Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Sub Apr 03, 2010 1:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
u privatnoj ordinaciji?

Dakle postoji li neki nacin da studenti stomatologije obavljaju praksu u privatnoj stomatoloskoj ordinaciji? Posto vezbe na fakultetu masovno vode asistenti od kojih su neki jedva presli tridesetu a neki nisu ni presli onda mi se u glavi mota pitanje da li moze mnogo iskusniji stomatolog od njih da bude mentor studentu u privatnoj ordinaciji. Pod nadzorom naravno, ne mislim ni slucajno da ga ostavite samog da dezura da glumi doktora.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Ned Apr 04, 2010 7:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Pa nije valjda da niko na ovo pitanje nema odgovor.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Ned Apr 04, 2010 9:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 22, 2009 10:28 pm
Postovi: 618
ja sam vidjala studente na praksi u privatnim ordinacijama,naravno ne same,vec uz tog stomatologa cija je ordinacija
eto nadam se da ti znaci odg


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Pon Apr 05, 2010 8:23 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Ivana znam i ja da masa stomatologa pusta svoju decu na visim godinama stomatoloskog fakulteta da rade neke sitnije poslove tipa da skinu kamenac, ali to je i dalje ilegalno, dakle pustaju ih mimo zakona, mada pazljivo paze koga ce da im daju da ga rade.

Meni treba odgovor na pitanje moze li to ali na belo, dakle da bude legalno. Da stomatolog u privatnoj ordinaciji legalno bude mentor studentu.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Pon Apr 05, 2010 12:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 22, 2009 10:28 pm
Postovi: 618
lepo idi na sajt tamo ministarstva zdravlja i nadji zakonik i procitaj i vidi da li moze,veruj da pise sigurno....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Pon Apr 05, 2010 11:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Citao ga. Ko i svaki nas zakon. Ostavljen na volju slobodnog tumacenja. Jako nedorecen. I ne moze i moze. Sve zavisi kako ga tumacis.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Uto Apr 06, 2010 12:22 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 22, 2009 10:28 pm
Postovi: 618
pa nznm kako da ti pomognem,msm da je moguce,i na belo...
pa pitaj nekog pravnika,advokata,po BGD-u ih ima dosta


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Uto Apr 13, 2010 6:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 13, 2008 2:07 am
Postovi: 38
Ne studenti ne mopgu da idu na praxu u privatnu ordinaciju a da to bude legalno ...a na fakultetu su jos koliko toliko dobre vezbe ..sve potrebno prakticno znace steci ces na stazu !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Sre Maj 05, 2010 3:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Student je onaj koji studira (od lat.studire-proucavati,izucavati).

Studijski nivo nastavnog rada podrazumeva dakle savladavanje teorijskih i prakticnih znanja iz odredjene oblasti.Osoba koja ima pravo da "poducava" na studijskom nivou,mora po zakonu imati i odgovarajuce strucno,naucno i nastavno zvanje.Sto se tice strucnog i naucnog zvanja,to i nije problem.Ali,sto se tice nastavnog zvanja,a ono je osnova studijske nastave,to zvanje se stice u ustanovama koje imaju uslove:
-u pogledu kadra
-prostorija
-aparature
-medikamenata
-ustanove koje su akreditovane pored ostalog i kao nastavne baze.

Ustanove koje su akreditovane kao nastavne baze (a ovo podrazumeva i nastavni i naucni rad),su na takozvanom "tercijarnom nivou".Zdravstvene ustanove koje su na tercijarnom nivou su klinika,klinicko-bolnicki centar,institut i klinicki centar.Sa aspekta studijskog nivoa nastavnog procesa,samo ovakve institucije mogu da pruzaju "usluge" prenosenja znanja kroz predavanja i vezbe,jer su,pored osnovne funkcije-lecenja,osposobljene i za nastavnu i naucnoistrazivacku delatnost.

Cilj je da ustanova poseduje i kapacitet za naucnoistrazivacki rad,koji moze dati rezultate i u smislu uvodjenja novih doktrina,novih zdravstvenih tehnologija,koje se,u okviru predavanja mogu preneti studentima "na usvajanje i prakticnu primenu".Za to je potrebno ispuniti uslove i za naucnoistrazivacki rad,i imati dovoljan broj i priliv pacijenata,kako bi se studenti upoznali sa "svim " mogucnostima,a to su ,priznaces,jedino velike zdravstvene ustanove,koje sam vec naveo.

Privatna praksa ne moze obavljati naucnoistrazivacku delatnost,trenutno (ako se nesto ne promeni),sto predstavlja osnovu i za nastavni rad sa studentima.Privatna praksa moze jedino dopustiti svrsenom studentu da u njoj odradi deo pripravnickog staza,i to samo za onaj deo plana i programa pripravnickog staza,za koji obavlja pojedine poslove zdravstvene delatnosti-mozes stazirati na primer Stomatolosku protetiku iskljucivo u privatnoj stomatoloskoj ordinaciji,koja je osnovana kao specijalisticka ordinacija,za Stomatolosku protetiku,kod specijaliste koji ima tu konkretnu specijalizaciju,i ispunjene druge uslove,to se zove pravo mentorstva.Isto se odnosi i na specijalizante,koji deo specijalistickih studija mogu obavljati u takvim privatnim ordinacijama-pod vodjstvom "mentora",ili ti specijaliste iz odredjene oblasti,ali drugi deo specijalizacije iskljucivo u zdravstvenim ustanovama,koje ispunjavaju uslove u pogledu obavljanja naucnoistrazivacke,nastavne i zdravstvene delatnosti.

Student jos uvek nije zavrsio akademski proces sticanja znanja i dobijanja odgovarajuceg zvanja,a moze ih steci iskljucivo u pobrojanim zdravstvenim ustanovama,koje su za sada u vlasnistvu drzave,ili ti,drzava je njihov osnivac.

Nadam se da je malo jasnije,pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Sub Mar 12, 2011 2:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
I sve je to lepo da sve nije obesmisljeno. Prvo najveca je greska sto se praksa obavlja u tercijarnim ustanovama umesto u domovima zdravlja gde ce biti i prvo radno mesto vecine doktora. Ali nema veze.

Sve je obesmisljeno uvodjenjem tzv. saradnika u nastavi. Pazi sad ne moze da te obucava stomatolog sa 20-30 godina iskustva ali zato moze da te obucava neko ko je pre godinu dana zavrsio fakultet i proglasen je saradnikom u nastavi? Mislim , ko tu koga zeza?

Kakav naucno istrazivacki rad? Ja se ne secam da sam se bavio bilo kakvim naucnoistrazivackim radom. Koga zamima naucno istrazivacki rad neka ode na neki institut pa nek istrazuje.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Sre Mar 23, 2011 12:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
studentbgd je napisao:
I sve je to lepo da sve nije obesmisljeno. Prvo najveca je greska sto se praksa obavlja u tercijarnim ustanovama umesto u domovima zdravlja gde ce biti i prvo radno mesto vecine doktora. Ali nema veze.

Sve je obesmisljeno uvodjenjem tzv. saradnika u nastavi. Pazi sad ne moze da te obucava stomatolog sa 20-30 godina iskustva ali zato moze da te obucava neko ko je pre godinu dana zavrsio fakultet i proglasen je saradnikom u nastavi? Mislim , ko tu koga zeza?

Kakav naucno istrazivacki rad? Ja se ne secam da sam se bavio bilo kakvim naucnoistrazivackim radom. Koga zamima naucno istrazivacki rad neka ode na neki institut pa nek istrazuje.


Znam da onako "iz daljine" nema smisla,ali imaj u vidu da prakticno sva znanja kojima raspolaze savremena stomatologija,prethodno su bila naucna otkrica.Prvo se doslo do smernice u istrazivanju,da bi se kasnije razvila ideja u nekoj stomatoloskoj disciplini,koja je dovela do tzv.problematizacije i najzad resenja (citaj naucno potkrepljenog otkrica).

Mozes se baviti stomatologijom i 50 godina,i biti specijalista,ali to ne znaci da se bavis naukom,vec samo sprovodis prethodno naukom dokazane cinjenice.

Takodje,akcenat stavljas na manuelni rad,a manje znacaja pridajes teoriji (boze kako ta rec zvuci istroseno).Ne moze niko da te nauci manuelnom radu-to sam ucis,ali teorija je podloga praksi.A teoretska baza nastaje na naucno-istrazivackom radu.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Sre Maj 11, 2011 9:46 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
mrs*** je napisao:
Ne studenti ne mopgu da idu na praxu u privatnu ordinaciju a da to bude legalno ...a na fakultetu su jos koliko toliko dobre vezbe ..sve potrebno prakticno znace steci ces na stazu !


Neki studenti su na farumu vec pitali koje su ustanove dobre za staz tj. u kojima ce stomatolozi da dozvole stazistima da rade. Pa bi ja voleo a verovatno i oni da dobijemo odgovor. Ono sto sam ja do sada cuo od ljudi koji staziraju nikome ne daju da radi i svi samo gledaju tj. gube vreme. Lokacija ustanove nije bitna moze da je i u drugom gradu ali bitno je da se radi.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Čet Maj 12, 2011 3:35 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
studentbgd je napisao:
mrs*** je napisao:
Ne studenti ne mopgu da idu na praxu u privatnu ordinaciju a da to bude legalno ...a na fakultetu su jos koliko toliko dobre vezbe ..sve potrebno prakticno znace steci ces na stazu !


Neki studenti su na farumu vec pitali koje su ustanove dobre za staz tj. u kojima ce stomatolozi da dozvole stazistima da rade. Pa bi ja voleo a verovatno i oni da dobijemo odgovor. Ono sto sam ja do sada cuo od ljudi koji staziraju nikome ne daju da radi i svi samo gledaju tj. gube vreme. Lokacija ustanove nije bitna moze da je i u drugom gradu ali bitno je da se radi.


Ovde se slazem i to jeste problem.Poremeceni su ne samo profesionalni vec i sto je jos strasnije,medjuljudski odnosi.Ova zemlja se predugo nalazi u nazovi "tranziciji",da bi se to dobro odrazilo na sve u zivotu,te tako i na staziranje.Zato,ko ima mogucnosti,neka se raspituje gde se radi,i gde se dozvoljava rad stazeru (ovo je vec problem direktora zdravstvenih ustanova,koji izgleda "prespavaju" clan 4 iz PRAVILNIKA
O PRIPRAVNIČKOM STAŽU I STRUČNOM ISPITU ZDRAVSTVENIH RADNIKA I ZDRAVSTVENIH SARADNIKA,koji je naveden na linku www.farmalogist.co.rs,gde se jasno kaze :"
Pripravnički staž se obavlja po planu i programu kojim su utvrđene preventivne, dijagnostičke, terapijske i rehabilitacione procedure i veštine koje pripravnik treba da savlada u toku pripravničkog staža.
Plan i program pripravničkog staža odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo."

Ceo tekst Pravilnika moze se lako naci na internetu na linku
http://www.farmalogist.co.rs/Propisi/Pravilnik%20o%20pripravnickom%20stazu%20i%20strucnom%20ispitu%20zdravstvenih%20radnika%20i%20zdravstvenihsaradnika.doc,gde se na primer za doktore medicine konkretno govori o tome sta pripravnik treba da vidi,kojim vestinama da ovlada,u kom obimu-precizirano je na primer,da doktor medicine na stazu ima OBAVEZU da po planu i programu pripravnickog staza IZVEDE 20 PUTA PROCENU DENTICIJE KOD DETETA.Znaci,MORA.Konkretnih navoda kod stazera doktora stomatologije nema.

Onako,"legalisticki posmatrano",nema smetnji ni za stomatologe,jer problem cini se,nije na stazerima,vec na onim zdravstvenim radnicima,kod kojih pripravnici imaju pravo da obavljaju staz.A kako i "nad carem ima car",sledeca instanca je (u zavisnosti od vrste,nivoa,organizacije zdravstvene ustanove u kojoj pripravnik obavlja staz),obracanje nacelniku odeljenja,a na kraju i pravnoj sluzbi zdravstvene ustanove-zasto da ne? Ti ljudi su PO ZAKONU duzni da pruze i omoguce pripravnicki staz doktoru stomatologije.

Medjutim,kako zakon i nije bas nesto na ceni,pojavljuje se lekarska sujeta,nikako da se ta gospoda sete sta su radili pre 10,20,30 godina,i kako su pocinjali,i oni bili pripravnici.Ovo nije problem pripravnika-zamislite pripravnika kako se zali nacelniku i pravnoj sluzbi zdravstvene ustanove-takvi se "pojedu za dorucak".

Zato,dok zakoni ne zazive,raspitujte se gde se najvise radi,i gde se dozvoljava pripravnicima da rade,idite kod njih,ne za potpis,vec zbog iskustva,polozite strucni ispit i begajte u bar privatnu praksu,naoruzani koliko-toliko iskustvima sa fakulteta(ovo vazi za studente-interesujte se na vezbama,nece vas profesori niti bilo koji "saradnik u nastavi" vuci za rukav da vam pokazuju i objasnjavaju),i sa staza (vec na studijama se raspitajte gde,sta,kako,koliko...).

Zalosno je,ali ova zemlja je jos uvek u fazi one "akumulacije kapitala",i feuda,tako da ste "on your own".Imate knjige,vestine naucene na fakultetu,na stazu,internet,strucne casopise.

Nastavite edukaciju sami,i popunjavajte praznine sami-to je vec pitanje konkurencije.Svi ce trcati da vam objasne "cake" oko postavljanja amalgamskih ispuna,ali kada ih pitate "A Reolit ili Dycal?",ili "A Apexit Plus ili Endomethasone?",svi sa smeskom ustuknu-u cemu je problem? E tu su novci.

Zao mi je,ali takvo je vreme-za znanjem moramo trcati svi sami,a tek kada postanemo kapitalisticka zemlja,mozemo pisati o strucnim usavrsavanjima,seminarima,profesionalnim odnosima...

Istina je gorka,ali sto je progutate pre,pre cete nastaviti dalje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mogu li studenti stomatologije da obavljaju praksu....
PostPoslato: Pet Jul 05, 2013 6:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Za 3 meseca staza stavio sam 5 jednostavnih plombi 1 klase. Ljude kad pitas koliko rade na stazu svi se ubise od posla i svi gledju u stranu ili u pod kad o tome pricaju. Stare generacije stomatologa su na zalost svojim poremecenim sistemom vrednosti upropastili Srpsku stomatologiju, svi su rodjenji sa turbinom i kolenjakom u rukama i ni jedan nikad nije bio pripravnik. A o zelji mase starijih stomatologa da i posle smrti ostanu najbolji i ni slucajno da sledeca generacija bude bolja....e to je posebna prica.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: