Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Hitno savet: antibiotici i upala srednjeg uha
PostPoslato: Sub Okt 06, 2007 2:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 06, 2007 1:52 pm
Postovi: 5
Lokacija: beograd
Molim nekog od strucnih ORL-a da mi da savet u vezi sa sledecom situacijom:

Pre 2 nedelje sam se razbolela, prehlada (grlo me je bolelo, sinusi, nos, kasalj) dok sam bila u inostranstvu na konferenciji. Sve vreme sam bila prehladjena i po povrtaku avionom (menjala sam i cetso letela), desilo mi se da pri promeni pritiska u jako prehladjenom stanju, me je uho bolelo tj pocelo je da puca bubna opna uz prateci bol.
Prespavala sam misleci da ce da prodje (zbog letenja), sutradan nisam mogla da cujem na desno uho, levo takodje ali ne toliko 'zapusheno' kao desno (koj je 'pucalo' pri sletanju).
Otisla sam u privatni dom zdravlja (zdravstvena mi je istekla) 2 dana nakon toga, i tamosnja ORL doktorka je postavila sledecu dijagnozu, pri tom dobivsi da pijem Hemomycin (prvi dan 2, a svaki sledeci po 1 od 250mg), Presing, inhalacije (bosiljak) i kapi za nos Akva marin):
Otitis media acuta lat.dex. Catarrhus tubae auditivae lat sin. Rhinopharyngitis acuta.

U utorak je trebalo da idem na kontrolu, bila sam sprecena, pa sam juce isla kod iste doktorice. U medjuuvremenu, levo uho se 'otpushilo' ali desno i dalje je zapusheno i ne cujem (sve maglovito). Nos mi je zapusen i dalje kasljucam.
Juce je videla da je smanjen otok u srednjem uhu i objasnila mi je da se desava neki proces u eustahijevoj tubi i da samo antibiotici mogu da pomognu. Tako da je nova terapija, nakon 6 dana pauze Eritromicin od 500mg, 3x1.

S tim: sto mi nije rekla da je eritromicin opasan za one koji imaju osetljiv stomak, prouzrokuje aritmije i na crnoj listi pored dovicina, antibiotika je.
Preko prijateljice sam uspela za ponedeljak da imam kontrolni pregled kod zamenika, kolega prof. Kosanovica (ORL KBC Zvezdara) , ali do tada moram da popijem nesto jer sam napravila od 6 dana prekid nakon uzimanja Hemomicina.
U apoteci sam trazila zamenu za preporuceni Eritromicin, i stara apoterkarica mi je predlozila da ipak nastavim sa Hemomicinom da je bolji od ERitromicina i da se bolje podnosi, ali da ovaj put ne uzimam 1/250mg dnevno NEGO: 2 x 250mg dnevno Hemomicina (na 12 sati) i da ce mi pomoci srednjem uhu, i grlu i sinusima, i da u ponedeljak odem tako kod ORL strucnjaka.

PItanja i dileme:

1. Da li je opasno sto sam napravila 6 dana pauzu nakon uzmanja prve doze Hemomicina (250mg x1)?

2. Da li veceras da krenem sa novom kutijom Hemomocina ali ovog puta 2 od 250mg na 12 sati? Da nije to prejako? (to nije preporuka te povrsne orl doktorice nego starije apotekarke)

3. Da li da sacekam ponedeljak i sta ce reci specijalista specijalita ORL na klinici zvanicnoj, drzavnoj ili da ne cekam nego vec veceras krenem sa drugom kutijom Hemomicina (2 na 12 sati)?


Hvala unapred!
Pozdrav!


p.s. nisam napisala da me uho uopste ne boli - ali vec 10 dana imam promene pritiska i ne cujem dobro i 'sve je maglovito', plasim se da ne ostetim sluh jer me kroz mesec dana ceka sledeca konferencija i letenje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 08, 2007 12:00 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ne bi uopste valjalo da vise nastavljate sa antibioticima bez brisa nosa, zdrela i uva. Ako vec treba nastaviti sa antibioticima, predlozio bih Fromilid 2x250mg, a Pressing nastaviti i dalje, uz Olynth sprej u nos nekoliko puta dnevno, aktivno produvavanje Eustahijevih tuba (zapusite nos i dunete da ubacite vazdug u srednje uvo).

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 08, 2007 9:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 04, 2007 11:12 pm
Postovi: 3
Pozdrav,
mogu ti reci da je mene uhvatila promaja i isti problem sam imala sa usima,ali nisam reagovala na vreme tj.otisla kod dr. i sve se iskomplikovalo-tako da sam dobila i strasne vrtoglavice i evo vec 3-4 nedelje se mucim sa tim.
Moj savet je da pijes lekove koje ti doktor preporuci,srecno.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 08, 2007 9:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 06, 2007 1:52 pm
Postovi: 5
Lokacija: beograd
odgovor svima:

prvi lekar ORL mi je pre 2 nedelje dala pogreshnu terapiju, ispila 2 kutije antibiotika da bi danas
ORL speci. na KBC pogledala, uradila audiometriju, izmerila pritisak u ushima, konstatovala da je zapushena eustahijeva tuba zbog promene visine, pritiska tokom letenja (pod prehladom), i rekla mi je da nemam APSOLUTNO NIKAKVU bakteriju (a nije nikakva ispitivanja radila osim pregleda), i da prekinem da pijem antibiotike odmah.

Prepisala mi je sledecu terapiju:

1. Clarinase tablete, 2 x 1, 10 dana
2. Nazalni Sprej Flixonase, 2 x 2, i to 30 dana

Jeste da su oba stranih framaceutskih kuca i da sam ih dobro platila, nadam se da ce tokom vremena da mi srednje uho i e.tuba = se vrate na normalu.

Sve u svemu: UVEK trazite 'second opinion' . Jedan lekar zna da pogresi, zamislite da je u pitanju bilo nesto mnogo ozbiljnije, a prva je takodje bila spec.ORL...i pogresnu terapiju sam 2 nedelje uzimala!!!!


Hvala svima koji su pisali, sto privatno, sto na forumu, i pisite -vi koji ste strucni, svaka rech je dobrodosla onima kojima je pomoc potrebna.

:)

pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 09, 2007 2:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 04, 2007 11:12 pm
Postovi: 3
Taj lek ti je za alergiju koliko mogu da shvatim.
Meni su isli prvo na tu varijantu da je alergija,ali sam posle dobila Fromilid isto kao sto ti je i dr.Ivica preporucio.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 09, 2007 3:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 06, 2007 1:52 pm
Postovi: 5
Lokacija: beograd
da, ali Clarinase (Sheringov proizvod) ima u sebi i pseudoephedrinium;)
sto ce reci: pevam high i radim super speedy :) salim se.

valjda postoji veza sinusi, zapushen nos - zapushena e.tuba.

uzgred, juce mi je spec.phd ORL, kada je merila pritisak uha ujedno izbila malo pritiska iz desnog uha (kao sto je dr.Ivica predlozio ali da zapushim nos), ona je to uradila jednim aparatom kojim je pritiskom uradila nesto da sada cujem malo bolje.

rezultati audiometrije su ok. jesino jos treba mesec dana da shrckam sprej FLIXONASE, 2 x dnevno u nos...

prehlade su chudo, kako mogu sve da zakomplikuju.
i da: prestala odmah da pijem antiobiotike. naravoucenije: ipak trazite ako niste zadovoljni i ne osecate se dobro nakon tretmana doktora br.1, misljenje i struchnost drugog specijaliste!


pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 10, 2007 7:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 04, 2007 11:12 pm
Postovi: 3
Sta da ti kazem,SRETNO.
Ja sam posle takvih zapusenja usiju dobila vrtoglavice,sto je jos vise zakomplikovalo stvar.Na kraju sam zavrsila kod neurologa i rekao je da imam upalu zivca srednjeg uha i evo jos se borim sa tim.
Cuvaj se i leci se da ti se neiskomplikuje kao meni,a za posao nebrini jer sve je nevazno kad izgubis zdravlje.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 11, 2007 12:31 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ja Vam rekoh da imate zapusenu Eustahijevu tubu i da je treba produvavati. A Clarinase je u stvari isto sto i Pressing, plus tu je dodat pseudoefedrin - koji radi isto sto i Olynth, sprecava oticanje sluzokoze nosa i zdrela, pa otvara ulazni otvor Eustahijeve tube... Kad malo razmislite - i ja iz ove provincije, koji sam obican SOM (specijalista opste medicine), i specijalista iz KBC (verovatno profesor ili docent, tako nesto) na kraju lecimo isto, odnosno veoma slicno - bar onda kad su problemi uobicajeni i prepoznatljivi na osnovu velike frekventnosti.

Pozdrav i sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 11, 2007 12:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 06, 2007 1:52 pm
Postovi: 5
Lokacija: beograd
sada tek videh kako je SL. nadrljala. nikakav Fromilid mi nije prepisala. chuvaj se. jesi li radila audiometriju da proveris da ti nije ostecen sluh?
ne verujem da ti je od promaje, mozda si negde zakacila bakteriju, ili vec...

kada je vec tu dr. Ivica:
da li uopste moguce od 'promaje' dobiti upalu srednjeg uha? aman ljudi, zivimo u 21. veku, nemojte mi reci da verujete u 'promaju'...?
i sta je uopste promaja? :) kada me prijatelji u inostranstvu pitaju, ne znam da prevedem na engleski osim kao 'cirkulacija vazduha u nekontrolisanim pravcima' :) malo se salim..

@ dr. Ivica: spec.orl mi je postavila dijagnozu:
catarrhus tubae auditivae l.dex.
Rhinitis cbr.vasomotria
ovo drugo sam moguce pogresila, rukopis je nechitak.

dakle: meni je sluh uredan (po audiometriji), problem je nastao tokom leta -da se razumemo pre toga sam bila jako prehladjena, i tu prehladu jos uvek 'vuchem', blazi kasalj, kijavica, itd., s tim -ponavljam, u toku leta mi je 'pucketalo' iz bubne opne....i to sve traje 3 nedelje! nikada duze od 7-10 dana (u najgorem slucaju nisam bila duze pod prehladom ili virusom). ovo je nesto vanredno.
zena mi je lepo prepisala Clarinase: odlicno podnosim lek za razliku od presinga od kojeg mi se spavalo (clarinase pijem 2 x dnevno, 5mg svaka tab.).

jedino nazalni sprej mi je malo chudan: Flixonase (sastav fluktikazon propionat), gorak je i nekako se cudno osecam nakon samo jednog urbizgavanja u svaku nozdrvu. i to moram mesec dana tako...ujutru i uvece. takodje mi je rekla da neko i po godinu dana koristi taj Flixonase (a cista je hemija).

pozdrav!

p.s. dr.ivica je pravi cyber doktor, web site, online konsultacije, IM's :))
samo napred! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hitno savet: antibiotici i upala srednjeg uha
PostPoslato: Uto Jul 10, 2018 6:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 12, 2013 11:32 pm
Postovi: 11
Lokacija: Beograd
Imam upalu vanjskog uha, mnogo je bakterija nadjeno u brisu uha plus jedna gljivica, dobila sam Marocen i Canesten kapi. Nije mi jasno kako takva upala moze da se desi bez bolova i temperature. Pri pregledu doktorica mi je rekla da imam fistulu zbog koje moram uraditi magnetnu rezonancu ali tek posto saniram upalu. Zanima me da li je neko ovde imao iskustva sa fistulom i da li je operacija neizbezna?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: