Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4

Da li upisati drzavni medicinski fakultet ili privatni?
Drzavni 80%  80%  [ 16 ]
Privatni 20%  20%  [ 4 ]
Ukupno glasova : 20
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sre Okt 05, 2011 3:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 29, 2011 5:31 pm
Postovi: 27
Apsolutno se slazem kolega! A profesori se pokidase da objasne kako to ne moze preko testova kao sto su USMLE... U stvari svesni da ako ce takav obim znanja i po kvalitetu i po kvantitetu sa visokim stepenom iskoristljivosti istog zahtevati da im prezentacije ne prave asistenti i da oni ne stoje za katedrom i pricaju Titovoj slici koja je iznad vrata amfiteatra! ;) Vec da ne moze niko da mi kaze da ne moze da se radi sa 100 studenata odjednom! Moze... Ko zeli neka kuca na guglu USMLE Step2 Lectures. Ili Conrad Fischer MD covek koji je polaganje USMLE podigao na takav nivo da je postao legenda medju predavacima! Dok se nije pojavio prolaznost u americi je bila u proseku do 50% prva grupa koju je uzeo da radi kao mlad imala je 95% kao i svaka sledeca...ali njegova predavanja se moraju videti...pola vremena lupa gluposti i aludira na sex ili ponavlja neke fraze ko papagaj...ali ne da zapamtis princip rada, nego ti ostane urezano dublje nego sve sto si procitao do tad! E ali jbg...ovde kod nas to malo ko hoce da radi...njima plata ide te ide! Prokleta Srbija!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sre Okt 05, 2011 7:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
studentbgd je napisao:
Nebitno sta je , ajde neka je i caries profunda (duboki karijes) dok ne odradis prvih 50 tretmana ti o njemu ne znas nista.

Isto tako mislim da je na nasim fakultetima nacin ispitivanja pogresan barem kod mene je tako. Ajde pricaj mi o "pulpitisima" ....ili ako cemo u medicinu "sta mozete da kazete o infarktu miokarda". Da li ce meni sutra da dodje pacijent i da mi kaze "Dobar dan doktore ja imam parcijalni pulpitis molim vas koji su moji simptomi?" ili da li ce vama doci pacijent i reci "Dobar dan doktore mene je strefila srcka izvinite ali koji su moji simptomi?"...to je po meni skroz pogresno propitivanje. Propitivanje se vrsi kao da ce sutra vama da se prezentuje pacijent koji ima svoju dijagnozu a vi trebate da mu deklamujete simptome. Mislim da je Americki sistem propitivanja najbolji......"Gospodja 46 godina sa simptomima........" ......Koja je dijagnoza? Koja terapija? Koji je najbolji inicijalni dijagnosticki test? Pa deklamujes o slucaju koji ti se prezentuje.


Studente, ti karikiras... Pa nego kako mislis da treba da se postavi pitanje? Ne znam koja si godina i sta si prosao, ali ne ocekujes valjda da ti profesor na ispitu postavi pet simptoma i da ti kazes sta je to? To je smesno i nemoguce... Kombinacija simptoma je nesto sto nikada ne moze da se predvidi, cesto se bolesti preplicu pa tako i ne moze da se radi. Sa druge strane, tu je dodatna dijagnostika bez koje ne moze da se postavi konkretna dijagnoza vec samo diferencijalna... Ili ti mislis da bi studentu trebalo dati da radi UZ, NMRI. CT isl... Pa to je smesno... Kada ucis neku bolest ucis sve o njoj, kako se ispoljava, koji su rezultati analiza, patogeneza, lecenje - pa ne vidim zasto je problem nakon sto se nauci - obrnuti smer i postaviti dijagnozu. A klinicki slucajevi se rade na vezbama (to kako ti mislis) i to je samo nacin da se student upozna sa sistemom koji ga ceka... Na kraju da te pitam, sta za tebe znaci prakticni ispit? I da te pitam, jeste li vi imali prakticne ispite na fakultetu uopste? Tada trebas na osnovu anamneze i analiza koje su ti dostupne da se diferencijalno odredis.

studentbgd je napisao:
Ja sam vidjao slucajeva da ljudi koji su zaista znali na ispitu i koji su dobili visoke ocene da kada im se uzivo prezentuje pacijent da ne mogu da postave dijagnozu. Jer prosto njihov mozak je naucio na "pricajte mi o pulpitima" i on moze da nabroji simptome ali kada mu prvo kazete simptome on ne moze da kaze koja je bolest u pitanju.


Pa kako su oni prosli prakticni ispit kada nisu "naucili" da obrnu nauceno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Čet Okt 06, 2011 2:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 29, 2011 5:31 pm
Postovi: 27
Ovo sto @studentbgd prica je sistem USMLE koji ima svoje prednosti i ima mane...jedina mana mu je to sto je TEST sto znaci da dobijes parametre, nesto ti kazu, nesto ne...nema interakcije! Ali da citiram pomenutog Conrad Fischer-a : To je prednost sto na USMLE radite test! Zato sto u realnom zivotu EVERYTHING CAN BE EVERYTHING !!! Ali ono sto oni od vas traze jeste da znate najvaznije i najcesce etiofaktore, da znate inicijalne testove, da razlikujete najprecizniji od najosnovnijeg testa i kada ga radite a kada ne, da znate da je subjektivna i trenutna prezentacija bitnija od faktora rizika za koje se profesori cesto hvataju da moraju da se znaju do najsitnijih i najdebilnijih primera koji se podrazumevaju a ne da se prezentuju i razbacuju na ispitu kao da je to najvrednije sto vidimo i znamo o toj bolesti kao da specijaliziramo medicinu rada i primarnu zdravstvenu zastitu...to vise lekari ne rade, za to sluze TV, RADIO, NOVINE, INTERNET.... Morate znati kompletan plan lecenja, sta prvo, sta drugo, sta trece, sta ako... Zasto beta-blokatore, zasto ACE inhibitor, kad ne i sl... A ono sto smatram da je najvaznije je to da shvatite i urezete u mozak mehanizam oboljenja i osnovne principe, kad to znate snacicete se u svakoj situaciji... Postujem i cenim kada neko nauci knjgu do sitnih detalja, ja to ne mogu, ali ako ne ume da koristi mozak kad je sa pacijentom ili jos gore kad je pod pritiskom u nekoj situaciji DZABE DA JE SPOSOBAN DA ISPISE KOMPLETNOG HARRISON-A IZ GLAVE MOZE SLOBODNO DA PROMENI PROFESIJU! Takvi ljudi nisu ni za posao a jos manje za predavace...to su oni sto GLEDAJU U TITA... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Čet Okt 06, 2011 2:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 29, 2011 5:31 pm
Postovi: 27
Ovo sto @studentbgd prica je sistem USMLE koji ima svoje prednosti i ima mane...jedina mana mu je to sto je TEST sto znaci da dobijes parametre, nesto ti kazu, nesto ne...nema interakcije! Ali da citiram pomenutog Conrad Fischer-a : To je prednost sto na USMLE radite test! Zato sto u realnom zivotu EVERYTHING CAN BE EVERYTHING !!! Ali ono sto oni od vas traze jeste da znate najvaznije i najcesce etiofaktore, da znate inicijalne testove, da razlikujete najprecizniji od najosnovnijeg testa i kada ga radite a kada ne, da znate da je subjektivna i trenutna prezentacija bitnija od faktora rizika za koje se profesori cesto hvataju da moraju da se znaju do najsitnijih i najdebilnijih primera koji se podrazumevaju a ne da se prezentuju i razbacuju na ispitu kao da je to najvrednije sto vidimo i znamo o toj bolesti kao da specijaliziramo medicinu rada i primarnu zdravstvenu zastitu...to vise lekari ne rade, za to sluze TV, RADIO, NOVINE, INTERNET.... Morate znati kompletan plan lecenja, sta prvo, sta drugo, sta trece, sta ako... Zasto beta-blokatore, zasto ACE inhibitor, kad ne i sl... A ono sto smatram da je najvaznije je to da shvatite i urezete u mozak mehanizam oboljenja i osnovne principe, kad to znate snacicete se u svakoj situaciji... Postujem i cenim kada neko nauci knjgu do sitnih detalja, ja to ne mogu, ali ako ne ume da koristi mozak kad je sa pacijentom ili jos gore kad je pod pritiskom u nekoj situaciji DZABE DA JE SPOSOBAN DA ISPISE KOMPLETNOG HARRISON-A IZ GLAVE MOZE SLOBODNO DA PROMENI PROFESIJU! Takvi ljudi nisu ni za posao a jos manje za predavace...to su oni sto GLEDAJU U TITA... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Čet Okt 06, 2011 6:18 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
House87, da preskocimo mi USMLE i da se vratimo ispitnim pitanjima. Ja ne vidim u cemu je problem ispitnih pitanja (sto je student naveo uz svo karikiranje)? Logicno je da se ispitna pitanja postavljaju po bolestima a ne po simptomima. Pa zamisli diferencijalno - od tri ili pet simptoma koliko bolesti moze da se navede........ To je totalno neprakticno i beskorisno jer bi se prica prosirila a ti bi mogao da skaces sa celinu na celinu - iz oblast u oblast i prici nikada ne bi bilo kraja.
Sa druge strane, ne mislim da treba nauciti komplet Manojlovica ili Ilica (Harrison koji je kod nas zastupljen je zastareo) niti je to korisno, ali kada cujem na ispitu kako neko kroz svoju logiku pokusava provuci neku patologiju, bez dovoljno znanja - postane mi smesno... Ne mozes jednom da procitas i da sve to smatras naucenim jer mislis da neke delice kojih se secas mozes da sklopis u celinu. Prvenstveno moras da znas da ucis, i kako da izneses...
Kao sto sam pricao, na preklinickim predmetima u okviru vezbi imas "klinicke probleme"-sto sigurno znas, gde ucis kako da upotrebis nauceno, na klinici imas vezbe, prakticne kolokvijume a onda na prakticnom sve isto samo bez pomoci... Meni se nije ni na jednom klinickom predmetu desilo (mislim na prakticni ispit) da me klinicar ne pita nakon anamneze "sta bi to moglo da bude, sta bi uradio od analiza, na koji nacin bi se odvijala dalja dijagnostika". Jednostavno - "ne drzi mi vodu" studentova kritika na racun ispitnih pitanja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sub Okt 08, 2011 5:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 29, 2011 5:31 pm
Postovi: 27
SilverShark je napisao:

Sa druge strane, ne mislim da treba nauciti komplet Manojlovica ili Ilica (Harrison koji je kod nas zastupljen je zastareo)


Ovo me je zagolicalo... :) Harrison koji je kod nas zastupljen i preveden na srpski i moze se kupiri je 16to izdanje i 2005-6 i mnogo je manje zastareo nego Manojlovic koji je kopija 14og izdanja u kome pise da su beta blokatori kontraindikovani kod CHF-a ;) Jedino novije izdanje je 17to koje se razlikuje od predhodnog po obimnijim slikama i jos nekim stvarima koje mnogo ne spadaju u internu medicinu vec su tu natrpane i onda knjiga izgleda vise kao enciklopedija o svemu nego udzbenik interne medicine.... Delimicno sam citao oba izdanja. Manojlovic je samo ispremetao redosled lekcija ili poglavlja i terminoloski je stariji! Pokojni prof. Antic iz cije propedevtike ucimo je pisao knjigu iz interne medicine, kad je umro, Manojlovic je trazio da knjga nastavi da nosi njegovo ime ali njegova zena nije htela, tako da je izdata pod Manojlovic. Mi odavno nismo medicinska sila niti slicno da bi imali strucnjake koji ce pisati svoje udzbenike vec prepisujemo kao i polovina sveta... Jadno i tuzno, ali tako je! Ne zelimo to da prihvatimo vec teramo po svome i pricamo kako imamo ovakve i onakve strucnjake, lekare i obrazovni sistem. Od toga mi je muka! Ne kazem da ne valja, ali je daleko od toga da nam usta budu kao fijoke dok o tome pricamo! Samo se studentima pravi problem sa dva udzbenika...parametri i reference su drugaciji a pojednini prof su poznati po tome da se hvataju za decimale u nekim vrednostima! I to sto su naveli dva udzbenika govori o kvalitetu i potpunosti oba! Ne kazem, treba procitati svaku literaturu koja je u struci a vredi bar nesto iz nje, ali na taj nacin maltretirati studente koji imaju dovoljno posla i sa jednom knjigom od 2000 strana pa traziti jos jednu koja se minorno razlikuje je bezobrazluk! Samo da se prodaje...da neko zaradi! Gade mi se! Ista je stvar sa patologijom u KG...moras da ucis i BG i Jancickinu knjgu koja se opet razlikuje i vise deluje kao neka losa skripta nego kao knjiga... Sve u svemu udri po studentima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sub Okt 08, 2011 5:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 29, 2011 5:31 pm
Postovi: 27
SilverShark je napisao:

Sa druge strane, ne mislim da treba nauciti komplet Manojlovica ili Ilica (Harrison koji je kod nas zastupljen je zastareo)


Ovo me je zagolicalo... :) Harrison koji je kod nas zastupljen i preveden na srpski i moze se kupiri je 16to izdanje i 2005-6 i mnogo je manje zastareo nego Manojlovic koji je kopija 14og izdanja u kome pise da su beta blokatori kontraindikovani kod CHF-a ;) Jedino novije izdanje je 17to koje se razlikuje od predhodnog po obimnijim slikama i jos nekim stvarima koje mnogo ne spadaju u internu medicinu vec su tu natrpane i onda knjiga izgleda vise kao enciklopedija o svemu nego udzbenik interne medicine.... Delimicno sam citao oba izdanja. Manojlovic je samo ispremetao redosled lekcija ili poglavlja i terminoloski je stariji! Pokojni prof. Antic iz cije propedevtike ucimo je pisao knjigu iz interne medicine, kad je umro, Manojlovic je trazio da knjga nastavi da nosi njegovo ime ali njegova zena nije htela, tako da je izdata pod Manojlovic. Mi odavno nismo medicinska sila niti slicno da bi imali strucnjake koji ce pisati svoje udzbenike vec prepisujemo kao i polovina sveta... Jadno i tuzno, ali tako je! Ne zelimo to da prihvatimo vec teramo po svome i pricamo kako imamo ovakve i onakve strucnjake, lekare i obrazovni sistem. Od toga mi je muka! Ne kazem da ne valja, ali je daleko od toga da nam usta budu kao fijoke dok o tome pricamo! Samo se studentima pravi problem sa dva udzbenika...parametri i reference su drugaciji a pojednini prof su poznati po tome da se hvataju za decimale u nekim vrednostima! I to sto su naveli dva udzbenika govori o kvalitetu i potpunosti oba! Ne kazem, treba procitati svaku literaturu koja je u struci a vredi bar nesto iz nje, ali na taj nacin maltretirati studente koji imaju dovoljno posla i sa jednom knjigom od 2000 strana pa traziti jos jednu koja se minorno razlikuje je bezobrazluk! Samo da se prodaje...da neko zaradi! Gade mi se! Ista je stvar sa patologijom u KG...moras da ucis i BG i Jancickinu knjgu koja se opet razlikuje i vise deluje kao neka losa skripta nego kao knjiga... Sve u svemu udri po studentima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sub Okt 08, 2011 9:39 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
Ja sam internu ucio iz Manojlovica jer mi je tako vise odgovaralo i sve je bilo tacno... Znam i da je za Harrisona bila neka engleska i domaca verzija... E ta engleska verzija je dobra a nasa nije... Tako sam ja razumeo. A sto se tice vise preporucenih knjiga, ja uvek uzimam samo jednu... Ne pada mi na pamet da se mlatim uceci dve knjige a da na kraju ni jedno ni drugo ne znam... Ne znam na kojoj si godini - ali od cetvrte godine ti manje-vise na svakoj katedri preporuce po nekoliko knjiga.
E sada, na tebi je da izaberes...
Jesi li ti izlazio na internu? Koja si ti godina?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sub Nov 05, 2011 2:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 16, 2011 11:05 pm
Postovi: 19
Zdravo drustvo, dosao sam i ja posle nekog vremena da ostavim svoje utiske. Dosta sam istrazivao i odlucio sam se da definitivno upisem drzavni fakultet. Ne zelim da rizikujem sa privatnim jer su mi rekli da nema akreditaciju a i na sajtu komisije za akreditaciju ga nisu stavili medju akreditovane fakultete. Trenutno sam u fazi priprema prijemnog ispita i spremam hemiju.
Zvao sam i fakultete da proverim da li mogu da dodjem i da dobijem neke informacije ali su mi rekli da ne moze da se dolazi bilo kada vec samo u toku dana otvorenih vrata, ali sam zaboravio da pitam kada je to. Jel mozda neko zna kada je to?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Pon Nov 14, 2011 12:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
Ako se dobro secam, trebalo bi da je na prolece, cini mi se april-maj. U svakom slucaju moras da se raspitas za tacan termin posto to traje nekih 3-4 dana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Ned Feb 05, 2012 8:12 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Imaju i novi sajt

http://http://www.aubsm.org

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Uto Avg 28, 2012 5:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 14, 2012 2:27 pm
Postovi: 8
Ne razumem u čemu je stvar sa akreditacijom. Ni Biološki, a ni Geografski fakultet u Beogradu nisu akreditovani jer nemaju svoju zgradu. Citiram iz Blic novina: ,,U najtežem položaju pred predstojeću akreditaciju su Biološki i Geografski fakultet u Beogradu, koji nemaju ni svoju zgradu.''
Mislim da će ovaj fakultet biti akreditovan i priznat. Evo i jednog članka- http://prijemni.infostud.com/vesti/Priv ... /59/18417/
Ne znam. Deluje primamljivo. Nisam siguran.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sre Avg 29, 2012 6:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
Meni ni malo ne deluje primamljivo... Koliko vec dugo postoje a nisu uspeli da se akredituju... Pitam se gde samo imaju vezbe... Ja ga nikada ne bi upisao...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: