Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Emfizem pluca
PostPoslato: Pet Maj 06, 2005 4:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 06, 2005 4:11 pm
Postovi: 1
Lokacija: Beograd
Moze li neko da mi kaze nesto vise o emfizemu pluca? Imam 57 godina, strastveni sam pusac. Nedavno mi je kod kardiologa, posle spirometrije, postavljena ovakva dijagnoza, ali nisam dobila nikakva posebna uputstva, osim o prestanku uzivanja u cigaretama. Treba li da se obratim pulmologu i moze li uopste nesto da se uradi da se stanje popravi. Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Emfizem pluca - odgovor
PostPoslato: Uto Maj 10, 2005 11:23 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pon Feb 21, 2005 1:40 am
Postovi: 43
Lokacija: Beograd
Postovana Ana,

odgovora nije bilo zbog moje prezauzetosti i godisnjeg odmora; zato je i ostavljen email za ovakve situacije. Detaljan odgovor na Vase pitanje moze da Vam da pulmolog nakon detaljnog pregleda. Nazalost lekari opste medicine (za razliku od onih u razvijenim zemljama, gde specijalisti opste medicine sami resavaju najveci broj ovakvih slucajeva i stede skupe specijalisticke preglede) nisu dovoljno edukovani, kako i Vase iskustvo pokazuje.
Emfizem pluca predstavlja hronicno zapaljensko oboljenje perifernih disajnih puteva koje najcesce nastaje (osim urodjenih oblika) pod uticajem dugogodisnjeg pusenja cigareta. Odlikuje ga trajna destrukcija perifernih disajnih puteva i alveola, tj. smanjenje funkcionalnog plucnog tkiva.
Sto se tice spirometrije, mozemo samo veraovati Vasem doktoru, ali tumacenje ovih nalaza na ovaj nacin nije merodavno. Ukratko - spirometrijski se u emfizemu pluca otkriva opstruktivni poremecaj ventilacije pluca (zbog cega se ova bolest zajedno sa hronicnom opstruktivnom bolescu pluca svrstava u sindrom koji se naziva ‘hronicna opstruktivna bolest pluca’ - HOBP) i poseban (tzv. kolapsni) tip krivulje ‘protok-volumen’ uz njeno pomeranje ulevo (a to ukazuje na hiperinflaciju - nagomilavanje vazduha u perifernim disajnim putevima). Znam da je previse strucno - ali bez ovakvih nalaza nema ni dijagnoze. U svemu tome nam pomaze i RTG snimak srca i pluca (sto niste naveli) na kome se uocavaju posebni znaci koji su karakteristicni za ovu bolest (najvazniji je uvecanje medjurebarnih prostora i povecanje ‘prozracnosti’ pluca).
Naravno, tu su i simptomi, a glavni simptom emfizema pluca je osecaj nedostatka vazduha - gusenja (koji je u slucaju Vase majke najverovatnije pojacan i od strane srca; kada ste napisali ‘oticanje’, verovatno ste mislili na noge - sto se javlja pri popustanju rada srca, ali ako je u pitanju otok drugih organa ili tkiva, onda je to nesto drugo u pitanju).
Niste napisali tacnu dijagnozu na srcu zbog koje dobija Izopamil (tzv. kalcijumski antagonist koji se daje u hipertenziji i angini pektoris jer siri krvne sudove). Aminofilin retard se koristi u terapiji emfizema pluca, ali u sadejstvu sa drugim lekovima (mahom inhalacionim - pumpicama) jer utice na sirenje disajnih puteva i jacanje glavnog disajnog misica - dijafragme (precage). Medjutim, veoma je vazno pravilno dozirati ovaj lek iz vise razloga.
Sto se tice aktivnosti, savetuje se da se osobe sto vise fizicki angazuju, ali samo do granica mogucnosti. Na taj nacin se postize bolja misicna kondicija koja je veoma vazna u slucaju ove bolesti, jer ona pokazuje i sistemsko dejsvo (ne samo na plucima) i na misicno tkivo. Jedna od najvaznijih vezbi u ovom samislu je i ‘trbusno disanje’ kojim se jaca dijafragma!
Zato je generalna preporuka da majku pregleda pulmolog i odredi adekvatnu terapiju kojom bi se uveliko popravio kvalitet zivota Vase majke, uz svesnost da je to hronicna onesposobljavajuca bolest koja se ne moze izleciti, ali se moze dosta dobro kontrolisati.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: