Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Implant - potreban savet
PostPoslato: Pet Mar 03, 2023 8:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 03, 2023 12:34 pm
Postovi: 6
Postovani, nadam se da ce se naci neko ko mi moze reci sta je ispravno razmisljanje. Naime, pre 7 meseci izvadjena mi je 46 hirurskim putem i na tom mestu ugradjena vestacka kost i stavljena je membrana. Sada sam se odlucila da taj zub nadomesti implantom. Uradjen je 3d snimak i nakon sto je hirurg pogledao snimak, receno mi je da postoji velika verovatnoca da se te granule nisu razlozile u kost i da se zbog toga implant nece pricvrstiti tj. mogao bi ispasti vrlo brzo. Hirurg je smatrao da ne moze znati koliko je ta kost cvrsta sve dok ne otvori i "na licu mesta" ne vidi. Ukoliko je cvrsto, ugradice implantat, a ukoliko nije - stavice 2 sava i to je to, nema ugradnje.

Bila sam u nedoumici da li da tu zavrsim ili zatrazim jos jedno misljenje. Odlazim ipak kod drugog oralnog hirurga i nakon pregleda i analize 3d snimka dobijam informaciju da tu ima uslova za ugradnju implanta. Sada sam ni na nebu, ni na zemlji.

Kakva su vasa iskustva sa ugradnjom vestacke kosti, razlaganjem iste i daljom ugradnjom implanta na tom mestu.

Apsolutno 2 razlicita misljenja sam dobila: od toga da se na tom mestu skoro nikada vestacka kost ne razlaze; do toga da je to sasvim u redu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Implant - potreban savet
PostPoslato: Uto Mar 07, 2023 12:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 03, 2023 12:34 pm
Postovi: 6
:o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Implant - potreban savet
PostPoslato: Sre Mar 08, 2023 9:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
*** malo je cudno da koristis englesku nomenklaturu zuba … to je prvo sto vidim ... kod nas se zubi obelezavaju drugacije. jedna nomenklatura se koristi u americi, druga u recimo kanadi a treca kod nas. odakle se javljas? ko ti je radio rendgenske snimke … zubar ili si isla kod specijaliste za dentalnu radiologiju?
*** inace, ovako kako si napisala prvi zubar je u pravu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Implant - potreban savet
PostPoslato: Čet Mar 09, 2023 1:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 03, 2023 12:34 pm
Postovi: 6
Dabar zdravo i hvala ti za javljanje.

Iz Srbije sam, konkretno sam na relaciji Novi Sad-Beograd. :)
Oba hirurga kod kojih sam pregledana su iz Novog Sada.


Sto se tice obelezavanja zuba, to sam prepisala sa uputa za snimanje, koji sam konkretno dobila od oralnog hirurga. Ne znam koji nacin je koristio za numerisanje zuba, ali znam da su mi snimili dobar zub tj. mesto gde je nekada bio zub :)

Rendgenski snimak mi je radjen u centru za snimanje zuba. U pitanju je rendgen za dijagnostiku dento-maksilofacijalne regije. Tu je prvo pravljen OPT snimak obe vilice, zatim je radjen 3D snimak obe vilice i naknadno 3D snimak male regije.

1. hirurg je bio misljenja da se u donjoj vilici nikada ne dodaje vestacka kost jer je uspesnost tog zahvata svega 20%. Da tu postoji velika verovatnoca da se granule vestacke kosti uopste nisu razlozile i da taj deo nema nikakvu cvrstinu i nije dalje pogodno za ugradnju implanta. Sve to ne moze utvrditi ni pregledom, niti pomocu 3D snimka nego konkretno mora da se otvori mesto gde bi ugradio implant i onda da ustanovi je li ok ili nije za dalji rad. Ukoliko to nije cvrsto, njegov predlog je da se nedostatak zuba nadomesti dalje sa nekom protezom (meni je ovo potpunoo neprihvatljivo, obzirom da imam 30 godina i nisam bas za protezu).

2. hirurg je gledao isti taj snimak, i konstatovao da se na snimku vidi da je tu ubacena vestacka kost (videlo se kao siva mrlja na snimku) i da je to samo dodatna potpora za ugradnju implantata. Uradio je pregled, pogledao snimak i rekao da ima sve uslove za ugradnju implanta.

Oba hirurga su pored ove teme, primetili jos neke detalje u vilici, ali o tome ne bih ovde pisala jer nema direntne veze sa ugradnjom implantata.

Molim te ako bi mogao dati bilo kakvu dalju smernicu, znacilo bi mi.
Ne znam kuda dalje, da li se upustati u ugradnju ili ipak otici kod prvog hirurga da "ispipa teren".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Implant - potreban savet
PostPoslato: Pet Mar 10, 2023 1:08 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
implantologija, oralna ili maksilofacijalna hirurgija NISU moja specijalnost i NIKAKO ne bi voleo da ti dam pogresan savet i da te posle nosim na dusi. ono sto je BITNO da se zna je da rentgenski snimci, bilo da je u pitanju ortpantomografski snimak, mali snimci tzv. AP snimci, lateral cef snimak, CT sken ili ... bilo koja druga vrsta snimaka, su samo POMOC u donosenju pravilne dijagnoze i nista vise toga … zato i mislim da je zubar koji ti je kazao da ne moze nista da ti kaze dok “ ne otvori” vise u pravu od ovog drugog zubara.
na zalost ja ne poznajem NIKOGA u novom sadu ALI znam par JAKO dobrih maksilofacijanih hirurga u beogradu.
*** jos nesto, vidi da li pri stomatoloskom fakultetu u novom sadu ima odeljenje koje se bavi SAMO dentalnom radiologijom … ti zubari se ISKLJUCIVO bave uzimajem svih vrsta snimaka i TUMACENJEM istih. njih da pitas da ti poprave zub … ne bi imali pojma kako se to radi ALI zato citaju snimke 100X bolje od nas koji se bavimmo drugim specijalizacijama.
*** NEMOJ da sedas u stolicu zubarima koji imaju kurs iz implantologije … implantima se bave ISKLJUCIVO zubari koji imaju polozen spec. ispit iz periodontologije (nauka o mekim tkivima usta), maksilofacijalni hirurzi i oralni hirurzi ... SVE ostale ZABORAVI jer postoji verovatnoca da ces uci u veci problem nego sto ga trenutno imas.

*** u svakom slucaju NEMOJ da panicis nesto cemo vec da smislimo
*** napisi mi samo koji zub je kod nas zub #46 … da li je to prvi VELIKI zub u donjoj vilici sa desne strane? ako jeste, da li imas zub ispred tog zuba i da li imas zub iza tog zuba (zub #45 i zub #47). ako ne razumes sta te pitam samo kazi pa cu ja naci par slika engleske nomenklature zuba sa interneta.
*** bilo bi sjajno, ako imas mogucnosti, da mi ostavis OPT snimak ovde da ga pogledam. PAZI samo, na snimku ima tvoje ime, prezime i datum rodjenja … to nekako prekri, to ni ja, ni bilo ko drugi, ne treba i ne mora da vidi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Implant - potreban savet
PostPoslato: Pet Mar 10, 2023 4:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 03, 2023 12:34 pm
Postovi: 6
Evo me :)
46 je donja leva sestica i iza njega nemam 47. To meni jeste prvi veci zub u nizu (sa druge strane imam taj zub i poprilicno je krupan i on i onaj iza njega).
Sto se tice OPT ili 3D snimka, nemam mogucnosti da to postavim jer su mi dati na CDu, a ja na racunaru nemam CD ROM i ne mogu da ih otvorim.
Mogla bih nesto vise detalja da ti napisem u privatnoj poruci i time dodatno priblizim problem (ako si ti ok sa tim?). Ne bih te detalje pisala na forumu javno upravo zbog otkrivanja identiteta jer ne bih volela da uvredim ijednog od ova 2 hirurga i sebe dovedem u neku nezgodnu situciju sa "proverom" njihove strucnosti i sl. Nadam se da me razumes :)
Nemam nikakve lose namere, samo se brinem za dalje retultate intervencija koje su mi predlozene odnosno nisu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Implant - potreban savet
PostPoslato: Pet Mar 10, 2023 7:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 03, 2023 12:34 pm
Postovi: 6
@Dabar moja greska, nisam dobro prepisala sa uputa - u pitanju je 36 DONJA LEVA SESTICA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Implant - potreban savet
PostPoslato: Pet Mar 10, 2023 8:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
NoviSad1987 je napisao:
Evo me :)
Mogla bih nesto vise detalja da ti napisem u privatnoj poruci i time dodatno priblizim problem (ako si ti ok sa tim?). Nadam se da me razumes :) Nemam nikakve lose namere, samo se brinem za dalje retultate intervencija koje su mi predlozene odnosno nisu.


*** m’kako da ne … OBEVEZNO mi se javi, ja sve ne znam sta cu da radim pa cu jos sa tobom da se dopisujem :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Implant - potreban savet
PostPoslato: Pet Mar 10, 2023 9:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
ja sam u MALO zescoj svadji sa kompjuterima ... samo mi javi da li si dobila moj odgovor na svoja pitanja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Implant - potreban savet
PostPoslato: Pet Mar 10, 2023 10:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 03, 2023 12:34 pm
Postovi: 6
Dabar™ je napisao:
ja sam u MALO zescoj svadji sa kompjuterima ... samo mi javi da li si dobila moj odgovor na svoja pitanja?


Dobila sam odgovore i izvukla zakljucke. :D
Hvalaa


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: