Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 96 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 11, 2007 5:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 3:57 pm
Postovi: 7
Zamolila bih vas da mi odgovorite na ova 3 pitanja:

1.Da li je izbeljivanje zuba kod stomatologa apsolutno neskodljivo( stetnost po gledj, mogucnost da kasnije zubi jos vise pozute i sl.)?

2. Da li se zubi smeju izbeljivati pre stavljanja fiksnog aparata?

3.Da li se moze izbeci mogucnost da zubi od izbeljivanja postanu krec-beli i da li zubar pre pocetka procesa moze da proceni kakva ce mi boja biti na kraju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 11, 2007 7:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
1. Ne.
Svaki preparat za beljenje zuba je visokoprocentni, cesto kiselinskog ili peroksidnog tipa, i ima neko (ovoliko ili onoliko) stetno delovanje na zube. U deklaracijama ovih preparata je uvek jasno naznaceno da treba koristiti odredjenu zastitu za desni, da se moze ocekivati osetljivost zuba na termicke nadrazaje i slicno, sto vam vec nesto govori. Posledice jako mnogo zavise od pravilne tehnike rada, kvaliteta i stanja zuba generalno.

2. Da sam na vasem mestu, ja ne bih.
Ako uzmete u obzir gore napisano, pa na to dodate da se prednja povrsina zuba najcesce "jetka" ("etching") visokoprocentnim kiselinama kao priprema za lepljenje plocica, pa jos na sve dodate i otezanu higijenu zuba tokom godinu-dve, mislim da vam je jasno na sta mislim.

3. Tesko.
Vidite: boja zuba je u strukturi zuba. Dakle, imate dentin odredjene boje, pa gledj, pa transparent, vrlo uopsteno receno. Dentinska boja najcesce odredjuje osnovnu boju zuba, te menjanje boje zuba nije moguce izvesti bez uticaja na strukturu.
Dakle, (i zdravi) zubi na jednoj istoj osobi nemaju istu boju; obicno su gornji prednji zubi malko svetliji, pa trojke tamnije, pa donji zubi malko tamniji nego gornji, itd. To su sve jako fine razlike za laicko oko, ali zapravo daju efekat "ne-vestackih" zuba.
Kako ste dobro primetili, beljenje zuba daje bas "krec-belu" uniformnu boju zuba; ima pacijenata koji su time vrlo zadovoljni, ali ima ih kojima onda zubi deluju kao vestacki, i nisu najsrecniji dobijenom bojom. Stomatologu je tesko da proceni koliko ce realno belji zubi da ispadnu; koliko sam dosad videla, samo beljenje zuba laserom dozvoljava da (od faze do faze) pacijent kaze - e, sad je to TO :). Na zalost, ja o tome ne znam mnogo, mi ga u ordinaciji nemamo, a - osim toga - vidjala sam da se pacijentima laserom bele samo devitalizovani zubi, ne znam da li mogu i zdravi.
Beljenje zuba, inace, treba ponavljati periodicno, zavisi od preparata do preparata, okvirno na 6 meseci. Dakle, posle beljenja zubi ne "zute", nego se samo polako vracaju na ono sto su bili, ako je srece da gledj nije posebno ostecena. U slucaju ostecenja gledji, sa difuznom dekalcifikacijom, zubi menjaju boju usled finih, kolornih naslaga na zubima - neki dan sam na jednoj devojci videla vrlo zanimljive jarko zute naslage celom povrsinom prednjih zuba, posledica lose tehnike beljenja i gomile zutih gumenih bombona :).

Nadam se da sam vam od neke koristi :). Sve najbolje i - lep osmeh :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: za mininamama
PostPoslato: Čet Jan 11, 2007 7:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 25, 2006 3:30 pm
Postovi: 103
posto se jako ljubazni i odgovarate svima na pitanja mene intereseuje da li znate gdje kod nas moze da se nabavi CREST WHitestrips trakice za izbjeljivanje zuba koje su jako popularne u Americi i mogu se nabaviti svagdje ali cini mi se kod nas malo teze.
hvala unaprijed


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 11, 2007 9:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 3:57 pm
Postovi: 7
Hvala Vam puno na odgovoru. Samo mi nije jasno kako se ne sankcionise to sto mnogi stomatolozi pricaju da nema stetnih efekata? Ipak bi moralo da se naglasi koje su posledice kako bi mi laici znali u sta se upustamo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 11, 2007 10:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 3:57 pm
Postovi: 7
Jos jedno pitanje: Da li onda postoji neki drugi nacin da se bezbedno izbele zubi za koju nijansu?
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 12, 2007 2:57 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Ja sad moram,nerado, da oponiram dragoj koleginici miminojmami ,ali samo iz razloga sto mislim da preostro sudi,vezano za izbeljivanje zuba.Ponovicu jos jednom da amerikanci retko kad daju nesto u javnost a da to prethodno hiljadu puta nisu in vitro (i pronasli ko ce za njih i i in vivo proveriti)testirali,proanalizirali i tek onda pustiti na SVOJE trziste.Slazem se da su to preparati,ali ne svi visokih koncetracija i zato je bitno da se koristi strogo prema uputstvu ili preporuci stomatologa.Visoka koncentracija se radi ordinacijski a nize koncentracije u kucnoj varijanti uz normalno prethodnu obuku.Pacijent dobije kljuc na kome je boja zuba,pre terapije je odredi i BELI ZUBE DO BOJE KOJU SAM ZELI DA POSTIGNE!! U mojoj ordinaciji su svi pacijenti bili izuzetno zadovoljni dobijenim rezultatom i ja mislim da je ovo sjajna stvar ,pogotovu za pacijente koji imaju ok zube,ali im ne odgovara boja .Nevidim razlog za beljenje zuba pre postavke fiksnog aparata, ali moram da kazem da sam imala pacijente koji su,nako tri meseca od skidanja fiksnog aparata,belili zube i nakon toga nosili neko vreme foliju sa muss-om - rezultat odlican,posle vise od godinu dana dolaze na kontrole i dan danas.
Da nemam krune ,JA BIH TO SEBI RADILA(BILA MI JE BEZVEZE BOJA ZUBA)
pOZDRAV :lol: :lol: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 12, 2007 7:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@Tedydent,
ne oponirate vi meni uopste :), samo imate malko liberalniji pristup.
U pitanju je stajalo - "Da li je APSOLUTNO neskodljivo...", dakle - moj odgovor je - nije, i da to zavisi od mnogo faktora, slicno kao sto i vi mislite :).
Ja bih na vas post bila slobodna da dodam da itekako moze sve dobro da ispadne, i ispada, ali - pod uslovom da "poznajem" pacijenta. Znate i sami na sta mislim: ako ZNAM da pacijent ima solidne, kvalitetne zube, odlicnu higijenu, redovno dolazi, itd. - tu nema sta da se desi, nece biti nikakvih problema, sa odgovarajucom tehnikom i materijalom. Na zalost, previse vidjam losih procena i radova "po svaku cenu", sa svakojakim posledicama, zato svakako moj odgovor verovatno deluje... obeshrabrujuce :).

@Santo25,
na zalost, nisam videla da ima kod nas da se kupi.

@Leli,
svaka, ali SVAKA metoda i tehnika lecenja ima svoje stetne efekte i moguce lose posledice, ako cemo tako; i lecenje zuba, i ortodontska lecenja, i implantati, i mostovi, i sve zivo sto vam padne na pamet. Neko ce to glasno izgovoriti, neko nece - a postoji sankcionisanje u smislu tuzbe zbog nesavesnog lecenja, ako stvari podju naopako. E, sad, da li ce da podju naopako, u protivno se uzda svaki lekar, vise ili manje..... Te ili cuti, ili govori.

Vi mozete izbeliti zube bezbedno, itekako, s tim sto ja nisam pristalica "kucne radinosti". S obzirom na prvi pasus, ja bih vam samo preporucila da pitate za savet nekog lekara koji vas malo poznaje (recimo, vaseg ortodonta :)), ili vaseg stalnog lekara, i zaista ne vidim zasto bi to radili pre fiksne ortodoncije.

Najlepse zelje :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 12, 2007 7:41 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
P.S. @Tedydent,
muss je sjajna stvar :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 12, 2007 11:05 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
:lol: :lol: :lol:
ali,kucna radinost moza biti sjajna stvar,samo ukoliko poznajete pacijenta i njegove navike ali naravno da verovatno ima i onih koji bi da belejosmalo,pa jos malo,pa jos malo i onda ispadne sve i svasta - i eto razloga da bude kriv stomatolog.Ili onih koji bi da dodju sto pre do boje,pa drze foliju ceo dan u stima a verovatno ima i onih kojima zubi nisu pogodni za beljenje a stomatolog ih ubedi da bi to bilo fantasticno - e tu je vec problem :oops:
Prijatan dan :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 12, 2007 2:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
:)
Ma da, i cak i kad mislite da poznajete pacijenta, desi se da se upusti u beljenje zuba, a da na poslu zaboravi naocari za blizinu...:).

Prijatan dan i vama :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 12, 2007 2:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 25, 2006 3:30 pm
Postovi: 103
AKO neko ima iskustva sa Crest Whitestrips neka mi javi gdje moze da se nabavi. Moj prijatelj ga je uzeo u Americi i super je zadovoljan. Ima skroz bijele zube sad i trajace mu godinu do dve nakon cega treba obnoviti ako zelite.
inace kosta od 30-40 dolara i jako je lak za koristenje. Sadrzi 10 posto peroxida i jako je popularan u americi. Mozda moze i da se naruci preko neta ali ako neko slucajno zna da li moze da se uzme na nasim prostorima s obzirom da ga proizvodi Proctor Gamble.
pozzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 12, 2007 2:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Danas sam se raspitivala i gotovo da mi svi tvrde da CREST-ove proizvodi(od kojih se meni paste narocito dopadaju) niko ne uvozi kod nas!Jedino da probate da vam neko nabavi spolja
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 12, 2007 2:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Danas sam se raspitivala i gotovo da mi svi tvrde da CREST-ove proizvode
(od kojih se meni paste narocito dopadaju) niko ne uvozi kod nas!Jedino da probate da vam neko nabavi spolja
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 12, 2007 3:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 25, 2006 3:30 pm
Postovi: 103
pretpostavio sam jer se ubih trazeci po netu nigdje na prostoru hrvatske, bosne i srbije ih nema a bas me cudi jer ih proizvodi p and g koji je ovdje bas prisutan. kazem vam drug je prezadovoljan sa rezultatima i jako su popularni, nadam se i bezbjedni jer ne sadrze toliko veliki nivo hydrogen peroxida max. 10.

p.s. ne znam za to porucivanje preko neta, ako neko ima iskustva nek kaze kako funkcionise za ameriku, sta treba ovdje u banci i za koliko stize


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 12, 2007 5:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 3:57 pm
Postovi: 7
Sad mi vise nista nije jasno... :o Vidim da su misljenja podeljena ali prvo mi kazete da je stetno a nakon toga da nije...Ja sam naravno planirala da to uradim kod nekoga ko je za to stucan, i da se s toga detaljno raspitam pre preduzimanja te procedure. Evo preformulisacu pitanje: Da li je beljenje zuba ukoliko se radi kod stomatologa koji je strucan stetno ili ne za zube?
Ja stvarno ne znam gde da se raspitam o stetnosti ove procedure jer ce mi drzavni lekar zbog nepoznavanja te tehnike iz predostroznosti reci da to ne radim a privatni ce mi naravno reci da komplikacija nema...
Hvala vam za prethodne odgovore!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 96 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: