Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Hitna torakotomija
PostPoslato: Čet Mar 15, 2007 10:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Zanima me sta starije kolege kazu koliko je ova procedura pametna. Dakle recimo da je pacijant uboden nozem u grudni kos da je stalo srce i da ne dise, da je ocito da ima ranu na srcu. Da li treba da cekamo hitnu pomoc koja po nekad dolazi i 10-15 minuta ili treba da otvaramo pacijanta i pokusavamo da ga spasavamo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 19, 2007 11:48 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
bozmesacuvaj kakva lupetanja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: pa znajuci iz iskustva
PostPoslato: Pon Mar 19, 2007 1:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Kako nasa hitna brzo dolazi :) Sve je bolje nego njih cekati.
To nesretniku sa ubodnom ranom u predelu srca ili u srcu nema spasa i ovako i onako. Pitanje je samo oces li da pokusas da ga spases, ili ces da mu otpevas ale luja ale luja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 19, 2007 7:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
Za administratora i ostale urednike:
Dakle, ima li pilota u avionu?????????!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 19, 2007 8:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Pa ne, pazi, pitanje je izuzetno dobro, ne vidim čemu takve reakcije.

I mene prilično zanima odgovor. Pretpostavljam da, sa medicinske, humane i etičke tačke gledišta, imamo neku moralnu obavezu da pokušamo da spasimo život unesrećenom.

Čini mi se da je ovde dobrim delom problem pravne prirode. Jednostavno, ako nisi lekar, možeš da dođeš u situaciju da krivično odgovaraš samo zato što si pokušao da spasiš čoveku život, oslanjajući se na ono što si naučio na Medicinskom fakultetu.

To me podseća na istinitu priču o čoveku koji se suočio sa krivičnom prijavom za nanošenje lakih telesnih povreda, pošto je prilikom CPR-a masirao srce čoveku u arestu, i tom prilikom mu slomio rebro, čini mi se. Čini mi se da je prijava odbačena, ali svakako da nije svejedno da li ćeš imati dosije ili ne.

Čini mi se da je to u srpskom zakonodavstvu prilično kilavo definisano, tako da na kraju ispada da je najsigurnija varijanta da samo pozoveš hitnu i gledaš dok ovaj umire.

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 19, 2007 10:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
@macadamia
E pa vidis...dok meni nije jasno kako neko uopste moze da postavi takvo pitanje koje samo govori o psihickom stanju autora koje je u najmanju ruku zabrinjavajuce,tebi nije jasan ni naslov teme niti bilo koje pitanje iz uvoda.
Ti pricas o osnovnim tehnikama ozivljavanja i da je to tema bilo bi ok, ali torakotomija!! i ostale nebuloze autora nisu za komentarisanje i treba obrisati celu temu i registrovanog clana upozoriti, mada bih ga licno banovala da mogu jer on ovakve gluposti pise na svim forumima vezanim za zdravlje.
Evo opet apelujem na administratora da obrise ovu temu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 19, 2007 10:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Ne bih da me shvatiš pogrešno, ali mislim da je tvoj stav preoštar...
U najmanju ruku, čovek je pitao do koje granice može da ide u pokušaju spasavanja nečijeg života.
Nadam se da ćeš se složiti sa mnom ako kažem da je najgore što može da se desi da ostane bez odgovora. Ma koliko taj odgovor oštar ili uopšten bio.

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 19, 2007 11:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
U najmanju ruku, čovek je pitao do koje granice može da ide u pokušaju spasavanja nečijeg života.

Pa ni manje ni vise nego prostrelna rana na srcu i torakotomija od strane nestrucnog lica u vanbolnickim uslovima.

Nadam se da ćeš se složiti sa mnom ako kažem da je najgore što može da se desi da ostane bez odgovora. Ma koliko taj odgovor oštar ili uopšten bio.[/quote]

Iskreno sumnjam da ce dobiti odgovor od bilo kog strucnog lica, a ja i dalje mislim da temu treba zatvoriti ili obrisati.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 20, 2007 12:48 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
evo odgovora...

odstranite egzibicionistu i prestanite sa lupetanjima!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 20, 2007 1:42 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Pitanje je zaista sasvim besmisleno, student sigurno ima pametnije stvari da nauci, a otvaranje grudnog kosa sigurno nije video ni u najlosijim americkim filmovima, pa ne znam uopste otkuda ovakva ideja? Jedino ako nije pogresno protumacio onu famoznu "unutrasnju masazu srca", koja se pojavljuje u literaturi... Mladi BUDUCI ( :o ) kolega, uradite torakotomiju (ili kakogod vec to zelite da nazovete), pa ce Vas najpre lincovati ljudi sa strane, a zatim, ako to slucajno prezivite, poslace Vas ili u zatvor, ili u ludnicu, ili - najverovatnije - u neku kombinaciju koja je i zatvor i ludnica istovremeno...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 10, 2007 12:35 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Pa dal stvarno ''autoru'' ovakvog pitanja misliš da spašavanje ovakvog slučaja može da se ''prepriča '' preko neta. :o

Ipak je ovo samo ''savetovalište'' ,ali ne za ovakve stvari........


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 10, 2007 2:45 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Sep 10, 2007 1:59 am
Postovi: 66
Ok, ti se vracao iz prodavnice i bas kupio sve instrumente za kardiohirurgiju. Vidis da nekog bodu u srce i ti pritrcavas. Spremas opremu i sta dalje.
Da li znas kako da radis torakotomiju za pristup srcu, koji prilaz ces da upotrebis?
Da li znas kako da seces perikardijum?
Da li znas kako da sijes srce?
Da li znas koliko vremena treba za ovo sve?
Ovo ni najbolji kardiohirurzi ne bi mogli bez potpuno spremne operacione sale sa celim timom.
Ja sam gledao nekoliko snimaka operacija srca i veruj mi nije ni malo lako.
Ali ajde da sve spustimo na neki normalniji nivo, recimo da si u bolnici na dezurstvu, svi ostali u operacionoj sali i naidje pacijent kome je potrebna hitna perikardiocenteza? Da li bi znao kako to da uradis?
Ja sam samo jednom gledao i molim boga da sledeci put ja pokusam to da uradim(pod nadzorom) pa makar nesto tako sitno da naucim a kamo li torakotomija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 1:58 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Izvinjavam se svima. Nabasao sam na jedan slucaj, case study. Uboda u srce, sa srcanim zastojem kada su na licu mesta izveli torakotomiju uspostavili rad srca, dali sedative a zatim pacijenta prevezni u bolnicu. Slucajno sam naleteo dok sam citao nesto o urgentnoj medicini. I jednostavno me zainteresovalo. Rezultati su bili pozitivni. Pacijent preziveo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 21, 2007 8:33 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Da, upucali su pomoćnika hirurga ispred kardiohirurške sale :D . Tako bi se najbolje mogla objasniti stručnost slučajnog prolaznika i prisustvo svih potrebnih instrumenata. CASE CLOSED


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 12:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 24, 2007 11:55 pm
Postovi: 12
Lokacija: BiH i HR
"dr.Koki"---potpisujem!!

_________________
dr.Marina Mlinaric
spec. urgentne medicine


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: