Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: D-dimer i AcLA IgM
PostPoslato: Sub Nov 10, 2007 10:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 10, 2007 10:07 pm
Postovi: 27
Prilikom alergoloskih tesova (radjenih u Institutu za Alergoologiju u KCS stacionarno 3 nedelje )utvrdjen mi je AcLA IgM = 20.7
Inace operisao sam laporaskopski zucnu kesu polovinom maja ove godine, posoperativni tok OK, nedelju dana po operaciji javlja se tamna zgrusana krv i traje 67 dana.Postojala je sumnja na emboliju pluca sto je iskljuceno na pulmologiji gde sam lezao i gde je uradjena bronhoskopija i sintigrafija. Gastrolog-ultra zvuk OK i grafoskopija OK. ORL-sve OK. Krv u ispljuvku je nestala kako se i pojavila bez dijagnoze i medikamenata. Od operacije D-dimer mi je stalno uvecan i kretao se od 589 posle operacije do desetak kasnijih analiza koje pokazuju da je vrdnost oko 300. Poslednja analiza cetvrtak 08.10.2007 - d-dimer=380 Najlepse molim ukoliko na forumu ima lekara komentar na sve ovo. Hvala.

_________________
Zdravlje je najvece bogatstvo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 11, 2007 1:25 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
"only 30% of patients with positive D-dimer findings have a confirmatory diagnosis of PE"

http://www.emedicine.com/med/TOPIC1958.HTM

Samo 30% pacijenata koji imaju povisen D-dimer imaju i pulmonarnu emboliju. Antikardiolipid-antitela (ACL-At) ako nisu pracena i drugim pozitivnim znacima tzv. antifosfoipidnog sindrma, sama za sebe ne govore nista.

Da sam Vas lekar, u saradnji sa pumologom bih Vas uputio na MR grudnog kosa, za svaki slucaj.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 11, 2007 5:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 27, 2007 3:09 pm
Postovi: 43
Zasto biste samo posumnjali na pulmonarnu emboliju? Poviseni D-dimer moze biti posledica nedavno prelezane infekcije, ucinjene operacije, oboljenja jetre, odredjenih formi karcinoma. Moze biti i jedan ekspresivni faktor Diseminovane intravaskularne koagulacije, koja se nekad javlja posle odredjenih hirurskih intervencija. Gospodin je, koliko razumem, imao laparoskopsku operaciju holeciste. Mislim da bi bilo potrebno da se javi hirurgu koji ga je operisao, a MR grudnog kosa bi pruzila veoma oskudne informacije, posebno ako bi bila ucinjena na starijim aparatima. Pravo dijagnosticko resenje bi bila CT (ili MR, ali na bar 1,5T, inace uopste ne bi videli krvne sudove) angiografija toraksa, abdomena i male karlice. Naravno, bar spiralni CT, najbolje 64-slojni, kakav postoji u Poliklinici KCS u Beogradu. Ne bi bilo zgoreg da se ucini i konsultacija neurologa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 11, 2007 1:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 10, 2007 10:07 pm
Postovi: 27
Ja Vas najlepse molim za formalna pojasnjenja nekih pojmova kao sto su MR,CT i sl. Inace snimanja pluca vrsena su na klinici za radiologiju u Nisu kao i Antituberkuloznom dispanzeru a posle svih nedoumica koje su vladale i na Pulmoloskoj klinici u Knez Selu kod Nisa. Secam se da su mi posle sintigrafije i bronhoskopije dan pre otpusta radili neku analizu tako sto sam stajao na rentgenu a rentgenolog u susednoj prostoriji gledao na monitoru povremeno mi dajuci instrukcije o promeni polozaja (jedan bok,pa onda drugi, pa vise gore bradu i sl. ).

_________________
Zdravlje je najvece bogatstvo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 11, 2007 1:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 10, 2007 10:07 pm
Postovi: 27
Samo 30% pacijenata koji imaju povisen D-dimer imaju i pulmonarnu emboliju. Antikardiolipid-antitela (ACL-At) ako nisu pracena i drugim pozitivnim znacima tzv. antifosfoipidnog sindrma, sama za sebe ne govore nista.

Da sam Vas lekar, u saradnji sa pumologom bih Vas uputio na MR grudnog kosa, za svaki slucaj.[/quote]


Zahvalnost Dr Ivici, vrhunskom sportisti i sigurno dobrom internisti. Zalim sto sam daleko od Pozarevca inace mislim da sam zapostavio kardioloske analize koje su nedovoljno ispitane. Naime kod izuzetno jakog napada kamena u zucnoj kesi pre operacije, pre odlaska kod gastrologa kuci sam se dobro preznojio i osetio bol u grudima. Tosam kazao gastrologu koji me je odmah uputio u prijemnu kardiolosku ordinaciju gde je utvrdjeno da mi je frekvencija rada srca bila 138 otkucaja u minuti. Odmah su mi dali injekciju bensendina i popio sam cetvrtinu Presolola ( ili polovinu) i uzeta mi je krv na analizu. posle 45 minuta rezultat krvi bio je dobar i vracen sam gastrologu. Na svim klinikama na kojima sam lezao radjen mi je EKG i puls je uglavnom u granicama normale ( kada sam pio lekove za normalizaciju T4 hormona (tiastat i propanolol) onda mi je puls bio i 50 otkucaja u minuti. Uvek je kod EKG-a isticana (ovo moram laicki da iskazem "depresija V4"). Ultra zvuk srca mi nikada nije radjen a ergo test pre 15 godina i bio je dobar.

_________________
Zdravlje je najvece bogatstvo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 11, 2007 1:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 27, 2007 3:09 pm
Postovi: 43
MR = magnetna rezonanca

CT = kompjuterizovana tomografija (kod nas poznatija, mada potpuno neadekvatno, kao "skener")

Angiografija - snimanje krvnih sudova

RTG snimanje koje opisujete se naziva rentgenoskopija, a ukoliko ste tom prilikom pili i belu gustu tecnost (barijumski kontrast), radilo se o RTG snimanju gastroduodenuma (zeluca i dvanaestopalacnog creva).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 11, 2007 4:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 10, 2007 10:07 pm
Postovi: 27
Nisam pio nikakvu tecnost, snimana su iskljucivo pluca.

_________________
Zdravlje je najvece bogatstvo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 11, 2007 4:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 27, 2007 3:09 pm
Postovi: 43
RTG - skopija pluca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 11, 2007 7:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 10, 2007 10:07 pm
Postovi: 27
Molim za informaciju sta znaci "antifosfoipidni sindrom"?

_________________
Zdravlje je najvece bogatstvo


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 164 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: