Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Nasledjivanje?
PostPoslato: Sub Okt 27, 2007 6:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 3:02 pm
Postovi: 133
:roll: Zanima me sta znaci autozomno dominantno nasledjivanje?Po mogucnosti da mi objasnite narodnim prostim jezikom,da bi oni koji nisu lekari mogli da razumeju. Hvala[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 27, 2007 9:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%90%D1 ... 1%9A%D0%B5

Ne znam da li zaista ocekujete da se na svako i bas svako pitanje odgovori??? Ja ovaj forum shvatam kao mesto za pomoc onima kojima je ta pomoc neophodna, a ne kao mesto za proveravanje necijeg znanja ili neciju besplatnu edukaciju.

Knjigu u sake za ovakva pitanja!!!

Ja sam o ovome ucio iz biologije u srednjoj skoli...

Lep pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 28, 2007 10:18 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 3:02 pm
Postovi: 133
:D

Ja o ovome nisam ucila u srednjoj skoli .vec u osnovnoj,pa posto je bilo davno zaboravila sam.........![/quote]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nasledjivanje?
PostPoslato: Ned Okt 28, 2007 12:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
mamacita je napisao:
:roll: Zanima me sta znaci autozomno dominantno nasledjivanje?Po mogucnosti da mi objasnite narodnim prostim jezikom,da bi oni koji nisu lekari mogli da razumeju. Hvala[/b]


Svako ima 46 gena ili 23 para gena; 22 para
(koji nisu polni XY ili XX) nazivaju se autozomima
. Dakle autozomno nasledjivanje je ono koje je vezano za ta 22 para autozomnih hromozoma i njihove nasledne karakteristike.

Dominantno se odnosi na to da nasledjivanje neke osobine ili pak neke bolesti moze biti 'dominantno' i 'recesivno' u odnosu na to kakav je genski par koji ga odredjuje: svaki hromozom ima gene;
par gena po paru hromozoma na jednom mestu na hromozomu (postoje varijacije koje se zovu aleli, ali da ne komplikujemo...) odredjuje mogucnost nasledjivanja odredjene pojave.

Genski parovi mogu biti dominantno-recesivni (dominantni i recesivni gen u paru - zovu se jos i heterozigotni), skroz dominantni (oba dominantna gena - nazivamo ih homozigotnim), ili skroz recesivni (oba gena recesivna- takodje homozigotni).

Da bi se nasledile recesivne osobine neophodno je da se dobiju oba recesivna gena od roditelja, tj recesivni homozigot. Tada bio se radilo o autozomno-recesivnom nasledjivanju.

Kod skroz dominantnih genskih parova nasledjuje se dominantna osobina, dakle radi se o autozomno-dominantnom nasledjivanju. I ovakvi genski parovi pretstavljaju homozigote (oba ista, dominantna gena).

Ukoliko se nasledi jedan dominantni a jedan recesivni gen, opet dolazi do autozomno-dominantnog nasledjivanja (jer je dominantni gen uvek - dominantan, kako mu i ime kaze, prilikom nasledjivanja osobine) a genetski par zovemo heterozigotom (jedan dominantan a drugi recesivan gen u paru).

Ja ne umem jednostavnije, ali mozda ti i ovo pomogne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nasledjivanje?
PostPoslato: Ned Okt 28, 2007 12:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 3:02 pm
Postovi: 133
[quote="Garfield] Hvala na odgovoru , izgleda da je poprilicno komplikovana genetika.Ono sto me je zanimalo ,zato sam i postavila pitanje o nasledjivanju , je :da li se neke vrste raka(koji se smatraju naslednim)nasledjuju na ova nacin,Znaci da li je dovoljan samo jedan gen da se bolest ispolji?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 28, 2007 9:24 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Rak u principu ne spada u nasledne bolesti. MOgu postojati predispozicije (vece sanse) da neko oboli od raka ako ga ima u porodici, ali rak nije nasledna bolest i ne znam sta zapravo podrazumevas pod 'nekim vrstama raka' koje su nasledne? Na sta konkretno mislis?

A svaka nasledna bolest (genetska) ce se ispoljiti ukoliko postoji dominantno nasledjivanje i ukoliko postoji dovoljna probojnost genotipa da se pokaze u fenotipu (no kao sto si rekla - genetika je komplikovana ako nisi bas nimalo upucena u nju, pa da te ne zbunjujem dodatno i ne sirim temu).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 29, 2007 9:54 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 3:02 pm
Postovi: 133
Da, kazu da nije nasledan,ali kada se u pojedinim porodicama javi ista vrsta kod 4 -5 osoba,sta je onda u pitanju ?Slucajnost,losa sreca ili naslednost?Zar tu nije u pitanju nasledjeni geni-gen?Rak dojke,prostate,debelog creva zar nisu otkriveni geni koji su odgovorni za razvoj bolesti.Da li se oni nasledjuju 100%?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 29, 2007 2:36 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Odgovor je ne. POstoji izrazena predispozicija, kao sto rekoh, ali ne i genetsko prenosenje karcinoma. Kada se kaze 'otkriven je gen koji moze d aima veze sa pojavljivanjem raka prostate (creva ili cega god)' to ne znaci da je otkriven gen koji IZAZIVA rak prostate (creva ili vec). Genetika je komp;ikovana i misteriozna oblasta, bilo bi potrebno da znas mnogo toga od genima (od toga sta cini gen, dakle od DNK pa sve do onkogena koji imaju veze sa rakom) ali to bi mi bilo zaista malo previse za objasnjavanje na ovom mestu nekome ko je potpuni laik iz oblasti. Jedino sto mogu d ati kazem jeste da nema prenosenja ni 100% ni u bilo kojim postotcima i da se ne moze ni govoriti o genetskom nasledjivanju jer rak NIJE nasledna bolest. Ako se javi u istoj porodicnoj liniji (ista forma karcinoma) to ne indikuje naslednost raka po dominantnom ili recesivnom tipu nasledjivanja vec moze biti predispozicija porodicne loze za taj odredjeni karcinom iz: NASLEDJENE slabosti target sistema (npr. zeludac je svima u porodicnoj liniji 'slab' organ pa je karcinom zeluca cest i repetativan u toj porodici), odredjeni usvojeni nacin ponasanja porodicne linije (npr. alkoholizam u porodici, koji ostecuje zeludac pa se u vise navrata u poroidici javlja karcinom zeluca), odredjeno drgo nasledno stanje koje omogucava javljanje karcinoma bas odredjenog tipa itd.

Rak se ne nasledjuje autozomno dominantno. Dalja elaboracija genetike bila bi zaista beskorisna kada je ova tema u pitanju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 29, 2007 8:30 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 3:02 pm
Postovi: 133
[ Hvala Vam puno na svim odgovorima ,dosta ste mi pomogli i objasnili.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 71 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: