Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3610 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 241  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 08, 2007 12:10 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 5:07 pm
Postovi: 640
Intersono U Lvivu radi za 3200 evra tako da nije mnogo skuplje, nema liste cekanja, no mnogo nezgodno da se dodlje do njih. Mora se ici do Beca pa hvatati transfer za Lviv. A bolnica - mozes da vidis na google izgleda ko' privatna kuca. No brzi su sa odgovorima. I hoce odmah da pocnu, pa su me prosto isprepadali letos kolko su bili navalentni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 08, 2007 12:10 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 5:07 pm
Postovi: 640
Intersono U Lvivu radi za 3200 evra tako da nije mnogo skuplje, nema liste cekanja, no mnogo nezgodno da se dodlje do njih. Mora se ici do Beca pa hvatati transfer za Lviv. A bolnica - mozes da vidis na google izgleda ko' privatna kuca. No brzi su sa odgovorima. I hoce odmah da pocnu, pa su me prosto isprepadali letos kolko su bili navalentni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 08, 2007 12:11 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 5:07 pm
Postovi: 640
Ala ga ja pretera sa klick klick...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 08, 2007 12:48 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Uf, kod Engleza je gadno jer cekaju po dve godine na donora a i novi zakon im je nepovoljan jer se upisuje ime donora i dete ima pravo da ga potrazi kad napuni 18 god. A to smanjuje broj zainteresovanih donora a i zainteresovanih primaoca. I zato navala na strane klinike, posebno na ove istocnoevropske zbog cene.

Cula sam da u Hrvatskoj rade cesto u prirodnom ciklusu i kod onih kod kojih je problematicna stimulacija zbog fsh, a i kod onih koje to rade u pauzi izmedju dva stimulisana. Posto to sve rade o drzavnom trosku ne znam koja je cena (cini mi se da sam ipak negde procitala da to dodje negde oko 500 eur). Koliko to kosta tamo gde ti radis (shvatila sam da nisi trenutno u Srbiji). Na nasim forumima nisam naisla ni na jednu koja je spominjala IVF u prirodnom ciklusu a kamoli i radila to.

Prosla dva ciklusa sam probala Klomid i sa minimalnom dozom sam imala 4 folikula, ali nazalost i pored pregnila pretvorile su se u ciste. Takodje i endometriijum mi je bio katastrofalan, a nisam imala ni plodne sluzi. To sam vise-manje uradila na svoju ruku, pa sam resila da se vise ne igram lekara vec da se prepustim u ruke strucnjaka (a imam problem da nekom verujem)

Osim DHEA, probaj i L-arginin- na stranim forumima pisu da je isto dobar za kvalitet jc.

Sto se tice cene u Jovanovoj, znam samo ono sto sam pricitala na ovom forumu, a to je 1600 eura. BIS kliniku sam spomenula jer brkam Radunovica i Radulovica- jedan od njih dvojice radi donaciju, jedan radi u Jovanovoj a drugi u BIS-u, a nikako da zapamtim ko je ko.
Ako doguram do donacije najverovatnije cu je raditi napolju.

A sad: sta je Lviv? Mozda su nova klinika pa su zato "navalentni" dok se ne uhodaju, bitno je da imaju "okacenu" statistiku uspesnosti? Imaju li?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 09, 2007 1:08 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 5:07 pm
Postovi: 640
Sve naj u tvojim naporima da dobijes dete.

Lviv - je u Ukraini. Dobila sam podatke po preporuci. nemam pojma o statistikama.

Interesantno da kad bi se odlucila za donaciju da bije radila vani. Ja bas obrnuto.

Bas okasnih veceras. Treba ici na spavanjac...

Sinoc sam sanjala da sam dobila dete... i kako sam se razocarala kad sam se probudila... Zanimljivo da i moj muze sanjo nesto slicno dok me je cekao da se vratim kuci danas. Ja bila izisla sa drugaricom...

Primetila sam da ti isto izgleda koristis stranu tastaturu. Gde si ti trenutno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 09, 2007 5:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Mini, ja sam u BG-u, ako mislis na to da ne koristim kvacice to je zbog toga sto mi je tako lakse.

Sto se tice donacije kod nas, ne znam mozda je stvar predrasude. Nisam se nikad posteno raspitala o tome, a citajuci tudja iskustva nekako mi se cini da je u insotranstvu profesionalnost na vecem nivou.
Mozda gresim, ali eto slabo znam za domaca iskustva.
Jesi li kontaktirala sa ovima u Jovanovoj. Ako ista saznas javi! Ima nas jos koje razmisljaju i o toj opciji. Posebno me zanima koliko se kod njih ceka na donaciju.

A o tome sto sanjas da imas bebu, pa ja sam vec veteranka u tome. :D Poslednje sto sam sanjala jeste da dojim! :o
A o broju snova gde sam sanjala da mi je pozitivan test da ni ne govorim...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 09, 2007 5:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 5:07 pm
Postovi: 640
kontaktirala telefonom. Rekli mi cenu i nista vise. Rekli mi da moram razgovarati sa dr. No, ja mu poslala mail pre nedelju i vise dana i nisam dobila nikakav odgovor. Probacu opet ali izgleda ide na guranje. Ja sam mislila da bi Beograd bio laksi zbog putovanja, posto bi mogla da putujem do Bg po potrebi a i jezik ocigledno. Ne bi bilo nisat izgubljeno u prevodu. Ova klinika iz Lviva mi je poslala podatke o 3 donora sa njihovim med istorijama ne engleskom i jedna je imala razrooke oci ali to nisu preveli. (blizoroka na ukrajinski, pa ne moze bas mnogo da se pogresi). Dobra stvar je sto su slali slike donora kako izgledaju kao deca jer to drugi ne rade. I zanimljivo da su dva donora nisu na nista licila a jedna koja je izgledala slatka mada nije bila moj match fizicki ni pod tackom razno je bila ova sto je imala razrooke oci pa je morala da ima lazer operaciju. Nije neka velika falinka al' sto da se lazemo. Tek kad dobijes takve stvari onda pomislis u sta se upustas iz ocajanja. Bilo bi fino videti ko ti daje jc.

Cesi izgledaju zaista profesionalni. Na fertility friends forumu mogu da se vide iskustva ljudi koji sad cekaju bebe i oni hvale kliniku i dr Mohaca u nebesa. On je zaista na moj email odgovorio istog dana sto govori poprilicno o profesionalnosti sto se mene tice.

Nadam se da ti neces dospeti do donacije. Dobro si ocigledno informisana sto ja nisam bila dok nije postalo kasno. Otisla sam na prvu intervenciju tek sa 39, mada sam bila u sistemu sa 36 ali malo unlucky sa raznim dr koji nisu imali pojma sta rade, a vreme brzo leti. A oni mi stalno govorili da nema nikakvih problema. S toga nemoj gubiti vreme...

Na fertility friends forumu ima prica o ribi koja je s 27 godina imala 2 donor ciklusa sa sestrom , a onda je ostala trudna iz treceg sa svojim jc.
Imala je fsh od 39, pa ga je spustila akupunkturom na 5. imala je IVIG isto tako sto je mozda bio kljucni faktor. Kontroverzan tretman ali ocigledno pomaze da se ne odbaci embrio.

Sve naj...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 11, 2007 5:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Ovo sto rade u Lvivu nije lose, nadam se da i u drugim klinikama tako rade.

Zelim ti da uskoro postanes mama, na ovaj ili onaj nacin.

Obavestavaj nas na ovoj temi dokle si dogurala kako bi ovo mogao da bude vodic i nada za sve one koje se prvi put susrecu s ovom problematikom.

Drzim fige :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 13, 2007 8:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 5:07 pm
Postovi: 640
Naravno. Kad pocinje tvoj VTO? Na kakvoj ces biti stimulaciji?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 14, 2007 1:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 01, 2007 5:45 pm
Postovi: 140
nabla je napisao:
... kako bi ovo mogao da bude vodic i nada za sve one koje se prvi put susrecu s ovom problematikom.

Prepoznajem se u ovome, pa ako mogu da postavim pitanje za nablu ili nekog ko mi moze odgovoriti:
Hormoni 3. dan ciklusa:

FSH 15.1 (3.5-12.5)
LH 4.33 (2.4-12.6)
Prolaktin 554 (40-530)
Estradiol <20 (25-195)
TSH 1.13 (0.4-4.0)

Moram napomenuti da sam sad krenula kod nove doktorke, i da su ovo prvi nalazi koje radim po njenom uputu.
Na prolece sam bila kod drugog dr, radila sve ove hormone u sve tri faze ciklusa, FSH je uvek bio u granicama normale, estradiol na donjoj granici, jedino je prolaktin ludovao (oko 800) ali samo u trecoj fazi ciklusa. Na UZ je redovno bila zabelezena dobra ovulatorna funkcija jajnika, sa vidljivim jajnim celijama a bez ikakve stimulacije (u tom periodu vadjenja hormona, pre 3-4 meseci).

Da li mi mozete reci nesto o ovoj promeni kod FSH, znam da predstavlja problem, pa se sve nadam da je to neki privremeni poremecaj hormona... Da li to moze da bude tako- da se poremeti ali i sredi samo od sebe posle nekog vremena?
Procitala sam o promeni ishrane, o smokvama, maticnom mlecu, krecem sa tim stvarima, ali me jako interesuje i vas komentar, kod doktorke idem tek za nedelju dana.
Unapred vam hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 14, 2007 2:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 01, 2007 5:45 pm
Postovi: 140
I da dodam ono osnovno, mozda ce znaciti:
31 godina (za koji mesec),
bezuspesno pokusavanje da ostanem u drugom stanju vise od godinu dana,
suprug (32 god.) - takodje problem - oligoastenozospermija koja je krenula da se popravlja uz pomoc neke terapije, mada, oboje smo za varijantu - da dobijemo mi bebu uz pomoc doktora a onda cemo mnogo lakse cekati da se oboma rezultati poprave - prirodno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 14, 2007 10:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Eh, Kikice- prvo, nadam se da ces ubrzo postati mama :D

Sto se tice hormona nije mi bas najjasnija veza izmedju prolaktina i fsh. Cini mi se (ovo cini mi se podvuceno) da sam procitala na serbiancafeu (a obzirom da spominjes maticnu mlec i suve smokve pretpostavljam da si ga posetila) da su neke devojke kad su regulisale prolaktin regulisale i fsh. Mada opet kazem nije mi najjasnije da li postoji ikakva kauzalna veza izmedju ova dva hormona. Ono sto sam procitala u nekim preglednim studijama (review) jeste da povisn fsh nije alarmantan kod laktacije. A kada zena doji prolaktin je visok. Iz toga bi mogao da se izvuce logicki zakljucak da postoji veza izmedju ova dva hormona, odn. da povisen prolaktin dovodi i do povisenog fsh.
Da ne bi nagadjale najbolje bi bilo da posetis reproduktivnog endkorinologa. Moje iskustvo govori da ginekolozi (bar nasi) ne znaju puno o hormonima i njihovom medjusobnom odnosu.
Drugo, tebi je i estradiol nizak. Meni se cini da u tim slucajevima estrogenska terapija pomaze jer estrogen vrsi direktan uticaj na fsh. Naime, ova dva hormona su kao na "klackalici"- sto je estradiol veci to je fsh nizi.
Trece, suvise ti je velika razlika izemdju fsh i lh. Neki istrazivaci smatraju da taj odnos ne bi trebao da bude veci od 2,5-3 (odnos izmedju tvog fsh i lh iznosi 3,5). Upravo ti istrazivaci koji i obracaju paznju na odnos izmedju ova dva hormona smatraju da veca razlika ukazuje na smanjenu rezervu cak i kada je rec o "normalnim" vrednostima fsh. Da li "znatno" nizi lh utice na kvalitet ovulacije nije mi poznato. Moj endokrinolog smatra da taj odnos i nije tako bitan, pogotovo ako ides na varijantu primanja pregnyla zarad pucanja folikula.

No smanjena rezerva sama po sebi ne bi trebalo da je smetnja zacecu (u prirodnim ciklusima) kod mladjih zena, jer u tom slucaju fsh govori samo o smanjenoj rezervi. Kod starijih tu se uplice jos jedan problem, a to je kvaliteta jajne celije.
Povisen fsh moze predstavlajti problem kada se ide na vantelesnu zbog stimulacije jer je namera stimulacije da se dobije veci broj jc i time poveca sansa za uspeh postupka.
Ja jos nisam dogurala do vantelesne tako da ti ne mogu iskustveno preneti kakva je reakcija kod granicnog fsh. Moje misljenje je da je to individualno i da vise zavisi od broja antralnih folikula.

No, da mi ovde ne hipoteziramo, najiskrenije ti savetujem da se posavetujes upravo s reproduktivnim endokrinologom.

Iako i ja imam granicni fsh, nemam problema s prolaktinom i estradiolom. Iz tih razloga ne bi bilo lose da kad dobijes strucan odgovor da to i napises ovde.
Ja se iskreno nadam da ces svoje hormone lako regulisati :D

Eh, jos nesto. Promatranje ovih hormona iskljucivo kroz referentne vrednosti je velika greska. Za fsh je bolje da je ispod 10 (neki kazu cak i ispod 7) iako su ref. vrednosti u vecini lab do 12. Isto vazi i za estradiol- gornja granica ref. vrednosti ide do 160-190 pg/ml, ali u stvarnosti sve sto je preko 80 ne valja za reprodukciju.

Nadam se da nisam bila preterano konfuzna (malo sam umorna :lol: )


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 15, 2007 6:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 5:07 pm
Postovi: 640
Nabla ti je napisala podosta a ja cu da dodam sam malo. FSH fluktuira od ciklusa do ciklusa. Ja sam moj merila svaki mesec od Februara do Jula i imala sam u februaru 16 (nakon neuspesnog pokusaja s GIFTom), ali to se uvek desi kad primas veliku kolicinu lekova koje u sebi sadrse fsh hormone. U martu sam imala nesto oko 9. U aprilu oko 4, u maju 10, u junu 4, kad sam imala IVF. Sto ti je nizi FSH u datom ciklusu to postoji veca verovatnoca da ces bolje respondirati na stimulaciju lekova. Mnogi strucnjaci takodje veruje da je antral follicle count bolja mera rezerve nego fsh, koji je samo jedan od indikatora. Isto tako volumen jajnika je prilicno dobar indikator. FSH posto fluktuira sve zavisi kad ga meris kao sto moji rezultati pokazuju. Ja sam prosle godine imala 10. 9 fsh ali visok estradiol koji potiskuje fsh. Par meseci posle nisam uopste vise nikad imala visok estradiol. Idealna vrednost je oko 75.

Ova klinika na kojoj sam ja bila meri fsh svaki mesec dok ti ne ubode mesec kad ti je hormonska slika dobra. Hormoni se menjaju iz meseca u mesec. Agnus castus je dobar za fsh.

FSH kad jednom ode preko 10, vec postoji indikacija ka smanjenoj rezervi, no ti bi zbog tvojih godina trebalo da imas dobar kvalitet jaja. S toga pocni sto pre s VTO. Dijeta je bitna. Uzimaj vitamine isto tako npr folic acid, vit b6 i b12, vitamin C. Vit E posebno dobar - 400 - 600 mg, selenium odlican za endometrium (od prirodnih stvari - orasi za selenium). Riblje ulje 1000 mg. Ja uzimam DHEA ali se nesto nisam usudila da uzmem Larginine u kombinaciji sa DHEA . Tvoj muz ako ima problema s spermom mogao bi takodje da popravi stvari sa vitaminima i suplementima. Riblje ulje, zinc - posebno dobar, vitamin b6, Larginine - dobar za spermu isto tako za motilnost i kvalitet, vitamin E.

Pilati su dobri za vezbe. Akupunktura za stres ali i za poboljsanje endometriuma i dotok krvi u matericu sto je bitno za implantaciju.

Sve naj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 15, 2007 7:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Ahoj Mini! :D

Pa tvoje vrednosti fsh nisu uopste tako lose, naravno pod uslovom da ti je estradiol bio dobar (a stekoh utisak da uglavnom jeste). Moj endokrinolog bi rekla da si u prvoj fazi smanjenja rezerve.

Ako si radila inhibin B i antimullerian hormon, koje su ti vrednosti? Meni je u martu inhibin bio 120, a antimullerian 0,14 (hmm, prlicno nisko).
Kad vec spominjes volumen jajnika da li znas koje su ti vrednosti? Sprovela sam pre izvesnog vremena anketu na forumu Roda i na serbiancafeu, ali nijedna od nasih devojaka nema te podatke. Posto sam unapred znala za volumen jajnika kao indikator trazila sam da ga izmere. Meni je u decembru posle spontanog, desni bio 5 ml, a levi 10 ml. Letos kad sam merila oba su bila po 7 ml (sto bi govorilo da je sve ok). No, ipak u augustu mi je ginekolog izbrojala svega 6 antral.folik. A recimo u prethodna dva ciklusa ginekolozi su rekli da je broj ok iako nisu striktno napomenuli cifru (a ja bila sludjena pa zaboravila da ih pitam).

Sto se tice vitamina i ostalih saplemenata poslednjih mesec dana pauziram od svega. Zamorila sam se a i podgojila malo :D
O tome kad cu na VTO i koja ce stimulacija biti jos uvek ne znam. Znam samo da je endokrinolog spominajala dugi protokol (sta god to znacilo).

Malo sam razmisljala o onoj klinici u Ukrajini. I pade mi na pamet da je tamo Cernobil. Treba imati na umu da je zracenje moglo ostaviti posledice...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 15, 2007 11:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 5:07 pm
Postovi: 640
Hi Nabla

Moj antimullerian test je pokazao 1.8 i tad mi je dr preporucio donaciju jaja sto me je debelo tresnulo po glavi. Do 15 je nizak fertilitet. Merila sam jajnike sad u junu ali se ne secam tacno dimenzija. Nije bilo nesto impresivno kolko se secam. Neki ljudi s kojim sam se dopisivala na forumima su imali visok fsh - oko 13 ali su dobro reagovali na lekove i napravili do 10 jaja sto je fantasticno . Moj problem je sto ja ne reagujem na lekove i nikad nisam imala vise of 4 folikle sto je jako malo. Otud ideja da probam s ovim blagim IVF da bi sacuvala kvalitet jaja, jer istrazivanja pokazuju da velike kolicine lekova uticu na kvalitet. Jedna riba je bas ostala trudna s 40 god sa tri folikle na ovom blagom ivf-u.

No na fertility friend je jedna ribizla ostala trudna 2 puta sa smesnim antimullerian referencama npr 0.1 zadnji put a imala je 4 banke ko' ja. Oba puta je imala samo 3 folikle i oba puta joj upalilo. Neki ljudi su bas lucky.

Da dobro kazes za Ukrajince - nisam pogledala koliko je Lviv blizu Cernobila. Jedina atrakcija su bile slike pa vidis bar sta uzimas/dobijas ako se moram tako komercijalno /marketinski izrazavati..

Ja se potajno nadam da cu da upalim neko cudo, jer sam istraumirana s pomislju na donaciju.

Ja bih ti savetovala da krenes s tretmanom sto pre.

Sve naj...
Mini


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3610 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 241  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 74 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: