Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 159 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Jan 10, 2010 6:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Dobro veče svima, dobro veče domaćinu teme.

Milanče,
ako smem da budem slobodna da vas zamolim da ostanete ovde, mislim da neke stvari niste dobro procenili, bez uvrede, a nema razloga da se osećate prozvanim :). Nekim ljudima je posao da provociraju doktora, pogotovo online, a i sami znate da progenija može biti operisana iz 1001 razloga....:).

Sve najbolje :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Pon Jan 11, 2010 1:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
Moguce da i ja nisam neke stvari dobro procenio, ali u svakom slucaju odlucio sam da ostanem. Ono sto ste rekli za provociranje doktora iskusio sam na svojoj kozi bezbroj puta, ali se svaki put iznova navikavam. Koleginice hvala vam sto ste se javili i hvala vam u ime svih nas sto posecujete forum i dajete veoma dobre odgovore na pitanja pacijenata. Svako dobro i vama.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Pon Jan 11, 2010 3:21 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
milanche_srb je napisao:
Moguce da i ja nisam neke stvari dobro procenio, ali u svakom slucaju odlucio sam da ostanem. Ono sto ste rekli za provociranje doktora iskusio sam na svojoj kozi bezbroj puta, ali se svaki put iznova navikavam. Koleginice hvala vam sto ste se javili i hvala vam u ime svih nas sto posecujete forum i dajete veoma dobre odgovore na pitanja pacijenata. Svako dobro i vama.


:)
Hvala, vama, kolega :).

Vi ste jednostavno prenebregli jednu jako prostu stvar, iako vrlo pametan i sasvim korektan čovek: sad da malko promislite, da li se sećate ma koga iz vaše generacije da je "očas" diplomirao, za tren oka dobio relativno prestižnu specijalizaciju, i još ga ćeka "napola otvorena" ordinacija, a još da ima 27 godina? :)

Naravno da je toga bilo uvek i biće; dakle, s jedne strane vam je jasno koji je tip doktora u pitanju, a sa druge strane - veliko je pitanje da li jeste uopšte doktor :), ja sam viđala jako nogo pacijenata koji o svom konkretnom oboljenju znaju daleko više od lekara.
A što se tiče operacije progenije kao takve, to vi znate bolje nego ja: danas se za pare operiše i tet-an-tet, a ne prava treća klasa, danas je moderno biti sa antropometrijskim tačkama kostiju lica kao na "zlatnom rezu" :)....
E, TAKVI pacijenti imaju 1001 pitanje; oni koji imaju realan problem, jer vi znate kakve probleme može da napravi progenija toliko izražena da je direktno indikovana za hirurgiju, vala se neće raspitivati za otok, lividne fleke i šta ga znam, ima da je presrećan što će moći da jede kao čovek.
Osim ovoga, pošto je već u pitanju "skoro ginekolog", onda je mogla i svog hirurga da zamoli za pola sata razgovora, da pita njega, ne? :) Ma, smeh jedan....

Izvinjavam se što ovako razgovaram sa vama i o koleginici (ili "koleginici"), jer je jasno da se patimo bez veze zbog ovakvih situacija, ali ja sam mator čovek kojeg više nije mnogo briga šta će kolege o njemu misliti.
Ne dajte se, Milanče, i oprostite na direktnom odgovoru, jako ste zlatni pa mi bilo žao da pristojan čovek prođe ovako. Imamo dosta nevolja i bez međusobnih izazivanja - spec. protetičar nije nikad bio MF hirurg, niti ginekolog ima pojma o infraorbitalnoj anesteziji, nije ni čuo za to (imam dva ginekologa u najbližem srodstvu), možete samo da se poštujete izdaleka, pod uslovom da je poštovanje uzajamno, jel' da :).

Prijatno veče :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Pon Jan 11, 2010 7:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 30, 2009 1:30 am
Postovi: 69
miminamama je divna!
imamo srecu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 3:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 22, 2009 10:28 pm
Postovi: 618
milanche_srb je napisao:
Staž u zdravstevnoj ustanovi koja ispunjava uslove (18 meseci):
Opšta hirurgija (8 meseci)
Upoznavanje sa vođenjem medicinske dokumentacije; osnovnim hematološkim i drugim laboratorijskim pregledima; pripremom bolesnika za opštu anesteziju i postoperativnom reanimacijom; principima i asepse i antisepse; šokom; krvavljenjem; iskrvavljenošću; metodama hemostaze; transfuzijom krvi; infekcijama u opštoj hirurgiji i njihovim lečenjem; dijagnostikom i osnovnim principima imobilizacije koštanih preloma; principima obrade neinficirane i inficirane rane; ovladavanjem opštehirurške tehnike.
Neurohirurgija (4 meseca)
Dijagnostika i lečenje kraniocerebralnih povreda; dijagnostika i lečenje udruženih povreda maksilofacijalne regije i kraniocerebralnih povreda; dijagnostika i lečenje oboljenja i povreda kranijalnih nerava; savremene dijagnostičke metode u neurohirurgiji: angiografija, kompjuterizovana tomografija i magnetna rezonanca.
Otorinolaringologija (2 meseca)
Principi dijagnostike zapaljenja i tumora paranazalnih šupljina; urgentna stanja u ORL – epistaksa, strana tela u respiratornim putevima, indikacije za traheotomiju i ovladavanje tehnikom traheotomije; povrede frontoetmoidne regije – dijagnostika i lečenje.
Plastična i rekonstruktivna hirurgija (4 meseca)
Opekotine i smrzotine – podela i osnovni principi lečenja; planiranje zahvata u okviru plastične i rekonstruktivne hirurgije predela lica, vilica, vrata i poglavine; lokalni i udaljeni režnjevi; transplantacija kože, koštanog tkiva, fascija, nerava i hrskavice sa posebnim osvrtom na primenu u mfh, metode konzervativnog i hirurškog lečenja kongenitalnih rascepa usana i nepca.
Način provere znanja: kolokvijum.
Katalog znanja:
I grupa (i):
45 oralno-hirurških zahvata – odstranjivanje retiniranih i impaktiranih zuba, frakturiranih korenova zuba sa osteotomijom, apikotomija korena zuba, operativno lečenje odontogenih i neodontogenih cista.
II grupa (i):
50 hirurških intervencija – lečenja infekcija lica i vilica, ekstra i intraoralne incizije apscesa i flegmona, hirurško lečenje sinuzitisa dentogenog porekla, sijalolitektomija.
III grupa (i):
50 zahvata u okviru traumatologije lica i vilica – primarna i sekundarna obrada rana sa i bez rekonstrukcije, konzervativno i hirurško lečenje preloma alveolarnog nastavka gornje i donje vilice, luksiranih, frakturiranih i izbijenih zuba, konzervativno i hirurško lečenje preloma gornje i donje vilice, hirurško lečenje preloma nosnih kostiju, zigomatične kosti, preloma poda orbite, sekundarni hirurški zahvati u cilju nadoknade mekih i koštanih tkiva traumatske geneze.
IV grupa (i):
5 hirurških intervencija u cilju korekcije urođenih, razvojnih i stečenih anomalija lica i vilica, hirurško lečenje heliognatopalatoshiza, sekundarni korektivni zahvati posle lečenja heliognatopalatoshiza, osteotomija kod urođenih i stečenih dizgnatija, hirurško lečenje ankliza TM zgloba.
V grupa (i):
20 hirurških intervencija u okviru preprotetičke hirurgije, hirurško lečenje i odstranjivanje fibromatoznih promena u usnoj šupljini, resekcija frenuluma i plika, vestibuloplastike uz upotrebu slobodnih transplantata kože, sluzokože, hrskavice i kosti.
VI grupa (i):
80 hirurških intervencija u okviru onkološke hirurgije – biopsije, hirurško lečenje benignih i malignih tumora sluzokože usne duplje, usana, pljuvačnih žlezda, odontogenih tumora, koštanih tumora vilica kao i mekih tkiva lica, hirurško lečenje metastaza tumora lica i vilica u predelu vrata, konzervativnohirurško lečenje hemangioma lica i vilica, rekonstruktivni hirurški zahvati u cilju zatvaranja postoperativnih defekata nakon odstranjivanja benignih i malignih tumora.
VII grupa (i):
30 hirurških zahvata u okviru rekonstruktivne hirurgije – primarne i sekudarne rekonstrukcije slobodnim kožnim transplantatima, primarne i sekundarne rekonstrukcije lokalnim i udaljenim režnjevima, rekonstrukcija defekata slobodnim koštanim i hrskavičavim transplantatima.


mozete li da mi objasnite ove pojmove koje sam obojila...???

Hvala....I.S.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 3:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 30, 2009 1:30 am
Postovi: 69
ne treba ti to veruj mi....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 3:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
Previse siroka tema da bi se moglo ovako objasniti, a i ne treba ti to ni za sta.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 3:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 22, 2009 10:28 pm
Postovi: 618
pa samo se interesujem............ok,ako ne treba onda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 3:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 22, 2009 10:28 pm
Postovi: 618
a sta znaci kada za nesto pise histoloska gradja....?????


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 3:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
Osim toga sto ti to ne treba, tesko je dati odgovor i objasniti pojedinacno svaku od tih intervencija nekome ko ne zna ni osnovu, a opet sa druge strane da bi me mozda i razumela onako kako zelim da me razumes kada vec pisem o tome, bilo bi mi potrebno prvo da te naucim mnogo toga pre nego ti dam konkretne odgovore na ta pitanja.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 3:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
Od kakvih se celija i tkiva sastoji....

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 3:44 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 22, 2009 10:28 pm
Postovi: 618
a koje osnove,i sta treba jos da naucim.....msm ja cu odmah da s ebacim u ucenje.....samo mi kazite sta


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 3:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Anatomija!
Fiziologija!
Patologija!

Za pochetak!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 3:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 30, 2009 1:30 am
Postovi: 69
mnogo je toga, ne moras to da razumes, sve sto tu pise, suvise je strucno......
ne mozes to da naucis za par dana......
za to se ide na fakultet, a ovo ti je program za specijalizaciju koja traje pet godina!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 3:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 22, 2009 10:28 pm
Postovi: 618
za pocetak je malo mnogo..............a kao drugo patologija mi ne treba u prvoj godini,a anatomiju delom poznajem,a fiziologiju i ne bas.al;i cu nauciti to mi treba za prvu........


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 159 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: