Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Metastaze na jetri
PostPoslato: Ned Sep 23, 2007 3:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 3:32 pm
Postovi: 16
Zdravo svima!
Treba mi savet, a citajuci postove na drugim temama ovog foruma cini mi se da ovde ima dosta pametnih i dobronamernih ljudi, da mogu da ocekujem brz i iskren odgovor. Moja mama je operisala karcinom dojke dva puta do sada (1995. na jednoj, 2003. na drugoj). Prvi put joj je dodeljena samo zracna terapija, drugi put i zracna i hemoterapija. Hemoterapiju izdrzala je tri puta i onda joj je internista prekinuo dalje primanje citostatika jer joj je krvna slika bila ocajna (bela krvna zrnca daleko ispod dozvoljenih vrednosti). Pre par meseci dobila je bolove u trticnom delu i posle dva meseca obilazenja reumatologa, fizijatara, neurologa, gde su joj svi govorili da joj nije nista i da treba da se pomiri sa cinjenicom da covek stari, jedan od neurologa je poslao na magnetnu rezonancu sa nalogom da snimi prsljenove TH10-TH12 i LS deo. Radiolog koji je radio magnetnu nije bio zadovoljan onim sto vidi, mama kaze da je bila na stolu nekih sat vremena i onda je uputio hitno nadleznom onkologu. Na onkologiji su je poslali na ultrazvuk jetre, i zakljucili da je hitno da se zakaze konzilijum. U ponedeljak (sutra) mama ide na konzilijum, a doktorka joj je rekla da ce se tamo dogovarati o zracenju i hemoterapiji. Na jetri je mama i inace imala ciste, ali su se pojavile za par meseci dve nove, velike oko 3, 4cm u precniku. Na kicmi ima neki mehur, i dok je samo ta kicma bila problem rekli su da ce zracenje biti dovoljno. Kad su otkrili i jetru dodali su i hemoterapiju u pricu. Ono sto nama nikako nije jasno je sledece - zasto nisu radjene analize tkiva, kako se zna da su maligne celije u pitanju? Zasto nisu pregledani i ostali organi, npr. dojke, sta ako tu opet postoji nesto? Zasto niko ne spominje operaciju, vec samo sistemsku terapiju? Da li je moguce da je situacija mnogo losija nego sto mi mozemo da zamislimo, samo oni ne zele da nam saopste? Kako se sve to vidi sa ovih nekoliko snimaka?
Hvala puno unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 23, 2007 5:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Draga cebence,
najverovatnije se radi o proširenju maligne bolesti na torakalne(grudne ) pršljenove i u tom slučaju će se oni zračiti. Ove "promene" na jetri- ako su metastaze( a bojim se da jesu) znače isto proširebnje bolesti na jetru. U tom slučaju sledi sistemska hemioterapija. Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 23, 2007 5:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 3:32 pm
Postovi: 16
Je l postoji mogucnost oporavka i na koliko?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 24, 2007 3:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 3:32 pm
Postovi: 16
Bila je mama danas na konzilijumu i dobila prvo osam zracni terapija, pa onda hemoterapija nakon toga. Medjutim, prosli put je imala problem sa leukopenijom pri tim terapijama pa me zanima da li neko zna sta treba uzimati da bi se stimulisala proizvodnja leukocita.
Jos jedna stvar, mama se u poslednja dva dana zali da je bole palcevi na nogama, je l to mozda u vezi sa svim ovim?
Puno hvala svima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 24, 2007 11:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 13, 2007 9:53 pm
Postovi: 12
Lokacija: Beograd
Moja mama takodje posle svake hemoterapije ima probleme sa leukocitimaU jednom trenutku su joj pali na 0,8.I to je bilo strasno.Onda samo saznali za lek NEOPOGEN.On se daje iskljucivo za leukocite.Podize ih za jedan dan.Retko ga ima u bolnicama a i kad ga imaju retko ga daju jer je skup.Kosta 13.000 din i ima ga u apotekama,pa ako imas mogucnosi i imas nekoga ko moze da joj da mislim da bi trebla da pokusas.POZDRAV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 25, 2007 6:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 20, 2006 11:18 am
Postovi: 105
marija82 je napisao:
Moja mama takodje posle svake hemoterapije ima probleme sa leukocitimaU jednom trenutku su joj pali na 0,8.I to je bilo strasno.Onda samo saznali za lek NEOPOGEN.On se daje iskljucivo za leukocite.Podize ih za jedan dan.Retko ga ima u bolnicama a i kad ga imaju retko ga daju jer je skup.Kosta 13.000 din i ima ga u apotekama,pa ako imas mogucnosi i imas nekoga ko moze da joj da mislim da bi trebla da pokusas.POZDRAV


Jeste, on je cudotvoran kazu, samo sto na onkologiji imaju neka stroga pravila pa ne moze svako da ga dobije, ako mozes ovo bi bila svakako dobro, da joj se podigne krvna slika.

Naravno za metastaze na kostima dobri su i bisfosfonati. Aredia, takodje ajko skupa mada mislim da sad postoje i efikasniji lekovi, amda ne znam sta se prepisuje na institutu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 26, 2007 1:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 3:32 pm
Postovi: 16
Sta su bisfosfonati i cemu sluze? Gde moze da se nabavi Aerdia?
Danas je mama isla na prvo zracenje, kad prodje tih osam onda hemo. Je l neko cuo za Biocil i kakva su iskustva?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 26, 2007 3:40 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Bifosfonati su grupa lekova koja se ugradjuje u skelet i sluzi povecanju kostane mase sto ima svoju promenu u situacijama kada je kostana masa redukovana npr.osteoporoza osteopenija usled opste kortikosteroidne terapije i maligne bolesti.Konkretno kod skeletnih metastaza daje se preventivno da bi se povecala kostana masa i smanjio rizik od patoloske frakture kosti u kojoj se nalazi sekundarni depozit tumora.Savet:Nista ne raditi na svoju ruku vec se o eventualnom uvodjenju bifosfonata konsultovati sa nadleznim internistom-onkologom koji vodi tvoju majku , a o eventualnoj primeni bifosfonata odlucice onkoloski konzilijum.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 26, 2007 9:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 11:46 am
Postovi: 146
Lek o kome pricate digne leukocite, ali su to vestacki koji se potrose i traju jedan dan... Nista nije reseno dok sam organizam ne pocne da ih proizvodi...
Verovatno ih zato i ne daju na onkoloskom bilo kome, jer, mislim, tek ako leukociti padnu recimo ispod 1, tada se daju.. Oni cekaju da organizam sam pocne da ih stvara i samo ako moraju-daju...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 27, 2007 12:11 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
...recimo - tako nekako...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 21, 2007 10:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 21, 2007 10:48 pm
Postovi: 10
Znate li nesto o citostatiku koji se zove Mitotan (negdje sam nailazila i na druge nazive kao Lysodren)? Cula sam da se u Srbiji i Crnoj Gori mozda jos uvijek ne koristi i iz tog razloga mi treba nesto vise informacija o ovom lijeku. Kako ga nabaviti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 5:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 10:56 pm
Postovi: 248
Cebence, citam ti prvi post pa se prepoznajem, pre nekih mesc dana - mislim na ovih nekoliko nabacanih pitanja na kraju, gde nabrajas sve ono sto vam nije jasno. Evo ti mojih komentara, iz mog iskustva:

Ono sto nama nikako nije jasno je sledece - zasto nisu radjene analize tkiva, kako se zna da su maligne celije u pitanju?

Isto tako, kod moje majke se pojavljuje sumnjiva limfna zlezda, za koju se ne zna jel zahvacena ili samo pod reakcijom zbog bolesnog procesa u blizini. Gospoda joj daju antibiotik 7 dana oralno, koji stvar ne sredjuje (kasnije saznajem da nije ni mogao da sredi, jer je morao biti dat intravenozno, da je ovo bilo smesno). Na netu vidim da se izvesnim postupkom koji se zove limfografija moze saznati da li je to mesto zahvaceno ili nije - pitam dr-ove da li da dam 1000E (koliko u "Ostrogu", kod Bojica, kosta ta analiza - neverovatno ali istinito) - oni odmahnu rukom, bez odgovora.

Na sledecem konzilijumu, dakle, bez ikakvog dokaza da je zahvacena, prosiruju joj regiju zracenja (koje nije ni pocelo) zesce, tako da sad nameravaju da joj zrace ceo stomak. Kad pitam NA OSNOVU CEGA se pretpostavlja da JESTE zahvacena, zasto uvek najcrnja mogucnost, kazu (nadrndano sto uopste bilo sta pitam, njih sveznajuce) da se to tako radi preventivno. Moj je zakljucak da je moja majka za njih ionako otpisana, konzilijum je bio smehotres (da nije bio placotres), sto u kombinaciji sa predoziravanjem, tako cestim u nasoj medicini, dovede do ovoga do cega dovede.

Zasto nisu pregledani i ostali organi, npr. dojke, sta ako tu opet postoji nesto?

Jer se tome ne prilazi temeljno, jer se radi ofrljativno.

Da li je moguce da je situacija mnogo losija nego sto mi mozemo da zamislimo, samo oni ne zele da nam saopste?

Ma jok - ni oni ne znaju kakva je situacija, odnsno bolje da vam ne kazu sta misle... oni vecinu tih ljudi, sem onih otkrivenih bas u prvim stadijumima, gledaju kao vec mrtve... Izvini sto sam ovako direktna, moja je majka gotovo u zavrsnom stadijumu pa pricam vise na svoj racun... a prognoza se u njenom slucaju nije mogla dobiti (sem interneta) - kad upitah: "Sta se ocekuje kao najbolji moguci rezultat zracenja?" (jer je kod nje stvar vec lokalno prosirena), kao odgovor dobijam: "IZLECENJE" (sto bi bilo dobro mozda za obdaniste), uz sta mi se pausalno ispaljuje procenat od 70% uspesnosti (dok na netu pise 37). Posebna je prica to sto je stadijum u kome se nalazi proglasen VAN potrebnih analiza koje na netu nalazim kao obavezne, bukvalno unapred... mozda imaju magicnu kuglu neku iza paravana... Jednostavno je sa'ranjena PRE toga (neki drugi dr-ovi recimo, i dalje ne kapiraju KAKO je proglasena tako visokim stadijumom i na osnovu cega)... Mislim da je njihova logika "i ako nisi taj stadijum, jos malo pa bices, pa ti je svejedno"...

Kako se sve to vidi sa ovih nekoliko snimaka?

U slucaju moje majke, niko ne gleda snimke (niti brljavu analizu u nekoliko recenica koja ide uz njih). Svi vide samo oznaku stadijuma (koja je mozda pogresna) i znaju da nece jos dugo. Pritom mi lik sa VMA kaze: "Jeste li vi sigurni da ovaj stadijum nije stamparska greska?" Ja kazem "Ne, pa vidite da svuda pise isto", na sta ce on (inace surova faca, ali nije onkolog, no ginekolog: "Nema to veze sto je svuda, PA ONI TO SAMO PREPISUJU S PAPIRA NA PAPIR! - kad ON to kaze!!!! :roll:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 47 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: