Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Operacija discus hernije
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 3:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 29, 2007 3:44 pm
Postovi: 7
Zbog otkazivanja lijeve noge (palo stopalo) preporucena mi je operacija sto je i uradjeno 15.08. Prije neki dan sam izasao iz bolnice. Mogu da hodam ali desno stopalo i dalje nije potpuno u funkciji, trne, a lekra mi je rekao da ce se povratiti posle fizikalne terapije. Molim ucesnike na forumu koji imaju slicna iskustava ili nekog od lekara da mi odgovore kakva su njihova iskustva i koliko traje oporavak. Inace dijegnoza je Discus hernia L3/L4 l. dex. Paresis n. peronei et n. tibialis l. dex.
Laminectomia L3. Extipatio disci. I.V. L3/L4 in extrusionem. Haemostasis. Suturae textuum. (koriscen Oxiplex gel)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 6:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Oporavak traje razlicito dugo, zavisi od pacijenta do pacijenta. Sto vishe budete vezbali, pre cete da oporavite zivac i nogu.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 9:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 29, 2007 3:44 pm
Postovi: 7
hvala Miodrageu na odgovoru,a kako vidim kompetentan je za ovu temu molio bi ga da mi odgovori da li mogu vec da po malo vozim auto obzirom da je to prilicno sveze,inace nemam bolova.pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 9:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Kod sveze operisanih DH treba biti oprezan u izboru terapijskih procedura.Sto se vezbi tice,sprovode se dozirano,ne treba preterivati.Potrebno je nositi tzv.peronealni aparat,plasticni umetak koji sprecava da stopalo padne pri hodanju.Neko ce reci da se taj aparat nosi tek kada stopalo proradi,ali ja se ne slazem u potpunosti sa ovom tvrdnjom i mislim da bi trebalo da ga nosite.Zavisi koliko je dugo nerv bio pod pritiskom,toliko ce trajati oporavak.U sustini,oporavak bude dosta dobar ali se svaki covek sa ovim problemom nosi drugacije i leci drugacije .Strpljenje je najbitnije.Kazete da Vam noga trne.To znaci da su se posle operacije vratili odredjeni pokreti u stopalu?
Uput(ako mogu da kazem):kod fizijatra na pregled,propisana terapija da se redovno sprovodi,pregledi kod lekara koji Vas je operisao i kod neurologa.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 9:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Kod sveze operisanih DH treba biti oprezan u izboru terapijskih procedura.Sto se vezbi tice,sprovode se dozirano,ne treba preterivati.Potrebno je nositi tzv.peronealni aparat,plasticni umetak koji sprecava da stopalo padne pri hodanju.Neko ce reci da se taj aparat nosi tek kada stopalo proradi,ali ja se ne slazem u potpunosti sa ovom tvrdnjom i mislim da bi trebalo da ga nosite.Zavisi koliko je dugo nerv bio pod pritiskom,toliko ce trajati oporavak.U sustini,oporavak bude dosta dobar ali se svaki covek sa ovim problemom nosi drugacije i leci drugacije .Strpljenje je najbitnije.Kazete da Vam noga trne.To znaci da su se posle operacije vratili odredjeni pokreti u stopalu?
Uput(ako mogu da kazem):kod fizijatra na pregled,propisana terapija da se redovno sprovodi,pregledi kod lekara koji Vas je operisao i kod neurologa.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 31, 2007 1:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
Oporavak moze da traje vise od godinu i po dana. Velika je verovatnoca i to da se funkcija stopala od pre pada nikada nece vratiti u potpunosti. Uvek cete osecati blagu utrnulost, moguci su grcevi itd, ali vremenom cete nauciti da sa tim zivite i nece to predstavljati veliki problem. Auto ne preporucujem da vozite, jer to moze biti jako opasno. Iz sopstvenog iskustva govorim jer se moze dogoditi, a meni se dogodilo, da morate hitro i vise puta da stiskate nogama kvacilo, kocnicu i da odjednom pocnu problemi i bolovi u nozi i onda se moze svasta desiti. Ako vozite automatik onda to nije problem jer mozete jednom nogom, ali ako ne, moj vam je predlog da nikako ne vozite automobil, bar dok ne prodje najmanje sest meseci od operacije. Odnosno, dok ne osetite da nogu mozete da opteretite malo vise...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 08, 2007 10:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 19, 2002 2:00 am
Postovi: 33
Ja sam kralježnicu operirala prije 4,5 mjeseca i također imam oštećenje živca na desnoj nozi. Nakon toplica, svakodnevnih vježbi i terapija strujom, magnetom i ultrazvukom, sada hodam bez štaka, ali šepam. Kad sjedim dulje od 20 minuta, noga mi skroz utrne. To me jako brine jer bi se uskoro trebala vratiti na posao na kojem uglavnom sjedim. Što mislite koliko će to potrajati, mislim to da ne smijem sjediti? Kirurg je rekao do kraja ovog mjeseca, ali nekako ima dojam da će to biti i duže :cry:
Unaprijed hvala na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 11, 2007 2:01 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
[quote="Sandra"]Ja sam kralježnicu operirala prije 4,5 mjeseca i također imam oštećenje živca na desnoj nozi. Nakon toplica, svakodnevnih vježbi i terapija strujom, magnetom i ultrazvukom, sada hodam bez štaka, ali šepam. Kad sjedim dulje od 20 minuta, noga mi skroz utrne. To me jako brine jer bi se uskoro trebala vratiti na posao na kojem uglavnom sjedim. Što mislite koliko će to potrajati, mislim to da ne smijem sjediti? Kirurg je rekao do kraja ovog mjeseca, ali nekako ima dojam da će to biti i duže :cry:
Unaprijed hvala na odgovoru.[/quote]

Da li je operisan discus ili šta? Jedan ili više? Sigurno je jedno da se potpuni opravak ne može očekivati, ako pod tim podrazumevamo neko stanje od pre povreda i operacija... Najmanje vreme za pristojan oporavak je godina dana. Tek posle tog vremena tegobe se smanjuju toliko da ih ponekad možete i zaboraviti. Izbegavajte sedenje i nikako nemojte u kontinuitetu sedeti dugo. Prošetajte bar 5 minuta pa opet sedite, ali pre toga morate pronaći stolicu ili fotelju koja vam idealno odgovara i morate raditi kinezi terapiju svakog dana. To je veoma bitno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 11, 2007 11:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 19, 2002 2:00 am
Postovi: 33
Prvo, puno hvala na savjetu. A točna dijagnoza je: Laminectomia interarcualis L4-L5. Discectomia. Nakon operacije uspostavljena je i paresis n.peronei...na operaciji sam završila nakon što sam se potpuno ukočila, a MR je ukazala na stenozu spinalnog kanala u nivou L4-L5 dorsolateralnu diskus herniju s desne strane.

Zbilja se nastojim pridržavati svih uputa kirurga i redovito vježbam, a idem i na terapije strujom i ultrazvukom. Osim nemogućnosti sjedenja (tj. tog trnjenja noge i tupe boli u kralježnici), povremeno me boli i lijeva noga i to isto onako kako me je boljela desna prije operacije. Pretpostavila sam da mi je to zboga toga što sam se dugo koristila jednom štakom, tj. što sam se više oslanjala na lijevu stranu. Sad kad sam se riješila štake, malo je bolje, ali pod uvjetom da ne hodam dugo.
Voljela bih se vratiti na posao, ali se bojim da si zbog svoje nestrpljivosti dodatno sve ne zakompliciram, pogotovo što me sve to još zbilja boli, a na radnom mjestu uglavnom moram sjediti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 12, 2007 11:36 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
Draga Sandra,
Ne bi trebalo nikako da te boli isto kao pre operacije. Koliko sam shvatio ti si imala problem sa discusom i levom nogom, to je otklonjeno operacijom, ali sada imas problem i sa nervom na desnoj nozi...To nije od hodanja niti zbog štake. Verovatno postoji uklještenje još negde. AKo je to mogućno, nemoj ići na posao, već bi najbolje bilo da odeš na oporavak u neku od banja. Provedi tamo najmanje tri nedelje. Oni takođe imaju sve te aparate, struja, magneti i slično, ali imaćeš i mogućnosti da terapiju vrše i toplim blatom ili kupkama što će ti pomoći... meni je mnogo pomoglo. Banju bi trebalo da ponoviš još jednom posle šest meseci. Ako je prošlo pet meseci od operacije, čudi me da ti niko to ranije nije preporučio.
Ako i posle toga, odnosno ako bolove budeš imala i dalje, i ako primetiš da nikakve promene nabolje nema, onda ćeš morati ponovo na slikanje MR, pa da neko ko dobro zna da čita snimak pogleda o čemu je zapravo reč, pa onda moraš videti sa specijalitima šta dalje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 12, 2007 9:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 19, 2002 2:00 am
Postovi: 33
Draga informacijo (malo mi čudno zvuči ovo informacija :-)

Problem s desnom nogom imala sam prije operacije, a sad me boli lijeva isto kao što me boljela desna prije operacije. U banji sam bila 20 dana nakon operacije i to mi je bilo super. Kad sam otišla tamo, ta desna noga mi je bila jako otečena i jedva sam hodala. No, već treći dan mi je otok splasnuo i svaki dan mi je bivalo sve bolje. Od kako sam se vratila kući, idem na terapije u ambulantu, a vježbam kod kuće. Krajem ovog mjeseca idem na kontrolu kod kirurga, pa ću mu ispričati za sve ove dodatne tegobe koje imam. Kažu da je dobar stručnjak, pa se nadam da će napraviti sve kako treba.
Inače, što se tiče banja ovdje u Hrvatskoj, oni to dozvoljavaju samo jedanput godišnje i to nakon operacije. Sve ostalo se mora napraviti o vlastitom trošku :(
Nego, kako je tebi sada nakon operacije i u čemu je bio zapravo problem? Koliko je prošlo od operacije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 12, 2007 9:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 19, 2002 2:00 am
Postovi: 33
Draga informacijo (malo mi čudno zvuči ovo informacija :-)

Problem s desnom nogom imala sam prije operacije, a sad me boli lijeva isto kao što me boljela desna prije operacije. U banji sam bila 20 dana nakon operacije i to mi je bilo super. Kad sam otišla tamo, ta desna noga mi je bila jako otečena i jedva sam hodala. No, već treći dan mi je otok splasnuo i svaki dan mi je bivalo sve bolje. Od kako sam se vratila kući, idem na terapije u ambulantu, a vježbam kod kuće. Krajem ovog mjeseca idem na kontrolu kod kirurga, pa ću mu ispričati za sve ove dodatne tegobe koje imam. Kažu da je dobar stručnjak, pa se nadam da će napraviti sve kako treba.
Inače, što se tiče banja ovdje u Hrvatskoj, oni to dozvoljavaju samo jedanput godišnje i to nakon operacije. Sve ostalo se mora napraviti o vlastitom trošku :(
Nego, kako je tebi sada nakon operacije i u čemu je bio zapravo problem? Koliko je prošlo od operacije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 13, 2007 11:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
Od operacije je prošlo otprilike godinu i po dana. Imam manjih problema. Levu nogu mi često hvataju grčevi, a osećam konstantnu blagu utrnulost. Nemam problem sa cirkulacijom već je to posledica priklještenja nerva. Rađena mi je operacija na 4 pršljenu, discus, uradio sam je na VMA. Imam i taj problem da kada kinem osecam presecanje u kičmi na mestu operacije, kao kad da bi mi neko zario neku iglu i odmah je izvukao, dakle taj bol traje delić sekunde... Psihički sam se pripremio da sa tim živim i da me to neće proći... Inače pokušavam normalno da živim, jedino što vodim računa pogotovu prilikom dizanja bilo kakvog tereta i prilikom saginjanja. Ne pravim nagle pokrete pogotovu ne uvijajuće. Naučio sam da se ne okrećem nikada naglo, da uvek prilikom sedanja prvo se oslonim rukom. Da prilikom stajanja kičmu držim pravo, premeštam tećinu tela sa noge na nogu, vodim računa o vertikanom položaju kičme... kupio sam dobar krevet itd itd... medjutim, aktivno se bavim sportom, treniram u teretani, dižem teret, donosim sa pijace namirnice, iz prodavnice takodje... recimo da nisam nosio vise od po 12 kilograma u rukama posle operacije... na kraćim razdaljinama bih sigurno mogao, ali nemam potreba da to radim... Inače posebno se čuvam da podižem bilo kakav teret ukoliko su i šake udaljene od tela...
Ja sam posle operacije bio u Banji Koviljači i tada je cena smeštaja bila oko 25 evra dnevno. Banja je vrhunska imaju i toplu kupku i blato koje veoma dobro pomaže. Čuo sam ovde na forumu da je i dobra i ona u Kanjiži, ali ja o tome nemam iskustva pa se možeš na ovom forumu od drugih informisati... Međutim, koliko ja mogu da vidim ti imaš malo veći problem s tim i to banje i rehabilitacije neće popraviti. Banje i vežbe su kao "fino štelovanje", dakle mogu za malo da poprave, ali tebi treba neka terapija koja će ti značajno popraviti stanje... Žao mi je što ti ne mogu pomoći u tome... moraćeš da obiđeš nekoliko lekara. Obavezno fizijatra i neurohirurga, ne znam koliko hirurg može da zna toliko o kičmi... Kičma je posebna stvar.. to ljudi specijaliziraju, samo to... dakle, idi nekom ko je subspecijalizant.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 16, 2007 10:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 19, 2002 2:00 am
Postovi: 33
Žao mi je što još uvijek imaš te tegobe, ali vidim da imaš pozitivan stav, odnosno da si se naučio živjeti s tim. Ja to isto nastojim: pokušavam se ponašati što normalnije, ali opet jako pazim da ne pogoršam stanje.
U prošlom sam se postu krivo izrazila, rekla sam kirug a mislila sam na kontrolu kod neurokirurga koji me je operirao. Zamolit ću ga da mi napravi još jednu kontrolnu MR, pa da vidim što ona pokazuje.
Inače, htjela bih pohvaliti ovaj forum i jako mi je drago što sam naišla na njega. Dobro je da ljudi mogu razmijeniti iskustva i znanja, pogotovo kad se operacija, odnosno takav problem pojavi naglo, a pacijent baš nema previše saznanja o onome što mu se desilo. To je bio slučaj sa mnom, poslije operacije sam bila poprilično izgubljena jer liječnici nemaju vremena da objašnjavaju svaku sitnicu, a i mi se pacijenti ne sjetimo sve pitati.
Informacijo, Tebi, a i svim našim supatnicima, želim brzi oporavak i svako dobro. Navratit ću zasigurno još koji put...lijepi pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 17, 2007 1:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
pozdrav i tebi :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: