Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Tumacenje skenera pluca
PostPoslato: Čet Apr 14, 2016 7:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 14, 2016 6:56 pm
Postovi: 5
Na skeneru pluca i abdomena sve je uredu pankreas, slezina itd. Medjutim sto se tice pluca, samo pise: U bazama pluca, obostrana makronodularna lezija 14mm. I u zakljucku kaze da je u abdomenu sve uredu, bez promjena, a na plucima meta promjene. Inace opsti tumor marker mi je povecan 80. U poslednjih 20-tak dana imam kasalj, bez sekreta, koji se polako smanjuje. Mozete li mi reci da li ima razloga za brigu, jer mislim da su lezije samo oziljci, ali me zabrinulo ovo sto pise "na plucima meta promjene". Ali mi se takodje cini, da je nesto maligno pronadjeno, pisalo bi jos nesto,a ne samo ovo gore sto sam navela, odnosno pise da samo postoje lezije. Da li mi mozete jos malo pojasniti ovaj nalaz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje skenera pluca
PostPoslato: Čet Apr 14, 2016 7:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 14, 2016 6:56 pm
Postovi: 5
A inace nalaz krvi je skroz uredan, a takodje imam i prosirenje bubreznih kanala desni - III stepen a lijevi - II stepen, pa mozda i od toga je uvecan opsti marker. Nejasno mi je samo kako u zakljucku pise da na plucima ima meta promjena a u samom nalazu, tj u gornjem dijelu ne pise da je nadjena ikakva druga promjena sem ove lezije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje skenera pluca
PostPoslato: Čet Apr 14, 2016 8:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 12, 2016 12:43 am
Postovi: 572
Sta ti je doktor kod koga si radila rekao za nalaz i te meta promene?Moras uraditi jos analiza.Ne verujem da ce ostati samo na ovome.To je nadjeno na obicnom skeneru ili na magnetnoj?Da li imas negde primarni tumor?Nisam strucna al ovo zaista lici na metastaze.Slicno je sto se tice jedne osobe koju znam.Ne bih da te plasim,i daj boze da gresim.Sto se tice ostalih analiza,nalaza krvi, sto su u redu,to nazalost nije pokazatelj,kod mnogih tumora su nalazi krvi ok,sem u jako odmaklim stadijumima,pa cak i tumor markeri ne moraju da budu poviseni.Tumor markeri su nespecificni,i slazem se i to znam,da mogu da budu poviseni i kod mnogih NEmalignih stanja.Al ono sto me najvise brine u ovom tvom nalazu je to "meta promene 14mm".Najbolje bi bilo da neki doktor odgovori.A kazi mi sta ti je tvoj doktor rekao i iz kog razloga si uopste isla na skener i radila nalaze ove?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje skenera pluca
PostPoslato: Čet Apr 14, 2016 8:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 14, 2016 6:56 pm
Postovi: 5
Uradila sam skener abdomena, cisto radi kontrole. Medjutim prilikom tog skeniranja abdomena, zahvacena su i pluca, pa u nalazu pise samo da su nadjene lezije od 14mm, medjutim to znaci da su uoceni oziljci od 14 mm, to sam cula da hoce npr ako sam imala upalu pluca, pa je prosla i sad su ostali samo oziljci, ali to vremenom prodje. A u zakljucku skenera samo pise da postoji prosirenje bubreznih kanala, u abdomenu je sve uredu, a na plucima meta promjene. Mene samo interesuje kako u samom nalazu ne pise nista da su nadjene kakve patoloske promjene ili maligne, ili nesto drugo sto ukazuje na tumor ili nesto, a u zakljucku stoji da postoje meta promjene. Inace nisam pusac, nikad nisam imala ikakve probleme sa plucima. A inace jos nisam bila kod doktora da pogleda nalaz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje skenera pluca
PostPoslato: Čet Apr 14, 2016 9:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 14, 2016 6:56 pm
Postovi: 5
A pritom, da je nesto nadjeno, u zakljucku skenera bi pisalo da se uradi magnetna ili jos neke analize


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje skenera pluca
PostPoslato: Čet Apr 14, 2016 9:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 12, 2016 12:43 am
Postovi: 572
Pa to i mene buni.Mada doktor je taj koji pise u izvestaju sta ce se dalje raditi analize koje,na osnovu tog skenera.Skener samo pokazuje i pise sta je pronadjeno.A nece na nalazu skenera pisati predlog za dalje analize.Vec to doktor u izvestaju napise,ukoliko treba,prema tom nalazu,kad ga vidi.Buni me to zadnje sto pise meta promene.U korelaciji sa povisenim tumor markerom,to onda nije ok.Sam tumor marker nije pokazatelj.Sigurno ces raditi jos analiza da bi se utvrdilo tacno sta je.A taj kasalj sto prolazi..jesi li bila prehladjena?Ili samo kasalj se javio.Ako su te meta promene,ustvari metastaze,onda nema veze sto nisi pusac,jer to bi znacilo da nije primarni tumor na plucima,vec negde na drugom mestu,a metastaziralo na pluca.Sto opet...ne posudara se..ostalo ti je ok,bez promena,prema skeneru.A ginekoloski pregled jesi radila-ultrazvuk,papa test,kolposkopiju?Imas li drugih..bilo kalvih tegoba?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje skenera pluca
PostPoslato: Čet Apr 14, 2016 9:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 12, 2016 12:43 am
Postovi: 572
I jel ti suv kasalj?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje skenera pluca
PostPoslato: Čet Apr 14, 2016 9:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 14, 2016 6:56 pm
Postovi: 5
Sve mi je to uredu. Konsultovacu se sa doktorom. Hvala u svakom slucau


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje skenera pluca
PostPoslato: Čet Apr 14, 2016 10:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Зашто си уопште ишла на та снимања и анализе?

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje skenera pluca
PostPoslato: Čet Apr 14, 2016 10:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 12, 2016 12:43 am
Postovi: 572
Napisala je da je cisto kontrole radi,uradila skener.Ta makronodularna lezija i jeste najcesce obostrana i oznacava II stepen bolesti pluca.Uglavnom je klinicki neispoljena il slabo ispoljena.U daljim stadijumima su uglavnom promene malignog karaktera.Al ova konkretno promena i ne mora da znaci da je malignog karaktera.Buni to na kraju sto pise meta promena i taj tumor marker povisen.Koliko znam,samo biopsijom i ph nalazom se moze utvrditi sa sigurnoscu da li je neka promena meta,maligna il nekog drugog karaktera.Sto ces ti verovatno i raditi nakon nalaza ovog.Javi se doktoru.Sve najbolje.I javi sta je bilo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje skenera pluca
PostPoslato: Sub Apr 16, 2016 10:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Скенер се не ради чисто контроле ради јер се њиме организам излаже великом нивоу јонизационог зрачења.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje skenera pluca
PostPoslato: Sub Apr 16, 2016 10:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Na žalost ako radiolog kaže da su meta promene, onda postoji šansa da to jeste tako. Nije važno kako je šta pisano, u nalazu može samo da opiše promenu a da se u zaključku izjasni.

Da li ste se lečili/bolovali od nečega do sada?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: