Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 134 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Prekid trudnoce vece od 10 gest. nedelja
PostPoslato: Sre Apr 27, 2005 3:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Apr 27, 2005 3:04 pm
Postovi: 201
Lokacija: N.Sad
Javljam se iz N.Sada.

Imam 34,5 god.Fakultetski sam obrazovana,imamo jedno zdravo dete 3,5 god.
Nisam imala abortuse niti pobacaje do sada.
Prva trudnoca nastala normalno, tekla savrseno , porodjaj bio normalan i rodila se zdrava beba 3,800Gr.
Muz ima 32 god,fakultetski obrazovan,ne pijemo, ne pusimo oboje.

Ciklusi su mi na 40 dana, i tako od kada sam dobila prvu menstruaciju. Ako u medjuvremenu popijem neki lek ciklus mi se poremeti.
Poslednju menstruaciju sam imala 7.01.`05. bila je normalan.
U toku Januara meseca ukocila sam se totalno ( Ischialgia ) i pila sam Diklofen.

25.01. sam se obratila lekaru za strucnu pomoc i uradila RTG lumbalnog dela kicme u dva pravca.
Nakon toga odlazim na fizikalnu terapiju :DDS na LS deo; IFS na LS deo i vakuumska masaza navedenog segmenta.
Terapija je trajala 15 dana.
U Martu ne dobijam menstruaciju.Sigurna sam da sam se poremetila zbog fizikalne terapije ( sto se i desava ) i ne reagujem.
U medjuvremenu dobijem jaku upalu grla i pijem Dovicin 5 tableta ( 09.Aprila ).
25.Aprila odlazim kod svog ginekologa koja mi kaze da sam trudna 15 nedelja !
Zbog visokog rizika za plod s obzirom na izlozenost RTG zracenja i lekova koji mogu biti teratogeni moram prekinuti trudnocu.
S obzirom da je trudnoca vec 15 nedelja ne mogu imati abortus vec me moraju poroditi !
Da li biste mi mogli reci kako taj porodjaj tece?
Sta ce mi dati: da li indukciju, injekciju ??
Šta da ocekujem, da li napone kao kada sam normalno radjala ??
Moze li porodjaj da traje npr. 10h-20h uz stalne napone i mucenje ??
Da li kada izbacis plod pa posteljicu treba raditi i kiretazu ??
Rekli su mi da donesem Prepidil gel - cemu on sluzi ?

Eto kako je neopisiva nemarnost nama nanela muku i patnju.
Bila sam ubedjena da se to nama nikada ne moze dogoditi i uvek sam se ljutila na zene koje kazu " pa nisam znala da sam trudna ..."
Nemam reci za sebe i svu svoju skolu i .....

Molila bih Vas najlepse ako mi mozete reci kroz sta trebam da prodjem - zelim da se pripremim za ono sto me ocekuje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 28, 2005 12:14 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
:) S obzirom da imate ciklus na 40.dana, plodni dani su vam 1-4 februar, te ste verovatno ostali trudni početkom februara, tj. nakon snimanja kičme.
Male trudnoće, tj.embrioni reaguju po metodi sve ili ništa, te ako nije došlo do spontanog, najverovatnije da embrionu ništa nije škodilo.
Možda treba još jednom razmisliti o svemu.
Inače se Rtg snimanje žena radi odmah nakon ciklusa, upravo da bi se izbegle ovakve situacije!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 28, 2005 12:55 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Apr 27, 2005 3:04 pm
Postovi: 201
Lokacija: N.Sad
Dragi PedjaDj hvala na komentaru .
U ovom momentu moram misliti na pre svega ZDRAVU PORODICU znaci nema mesta za "verovatno" i "najverovatnije "
Dovicin moze u 4,3% dovesti do anomalija ( USM,Spina Bifida,urogenitalnog trakta. )
RTG zracenje ima mutageni faktor - koji se nikako ne sme iskljuciti !
Da li sam ostala trudna pre snimanja ili za vreme snimanja ili neposredno posle i da li ce Dovicin uraditi svoje - to bih mogla videti za 5 meseci.
Na to se ne zelim odliciti NIKAKO.
Ja sam zatrazila pomoc u smislu opisa prinudnog porodjaja ?
Ako mi na to mozete odgovoriti hvala vam :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 28, 2005 1:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Mar 23, 2005 11:15 pm
Postovi: 88
PedjaDj je napisao:
:) S obzirom da imate ciklus na 40.dana, plodni dani su vam 1-4 februar, te ste verovatno ostali trudni početkom februara, tj. nakon snimanja kičme.
Male trudnoće, tj.embrioni reaguju po metodi sve ili ništa, te ako nije došlo do spontanog, najverovatnije da embrionu ništa nije škodilo.
Možda treba još jednom razmisliti o svemu.
Inače se Rtg snimanje žena radi odmah nakon ciklusa, upravo da bi se izbegle ovakve situacije!


Pedja potpuno si u pravu :wink:

Kako ste vi vec doneli odluku i kako vas interesuje nacin izvodjenja POBACAJA (jer se u 15 nedelji materica oslobadja ploda po principu pobacaja, a ne porodjaja), probacu na to da vam odgovorim.

Kako su vam lekari naglasili da sa sobom donesete Prepidil gel (prostaglandin E2), verovatno ce uz pomoc ovog leka indukovati pobacaj. Lek-gel se primenjuje vaginalno, u grlic materice i dovodi do ''otvaranja'' grlica i matericnih kontrakcija i sledstvenog pobacaja. Imacete kontrakcije manjeg intenziteta nego one koje ste imali u toku porodjaja. Posle pobacaja se radi instrumentalna revizija materice, jer posteljica nije ni blizu potrebnog stepena zrelosti da bi se sama odvojila.

Indukovani pobacaj u tako visokoj trudnoci je tezi i od kiretaze do 10 nedelje trudnoce i od spontanog pobacaja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za Patraskovic
PostPoslato: Čet Apr 28, 2005 9:00 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Ovdje je nekoliko tema koje bi trebalo prodiskutovati...ako vrijedi...obzirom da izgleda da ne zelite rizikovati niti u 4% da nesto moze fetusu da se desi...i da ste mozda svoju odluku vec donijeli...

1. Vasi ciklusi su svakih 40 dana kao sat redovni sto znaci da kao i druge zene imate ovulacije 14 dana prije slijedece menstruacije a ne 14 dana poslije prethodne, sto Vas negdje stavlja da ste danas Aprila 28, trudni 13 nedjelja i 2-3 dana !
Naravno izmedju moga racuna, pregleda Vaseg ginekologa i njegovog nalaza, je mnogo tacniji ultrazvuk, koji ce Vam tacno reci koliko ste trudni.

2. Kada ste imali RTG snimak kicme niste po ovoj racunici niti bili trudni ! a ako jeste, moram Vam reci da je kolicina zracenja koju jedan embrion/ fetus moze podnijeti bez ikakvih organskih promjena na organima je mnogo veca nego sto mi pretpostavljamo...prema protokolu o radioloskim pretragama u trudnoci Americkog Drustva Ginekologa i Obstetricara, jer slijedeca:
- niti jedna pojedinacna radioloska procedura je dovoljna da osteti zdrav embrion/fetus.
- rizik za fetalne anomalije, zastoj u rastu ili spontani pobacaj se ne povecava ukoliko embrion/fetus nije izlozen vise od 7 rada.
- granica koja izaziva mentalnu retardaciju je izmedju 20-40 rads

Procedure i iznos radijacije u radima: ( 1 rad = 1000 milirads )
1. snimak pluca-------------------0.02-0.07 milirad
2. snimak abdomena u jednom pravcu---100 milirad
3. snimak kuka ( u jednom pravcu ) -----200 milirad
4. mamogram----------------------------7-20 milirad
5. snimak crijeva sa kontrastom-------2-4 rads
6. CT scan glave ili grudnog kosa----- < 1 rad
7. CT scan abdomena i lumbarne kicme----3.5 rads
8. CT karlice/zdjelice-----------------------250 milirads

Dakle to sto ste Vi imali snimak kicme uopste nije ostetilo Vas fetus ni u kome smislu, ukoliko je sve prije toga bilo u redu.

3. Tetraciklini u trudnoci...
- Stetni efekti na zube i kosti fetusa
- Ostecenje jetrene funkcije kod majke
- Kongenitalne malformacije ( spina bifida, zecija usna, kardiovaskulani defekti, polidaktilija- prekobrojni prsti , nedostatak udova, hipospadija )

Vas podatak od 4.3 % krupnih fetalnih anomalija je dobijen iz istrazivanja obavljenom u Michigenu od 1985-1992, kada je analiziran ogroman broj novorodjencadi ( 229 101 ) i menju njima je pracen broj trudnica koji je uzimao 4 razlicite grupe tetraciklina ( izmdju ostalih i doxicycline=dovicin) i pronadjeno je da je kod 78 novorodjencadi kod majki koje su uzimale doxicycline ( 1795 ) otkriveno 4.3 % major defects, ali konacna statisticka analiza istrazivanja je pokazala da ovi rezultati ne podrzavaju vezu izmedju tetraciklina kao grupe i specificnih velikih malformacija.

Drugo istrazivanje sa doksiciklinom je bilo obavljeno u Madjarskoj od 1980- 1992 na 32 804 trudnice koje su uzimale taj lijek u trudnoci nije pokazalo statisticki znacajnu razliku u velikim anomalija od kontrolne grupe koja nije uzimala tetracikline u trudnoci. Pronasli su vezu izmedju hemangioma, ingvinal hernija i nekih minor defects ali ne za velike defekte.

Dakle ovo su informacije u medicinskoj literaturi i moja je obaveza da ih kazem Vama a na Vama je da donesete odluku, ako vec niste o produzetku ili prekidu trudnoce.
Jedino sto ne znam jeste te terapije koje ste imali na fizijatriji "DDS na LS deo; IFS na LS deo i vakuumska masaza navedenog segmenta", tako da oko toga ne mogu da Vam dam informacije.

Ako se odlucite na pobacaj...treba da imate ultrazvuk da se vidi koliko je trudnoca stara. Kod trudnoce te starosti ako je i 15 nedjelja se jos uvijek ovdje u Sjevernoj Americi radi kiretaza, a koliko znam i kod nas ! Postoji odredjena tehnika kao se radi, poseban ekvipment, i potrebno je da intervenciju izvede kompetentan i iskusan strucnjak jer dilatacija grilca i kiretaza je teza nego kod trudnoca ispod 10 gestacijskih nedjelja. Veci je rizik za krvarenje, i zato se vec u operacionoj sali, nakon prokidanja vodenjaka pocinje sa infuzijom oksitocina, hormona koji izaziva kontrakcije materice i olaksava proceduru i smanjuje krvarenje.

Sto se tice davanja PGE2, u mojoj bolnici mi ih ne dajemo uopste vaginalno kao gel, jer kada se aplicira cervikalno, a sluzi za omeksavanje, skracivanje i dilataciju grlica, onda nemate kontrolu nad tom dozom ! aplicirana je i apsorbovana i ne mozete je 'izvuci nazad' ako se desi overstimulacija uterusa, sto moze da se dogodi kao nus pojava. Mi koristimo misoprostol / cervidil, koji je na vrpci i u slucaju overstimulacije moze da se izvuce van.

Ali ako je to stadnard lijecenja u NS ili BGd vjerovatno kolege imaju dovoljno iskustva. Kontraindikacija je astma i hronicni bronhitis i prethodne operacije na uterusu.

Prije bilo kakve intervencije treba da prodiskutujete sa svojim ginekologom lijecenje bola / pain management / i da mu kazete da ne zelite da prolazite kroz bol...mozete dobiti narkotike, mi obicno dajemo morphin sa lijekom protiv mucnine i povracanja, a ako se izabere porod opcija, pacijent moze da dobije i epidural...ali moj stav je i dalje da bi trebalo da imate kiretazu a ne porodjaj, mada to ovisi od stava ginekologa, jer i ako izbacite plod, morate imati kiretazu svakako, naravno u anesteziji i bez bola.

Puno pozdrava i srecno sto god izaberete...
Usput receno...ovo sto Vam se desava nema nikakve veze sa pamecu i obrazovanjem...svi smo mi samo obicni ljudi i zaboravljamo, grijesimo i ispravljamo greske. Nemojte kriviti sami sebe nego ucinite nesto dobro za sebe, sto god Vas cini radosnom, otidjite ne veceru u lijepo restoran, kupite si lijepe cipele, procitajte dobru knijgu, a nemojte da pritiskate samu sebe teskim mislima, jer ne vrijedi i kontraproduktivno je....sve sto se Vama desava je ljudski i razumljivo.

Puno pozdrava.

ObGyn.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 28, 2005 10:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Apr 27, 2005 3:04 pm
Postovi: 201
Lokacija: N.Sad
Hvala draga doktorice,
Da ste makar blize...
Puno Vam hvala na iscrpnom pismu,savetu,statistici,detaljima na svemu.
I naravno na toplim recima na kraju :-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 30, 2005 10:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 3:42 pm
Postovi: 368
Lokacija: Bgd
ja sam pri kraju trudnoce, medjutim na samom pocetku trudnoce ili bolje receno i pre nego sto sam znala da sam trudna imala sam otoke po nogama koje je moj lekar nazvao Erythema nodosum ili tako nekako, slao me na snimanje pluca, pila sam dovicin, a zatim i ciprocinal, i sve to da bih saznala da sam nakon 2 bezuspesne godine bas u tom trenutku u 5 nedelji trudnoce. Moram da priznam da sam bila u strasnoj panici i da sam razmisljala o prekidu trudnoce, medjutim na moju veliku srecu imala sam pored sebe prvo mog ginekologa, a onda sam u porodilistu na zvezdari upoznala i drugog ginekologa koji su meni i mom suprugu posvetili vreme i svaki na svoj nacin objasnili rizike i posledice kao i to da ni jedan ni drugi nisu bili za prekid trudnoce, vec samo za malo pazljivije pracenje, nakon par nedelja su mi saopstili da cak nije u pitanju samo jedan plod, vec da su dva, ja treba da se porodim za 20-25 dana, kazu da nosim dve zdrave, krupne curice, da nemam razloga za brigu, cak nisam radila ni aminocentezu niti bilo sta od agresivnijih metoda, obzirom da mi je tripl test i u 14 i 16 nedelji bio dobar.
Mogu samo da se zahvalim i jednom i drugom na podrsci i vremenu koje su mi posvetili za ovih 7 meseci.
Iskreno se nadam da sam pomogla u donosenju jedne odluke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: :-)
PostPoslato: Ned Maj 01, 2005 9:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Apr 27, 2005 3:04 pm
Postovi: 201
Lokacija: N.Sad
Suprug i ja smo odlucili - ne prekidamo trudnocu !
S`obzirom da je meni "porodjaj " zakazan za 5.May, ja sam 4. Maja zakazala Geneticara gde cemo uraditi sve potrebne analize i pratiti bebu !
Ultrazvucnim pregledom se mogu videti eventualne anomalije deteta...
Uzasno mi je zao sto niko od lekara koje sam obisla nije nasao za shodno da kaze "hajde da uradimo analizu..." ; ne samo su mi rekli " dodji na porodjaj 5.5 ujutru u 8h "!!!!!
Zaista sam bila u soku, toliko informacija za samo dan i po ! Zakacila sam se na internet i trazila informacije ... i pronasla svasta !
Kako dani prolaze sve vise sam sigurna da je nasa beba zdrava.
Svima hvala na odgovorima,VEKI 30 srecno sa malim princezicama - naravno da si jos vise ucvrstila nasu odluku !!!
Pozdravi svima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 02, 2005 5:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Mar 23, 2005 11:15 pm
Postovi: 88
patraskovic, iskreno se radujem zbog vas !!! :D :D :D

Hvala Bogu da ste promenili svoju odluku ! Budite hrabri i dalje, ja vam od srca zelim zdravu bebicu ! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 02, 2005 6:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Apr 27, 2005 3:04 pm
Postovi: 201
Lokacija: N.Sad
Hvala Lidija, hvala puno.
U ovom momentu sigurna sam da je sve u redu, videcemo sta ce reci analize.
Javicu se sa vestima !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: :-)
PostPoslato: Pon Maj 02, 2005 11:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 24, 2005 2:00 am
Postovi: 28
patraskovic je napisao:
Suprug i ja smo odlucili - ne prekidamo trudnocu !
S`obzirom da je meni "porodjaj " zakazan za 5.May, ja sam 4. Maja zakazala Geneticara gde cemo uraditi sve potrebne analize i pratiti bebu !
Ultrazvucnim pregledom se mogu videti eventualne anomalije deteta...
Uzasno mi je zao sto niko od lekara koje sam obisla nije nasao za shodno da kaze "hajde da uradimo analizu..." ; ne samo su mi rekli " dodji na porodjaj 5.5 ujutru u 8h "!!!!!
Zaista sam bila u soku, toliko informacija za samo dan i po ! Zakacila sam se na internet i trazila informacije ... i pronasla svasta !
Kako dani prolaze sve vise sam sigurna da je nasa beba zdrava.
Svima hvala na odgovorima,VEKI 30 srecno sa malim princezicama - naravno da si jos vise ucvrstila nasu odluku !!!
Pozdravi svima

Čitala sam tvoje postove od početka, ali nažalost nisam mogla da ti pomognem savetom, jer ne znam ništa o tome što te interesuje, al' sam se onako baš iskreno obradovala, kad sam videla da ćeš roditi bepca. Želim ti sve najbolje. Srećno!
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 08, 2005 8:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Apr 27, 2005 3:04 pm
Postovi: 201
Lokacija: N.Sad
Pozdrav dragi moji :)
Evo mene vesele, veselija ne mogu biti verujte mi.
Uspela sam da dodjem do savesnog i strucnog ginekologa koji je ODVOJIO vreme za mene, postavio mi gomilu pitanja i uradio expertnu ultrazvucnu dijagnostiku !!! Video je jednu apsolutno pravilnu trudnocu sa zdravim plodom ( za sada ).
Dr. kaze da je sve toliko normalno i u redu da cak ne predlaze ni uzimanje plodove vode .... Za 5 nedelja je zakazana sledeca kontrola pa ako bilo sta bude sumnjivo ima se vremena reagovati.Dr. kaze da koliko on sada vidi situaciju SVE JE KAKO TREBA !
Inace je na dan pregleda ( 04. May ) trudnoca bila tacno 15 nedelja - znaci bas kako je rekla Dr. Obgyn i PedjaDj.

Rekao mi je BAS SVE sto su mi rekli PedjaDj i Obgyn ! Svaka cast !!!

Inace ja i dalje ne osecam niti jednu promenu, nisam se ugojila ni jedan gram , nemam nikakve prohteve- sve je super.sada se u poslednjih nedelju dana javlja i stomacic :)
Nosim musko dete i trebala bih da se porodim krajem Oktobra.
100 % sam sigurna da cu se poroditi epiduralnom anestezijom ( naravno ako sve bude u skladu ).
Toliko slatki moji, lepi pozdravi od NAS :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 09, 2005 12:14 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Mar 23, 2005 11:15 pm
Postovi: 88
:D :D :D

Procitala sam post, gledam u ekran i smesim se... :D presrecna sam zbog vas !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 09, 2005 2:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Apr 27, 2005 3:04 pm
Postovi: 201
Lokacija: N.Sad
Pozdrav draga Lidija,
Suvisno je da kazem koliko sam srecna :lol:
Zelim da napomenem da dok nam se ovo nije dogodilo ovaj sajt nisam ni obilazila ! Sada procitam svaku postavljeno pitanje i odgovore.
Uzasno ste me ohrabrili VI dobri ljudi koji ste imali HLADNIJU GLAVU od moje i govorili mi da razmislim o svemu !!!
Neizmerno vam SVIMA HVALA - KAO STO VIDITE NAS ZIVOT SE POTPUNO PROMENIO,IMACEMO JOS JEDNOG CLANA :lol: :D :)
Ja zelim naravno i dalje da se javljam, pisacu do Oktobra :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 17, 2005 2:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 3:42 pm
Postovi: 368
Lokacija: Bgd
Moram da priznam da danima razmisljam o tebi, nisam bila u blizini neta i nikako da proverim sta se desava, puno puno srece i uzivaj u trudnoci sve ce biti kako treba. :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 134 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 74 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: