Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 774 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 52  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 15, 2006 10:21 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
nynice ..ili kako se vec zoves..

koju si stavila fiksnu? Da li se jako vidi? Koliko ti je godina???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 15, 2006 12:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 05, 2006 9:21 am
Postovi: 21
Imam 23 godine, stavila sam na gornju vilicu akrilni fixni aparat i mogu vam reci da je prve dve nedelje bilo mnogo gadno. Usta su mi bila sva isecena, imala sam jake bolove od pritiska na zube, mislim da je moj ortodont odlepio od mene. Evo ima skoro mesec dana kako je nosim, i zaista sam zaboravila da je imam. Ne znam kao ce biti kada mi ponovo nesto pritegnu, zategnu ili sta vec, ali za sada sam prezadovoljna. Ne znam da li ce mi neko verovati, ali kada pogledam otisak od pre mesec dana i ogledalo, zaista uocavam znatna pomeranja.
Sto se tice ovih gluposti, tipa metalne su bolje, smuci mi se. Razlika u ceni izmedju metalne i akrilne je(u mom slucaju) 100 eur, i nije mi zao jer je moje psihicko stanje na istom nivou kao i bez proteze. Mogu vam reci da moji prijatelji nisu ni primetili, jedino sto se primecuje jeste luk(odnosno zica koja je u prvo vreme bela, ali kasnije postane siva).
A imam jedno pitanje za stomatologe: cini mi se da nikako ne mogu da ocistim zube kako treba, pa me interesuje da li u fazi nosenja proteze postoje neki preparati kojima se zubi mogu dodatno zastititi. Posto konac definitivno ne moze, sta onda? Naravno pranje zuba posle svakog oblika jela, ali sta jos?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 16, 2006 12:50 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Postoje u apotekama da se kupe interdentalne cetkice firmr CURAPROX ,sa kojima mozes lepo da prodjes u prostore izmedju zuba a ne bi bilo lose da ako primetis da su ti desni natecene odes i mimo kontrole do stomatologa da ti on dodatno ocisti zube . I da ponovim nisu metalne nista bolje od estetskih bravica i ako mene pitas napravila si dobar izbor


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 16, 2006 7:51 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@Nynica,
mozete da ispirate usta sa "Fluorogal" rastvorom, ima ih slabije i jace koncentracije, sa ukusom maline i mentola (mislim da je mentol jace koncentracije, taj bi vam trebao). Nije skup, ima ga u svim apotekama, usta se izmuckaju posle pranja zuba, pljune, i dalje ne ispiraju usta (nije gadno :)). Vecina orto-pacijenata koje vidjam, ima zavidnu higijenu, tako da to ne moram da vam naglasavam.

"Curaprox" vam ne bi preporucila da sami kupujete u apoteci - to su cetkice nalik za jako malene cetke za flasu, koriste se primarno kod postojanja razmaka izmedju zuba, za mesto uz desni (interdentalne). Ima ih razlicitih profila, stepena tvrdoce, oblika preseka itd., ponekad naprave vise stete nego koristi ako ih pacijenti sami kupuju; evo vidite ovde:

http://www.curaprox.info/en-gb/dept_1.html

...ogroman je izbor, i tesko cete se sami snaci; ispravno je da vam vas stomatolog odredi Curaprox cetkicu koja je potrebna, pre nego da je sami kupujete. Relativno je skupo da kupujete komplet :).
Ja cu jos da pitam sta je sve dobro za preventivu kod orto-pacijenata, pa cu vam napisati. Puno srece i lep osmeh :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 16, 2006 2:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Bez namere da polemisem o razlicitim pogledima na terapijske mogucnosti,ali cisto zbog skromnih deset godina provedenih samo u ortodonciji,nije mi poznato da se bilo koje interdentalne cetkice koriste u slicajevima dijastema/razmaka izmedju zuba/.Mene su ucili a i literatura kaze da su one primarno indikovane kod teskoba,odnosno tamo gde klasicna cetkica i druga pomagala nemogu da prodju.Ali u svakom slucaju za svakog pacijenta koji je vec u terapiji je najbolje da se za svaki strucni savet obrati svom stomatologu,jer ako ga je vec izabrao to bi trebalo da znaci da mu je poklonio svoje poverenje i svako savetovanje sa strane pacijenta moze ,po meni,samo dodatno da zbuni. Razne tecnosti za ispiranje usta ne uklanjaju mehanicke necistoce sa zuba.To jedino moze da odradi cetkica ili stomatolog ukoliko ima aparat koji se zove JET i kojim jako lepo mogu da se ociste zubi a narocito parodontalni dzepovi koji su kod pacijenata sa fiksnim aparatima na udaru upala i to narocito u bocnoj regiji.Prema tome - suva cetkica,pasta,suva usta i normalno pranje yuba kao da fiksni aparat nije prisutan!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 16, 2006 7:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Da, ja se izvinjavam zbog greske, "Fluorogal" nece pomoci uklanjanju plaka, samo ce smanjiti mogucnost mastanka karijesa, nisam pazljivo procitala pitanje.

@Tedy,
mislim da je mozda primarna razlika u gledistu posledica toga sto vi i ja imamo pacijente razlicitog "uzrasta" :). Moji koriste Curaprox zbog prave parodontopatije, u srednjim ili poznijim godinama, gde je kostana resorpcija realno uznapredovala. Relativno mladji pacijenti koje vidjam, a da imaju teskobu, kod ocuvanog potpornog sistema i kostane strukture nema sanse da ce proterati Curaprox cetkicu ma kog profila izmedju zuba, uz desni - evo ja, recimo :).
Ja sam samo jednom videla ("nasu") orto-pacijentkinju koja jeste (od fiksne) imala problema sa parodontalnim dzepom (samo na jednom mestu), ali je imala - u pocetku terapije - 36 godina. Je li pojava propadanja inderdentalnog osealnog spina cesta pojava kod lecenja fiksnom? Nemam to iskustvo.

@Nynica,
Tedy vam je dobro rekla za dental jet; kod nas se cesto zove "tus za zube", cesto ga ima u bolje snabdevenim radnjama bele tehnike, i ne kosta preterano mnogo. Kako Tedy rece, i kad najbolje na svetu operete zube, s njim cete jos neku "dranguliju" isterati.
To je maleni aparat sa rezervoarom, koji na cevcicu (sa razlicitim nastavcima) pod pritiskom izbacuje mlaz onoga sto uspete unutra.
Mozete sipati mlaku vodu sa morskom solju, caj od kamilice, u nekim okolnostima smo pisali i "koktele" za ispiranje usta, sigurno ce vam mnogo koristiti.

Tedy, hvala na ispravci, prijatno vece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 17, 2006 12:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
To nasta je mislila Nynica je watwrpick i njega moze pacijent sam da koristi kao dopunsko sredstvo i to je dobro-svakako nemoye da skodi.A ja sam mislila na profydental yet - aparat koji postoji pri ordinacijama,nemoze ih sam pacijent koristiti.Neko ga ima kao dodatak kavitronu ,neko kao dodatak koji se stavlja na turbinsko crevo i postoji kao samostalni aparat.Radi na principu tecnost i prah pod velikim pritiskom i po meni je odlican.
Sto se tice parodontopatije, ona postoji kod pacijeanata bili oni u fiksnoj terapiji ili ne - ukoliko postoji,i nekad ne mora biti povezana sa godinam.Pacijent koji mi je u th. ima 41 god.nije imao pre th. parodontoloske probleme, isada savrseno odrzava higijenu i celu situaciju drzi na zavidnom nivou. Kod pacijenata sa fiksnim aparatom,ukoliko pre terapije nisu bili prisutni znaci parodontopatije,mogu da se u pocetku jave upale parodontalnih dzepova koje ako se ne saniraju u toku th. mogu da se pretvore u nesto ozbiljnije .E zato kazem da je vrlo vazno za svako pitanje, kada je nedoumica u pitanju obratiti se vec izabranom stomatologu-izmedju ostalog i zato placaju svoje usluge.I da ne sirim mnogo pricu ali nekada tranzitorni problemi sa potpornim aparatom zuba mogu da se jave i u toku th.-zubi se pomeraju i nekoj fazi th.se nadju u traumatskoj okluziji.
I jos nesto,u ortodonciji je u poslednje vreme mnogo vise prisutno pacijenata uzrasta 25-45 godina - ja to tumacim propustom u onih nasih cuvenih 15 god "blagostanja" kad mozdaroditelji ili oni sami to nisu sebi mogli da priuste !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 17, 2006 3:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Da, ja sam mislila na waterpick, jer vec dugo ne vidjam aparate koji imaju ugradjen "sprej" (bilo ih je na masinama kad sam studirala, pre 25 godina), samo kao dodatnu opremu.

Moje misljenje o tome zasto sada odrasle osobe vise dolaze je (mozda) malko drugacije :), no ja sudim prema pacijentima koje ja vidjam u ovoj ordinaciji, ne mora da znaci da je generalno tako.
Pacijenti koje ja saljem ortodontu, su pretezno zapustene tudje greske, ne umem takticnije da se izrazim; vi znate da proteticaru uglavnom treba mesta, jel'da, a kako je taj prostor izgubljen, to je za serijal, a ne za jednu epizodu, jer kod mojih pacijenata nikad nije novac u pitanju. Meni je izuzetno zao, i danas, kad vidim izvadjenu dvojku na detetu od 17, iz punog niza zuba (tako je rekao stomatolog "kucni prijatelj"!), sa prostorom suzenim na 1/3 (jer je doticni rekao da "nema problema, da nista ne treba, dete je"), da ne govorim o drugim nevoljama....:(. No, vi o tome mozete svakako tomove napisati, kao i ja....

Hvala vam na odgovoru, C U :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 18, 2006 12:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Za mene je jos tragicnije kad vidim izvadjenu trojku,a bogami i sesticu kod pacijenata uzrasta 20 godina, pod parolom da je i ovako prisutna teskoba,pa se onda ne treba muciti i leciti iste!! :oops:
Sve u svemu jako je bitan timski rad u stomatologiji,saradnja svih specijalnosti ,dogovor kao i pracenje svih trendova u struci .Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 18, 2006 4:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
"Stubovi okluzije"...:(

Uvek sam mislila da svi mi, bez obzira na rang i specijalnost, treba da pricamo, pricamo i pricamo, deci, roditeljima, ko god hoce da nas slusa :). Mislim, moj pok. prof iz decije/preventivne nas je tako ucio, a tek mnogo kasnije sam videla koliki procenat (obrazovanih, pametnih) roditelja se zapanji kad im kazem da prvo iza svih postojecih mlecnih zuba nicu prvi stalni molari, pa tek onda ide smena ("to nisu mlecni zubi?!"), da dete od 5 godina ne sme da spava sa flasicom sa mlekom i secerom u ustima, da.... Jednom sam negde rekla - ja jesam u rehabilitaciji, i iako volim protetiku, to je jedna "tuzna" specijalnost. Nadam se od srca da ce preventivci jednom "izaci na zelenu granu", mislim da je to pravi pravac kojim stomatologija treba da se krece; nadam se da ce doci dan kad se nece desiti da me doktor medicine pita koliko dete ima mlecnih zuba i sve tome slicno...

Tedy,
jel' bi mozda bili ljubazni da odgovorite dole na temi na studentsko pitanje - prepoznavanje primarne i sekundarne teskobe? Ja sam vec rekla da znam vrlo malo o tome, vi cete to bolje.

Prijatan dan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 18, 2006 6:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Primarna nastaje kada je u pitanju nesklad zuba i vilica/krupni zubi uska vilica ili cak normalna vilica a izrayito krupni zubi/i vrlo cesto je prisutna kod osoba koje imaju spolja gledano izduzeno/duguljasto/lice.Nasledna je,kombinacija npr.uzane vilice majke i krupnih zuba oca.
Sekundarna je posledica destrukcije mlecnih zuba,pretezno u bocnom segmentu,kada usled ranog gubitka ml. zuba kao i karijesa dodje do propadanja aproksimalnih povrsina zuba,a susedni yubi krenu sa migracijom u slobodan prostor.Tu je najcesci problem sto sesti zub uvek ima jako veliku tendenciju mezijalnog pomeranja a mlecne 3 distalno i u takvim slucajevima je jako bitno mobilnim aparatom to spreciti i pokusati sa vracanjem distalno.Ono sto je takodje bitno je da svi stalni zubi imaju tendenciju mezijalnog pomeranja OSIM drugog premolara koji tu tendenciju ima ali distalno!I postoji i kombinovana,kada se skundarna nadovezuje na primarnu >TO JE NAJGORE!
E sad,postoji i tercijerna,oko koje u poslednjih nekoliko godina postoji polemika i za koju mnogi tvrde da joj nije uzrok nicanje umnjaka zato sto se javlja i kod osoba koje nemaju umnjake.
To je u kratkim crtama.Misljenja sam ,da je ortodonciji u toku studija posvecena jako mala paznja, koja bi po meni trebala da se popne na stepen makar dijagnostikovanja problema od strane svrsenog stomatologa i onda saradnja sa ortodontom.Takodje mislim da ortodonti,kao i hirurzi ,treba da se rade samo svoju oblast za koju su se specijalizovali jer je po meni svastarenje najgore i tada nemozete ni u jednoj oblasti biti dobri!Nadam se da sam bar malo pomogla :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 18, 2006 10:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 11:33 pm
Postovi: 109
Hvala i vama na odgovoruTedy!Posto ste upuceniji u ortop.,ako mozete da mi kazete kako da na modelu donje v. na kome radimo analizu ,odredjujemo tip teskobe,ili se podrazumeva ako je npr. u gornjoj v. primarna,da je tako i u donjoj?Zbunjuje me rpt linija koja postoji samo u g.v.,a sta sa donjom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 19, 2006 9:19 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@Tedydent,
volela bih da mi malo pojasnite tercijernu teskobu, jer znam da postoje sukobljavanja na tu temu.
Imam utisak da "zapadni" ("prekookeanski") stomatolozi vise forsiraju nepostojanje tercijerne teskobe, to sam najvise cula od kanadskih.
Moje neko razmisljanje na tu temu je da je - opet prema pacijentima koje ja vidjam - u pitanju neodgovarajuca ili nikakva orto-terapija, uopste pracenje pacijenta od strane ortodonta.
Htedoh reci: ako se teskoba pogorsava sa nicanjem umnjaka, kod ortodontski nikad lecenih pacijenata, to znaci da pacijenta nikad niko (ni polivalentni stomatolog) nije kontrolisao ni promislio o tome da pacijent nema prostora; ako vidim pogorsanje (recidiv) posle dovrsene terapije II/2, recimo, malokluzija koja ionako jako voli da recidivira, to samo znaci da ortodont nije isforsirao do kraja terapiju, da pacijent nema splintovan donji front i slicno... Ili se varam? :)

Ja se slazem sa vama da ortodonti, kao i sve druge specijalnosti, treba da rade samo uze strucno podrucje, ali mi nismo u toj situaciji :). Taj stav sam mnogo puta cula od ortodonata, ali mi je prilicno... "romantizovana" verzija svakodnevnog stomatoloskog rada, mislim da smo mi svi jos uvek u poziciji dr Batuta, u ovom drustvu, u ovakvoj zdravstvenoj situaciji kakva jeste.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 19, 2006 12:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Samo se nadam da necete da pocnete da mi postavljate pitanja iz embriologije ili jos gore sindroma ili rascepa .Salim se :roll: Prvo sto se tice cuvene rpt linije - u principu se na osnovu gornje vilice odredje primarna i u donjoj.Ako je u I cl. i trojke krenu labijalo,a u pitanju je primarna tes. one se i dole smestaju u isti polozaj.Ako je sekundarna, ona naravnomoze postojati samo u jednoj vilici a i u obe-to se vidi po nedostatku zuba ili destrukcije zuba u bocnom segmentuPrimarna moze da se otkrije u potpunoj mlecnoj denticiji - nema dijastema izmedju ml.zuba ili u ranoj mesovitoj kada nicanje centralnog dovodi i do resorpc. korenova later. mlecnog.
E sad,sto se tice tercijerne tesk.,istina je da sa zapada stize ta teorija,koju sam ja iskreno zaboravila kako oni tumace-ali cu naci malo vremena da u mojoj litraturi pronadjem tu teoriju,ali po mom iskustvu iz prakse ono sto je najvaznije kad prvi put gledamo pacijenta je ortopan.Ja bez toga necu da pricam sa pacijentom bilo kog uzrasta.Zbog zanemarivanja tog snimka nastaju svi problemi kasnije.Jer ako lecimo pacijenta u mesovitoj denticiji bez istog moye se desiti da mu stvaramo prostor a on ima hipodonciju lat.sekutica ili II premolara,koje su inace jako ceste poslednjih godina.Ili npr.kod starijeg pacijenta,sa II1 kl.,izvadimo gore I premolare,zanemarimo postojanje umnjaka,koji u nekim slucajevima nemaju gde se smeste,zavrsimo th. a oni krenu da se bore za svoje mesto - PROBLEM.Ili ,najcesce se greske desavaju kod bimaksilarne protruzie sa I kl.Izvade se sve cetiri cetvorke a umnjaci se zanemare-nastupa katastrofa.Kod II2 klase uvek mora da se postavi, po zavrsetku terapije makar u donjem segmentu 3-3,splint i ako je preklop ok donji zubi nece dozvoliti gornjim da krenu u recidiv.A bogami ima i pacijenata koji na kraju terapije dobiju neki retenc.aparat,pa ga ne nose ,a onda idu kod drugog stomatologa pa se zale da su im se zubi vratiili-ne treba ni njima bas sve verovati!
Mislim da su ortodonti i hirurzi bas u toj situaciji da rade samo svoj posao,jer u principu se to svodi na rad u bar 3-4 ordinacije,u koje odlaze po jedan dan u nedelji i misljenja sam d ukoliko u tim ordinacijama ima posla moze i da se stvori "situacija"
I jos nesto ,kad sam u prethodnoj poruci pisala o migraciji zuba i pomenula distalno pomeranje II premolara-to se odnosi samo na donju vilicu.Sad sam se stvarno umorila od ove teorije!! POZDRAV :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 19, 2006 1:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 11:33 pm
Postovi: 109
Hvala puno!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 774 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 52  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: