Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Blekovi principi da ili ne?
PostPoslato: Čet Mar 20, 2008 1:45 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Dakle da li ste za Blekove principe ili ne? Kada ste za njih a kada ste protiv?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 2:14 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Black-ovi principi nastali su u vreme kada je amalgam imao primat (u stvari drugi restaurativni materijali koje danas poznajemo nisu postojali).

Zato,ako koristis amalgam,ti principi vaze.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 03, 2008 11:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 02, 2008 1:37 pm
Postovi: 45
Lokacija: Cacak -Ns
^ Pa ne bih bas rekla da svi Blekovi principi vaze i dalje.. Pre ce to biti neki modifikovani Blek.. Izbaceni su ekstenzija radi prevencije, jer nema smisla uklanjati zdravo zubno tkivo samo radi prevencije - naravno, ovo ima smisla kod pacijenata koji ne odrzavaju higijenu usne duplje i kod kojih se ocekuje sekundarni karijes. [mislim da je i studentbgd negde o tome pisao]. I zakosavanje ivica kaviteta se vise ne radi...
To je ono sto su nas ucili...
E sad, amalgam kod nas jos uvek ima primat, cisto zbog finansijskog momenta i ne znam da li ce se to uskoro promeniti...
E sad neko bi rekao da se gleda samo estetika [mislim da je neki kolega upravo to napisao, sto mi bas i nije jasno i kosi se osnovnim principima stomatologije, ali ajde...mnogi razmisljaju tako, nazalost]. Ja sam za kompozit, ali nije svaki kompozit bolji od amalgama... I nije svaki kavitet za kompozit...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 04, 2008 3:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Slazem se sa tobom,ali ja kada govorim o ovoj temi,prosto mi se namece "upotrebljivost" Black-ovih principa u nasoj svakodnevnoj praksi.
Mogu dati svoje misljenje povodom svakog od njih,razmatrajuci upotrebu amalgama,koji je "sirotinjski",ali sta cemo,to je realnost,i u svakodnevnoj praksi se sa njime najcesce susrecem.Retko ko ima dzep za sandwitch ispun,ili GJC+kompozit na bocnim zubima.

Elem,sto se tice preventivne ekstenzije,po mom iskustvu,u 95% slucajeva (ako ne i vise),zaista je neophodno u potpunosti je ostvariti,bez obzira po "greotu" po zdravo zubno tkivo.Ovde se mora uzeti u obzir i javno-zdravstveni i profilakticki karakter ovog principa,jer ne zaboravi da su pacijenti zainteresovani za zdravlje svojih zuba dok dolaze kod stomatologa,kada on (nadam se,a to je izgleda jako retka pojava) deluje i zdravstveno-vaspitno.Kako se posete priblizavaju kraju,pacijent je na "vrhuncu" motivacije,ali ona vremenom popusta.Posle zavrsene sanacije,interesovanje za sopstvene zube i nadoknade uopste,lagano,ali sigurno pada,i na kraju prestaje.
U onih 5% slucajeva,moze se primeniti i ekstenzija prema Markley-ju ili Gilmore-u,dakle redukovana.Ali upravo kod tih 5% slucajeva,stanje oralnog zdravlja je na tako visokom nivou,da se nisam sreo za potrebom preparacije neke,recimo II klase,a kamo li vise.Samo minimalne I klase.

Sto se tice obrade rubova kaviteta,tj. zakosavanja gledjnih prizmi,mislim da je to conditio sine qua non,u svim slucajevima kada se amalgam koristi.Ovaj aspekt podrazumeva adekvatno rubno zaptivanje (koliko se o tome moze govoriti druga je prica).Prizme se odlamaju i kod onih koji oralnu higijenu odrzavaju na nivou-o znacaju ovog principa za amalgam u smislu mogucnosti nastanka sekundarnog karijesa,mislim da nema potrebe govoriti.

Ovo odvajam u poseban pasus,iako se tice obrade rubova kaviteta:neki ga i ne rade ( njima na dusu),a oni ostali rubove obradjuju turbinskim borerima.Na taj nacin samo "rastresu" okolne poduprte prizme,kidajuci mikroveze interprizmaticnog proteinskog matriksa.Sta su dobili-opet isto-ako rade turbinskim borerima,bolje da ne rade,jer ce efekat biti isti,stoga neka ne gube vreme na tu fazu.

Stalna je stomatoloska dilema definitivnih nadoknada i pomagala(konzervativnih,endodontskih,protetskih,maksilo-facijalnih,ortodontskih) izmedju estetike i funkcije.Ni jedna ni druga krajnost nisu prihvatljive,vec treba pronaci "sredinu".Sredina je ponekad bukvalna,ponekad oznacava kompromis.Ali uvek treba imati u vidu koncept BIOLOSKOG PRISTUPA-ovaj cesto ima i neke druge,ali u osnovi slicne nazive,kakav je trenutno aktuelni Biofunkcionalni Protetski Sistem,u protetici.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 12, 2008 4:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Lena_ je napisao:
^ Pa ne bih bas rekla da svi Blekovi principi vaze i dalje.. Pre ce to biti neki modifikovani Blek.. Izbaceni su ekstenzija radi prevencije, jer nema smisla uklanjati zdravo zubno tkivo samo radi prevencije - naravno, ovo ima smisla kod pacijenata koji ne odrzavaju higijenu usne duplje i kod kojih se ocekuje sekundarni karijes. [mislim da je i studentbgd negde o tome pisao]. I zakosavanje ivica kaviteta se vise ne radi...
To je ono sto su nas ucili...
E sad, amalgam kod nas jos uvek ima primat, cisto zbog finansijskog momenta i ne znam da li ce se to uskoro promeniti...
E sad neko bi rekao da se gleda samo estetika [mislim da je neki kolega upravo to napisao, sto mi bas i nije jasno i kosi se osnovnim principima stomatologije, ali ajde...mnogi razmisljaju tako, nazalost]. Ja sam za kompozit, ali nije svaki kompozit bolji od amalgama... I nije svaki kavitet za kompozit...


Amalgam je ispun izbora kod dubljih kvarova gde ne postoji estatski zahtev, pokazalo se da je mnogo veca ucestalost gangrene ili nekroze ispod kompozitne nego ispod amalgamske plombe. To sam mngo puta video i u praksi.

Sto se zakosavanja tice, lose su te ucili.

Batali iskreno profane i asistente sa fakulteta, nadji nekog iskusnog, doktora, sa mnogo pacijentata, koji je vidno uspeo privatno , a jednino je mogao da uspe kvalitetnim radom i gledaj da ucis od njega i kako on radi , jer je to to. Tamo na fakultetu radi za ocene i ispite, a od ovog iskusnog stomatologa uci kako ces da radis kasnije kad pocnes. Ako iko moze da te nauci moze neko ko je uspeo u privatnoj stomatologiji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 12, 2008 7:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:37 pm
Postovi: 81
@studetbgd.100% si u pravu.Mnogo mi je drago kad vidim mlade lekare koji se ne "zanose" i ovako lepo razmisljaju.Nadam se da ces daleko dogurati.Uzgred,niko ne spominje jednu veliku prednost amalgama koji kompoziti NIKAD nece imati a to je "rubno zaptivanje".Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 12:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
dekiz je napisao:
@studetbgd.100% si u pravu.Mnogo mi je drago kad vidim mlade lekare koji se ne "zanose" i ovako lepo razmisljaju.Nadam se da ces daleko dogurati.Uzgred,niko ne spominje jednu veliku prednost amalgama koji kompoziti NIKAD nece imati a to je "rubno zaptivanje".Poz.


Jos cu ja da gulim do doktora.
Ali generalno smatram da svaki posao treba uciti od ljudi koji su u njemu uspeli posebno privatno a ne od teoreticara. Jer ko je uspeo privatno u nekom poslu taj ga sigurno radi kvalitetno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 2:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
U potpunosti se slazem sa studentbgd-om da je odumiranje pulpe ispod kompozitnih ispuna daleko ucestalije,sto se pokazalo i u mojoj visegodisnjoj privatnoj praksi,zato i smatram da se kod kompozita (upotrebljenog na klasican nacin),ipak vise ide na estetiku a manje na ocuvanje zdravlja za duzi vremenski period,sto znaci da kompozit (opet napominjem,upotrebljen na klasican nacin),nema potpuno BIOLOSKO OPRAVDANJE,cak bi se moglo reci da je amalgam u tom smislu mnogo bolji,iako iskreno nisam njegov pobornik,ali realnost je realnost.

Nego,udaljili smo se od same teme,Black-ovih principa-konkretno,za amalgam (posto se,hteli mi to ili ne,najcesce upotrebljava):
Rubno zakosavanje da ili ne?
Cime zakositi rubove,ako ste za?
Na koji nacin?

Postavljam vam ovo pitanje jer se ovaj princip najcesce "zaboravi".

Voleo bi da cujem konkretna misljenja i iskustva mladih stomatologa.

Namece nam se jos jedna tema,a to je povezanost teorije i prakse-koliko u nasoj bransi jedno ima veze sa drugim,naravno uz konkretne primere,a onda se mozemo kriticki osvrtati da li smo za ili protiv (nisam detaljnije pretrazivao forum,ali ako nema ovakva tema zasto je ne pokrenemo? Ako ima,molim vas,uputite nas,da se ne "razvodnjavamo").

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 10:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 02, 2008 1:37 pm
Postovi: 45
Lokacija: Cacak -Ns
Citiraj:
Nego,udaljili smo se od same teme,Black-ovih principa-konkretno,za amalgam (posto se,hteli mi to ili ne,najcesce upotrebljava):
Rubno zakosavanje da ili ne?
Cime zakositi rubove,ako ste za?
Na koji nacin?

Ovo i mene zanima, jer su mene ucili da se to ne radi, a evo sad cujem da se radi...pa mi nije jasno..
Slazem se sa vama, mislim da je praksa presudna, pa planiram svaki slobodni trenutak [izmedju ucenja :(] da provodim kod kume u ordinaciji :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 11:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Lena_ je napisao:
Citiraj:
Nego,udaljili smo se od same teme,Black-ovih principa-konkretno,za amalgam (posto se,hteli mi to ili ne,najcesce upotrebljava):
Rubno zakosavanje da ili ne?
Cime zakositi rubove,ako ste za?
Na koji nacin?

Ovo i mene zanima, jer su mene ucili da se to ne radi, a evo sad cujem da se radi...pa mi nije jasno..
Slazem se sa vama, mislim da je praksa presudna, pa planiram svaki slobodni trenutak [izmedju ucenja :(] da provodim kod kume u ordinaciji :)


Vec rekoh probaj da nadjes nekog ko je zaista uspesan stomatolog ko ima privatnu praksu i dosta pacijenata posto je to znak da dobro radi i ond njega ili nje uci kako se radi.

Ass. Dr. Mr. MD. i ostale titule ne znace nista. To je sve dobijeno na teoriju i vrlo malo prakse. Bez uvrede. Ali kada bi birao da me uci doktor koji radi 25 godina privatno vrlo uspesno ili neki asistent sa fakulteta uz svo postovanje akademsog zvanja i tutule doticnog asistenta izabrao bio onog doktora.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 11:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Nego,udaljili smo se od same teme,Black-ovih principa-konkretno,za amalgam (posto se,hteli mi to ili ne,najcesce upotrebljava):
Rubno zakosavanje da ili ne?

DA

Cime zakositi rubove,ako ste za?

dijamantom za kolenjak, recimo obrnuto konicnim


Na koji nacin?

pod uglom od 45 stepeni


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 14, 2008 12:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
studentbgd je napisao:
Lena_ je napisao:
Citiraj:
Nego,udaljili smo se od same teme,Black-ovih principa-konkretno,za amalgam (posto se,hteli mi to ili ne,najcesce upotrebljava):
Rubno zakosavanje da ili ne?
Cime zakositi rubove,ako ste za?
Na koji nacin?

Ovo i mene zanima, jer su mene ucili da se to ne radi, a evo sad cujem da se radi...pa mi nije jasno..
Slazem se sa vama, mislim da je praksa presudna, pa planiram svaki slobodni trenutak [izmedju ucenja :(] da provodim kod kume u ordinaciji :)


Vec rekoh probaj da nadjes nekog ko je zaista uspesan stomatolog ko ima privatnu praksu i dosta pacijenata posto je to znak da dobro radi i ond njega ili nje uci kako se radi.

Ass. Dr. Mr. MD. i ostale titule ne znace nista. To je sve dobijeno na teoriju i vrlo malo prakse. Bez uvrede. Ali kada bi birao da me uci doktor koji radi 25 godina privatno vrlo uspesno ili neki asistent sa fakulteta uz svo postovanje akademsog zvanja i tutule doticnog asistenta izabrao bio onog doktora.


Mozda je jos bolja kombinacija obrnuto konicnog sa fisurnim/plamicastim,za kolenjak.

Tek sada mozemo razgovarati o odstupanjima,i primenljivosti Black-ovih principa,kriticki.

Ne bih se slozio sa tobom da sticanje akademskih zvanja u stomatologiji podrazumeva samo puko teoretisanje.

Najcesci koncept je napredovanje u nauci,kombinovano sa napredovanjem u struci.Naravno,praksa ide vremenom,ali nekako se iz ovog posta namece kao zakljucak da vise pridajes vaznosti praksi nego teoriji.
Licno sam pobornik kombinacije oba aspekta,iz sledeceg razloga:

Mozes coveka sa ulice dovesti i objasniti mu na par prakticnih primera preparaciju kaviteta,a ako je "covek sa ulice" malo vicniji i spretniji u manuelnom radu,dovesti njegov rad do nivoa stomatologa,kada "spolja" neces prepoznati da je to njegov rad.
Dakle,manuelno dostizanje nivoa za odredjeni vremenski period-da.

Ali neces uspeti tom istom coveku da objasnis,da bi on to shvatio,kada ce ispod spolja ,zaista "savrsenog" ispuna postaviti Dycal,Reolit,ili npr. Kalcipast (zaista bez namere da "reklamiram" ili preporucujem bilo sta).

U tome i jeste "caka" stomatologije-kada bi najveci deo stomatologije sacinjavala efikasnost u manuelnom radu,bez dovoljne teorijske i naucne (studijske) podloge,stomatologija kao bransa bi se svela na puki zanat i priucavanje blago zainteresovanih pojedinaca,zeljnih brze zarade.Zato je stomatojogija u akademskoj klasifikaciji svrstana u STUDIJE (osnovno znacenje znaci proucavanje,izucavanje).
Kako bi se licno osecao,kada bi posle zavrsenog fakulteta dobio zvanje zanatlije,umesto doktorskog?
Kakva bi bila konkurencija izmedju doktora stomatologije,koji,podrazumeva se ,imaju i odgovarajucu teorijsku podlogu,i stomatologa-zanatlije,priucenog pojedinca?
Da li bi bio u stanju da se dovedes u istu ravan sa "njim"?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 14, 2008 1:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 02, 2008 1:37 pm
Postovi: 45
Lokacija: Cacak -Ns
Citiraj:
U tome i jeste "caka" stomatologije-kada bi najveci deo stomatologije sacinjavala efikasnost u manuelnom radu,bez dovoljne teorijske i naucne (studijske) podloge,stomatologija kao bransa bi se svela na puki zanat i priucavanje blago zainteresovanih pojedinaca,zeljnih brze zarade.Zato je stomatojogija u akademskoj klasifikaciji svrstana u STUDIJE (osnovno znacenje znaci proucavanje,izucavanje).
Kako bi se licno osecao,kada bi posle zavrsenog fakulteta dobio zvanje zanatlije,umesto doktorskog?
Kakva bi bila konkurencija izmedju doktora stomatologije,koji,podrazumeva se ,imaju i odgovarajucu teorijsku podlogu,i stomatologa-zanatlije,priucenog pojedinca?
Da li bi bio u stanju da se dovedes u istu ravan sa "njim"?

E o ovome sam ja pricala na nekoj od tema. Svaka cast!!
Neko je rekao da je 3 godine dovoljno za stomatoloski fakultet.. Da je tako, ja bih zavrsila trogodisnju skolu i eto meni zvanja..
MAlo sam off....
NEgo sto se tice Bleka, on prakticno i vazi za amalgam, a za kompozit je to modifikovani Blek.. AKo ga mozemo tako nazvati.. :)
A mene interesuje koja to stavka kompozita utice na stvaranje gangrene.. CAk sam i mislila da pocnem da nesto vise citam i radim na tome, ali otom potom, tek sam 2. godina.. Ali ako prof. bude otvorena za saradnju, zasto da ne.. Zanima me bas...
LAku noc :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 4:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Ma,o takvim temama ne vredi razgovarati,samo da se neko ne javi na forum i kaze kako je u Italiji zavrsio trogodisnji stomatoloski fakultet i dobio zvanje doktora stomatologije (ili ti master).

Sto se tice stetnog uticaja kompozita na pulpu,rasprave jos uvek u naucnim krugovima traju.Ono sto se namece je da je razlog "multikauzalan" :

-blizina dna kaviteta pulpi
-odnos povrsine dna kaviteta prema komori pulpe
-"nesavrsenosti preparacije" :wink:
-odontoblastna aspiracija u dentinske tubule usled preteranog susenja kaviteta
-neprimereno koriscenje visokoturaznog instrumentarijuma
-"slaba",ali hronicna toksicnost rezinskih komponenti kompozitnog materijala
-toaleta kaviteta-nije li ovo jos jedan adekvatan primer neophodnosti primene Black-ovih principa,iako u slucaju kompozita unekoliko modifikovanih
-polimerizaciona kontrakcija materijala i konsekutivna perkolacija
-specificnosti pritisaka i stalnih mikrotrauma kojima je ispun izlozen
-zaostali mikroorganizmi u dentinskim tubulima,narocito ako su anaerobi :wink:
-reakcija pulpe "sui generis",dakle nezavisno od vrste ispuna,vec njen bioloski potencijal i kapacitet za adaptaciju na novonastale uslove (verujem da genetika ovde ima znacajnu ulogu)

Lista je poprilicno dugacka,"crtice" su samo nabacane bez neke sistematizacije,jer ima jos faktora,ali dovoljno je da shvatis o cemu se radi.Posto si druga godina,imaces vremena da o svemu ovome dosta procitas i opet napominjem kriticki porazmislis,jer nema konacnih odgovora.

Pitanje sigurno jeste na mestu,ali upravo onom neophodnom teorijom doci ces do mnogih odgovora,uskoro,i otvoriti vidike za neka nova.

Ujedno,eto i vrlo konkretnog odgovora o povezanosti teorije i prakse,kao i primenljivosti teorijskih znanja u prakticne svrhe.

Dobro jutro :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 4:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 3:36 am
Postovi: 7
Od 11 stavki koje si naveo, samo se 2 odnose na konkretno pitanje povezanosti nekrozei kompozitnih ispuna! Mozes li mi objasniti koje to komponente kompozita imaju toksicno dejstvo i na koji se nacin vrsi to dejstvo! Nedavno sam prisustvovao seminaro na kome je upravo bilo reci o aktuelnim terapijskim merama u estetskoj restaurativnoj stomatologiji! Predavaci su demantovali da je kompozitni materijal uzrok nekroze pulpe i da bi stomatolozi morali da se vise pozabave svojim radom a ne da za nekrozu "krive" materijal! Takodje je bilo i reci o tome da se kompziti mogu koristiti bez ikakve podloge! Glavi problem i nedostatak kompozita i ono o cemu treba voditi najvise paznje jeste POLIMERIZACIONA KONTRAKCIJA! Ako znamo kako da to svedemo na minimum rezultati ce biti mnogo uspesniji! Kakva toksicnost?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: