Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 26, 2006 9:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 26, 2006 9:42 pm
Postovi: 11
tedydent je napisao:
I da jos nesto,sto se tice pranja zuba-sve ono gore napisano stoji,tehnika i razna pomagala ali je zaboravljeno ono najvaznije-zube pocinjete da perete tako sto na SUVU CETKICU iscedite pastu za zube i onda dalje sve ono gore napisano!!Takodje cetkicu nikad ne ispirati toplom vodom :wink:


Ima li neki link za ovo "SUVA CETKICA"?A ima ih jako puno koji upravo suprotno govore,npr:
2. Toothbrushing should be performed at least twice daily. Supersoft toothbrushes* are available that will not cause bleeding if used appropriately. Brushing should be done in a gentle, circular motion. To be thorough, brush teeth in a systematic fashion to include all surfaces of every tooth. Flossing and the use of a normal toothbrush are not recommended when the platelet count is lower than 50,000. The use of a water-irrigating device, on a low setting, is a good way to eliminate food between teeth without causing bleeding.
Important: Always disinfect the toothbrush before each use. Soak toothbrush in a fresh solution of Clorox and water (1 tbs. Clorox per 1/2 cup water) or wash with an antimicrobial soap containing chlorhexidine. Thoroughly rinse the toothbrush after disinfection and before placing it in the mouth. Change toothbrush weekly.

Hint: The bristles of the supersoft toothbrush will become even softer if held under warm water before use.


http://www.dental.ufl.edu:1180/Faculty/ ... _care.html


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 26, 2006 11:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@Tedy,
naravno :). Pozdrav i vama :).

@Kompdent,
bojim se da ste malko pobrkali stvari.
Klasicno je i staro pravilo da se koristi suva cetkica za pranje zdravih zuba i desni, ili onih u stanju remisije kod ma kog oboljenja desni, periodoncijuma i slicno. Da ste samo malko slusali uzivo prof dr Zelica, recimo juce :), culi bi bar 20 puta da je cilj cele price da se desni mogu prati (pravilnom tehnikom) i "zicanom cetkom" a da ne bude krvavljenja.

Ako malko dublje sagledate raznorazne marketinske zavrzlame, lako cete iscitati da se meke i supermeke cetkice koriste zbog:

"...gentle cleaning without irritating inflamed or unhealthy tissues."

http://www.just4teeth.com/Biotene-Ultra ... ategory=27

tj. u nekim posebnim indikacijama.
Ako ste imalo vremena proveli na raznoraznim hirurgijama, onda znate da su ovakve cetkice conditio za post-op pacijente, ako ste bili na decjoj onda znate kako izgledaju decica sa herpeticnim stomatitom, da ne gnjavim dalje.
Mislim, nema potrebe da "vadim" linkove :), to su osnovna znanja.

Osim toga, mnoge stvari nisu tacne, recimo ovo, da ne gnjavim s drugim nekim detaljima:

"....Flossing and the use of a normal toothbrush are not recommended when the platelet count is lower than 50,000."

S jedne strane, za ozbiljnije probleme potrebno je da platelet count bude ispod 20 x 10(9)/l (ko, zaboga, jos koristi desetine hiljada kao "mernu jedinicu"?), a sa druge smesno je i neozbiljno samo platelet count razmatrati kao merilo opasnosti od moguce hemoragije. Da ne trazim linkove, mrzi me, pogledajte Lancet, sa clancima recimo dr Schaffner-a, nas covek :). Osnovno znanje iz patofiziologije, bolje da citiram udzbenike nego linkove, lol.
Ili, jos bolje, pogledajte DT forum, najveci na svetu, tamo imate cudo jedno stomatoloskih referenci na zadatu temu.

Malko promisljanja, samo malko, i obazrivo sa reklamama i komercijalom.....:).
Sve najbolje :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 26, 2006 11:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Kompdent,
malo ste istrgli iz kontekst citat sa ovog sajta - taj rad se odnosi na pacijente obolele od leukemije,kod kojih je uradjena transplantacija kostane srzi!!!I kako rece Miminamama,mnogo sajtova ima,na raznim sajtovima se moze pronaci puno gluposti u cilju marketinga ili neceg drugog.U struci se najvise nauci kroz stalna usavrsavanja ,strucnu literaturu ,pracenje najnovijih trendova i naravno praksu!!! :wink: Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 28, 2006 1:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 26, 2006 9:42 pm
Postovi: 11
@Kompdent,
bojim se da ste malko pobrkali stvari.

Nisam,nego sam procitala vasu izjavu:

da nije dovoljno imati (samo) odredjeni kvantum znanja, sumu podataka, nego da je bitno i iz kog background-a to dolazi, i jos sto-sta drugo. Ol' school .

Moja profesorica iz ortodoncije, Desa Maric (svakako znate ko je to ), nas je svojevremeno ucila da uvek pet puta, na svaku tvrdnju, nalaz, doktrinu, ma sta, postavimo pitanje "zasto"

a shodno njoj sam trazila neke linkove,za rad,jer mi - tako sam vas i nasla,na googlu kad ukucam "suva cetkica" kao prvi upit daje ovaj forum,a za "dry toothbrush" - pogledajte prvi upit.

Osnovno znanje iz patofiziologije, bolje da citiram udzbenike nego linkove, lol.

Za udzbenike znam,ali u pravu je tedudent da nisam dala najbolji primer,samo za ovaj rad vidim da je kod vas u Srbiji rasprostranjeno misljenje za "suvo".

Ili, jos bolje, pogledajte DT forum, najveci na svetu, tamo imate cudo jedno stomatoloskih referenci na zadatu temu.

Linkovi,linkovi,ako nije toliko tesko.

Malko promisljanja, samo malko, i obazrivo sa reklamama i komercijalom.....:).

Mnogo mislim (kao sto sam u pocetku rekla,sve dovodim u sumnju),ali bih volela i neke linkove,lako cu izaci na kraj sa reklamama.Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 28, 2006 2:37 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Priznacete da ,ako cemo da merimo sta je lakse, svakako je mnogo lakse otici na google ukucati nesto i dobiti stosta,nego naci literaturu(pod uslovom da smo zainteresovani da je posedujemo) i uz malo ili vise truda pronaci ono sto nas zanima .A tokom rada stice se i iskustvo a iz njega proizilazi rezultat i napokon iz istog vam neke stvari mogu posluziti kao dodatna informacija ili kao poluinformacija ili kao neistina - mislim da to nije samo kod NAS U SRBIJI vec je to svuda u svetu .I napokon,ako vec provodimo vreme za racunarom,trebalo bi da znamo da sajtovi mogu ,i kod nas i u svetu,vrlo lako da se naprave i da za razliku od udzbenika ne podlezu nikakvim recenzijama.Znaci linkovi ,linkovi nista lakse ali uz PUNO PROMISLJANJA a komercijala i reklame su za neke druge stranice - svakako ne ovde ,a poggotovu ne za nekoga ko je u praksi petnaest i vise godina :lol:
Srdacan pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 28, 2006 7:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@Kompdent,
ako niste koleginica, ja se iskreno izvinjavam, moj ton i nacin su upuceni nekom ko je iz struke.

Ako, pak jeste koleginica, i treba da mislimo, onda - 'ajde da mislimo: da, ja govorim o osnovnim znanjima u prethodnom postu, i cvrsto stojim iza toga.
Dakle, ne mozete mi reci "za udzbenike znam", jer ne bi postavili ni ovakvo pitanje, ni ovakav link, osim ako ste jos na pretklinici; cak ni tada. I sa pretklinike (opet: patofiziologija, recimo) mozete prepoznati beznacajan nivo teksta na linku, ali vam je za to potrebno itekakvo knjisko znanje, a ne google. I sa pretklinike (i iz srednje medicinske, da se razumemo) mozete razumeti koliko su kompleksne promene na pacijentu posle transplantacije (i odgovarajuce terapije!), "samo" morate ZNATI. I, da - morate znati - jer niste "zubar", nego doktor, koji ima i internu medicinu, i dermatologiju, i tri hirurgije, i jos sto-sta, na hiljade strana osnovnih znanja.

Na Google-u mozete, fakat, naci mnogo informacija, ali vam treba "Desa Maric" i "Obrad Zelic", i jos mnogi drugi, pisano i uzivo, da bi - negde kasnije - vladali njima, i da bi imali kritican stav.
Molim da ne shvatite ovo kao kritiku, nego kao savet - u kuci imam jednu koju godinama ucim da je Google samo postapalica.
Elem, linkovi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Obrad_Zelic

http://www.stomglas.co.yu/index.htm

http://www.docere.com/Default.aspx

http://www.ada.org/prof/index.asp

Journal of Periodontology
Journal of Clinical Periodontology
Journal of Periodontal Research
Periodontology 2000

(za ovo vam treba malko novaca, u pitanju je Blackwell publishing)

http://www.blackwellpublishing.com/

(virtuelna biblioteka univerziteta u Dizeldorfu)
http://www.ub.uni-duesseldorf.de/fachin ... r/med/dent

itd.

U ovom poslu, kao i u svakom drugom, ne mozete da dobijete nesto za nista; i, kako Tedydent lepo rece, varate se ako mislite da postoji neka posebna razlika u protoku informacija i tehnologiji izmedju nas i Zapada; vrlo cesto vidjam mnogo stomatologa sa svih krajeva sveta, jednom nogom sam "tamo", i znam tacno sta rade i sta znaju. Postoje neke druge razlike, a dao Bog pa cete ih nekad i sami uvideti - evo, jednu ste vec otkrili :).

Mnogo srece i od mene :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 28, 2006 6:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 26, 2006 9:42 pm
Postovi: 11
Dakle, ne mozete mi reci "za udzbenike znam", jer ne bi postavili ni ovakvo pitanje,

Mogu,ali niste ,po ko zna koji put,shvatili poentu mog pitanja.Udzbenike imam (poslale su mi vase koleginice),vase misljenje o SUVIM CETKICAMA mi je iz dosadasnjeg poznato,trazila sam linkove koji se odnose na datu temu : da li koristiti SUVE CETKICE,nadajuci se da imate neke podatke sa interneta o tome,a koji meni nisu poznati.Iz ovih linkove koje ste poslali,vidim da nemate.Ne bih vas vise mucila,posto izgleda da ipak pretstavlja napor za "naci neki link",kao pomoc.Ovako nesto sam i ocekivala,shodno uvrezenom misljenju kod vas,a poklapa se sa mojim istrazivanjem.Zahvalna i za ovo malo do sada.I to je nesto (mada nije to misljenje uvrezeno samo u Srbiji).Ako nema linkova,bez obzira sta mislili o Google-u,necu vas vise gnjaviti.Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 28, 2006 9:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
:)
Ne gnjavite vi mene uopste :), dapace, vrlo je zabavno :).

Sad cu da vam kazem nesto sasvim drugo.... Postoji igrica, koja se zove "Sto ti ne - da, ali...". Jedna od najstarijih igara; Igrac izlaze problem, gde ostali iskacu sa svojim delom igre - "Hocu samo da ti pomognem", sa nizom predloga i sugestija, koji svi bivaju odbijeni, jer - DA, ALI.... :).

Igra se konacno zavrsava time sto na koncu zavlada tisina, jer je Igrac "dokazao" da su ostali, u stvari, nesposobni i neznalice, a ne on sam.
Dobiti, unutrasnje/spoljasnje psiholoske, socijalne, egzistencijalne ("svako bi hteo da mi se nametne"), itd. su brojne....

E, sad.... ja cu vama rado reci zasto ja igram ma sta da igram, zanimljivo je :). Mene igranje igara zabavlja, iako je tako predvidivo.

A - vi? :)

Ili, da promenite vrstu ili nivo igre, pa da krenemo jos jednom? :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 29, 2006 1:25 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
BRAVO :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 29, 2006 4:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 26, 2006 9:42 pm
Postovi: 11
Ne gnjavite vi mene uopste :), dapace, vrlo je zabavno :).

Odlicno,barem smo se tu usaglasili,jer je i meni i koleginicama koje ovo citaju, postalo bas zabavno,a i poucno,uklapa se u vec postojecu sliku o stomatolozima koji se razumeju i u veterinu (Peca),homeopatiju,ljubomoru i ostalim temama - babica za sve,a da ne bi bila zla,zaista sam takvu sliku i imala i potvrdjujete ne samo moje misljenje.Odlicno.

Sad cu da vam kazem nesto sasvim drugo.... Postoji igrica, koja se zove "Sto ti ne - da, ali...". Jedna od najstarijih igara;

Mora da je mnogo matora,nikad cula za nju,a imam 48 goduna.

Igrac izlaze problem, gde ostali iskacu sa svojim delom igre - "Hocu samo da ti pomognem", sa nizom predloga i sugestija, koji svi bivaju odbijeni, jer - DA, ALI.... :).

Igra se konacno zavrsava time sto na koncu zavlada tisina, jer je Igrac "dokazao" da su ostali, u stvari, nesposobni i neznalice, a ne on sam.
Dobiti, unutrasnje/spoljasnje psiholoske, socijalne, egzistencijalne ("svako bi hteo da mi se nametne"), itd. su brojne....

Deluje mi mnogo komplikovano,nego,jeste li vi u toj igri nekad bili i "Igrac" ili ste samo "ostali"?

E, sad.... ja cu vama rado reci zasto ja igram ma sta da igram, zanimljivo je :).

Samo nastavite da se igrate,ali vezbajte da nekad i pobedite

Mene igranje igara zabavlja, iako je tako predvidivo.

(skoro) ni jedna igra nije predvidiva (pa cak ni "ne ljuti se covece") inace ne bi imalo drazi ,predvidivo je ovo o cemu upravo pisemo - na obicno pitanje dajte neki link - znajuci da nemate tako nesto,skrecete sa teme,dosli smo do igrica i sl.

A - vi? :)

Pa upravo se sada nevidjeno dobro ja i moje koleginice igramo sa vama,mada sam ocekivao ozbiljnijii odgovor za nekog ko je 20 godina,MF,bivsi vestak i sl.

Ili, da promenite vrstu ili nivo igre, pa da krenemo jos jednom? :)

Nema razloga,ovo je tako dobro! Cak ni na drugim temama (knjigovodstvo-jeste li na kraju kupili ili pozajmili tu knjigu,,radi se o opkladi,nismo najbolje razumeli) niste tako dobri - doduse to vam i nije struka.
Sve najbolje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 29, 2006 5:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Ovo se sve uklapa u vec dugo prisutnu sliku da na ovom podneblju(gde god da se ljudi cak sa njega izmeste-ne pomaze) svi i svako savrseno funkcionisu u analizama,kritikama ,zamerkama i pausalnom ocenama svega i svakog - osim samog sebe. Ubi nas sujeta i previsoko misljenje ,samo i iskljucivo o sebi(najcesce BEZ POKRICA),pa posto ja na ovaj sajt gledam sa miroljubive strane ,mislim da nema potrebe procenjivati ko je u cemu dobar ili ne putem racunara i pod velom pseudonima a da pri svemu tome ja iz prethodne poruke nisam cak ni shvatila da li se radi o osobi zenskog ili muskog pola

mada sam ocekivao ozbiljnijii odgovor za nekog ko je 20
Mora da je mnogo matora,nikad cula za nju,a imam 48 goduna.

ili se radi o nekom ko jos uvek nije utvrdio svoj identitet,nekom ko o mnogo cemu strasno puno zna,verovatno polovicno uz ubedjenje da je to sve .Praksa,usavrsavnje,literatura ,
i iznad svega rad svakom moze pomoci i za to nikom nije potrebna nikava skola da bi bilo koga posavetovao.
A ova vrsta komunikacije je za mene ,sad vec,i vise nego dosadna i verujte to da ste I SADA POBEDILI pomocice vam!!
Prijatan dan vama i vasim koleginicama(cega god da ste kolege) :lol: [/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 01, 2006 12:59 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Nov 24, 2006 1:00 am
Postovi: 99
kako odrzavam higijenu, recimo ovako:
-pranje zuba ujutro, poslije svakog jela (tj. poslije dorucka i rucka), pred spavanje i prije svakog izlaska iz kuce , dakle 3 puta minimalno, pa navise...
-pasta koju koristim je Colgate ili Blendamed , nije vazno , uglavnom pogledam da je vrijednost 1200-1450 ppF
-povremeno uzmem i ubacim i Sensodine F pastu
-koristim interdentalni konac, minimalno 1 dnevno
-minimalno 1-2 puta dnevno pregledam zube ogledalcem, a kad stignem sondom pregledam sva ona mjesta koja su potencijalna mjesta onoga sto nije pozeljno :) pregledam jezik, ponekad imam mi se pojave i afte,pregledam desni, zatim sulkuse koji su malo dublji, pa onda i to sve pratim
-svakih mjesec dana uzmem tableticu za identifikaciju plaka, da se prekontrolishem
-svakih neoliko uzmem rastvor Flurogal, nize koncentracije , malo preventive nece skoditi :)
-povremno uradim i poliranje zuba, uklananje eventualnog plaka, Vantal ili sl. pastama.
Ne , nisam freak :D , masu ovih stavri radim po navici, bez nekog opterecenja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 02, 2006 1:14 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Ja mogu da vam kazem samo da je to super i da dodam da bi bili dobro makar jedanput godisnje odete do svog stomatologa na kontrolu(pregled je u vecini ordinacija besplatan)i na taj nacin predupredite eventualne probleme i u dobroj meri sacuvate svoj novac!!Jos jednom se potvrdjuje pravilo da nam navike cine vise od 70 % zivota i super je kada su one pozitivne po nas!Prijatno vece :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 02, 2006 1:26 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
:lol: :lol: :lol: Sad sam na drugim temama shvatila da ste stomatolog - bez obzira lepo za svakog ko takve navike nema Pozdrav :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 02, 2006 6:58 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@Carolijo,
jel' i vi suvom cetkicom perete zube, kao i mi, a bez naucnih dokaza? Ts, ts....:):)

@Tedydent :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 51 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: