Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Tuberkuloza pluća
PostPoslato: Uto Jan 22, 2019 5:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2019 4:38 am
Postovi: 1
Imam trenutno 26 godina.
U junu 2018. godine sam zbog bolova sa lijeve strane grudnog koša, i temperature koja se ne skida otišao u urgentni centar.
Dijagnostifikovana mi je upala pluća sa skupljanjem vode na lijevoj strani.
Izvađeno mi je u dva navrata 1450ml i 750ml tečnosti iz lijevog plućnog krila.
A "upala" je bezuspješno liječena mjesec dana, prije nego sam poslat na bronhoskopiju.

U julu mi je dijagnostifikovana tuberkuloza.
Liječen sam u bolnici 2 mjeseca uobičajenim setom ljekova - izonijazid, rifamor, etambutol i pirazinamid. Nakon toga sa sam pio još 4 mjeseca samo izonijazid i rifamor.
Nisam preskočio ni jednu dozu.
Pošto su rentgen snimci izgledali OK, doktorica je odlučila da završim sa terapijom po isteku 6 mjeseci, što je bilo prije par dana.

Međutim, pošto mi je lijevo plućno krilo bilo upaljeno, puno vode, i dva puta punktirano, ostalo je problematično. Dešava se da me povremeno i dalje zaboli, i da osjećam pritisak pri pokušaju punog udaha.

Intresuje me slijedeće:
a) Da li šestomjesečna terapija koju sam primio 100% uništava bakterije tuberkuloze u organizmu?
b) Ili djeluje samo tako da suzbije dovoljno bakterija tuberkuloze da aktivna bolest nestane i imuni sistem uspostavi kontrolu na organizmom, ali jedan dio TBC-a može da preživi u latentnom obliku?

Našao sam da je moguće da liječene pacijente opet neko zarazi ko ima aktivnu bolest, ili da se bolest opet razvije ukoliko nije liječena kako treba (ljekovi nisu uzimani redovno ili dovoljno dugo).
Ali mi intresuje da li postoji ova mogućnost, da dio bakterija preživi u latentnom obliku iako je sve urađeno kako treba, i da se opet aktiviraju, u slučaju nekog slabljena imuniteta?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tuberkuloza pluća
PostPoslato: Pet Mar 01, 2019 11:12 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Коначно сам успео да добијем стручан одговор. Не могу да ти га пренесем у целости јер нисам имао диктафон. :D

Суштина је да особа која је имала туберкулозу плућа јесте подложнија истој инфекцији него остале особе. Ако због нечега падне имунитет (примена кортикостероида, АИДС,...) болест може да се реактивира.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: