Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Da li ste za uvodjenje PORODICNOG LEKARA i zdravstvene kreditne kartice kao alternativnog sistema zdravstvenog osiguranja?
Da 86%  86%  [ 6 ]
Ne 14%  14%  [ 1 ]
Ukupno glasova : 7
Autor Poruka
 Tema posta: Problemi u PZZ
PostPoslato: Čet Jul 27, 2006 8:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Radim u primarnoj zdravsvenoj zastiti (PZZ) vec 12 godina. Problemi koje imamo u PZZ su tako nagomilani, da je to postalo neizdrzivo. Koliko nas ima lekara ovde iz PZZ? Zanima me da li uopste moguce okupiti lekare PZZ na strucni skup na kome bi se diskusijom napravio presek stanja i dali oficijelni konkretni STRUKOVNI predlozi Ministarsvu, Republickom ZZZ i ostalima (buducoj Lekarskoj Komori), svima koji organizuju rad PZZ, a ocigledno je da nisu proveli ni dana na tom "prvom frontu". Pokusao sam da pokrenem nesto slicno preko lokalne podruznice Srpskog Lekarskog Drustva, ali niko nije zainteresovann da ista preduzme. "Ginemo" od administracije, oduzima nam se klinicka autonomija, gurnuti smo u blato sa platama, niko nas ne postuje, nemamo uticaj na odluke koje su od zivotne vaznosti za nase pacijente kojima smo izabrani lekari (na primer, niko nas ne pita za nase misljenje kada se radi obrada za IK!???), jednostavno, potpuno smo diskriminisani, dok se kolege iz "atraktivnih" specijalistickih grana kuju u zvezde i zaradjuju novac preko nasih ledja. Od kad je za RANISAN potrebno da budes internista, da bi ga prepisao? Zasto BENSEDIN mora da odobro/predlozi neuropsihijatar? Zasto kao specijalista opste medicine (skraceno: "SOM" :roll: ) nemam pravo da trazim Doppler krvnih sudova vrata, nego mora da se prvo uradi neurooski pregled? Jedva cekam da se uvede institucija porodicnog lekara i da se stvari konacno postave na pravo mesto...

Pozdrav.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 30, 2006 4:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jul 01, 2006 9:51 pm
Postovi: 63
Svaka cast...prava tema.Covek u nasoj zemlji ima osecaj da je jedina stvar koja u medicini funkcionise noz i cela struktura koja se nalazi na putu do tog noza je stavljena po strani i sa tacke gledista prosecnog pacijenta izgleda kao salterski posao..."Ja sam dosao po uput!" postao je kljucni deo lekarskog posla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 18, 2007 8:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
imam par pitanja za dr. Ivicu ili bilo kog drugog lekara koji radi u PZZ. Koja sad ovlascenja ima lekar opste prakse. Sta on sve moze da radi i treba da radi. Koliko sam shvatila nasi lekari, pogotovu u domovima zdravlja, vecih gradova se polako pretvaraju u salter sluzbe. Pregled je sveden na 15 minuta...da li je to dovoljno za detaljan pregled, ili o tome nema ni govora. I jos bitnije, da li taj lekar moze da odgovara, zato sto je nesto prevideo, ili nije stigao da pregleda i pita, jer jednostavno nije moguce stici. Verujem da odgovara.
Ne znam.. jako je tuzna trenutna situacija. Pacijenti se polako otudjuju od medicinskih radnika, traze pomoc u magiji, kristalima, prevarantima. Sami se lece. A ko im moze zameriti. Za pregled kod lekara opste prakse,se zakazuje i ceka par dana, onda se dobije uput za specijalistu, pa se oplete jos par meseci. Ne daj Boze da je potrebna neka dijagnosticka procedura, tipa MRI, ili hormoni...tu dodje i do godinu dana. a onda od specijaliste, opet do lekara opste prakse po lekove, ako ih ima!!!

I kako Vi, kao lekar mozete ovo da podnesete. Ja se plasim da jednog dana necu moci da radim uopste, jer ovo je bolno i sramotno za celu zemlju. Zelim Vam puno srece i snage da istrajete u svojoj zamisli.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 18, 2007 10:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
O ovome sam vec pisao na drugoj temi:

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=11338

Polozaj lekara u PZZ je uzasan, reforme izostaju, nesistemska i polovicna resenja koja vidjamo s vremena na vreme su katastrofalna, kakva nam je cela zemlja, takvo nam je i zdravstvo. Lekarima u PZZ je ukinuta klinicka autonomija, zasuti su administracijom, nema nacina de se sprovede proklamovano WONCA opredeljenje da lekar opste medicine/spec. opste medicine/porodicni lekar samostalno zbrinjava 80-90% zdravstvenih problema pacijenata. Zamislite kada bi lekari zaista na nivou PZZ od 10 pacijenata koji udju u ordinaciju njih 9 zbrinuli sami! Bolnice, klinike i instituti sa sekundarnom i tercijarnom zdravstvenom zastitiom maltene bi "zvrjali" prazni...

Da nije recepata i uputu, verujem da bi se 3/4 mojih pacijenata lecilo kod mene privatno, umesto da se lome po redovima i cekaju. Za samo (bolje da ne kazem cenu) ... dinara mogu da dobiju kompletan pregled, jednosatni, sa najdetaljnijom anamnezom, EKG-om i UZ abdomena, uz neuroloski pregled i sve sto moze da uradi dobro treniran specijalisa opste medicine (skracenica "SOM").... Ali, to ce imati smisla tek kad se promeni sistem zdravstvenog osiguranja, koji je , kao i druge stvari kod nas, bizaran, nefunkcionalan, a ipak - ugradjen u nakaradni ustav koji smo (jesmo li?) navodno izglasali na proslogodisnjem referndumu...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 18, 2007 11:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Hvala na iscrpnom odgovoru. Jedino sto mogu reci je: svaka Vam cast!Slusajuci Vas vracam veru u nase zdravstvo. Kad bi svi lekari bili i upola kao Vi...ih gde bi nam kraj bio. Znam da Vam nista ne znaci to sto sam rekla, ne zivi se od toga...ali ja sam odusevljena. Tako treba da izgleda rad jednog lekara opste prakse. Samo sto je naravno, potrebno taj rad podeliti sa jos jedno dvojicom lekara, koji bi bili primljeni na novootvorena radna mesta (koja su neophodna).
Sve nekako smatram da bi bilo bolje da se lekari, a ne pravnici i ekonomisti pitaju o uredjenju zdravstva.

Veliki pozdrav i svako dobro Vam zelim :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 27, 2007 12:11 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Dr. Ivice pa da je pola lekara kao Vi, zdravstvo bi nam stvarno bilo divno, ali bar kod nas u Bg-u, ma i svuda, leči ko god stigne(mislim isključivo na lekare-na na vračare). I dobro je da znate kod kog lekara da ne idete....
A stvarno ste se potrudili da nam objasnite šta je i kako bi trebalo da radi lekar opšte prakse, ali opet podvlačim , nemaju svi stručnost i nekima bi bolje bilo samo da pišu recepte , da ne bi došlo do kolaterarne štete :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 18, 2007 9:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Iskustva iz MK
Slazem se sa dr Ivicom u vezi mnogo toga. On je i pisao na jednom drugom mestu o svemu ovome.
Samo nisam bas shvatila- Dali vi u Srbiji nemate lekarsku komoru i dali ne radite sa licencama.
Ja licno radim vec punih 19 godina u PZZ, jos od prethodnog sistema, kad smo bili zajedno i znamo kakvo je bilo zdravstvo...
Kad su pocele promene, secam se da je bio sastanak, pa jedan ,ne znam odakle, menadzer je lupao po stolu i na pitanje zasto nam unistavaju zdravstvo kad je najbolje u svetu, odgovorio je " Jeste bilo najbolje, ali ste bankrotirali".
Tako je nekako pocelo.
Sad i mi imamo odabranog lekara, kod nas se zove "maticni", nege na putu ka porodicnog lekara.
U PZZ ostali su opsti lekari, pedijatri, genikolozi kao i stomatolozi.
Svaki pacijent je bodiran sa razlicnim brojem bodova, u zavisnosti uzrasta.
Ali jos nije do kraja odredjen osnovni paket usluga, sa tim i nije do kraja definirano sta pacijenti treba datrazie i ocekuju od svog lekara, kao ni to sta su sve duzni lekari da urade za svoje pacijente....
I kod nas ima svakakvih, kako lekara, tako i pacijenata....
Za ilustraciju, kad je fond za zdravstvo lekarima isplatio poprilicno novca na ime kapitacije za nekoliko meseci, vecina lekara su izvadili pare iz racuna da bi kupili kola, a ne da bi investirali u svoje ambulante i opremu kako bi povecali usluge koje pruzaju...
Pa ne moze se jos uvek raditi samo "sa stapom i kanapom", tako da je tuzna istina da vecina ambulanti nemaju ni ECG, a kamoli nesto drugo...
Ja licno radim u hitnoj sluzbi, koja je ostala u "drzavno"....
Licno sam zadovoljna radom, ali i pored specificnosti posla nema bas puno para...
Imam saznanja da su kod vas plate lekara nad 400-500 eura (mozda se varam), ali kod nas u javnom zdravstvu opsti lekar ima osnovnu platu od 250 eura, dok kod maticnih lekara verujem da ide vise od 800, mada niko tacno ne govori..
Izvinite na opseznosti posta.
Bas je dobro da se razmenjuju misljenja pa da vidimo ko je gde.
Pozdrav svima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 20, 2007 2:39 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Pozdrav.

Kompjuter mi je bio u kvaru do danas, jos nisam sve popravio, a i malo sam bolestan, bronhitis... Zato se izvinjavam sto kasnim sa odgovorom/komentarom.

Imamo komoru koja je formirana ove godine, uzeli su nam po 100 evra za licence i dace nam ih na 7 godina do febrara, mozda marta sledece godine. a onda ce da nas oderu za bodove za obnovu licence...

Niko ne zna sata tacno mora i sme da radi lekar u PZZ. Niti je formiran osnovni paket usluga, niti je prihvacen bilo kakav nacionalni program rada ili bilo sta slicno - smernice, opredeljenja, ista tome nalik - sto bi licilo na WONCA smernice ili sto bi rasvetlilo i narodu i lekarima (i ministru!) sta treba da radi lekar u PZZ. Ideja o porodicnom lekaru je izgleda potpuno zaboravljena, jos jedan dim oduvan u kovitlacu nevidjenih "reformi" na koje su potrosene pare i vreme...

Kapitaciju ce da pretvore u predmet svadje medju lekarima i pacijentima, a sa stepenom informaticke "podrske" (citajte: administrativnog haosa i prebukiranosti), najbolje ce zaradjivati oni koji najbrze piskaraju, a ne oni koji najbolje lece.

Plata specijaliste opste medicine u Srbiji (bez dezurstva) je oko 650 evra, zavisno od kursa dinara, kao i u zavisnosti od duzine radnog staza...

Specijalista opste medicine ne sme, prema odlikama na nivou lokalnih zdravtvenih centara i na nivou drzave, da samostalno ordinira insulin, ne sme da daje svoje misljenje o potrebi tudje nege i pomoci, ne sme da se mesa u ocenu radne sposobnosti tokom obrade za penziju (osim ako nije subspecijalista upravo bas u tome), nema pravi da zahteva CT glave, vrata, grudnog kosa, abdomena,..., nema pravo da zahteva Doppler krvnih sudova, nema pravo da zahteva mamografiju, nema pravo da zahteva ultrazvuk srca, gastroskopiju, bilo sta sto subspecijalisti interne medicine drze pod kontrolom, nema pravo da radi ginekoloske preglede, nema pravo da radi repozicije luksacija ili fraktura, ne stavlja nikakve gipsane imobilizacije, nema pravo da trazi banjsko lecenje od komisije, nema pravo da pise pola lekova koji se nalaze na takozvanoj "pozitivnoj listi" lekova, nema pravo na subspecijalizaciju u bilo kojoj internistickoj oblasti (ne racunajuci reumatologiju i gerijatriju, ali to su interdisciplinare oblasti svejedno), nema pravo na bilo kakvo usavrsavanje tipa sestomesecnih EEG, EMNG i Doppler kurseva od kojih debelo zaradjuju neurolozi, nema pravo na sticanje licenci za funkcionalne dijagnosticke procedure (na primer, tumacenje Holter EKG-a, Bruce's threadmil stress test, UZ srca...), nema pravoi na licenciranje u oblasti endoskopija (gastroskopija, rektoskopija, bronhoskopija...), nema pravo da zahteva MR, nema pravo da indikuje bilo kakvu operaciju, na sopstveni rizik izvodi bilo kakvu ambulantnu hirursku proceduru - jer nije nikako regulisano sta se i dokle se moze raditi, itd, itd, itd...

Uglavnom - mi pisemo recepte i upute, zvrljamo po kartonima, popunjavamo obrasce i trosimo hemijske olovke. Znamo napamet sifre lekova za mamutski recept koji je osmislio neko zreo za psihijatriju (na receptu se mora upisati ID broj lekara, iako je broj deo drzavnog pecata svakog lekara ovlascenog da pise recepte). Recept sadrzi sifru leka razlicitu za svaku fabriku i lekar stalno mora da gleda u sifrarnike i da polako (spontano) otupljuje, jer pamti sve ove besmislene brojeve, sto sigurno potiskuje druga znanja, ili makar zauzima memorijske kapacitete, koji su svakako ograniceni - osim ako nam ne ugrade neku eksternu memoriju?!!)

Toliko za sada.

...a bice i gore :(

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 20, 2007 11:59 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
U svemu sto se moze a vise onoga sto se ne moze smo isti i mi...
Sto se tice licenca, isto stanje isto rastojanje. Prvo smo platili licence, pa onda ih je trebalo promeniti, kao te su bile na nekvalitetnom papiru... Platili smo po oko 50 eura, a uz njih su nam nudili neka "luksuzna resenja" a koja su bila samo sa plus ramom za slike i znakom komore i koja je kostala vise nego sama licenca.
Licence se obnavljaju na svakih 7 godina.. U toku svake kalendarske godine potrebno je da putem predavanja, kongresa, rabotilnica (ne mogu se momentalno setiti soodvetnog termina za prevod, pa me izvinite, Ustvari znam bukvalni prevod, ali mi ne odgovara bas smisao).
E sad ide ono drugo.. Za kongrese se ionako placa, ali predavanja su barem bila gratis...
E, sad je drugo, pa i njih placamo... Cena je razlicita, ali i razlicito su bodirana...
U toku svake kalendarske godine potrebno je da skupimo 20 bodova, s time sto visak bodova za te godine se ne prebacuju u narednu, pa treba i da racunmo gde cemo za koliko para, koliko bodova dobiti... Uz to i kad smo prosle godine (po prvi put ) pratili fotokopirane sertifikate u komoru morali smo platiti za izracunjavanje bodova, kao da smo svi mi debilni pa ne znamo matematiku do 20 (matematika za prvi razred).
U svrhe neke "stednje" maticni lekari imaju ogranicen broj recepta kojih mogu jednom pacijentu prepisati.. Pa kako onda mogu leciti svoje pacijente? Nekoliko kolega kazu i da su ih kaznili zbog prekoracenja limita recepta po pacijentu...
Ja bas i ne znam sve te finese "maticnih lekara" do tancine, jer kao sto sam rekla radim u hitnoj .
Mogu Vam kazati kako je kod nas....
Radimo sve i svasta... Manje hitno, a vise ne... Tako da kad na kraju smene od 12 sati dodje nesto hitno, mi smo preumorni....
Radimo po dvoje u smeni i pokrivamo ambulantu,koja radi sve, od glavobolje koja je trajala nekoliko dan i za koje niti su popili tabletu niti su bili kod svog lekara, kaslja koji traje dve nedelje i koji su sami bez konsultacije tretirali sa Vibramycinom (to im je valjda najjeftinije i najlakse), Deca koje su dva dana imali temperaturu i kojih donose posle 19 sati, kad im maticni zavrsavaju smenu (a mnogi od njih imaju pedijatra za maticnog, ali valjda ne razlikuju ko je ko). A recepti koji se prepise kod nas idu na privatno, pa ih i ne uzimaju, dobiju momentalnu terapiju ako je bol u pitanju i ne idu kod svog lekara da vidu o cemu se radi.
A kojih mi ispitivanj da radimo u 2 posle ponoci....
Pored ambulante pokrivamo sve pozive na terenu, bilo da je to u vezi bolesti, akutnog, hronicnog ili terminalnog stanja, traumatizam, uvide trazene od istraznog sudija, skuplamo pijance po ulici....
Uz to obezbedjujemo i sva javna okupljanja.
Pa kad jedan od nas krene na teren i samo u kolima prima i prima nove adrese,onaj drugi ostaje sam u ambulanti koja je i sama prepuna.
Ali dobro je da svako radi posao koji voli i u kom se moze pronaci.....
Jaoo, koliko sam napisala....
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: