Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: molim za odgovor u vezi sa zracenjem rendgena
PostPoslato: Pon Jan 24, 2005 9:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 24, 2005 9:30 am
Postovi: 10
Lokacija: beograd
Snimala sam pluca u septembru jer se sumnjalo na zapaljenje pluca. Tom prilikom mi je doktorka naznacila da ne smem da snimam pluca narednih 6 meseci.Medjutim, cetiri meseca posle toga meni je pozlilo,imala sam nepodnosljive bolove u grudima 6 dana neprekidno, i jedne noci kada mi je bilo najgore decko me odveo u urgentni.Doktor je uradio ekg i dao mi uput da snimim pluca. Ja sam mu naznacila da ne bi smela to da radim jer nije proslo 6 meseci od prethodnog snimanja, na sta mi je on rekao da to nema veze i da moam da snimim.Ja sam pokusala da se oduprem, ali on je insistirao i ja sam snimila.Od tada ne prestajem da razmisljam o tome kako sam se ozracila.Imam li razloga za strah?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 24, 2005 12:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 05, 2005 7:52 am
Postovi: 321
Lokacija: Pisite mi na mail
Lekar najbolje zna, nema razloga za brigu.

A sad nesto o rendgenu:

Snimanje rendgenom kroz telo proaze talasi visoke energije. Vecina snimanja su bezopasna. Medjutim to sto su bezopasna ne znaci da su bez posledica. Posledice su u mikro svetu, u atomima, cak i nize, u elektronima. Dodavanjem energije elektronima atoma u nasem telu, oni dobijaju vece brzine. Verovatno bi trebalo puno ovakvih rendgeskih snimaka da bi covek na ocigled promenio oblik i doslo do narusavanja strukture molekula. To se ne dogadja, ali posle nekoliko desetina uzastopnih snimanja moglo bi se ocekivati nesto vrlo nepredvidjeno, a sasvim sigurno veoma lose po zdravlje. Mislim da bi broj snimanja trebao da predje preko desetak puta. Ima razloga za negodovanje, ako neko nakon ovih snimaka ponovo preporuuci, treba se zapitati da li ima drugih nacina, kao sto su magnetna rezonanca-ona je skuplja i placa se, zatim bolnice uglavnm imaju skenere koji su takodje veoma dobri, ne placaju se, a neskodljivi su koliko znam. Jos nesto oba uredjaja su daleko preciznija i kvalitetnija od rendgena koji je naspram njih zastareo. Medjutim i nasi strucnjaci su isto tako zastareli pa traze rendgen. Snimanjem skenerom ili mag. rezonacom vise nece biti potrebno snimaka jer se na njima ugavnom sve precizno vidi. Ali sa time se mora prvenstveno sloziti lekar jer on ipak najbolje zna da li je njemu potreban rendgen da ustanovi pravu dijagnozu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 08, 2005 4:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 08, 2005 3:52 am
Postovi: 9
Mnogo vise se ozracis(200x) kad letis od Londona do Njujorka nego kad snimas pluca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 08, 2005 4:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 08, 2005 3:52 am
Postovi: 9
Samo da znate skener je mnogo stetniji od obicnog rendgena. Jedino NMR je apsolutno bezopasna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 09, 2005 5:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 08, 2005 10:03 pm
Postovi: 3
U potpunosti se slazem da ta dva rentgenska snimanja koja ste imali nisu mnogo uticala na vas organizam.Nedavno je u nacionalnim vodicima istaknuto da je doza zracenja koja se primi u jednom aktu (a to je snimak pa pluca ili snimak kicme-jedan pravac) jednaka prirodnoj dozi zracenja koju primimo na tlu u vremenu od 7 meseci.Obzirom da je prirodno zracenje nesto od cega ne mozemo pobeci ali i sa cime zivimo, ne treba se brinuti previse zbog ova dva snimka. Naravno ne treba zaboraviti da se svaka primljena doza radioaktivnog zracenja tokom vremena ne gubi, vec sabira u organizmu pa tako moze ispoljiti svoje stetno dejstvo (ali to je vec neka druga tema). :o


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 36 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: