Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Cista-vadjenje zuba
PostPoslato: Pet Mar 09, 2018 6:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 10, 2007 2:44 pm
Postovi: 8
Pozdrav svima

ovakva je situacija, problem je na obje gornje dvojke

na jednoj sam imao aptikotomiju prije 3 godine i sad se ponovno aktivirala cista
otisao sam kod doktora sa idejom da odustanem od tog zuba i da pocnem pripreme za implantant...
medjutim on kaze da vadjenjem tog zuba necu rijesit problem ciste, nego da bi i pored vadjenja i dalje morao raditi operaciju... to me dosta buni... ne razumijem kako je to moguce ?
objasnio je to na primjeru fudbalske lopte i bilijarskog stola, ta lopta ne moze proci kroz rupu na bilijarskom stolu :)

na drugoj dvici takodje se javila cista, on kaze da se i tu ne moze nista uraditi bez operacije... jer je navodno cista otisla ispod vrha korijena ... tako da se ne moze drenirati, nadam se da je jasno na sta mislim
dakle njegova preporuka i za ovaj zub je automatski operacija, bez pokusaja lijecenja

zamolio bih za jos neko misljenje
hvala unaprijed


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Cista-vadjenje zuba
PostPoslato: Pon Mar 12, 2018 3:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 10, 2007 2:44 pm
Postovi: 8
bilo ko ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Cista-vadjenje zuba
PostPoslato: Pon Mar 12, 2018 4:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 12, 2018 4:48 pm
Postovi: 1
Kada rade apikotomiju to znači da odseku vrh korena i iskiretiraju cistu koja se nalazi u tkivu ležišta zuba. Pošto se cista ponovo javila, mora ponovo da se vadi , ona će ostati tu gde se nalazi i ako izvade zub...tako ja to razumem


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Cista-vadjenje zuba
PostPoslato: Uto Mar 13, 2018 2:43 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
CAPA je napisao:
Pozdrav svima

ovakva je situacija, problem je na obje gornje dvojke

na jednoj sam imao aptikotomiju prije 3 godine i sad se ponovno aktivirala cista
otisao sam kod doktora sa idejom da odustanem od tog zuba i da pocnem pripreme za implantant...
medjutim on kaze da vadjenjem tog zuba necu rijesit problem ciste, nego da bi i pored vadjenja i dalje morao raditi operaciju... to me dosta buni... ne razumijem kako je to moguce ?
objasnio je to na primjeru fudbalske lopte i bilijarskog stola, ta lopta ne moze proci kroz rupu na bilijarskom stolu :)

na drugoj dvici takodje se javila cista, on kaze da se i tu ne moze nista uraditi bez operacije... jer je navodno cista otisla ispod vrha korijena ... tako da se ne moze drenirati, nadam se da je jasno na sta mislim
dakle njegova preporuka i za ovaj zub je automatski operacija, bez pokusaja lijecenja

zamolio bih za jos neko misljenje
hvala unaprijed
*** malo ti je to sve konfuzno objasnjeno ... u svakom sluchaju u oba sluchaja bi trebalo da se radi apikotomija ili apikoektomija (odsecanje vrha korena zuba) a prethodno bi obavezno moralo da se radi vadjne zivca iz zuba. kod prednjih 2-jki uspeh je UVEK pod velikim znakom pitanja. zasto? zato sto imaju izuzetno gracilan koren. kad se uradi vadjenje zivca, izvadi se i vena i arterija iz zuba tako da takvi zubi UVEK pocrne (dobiju tamno plavu boju) i pac. se zali na estetski momenat ... u svaki ili tako reci svaki zub zub gde je radjeno vadjenje zivaca MORA da se stavi nadogradnja i da se ojaca koren. u cemu je problem? problem je u tome sto smo vec kazali da je koren gracilan i ako pravljenje nadogradnje ne radi iskusan zubar UVEK dolazi do problema (da ne idem puno u detalje). na zubu na kojem si vec imao apikotomiju je se ponovo pojavila cista. zasto? zato sto ( opet da ne idem ju detalje) zubar koji je radio hirursku intervenciju nije ocistio cistichnu formaciju kako treba. pogledaj na guglu recimo ... ciste zuba, cisticne formacija na korenu zuba ...

Daba™


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Cista-vadjenje zuba
PostPoslato: Uto Mar 13, 2018 2:52 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
sad tek vidim da se marijarara3P takodje javila. ovo sto je marija napisala je samo delimichno tachno ... ako se iskiretira cista onda ce ostati defekt u kosti nastao kao posledica predjasnje ciste ali ciste nece biti ... u svakom sluchaju operacija cista i prepoznavanje cistichnih formacija (kojih bukvano ima na desetine na zubima) treba prepustiti nekome ko se na dnevnoj bazi bavi ili maksilofacijalnom ili oralnom hirurgijom.

Daba™

p.s. operacija izgleda ovako ... izgleda kao jako invazivna metoda ali ... u rukama majstora sve bi trebalo da se zavrsi u roku od 45'.
https://www.youtube.com/watch?v=IVD63tlzZdY


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Cista-vadjenje zuba
PostPoslato: Uto Mar 13, 2018 11:30 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 10, 2007 2:44 pm
Postovi: 8
hvala na odgovorima

evo da ukratko pitam ono sto sam mozda gore zakomplikovao :)
zubar tvrdi da vadjenje zuba nece automatski rijesiti i problem ciste, nego da i nakon vadjenja ponovno moram raditi neki hirurski zahvat vadjenja ciste, je li to tacno ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Cista-vadjenje zuba
PostPoslato: Uto Mar 13, 2018 4:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
CAPA je napisao:
hvala na odgovorima

evo da ukratko pitam ono sto sam mozda gore zakomplikovao :)
zubar tvrdi da vadjenje zuba nece automatski rijesiti i problem ciste, nego da i nakon vadjenja ponovno moram raditi neki hirurski zahvat vadjenja ciste, je li to tacno ?
*** ne nakon ... u trenutku vadjenja zuba mora da se iskiretira cista da se uradi tzv. enukleacija cistichne formacije. ovde imas o cistama, apikotomiji, granulomima ... http://www.mojzubar.com/zubne-ciste-i-granulomi/

Dabar™


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Cista-vadjenje zuba
PostPoslato: Uto Mar 13, 2018 4:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
https://www.youtube.com/watch?v=3VCB51MUh6o


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: