Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 778 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 52  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: pitanje
PostPoslato: Pet Nov 16, 2007 10:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 14, 2007 3:32 pm
Postovi: 170
E da reci mi da li je dozvoljen alkohol i da li smeju zvake,necu valjda i to morati da izbacim???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: LPR
PostPoslato: Sub Nov 17, 2007 12:05 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
Koka-kolu, alkohol i zvake zaboravi.Ovo sto si ti naveo uzasno iritira sluznicu pa lako moze nastati cista ili ne daj Boze tumor,koji najcesce zahvati grlo,grkljan,glasne zice...pa ti vidi da li vredi rizikovati...Vecera ti ne sme biti posle 21 sat!Ono sto je kod tebe atipicno je sto nemas problema sa glasom,jer se kiselina iz jednjaka uvek preliva u grkljan pa iritira glarnice... Gerb i lpr su slicni ali nisu isti i od gerba ne nastaje slivanje sekreta jer kiselina ne dolazi do sinusa niti do grla te stoga oni nisu nadrazeni...Knd gerba se javlja gorusica i pecenje iza grudne kosti i sl...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: odgovor
PostPoslato: Sub Nov 17, 2007 12:34 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 14, 2007 3:32 pm
Postovi: 170
Hm,onda je kod mene ipak mozda alergija,ali nelogicno mi je samo to sto su mom tati nasli taj GERB a ipak ima slivanje,slicno kao ja. Sad sam skroz zbunjen,ali nadam se da ce doktori da mi razjasne. U pa ako ne sme sve to da se jede i pije,ako imam tu bolest ja bih onda ipak razmislio o operaciji,jer sam cuo da je laparaskopski zahvat veoma lak i ostaje se u bolnici samo jedan dan,e sad ne znam samo da li to rade u Beogradu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: LPR
PostPoslato: Ned Nov 18, 2007 2:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
GERB ti je isto sto i LPR,vracanje kiseline...Razlika je jedino u tome sto kod GERBa kiselina ulazi u jednjak i tu ostaje te zbog toga nema slivanja sekreta jer logicno zdrelo i paranazalni sinusi nisu nadrazeni dok kod LPRa kiselina prolayi kroy jednjak,ulazi u zdrelo i preliva u grkljan a deo prolazi sve do paranazalnih sinusa... To ti je razlika izmedju GERBa i LPRa...znaci samo u putu koji kiselina prolazi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: odgovor
PostPoslato: Ned Nov 18, 2007 5:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 14, 2007 3:32 pm
Postovi: 170
A jel si 100% siguran da GERB ne moze da izazove slivanje,sta cemo onda s mojim tatom? Da li se GERB lakse leci od LPR-a,koliko traje lecenje GERB-a? Zanima me oko operacije,da li operise samo ako je u slucaju LPR ili moze i GERB da se operise? Da li to rade u Beogradu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 18, 2007 10:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 25, 2006 12:52 pm
Postovi: 113
I ja imam to grozno postnazalno slivanje, gusti lepljivu pljuvacku, gorka usta i neprijatan zadah. Svi nalazi OK, sve moguce sam snimala, ali simptomi ostaju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Lpr
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 1:30 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
Prvo da pozelim deani dobrodoslicu u LPR klub.Nadam se da ces na ovim stranicama naci nekih korisnih saveta koji ce ti pomoci..Inace interesuje me da li si otkrila neki nacin da smanjis jacinu ispoljenih simptoma? Sto se tice pitanja koje je postavio 'pomoc' mogu reci da sam u potpunosti siguran.A da li si ti siguran da tvoj otac nema lpr a ne gerb? Ako hocete,mogu vam napisati kako da eventualno ublazite simptome...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: odgovor
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 10:04 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 14, 2007 3:32 pm
Postovi: 170
Kako se smanjuju simptomi? Ne rece mi za operaciju,da li se to radi u Beogradu i da li je to i za GERB ili samo za LPR? Tati pise u nalazu Reflux oesophagitis. E da te pitam jos nesto,da li imas i problema s nosem,da li ti je zapusen i sl?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Lpr
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 11:54 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
E za operaciju ti ne znam reci...Verovatno se radi u Bgd,ali stvarno ne znam reci sa sigurnoscu,mada prvo se leci medikamentozno pa tek onda operativno. Nesto si pnmesao sa dijagnozom svog oca.Verovatno je reflux gastro-oesophagealis. Nego verovatno i tvoj otac ima LPR samo sto gastroenterolog to ne moze da postavi kao dijagnozu jer nije njegovo podrucje rada. Sto se tice zapusenosti nosa,veoma je cesto yapusen... E javicu se kasnije posto moram na fax.. pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: odgovor
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 12:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 14, 2007 3:32 pm
Postovi: 170
Cekaj,kako to nije podrucje gastroenterologa,ko drugi moze da ustanovi bolest i da prepise lecenje? Ne verujem da otorinolaringolozi to lece. Pojasni mi malo kakva je zapusenost nosa kod tebe,da li je klasicno kao kod prehlade? Kod mene je to malo drugacije,uglavnom mi je samo jedna strana nosa zapusena,pogotovo kad lezim po strani,ta strana nosa mi se zapusi. Da li su tebi otkrili LPR ili ti samo sumnjas na to?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 4:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 25, 2006 12:52 pm
Postovi: 113
Hvala na dobrodoslici, mada nisam sigurna da je LPR zaista moj problem. Ja nemam problema sa sinusima, niti zacepljen nos, niti upale grla. Od svega me najvise muci neugodan zadah u ustima, to me izludjuje, zatim slivanje niz grlo, gusta pljuvacka, gorusica i peckanje u ustima i zdrelu. Sve sam zivo kontrolisala i sve je ne moze biti bolje, osim paradontoze, ali ona nije u takvom stanju da bi izazivala navedene simptome. Doktorica ORL mi je samo rekla da imam osetljivu sluzokozu i preporucila da usmrkavam morsku vodu ili zamenu koja moze da se nabavi u apoteci. Sad da li je to LPR, zaista ne znam. Ako neko ima iste simptome, molim da se javi, pa da vidimo sta cemo i kako cemo. Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: LPR
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 4:53 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
Pa gastroenterolog moze da napise Dg. samo iz podrucja gastroenterologije tako da gastroent ne moze da napise dijagnozu za LPR jer je to orl regija.Meni u dijagnozi iz NS-a pise laringopharingeal reflux a Doktorka iz Bg-a je skoro sigurna da je rec o LPR ali trazi da se uradi ph metrija da budemo sigurni. Ta doktorka je inace magistrirala na LPR-u... Sto se tice nosa,isto mi je kao i tebi,samo sto ja nemam osecaj da mi je nos pun sekreta vec kao da je vlayan i jednostavno vazduh teze prolazi i to vise na jednu nego na drugu nozdrvu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: IMATE LI OSECAJ KNEDLE U GRLU,PRISUSTVO SEKRETA,BRISEVI
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 7:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 19, 2007 4:05 pm
Postovi: 9
SilverShark je napisao:
Primetio sam da se dosta ljudi zalilo na iste simptome pod razlicitim topic-ima simptome: pojacanog lucenja sekreta, gubitka glasa, osecaja "knedle u grlu", jutarnje peckanje na zadnjem zidu zdrela, alergotestovi negativni, brisevi grla negativni... Osecaj kao da vam sekret sliva niz grlo... Javljaju vam se ceste upale grla a dugo vremena kruzite po klinikama u potrazi za resenjem koje nikako ne dolazi... Ispisuju vam antibiotike koji ne pomazu...
Moguce je da je vasa dijagnoza REFLUX LARYNGOPHARYNGEALIS...
Otvorio sam ovu temu u nadi da cu nekome pomoci posto se i ja zadnjih skoro godinu dana vrtim po klinikama u potrazi za odgovorom kojeg nikako da dobijem...
Procitajte dole napisani tekst, pa ukoliko vam se simptomi uklapaju, javite mi se na [email protected] pa cu vam pomoci ukoliko budem mogao...

Stezanje, bol i žarenje u ždrelu, narocito ujutro, uporan kašalj, osećaj stranog tela i “knedle” u grlu, slivanje sekreta iz zadnjih partija nosa su samo neke od smetnji koje kod velikog broja osoba neobjašnjivo dugo traju i opstaju uprkos lečenju. Za ove tegobe su često optužene bakterije, gljivice i alergeni, pa se lečenje sprovodi antibioticima i drugim lekovima, koji su uglavnom bezuspešni u lečenju ovih tegoba. Kad lekovi ne pomognu pomoć se traži i od psihijatra, jer se smatra da pomenute smetnje nastaju i kao posledica stresa. Medutim, lekovi za smirenje ne samo da ne uklanjaju simptome, vec ih često i pojačavaju. Svaki pacijent pomenute tegobe opisuje na svoj način. Neko ih doživljava kao da ima «knedlu» u grlu, drugi imaju utisak da im neko steže vrat, treći se žale na promenu ukusa i «gorka i metalna» usta. U našoj sredini je gotovo nepoznato čak i stručnjacima da pomenuti simptomi mogu biti posledica vraćanja želudačne kiseline. Patofiziološki mehanizam je vrlo kompleksan i objašnjava se kako direktnim dejstvom gastričnog refluksata, tako i vagusom posredovanim neurogenim mehanizmima, što objašnjava i udaljene efekte. Ova pojava se često ne prepoznaje zato što samo trećina osoba kod kojih se kiselina podiže u ždrelo ima specificne simptome (gorušicu, bol iza grudne kosti, bol u želucu i nadutost stomaka) a JAKO JE VAŽNO naglasiti da čak 70% pacijenata nema nikakvih problema sa želucem, a ima tegobe od kojih posebno ističemo uporan kašalj, knedlu u grlu, slivanje sekreta, čestu promuklost (naročito kod nepušača) kao i probleme sa glasom profesionalnih pevača.

Slivanje sekreta je naročito pojačano na zadnjem zidu ždrela i često se objašnjava zapaljenjem sinusa, a u stvari to je samo pokušaj sluznice da se odbrani od nadražajnog dejstva želudačne kiseline i enzima pepsina. To je i razlog što su antibitoici bezuspešni u lečenju ovakvih zapaljenja.

Pacijent može dobiti i napad slićan astmatičnom, a da ne zna zašto se guši. Sve više istraživanja potvrđuje da je prisustvo kiseline i pepsina na sluznicama izvan želuca značajno i za nastanak malignih tumora. Sluznica na tim organima nije u stanju da se brani od njihovog nepovoljnog delovanja. Pokušavajuci da popravi oštecenja, ubrzano stvara ćelije. U tom procesu može da nastane i greška u njihovoj deobi i eto uslova za nastanak premalignih lezija, pa i malignog tumora.

Prema pisanju uglednog medicinskog casopisa Lancet, zapaljenje srednjeg uva kod dece može nastati kada se na kiselinom oštećenu sluznicu nasele bakterije.

Na vraćanje želudačne kiseline treba da posumnjaju i oni koji često imaju zapaljenje ždrela, oni koji su skloni oboljevanju od gljivice Candide i zapaljenja nosne sluznice, osobe koje su često promukle a ne puše, oni koji pate od otoka glasnih žica ili imaju izraštaj u grlu i premaligne lezije, kao i profesionalni pevači koji povremeno ne mogu da postignu visoke tonove.

-Vraćanje kiseline može da izazove i gušenje i plućne bolesti kao astmu, bronhitis i drugo.

-Članovi našeg antirefluks tima su posebno obučeni da na osnovu lokalnog nalaza prepoznaju potrebu za primenom jedinstvene, bezbolne i komforne za pacijenta metode za 24 satno merenje kiselosti u ORL regiji i jednjaku, tzv. pH-metrijom, koja se sprovodi specijalnim aparatom sa posebno obeleženim kateterima. Aparat se nosi oko struka, a pacijent tasterima označava vreme obroka, leganja i drugo. Dobijeni podaci se analiziraju kompjuterski.

Posle adekvatne terapije stanje se smiruje, ali treba imati u vidu da je refluksna bolest hronična bolest i da zahteva stalnu kontrolu, a po potrebi ponavljanje terapije.

Rezultati lečenja dece od 2-8. godine sa hroničnim sinusitisom pokazuju da je 79 odsto imalo poboljšanje posle antirefluksnog lečenja.

Ne samo pacijenti, vec i lekari zanemaruju simptome refluksne bolesti ili smatraju da će sami proći, ali bez lečenja i higijensko-dijetetskog režima stvaraju se uslovi za sve pomenute bolesti.


Citajuci na internetu neke clanke vezane za stalnu upalu grla vidjela sam I Vas odgovor nekoj djevojci,koja je imala simptome slicne ovima koje ja imam.

Prije otprilike mjesec dana pocelo je neko neprijatno stezanje u grlu(kao da vas neko steze za vrat),osjecaj knedle u grlu,podrigivanje koje mi zazari grlo.U pocetku sam imala osjecaj da mi cijela usna duplja gori.Grlo je konstantno bolno I upaljeno.Prvo sam promala inekcije za grlo koje su malo ublazile bol.Kasnije mi gastroenterolog rekao da je u pitanju REFLUX t.j.vracanje zeludacne kiseline u grlo.Dvije nedelje sam pila Controlok,pa ona dvije nedelje Famotidin ujutro I navece prije spavanja.U smislu zarenja usne duplje mi je lakse ali je ostao bol u grlu kao I cesto podrigivanje.Podrigivanje vise nije onako neprijatno jer ne osjecam vrelinu pri tome.Napominjem da mi nije radjenaEndoskopija. Svi brisevi na bakterije i gljivice su uredni.
Interesuje me da li ovi simptomi mogu biti posledica REFLUX-a I da li grlo moze biti ovako dugo upaljeno zbog toga?



Unaprijed zahvalna!

Zdenka


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: LPR
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 9:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
Pozdrav Zdenka... Moguce je da Vam je sluzokoza upaljena zbog refluksa jer je konstantno iritirana.Trebali biste da odete kod gastroenterologa da kazete da tegobe nisu potpuno prestale pa da eventualno koriguje dozu ili terapiju...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: odgovor
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 11:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 14, 2007 3:32 pm
Postovi: 170
Deana,slivanje sekreta niz grlo moze biti uzrokovano raznim oboljenjima. Prvo sta treba da prekontrolises jeste da li imas devijaciju nosa,jer je to cesto uzrok tegoba,zatim treba da prekontrolises sinuse da vidis da li je tu sve ok jer prilikom hronicne upale takodje se javljaju ovi simptomi,zatim da proveris da li imas alergiju,a ako je sve ovo negativno onda prekontrolisi zeludac,jer ako imas refluks onda ta kiselina koja se dize ona nadrazuje sluznice i tera ih da stvaraju sluz koja se sliva niz grlo. A sad pitanje za Silvera,na kojoj klinici se lecis i kod koje doktorke? Koji nalaz treba da uradim na ORL da bih video da li imam LPR?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 778 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 52  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: