nov 06, 2014 2:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 04, 2014 10:43 pm
Postovi: 8
Hvala Vam jos jednom na trudu i vremenu, kao i svim informacijama do sada.

Ukoliko odbiju, onda cu im traziti da pismeno obrazloze sta je radjeno, kao i razlog odbijanja. To valjda ne bi smeli da odbiju a mozda ce mi zatrebati.
Samo nek se barem prvo jave i daju nam novi termin. :o

Da li na osnovu snimka i ovoga sto sam do sada navela, mozete mozda da mi kazete kakav cuvar prostora bi bio zgodan ili je svejedno (fiksni ili ne)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za misljenje o rtg snimku
PostPoslato: Pet Nov 07, 2014 12:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 04, 2014 10:43 pm
Postovi: 8
Hvala jos jednom na svim pojasnjenjima, maltene je sve jasno :D

Dobili smo dva termina, 21.11. i 27.11.

Prvi termin je rezervisan za popravku donjih zuba, a drugi termin za vadjenje gornje cetvorke i petice.


Pokusavam da nadjem informaciju, koliko vremena treba da prodje od vadjenja zuba pa do postravljanja tog ritejnera?
To cu svakako pitati i njih (ukoliko budu hteli da rade to), ali bih volela unapred da imam neku sliku o tome kad budem sa njima razgovarala, cisto poredjenja radi, kako se radi kod nas a kako ovde.
I zbog prakticnih razloga pitam, ordinacija nije u nasem gradu pa treba i da se organizujemo u narednom periodu.
Koliko uopste traje njegovo postavljane? I da li je dovoljan jedan odlazak u ordinaciju ili vise puta?

Da li ima jos nesto bitno na sta bi trebalo da obratim paznju?

Hvala :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za misljenje o rtg snimku
PostPoslato: Pet Nov 07, 2014 1:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 04, 2014 10:43 pm
Postovi: 8
heh, ne verujem da ce oni biti u zurbi, pa do sada je sve islo mravljim korakom 8)
Zato se i bojim da cemo se jos dugo druziti sa njima. Najpre radi postavljanja tog mejntejnera a onda jos naredne 3 godine dok ne pocnu cetvorka i petica da rastu.

A sto se cuvanja novcanika tice, to ce izgleda biti velik izazov, s obzirom da iz osiguranja ne znaju tacno da nam kazu sta je sve pokriveno a sta ne (za to cu izgleda morati pre tretmana da im posaljem pisamce sa listom svih usluga tj kodova ).


Hvala na svemu, stvarno ste mi mnogo pomogli da ispratim to sto nas ceka u narednom periodu :D
Ali javicu se ja opet da zapitkujem, negde oko 21. i 27.11 ako mi opet nesto ne bude jasno. :lol:

(a najverovatnije je da nece)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za misljenje o rtg snimku
PostPoslato: Pet Nov 07, 2014 5:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 04, 2014 10:43 pm
Postovi: 8
Tako brzo?? :o Pa to je odlicno, zar ne?
Nisam u SAD, u Holandiji sam. Ovde nista ne placamo na licu mesta, vec nam osiguranje naknadno posalje racun za nas deo koji treba da platimo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Molim za misljenje o rtg snimku
PostPoslato: Pet Nov 07, 2014 6:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 04, 2014 10:43 pm
Postovi: 8
O, pa lepo. 8)
Ali, mejntener ce mu i dalje biti potreban zbog mesta na koje dolazi stalna cetvorka? Taj isti ili opet neki novi mejntejner iz pocetka?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: