Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Izrazito zadebljali perikard, promene u EKG i virus...
PostPoslato: Pon Apr 18, 2005 12:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 17, 2005 11:34 pm
Postovi: 10
Unapred se izvinjavam na opsirnosti, ali mozda ovo (iako je svako slucaj za sebe, naravno) bude korisno i jos nekome.
Nedelju dana posle jace prehlade s temperaturom pocelo je da me steze u grudima, pri tome da budem izuzetno malaksala, osecam kao da nemam vazduha, teze govorim, sve u svemu, jedan jako neprijatan osecaj u grudnom kosu.
Cesto traje i po sat-dva, tri, nekad duze, a ponekad i kratko, nekoliko minuta do pola sata.
Bila na pregledu kod kardiologa-interniste.
Evo delova izvestaja:
"...Na plucima poostreno vezikularno disanje..."
A o EKG:
"EKG: Rigidan do plitko niveliran ST nad levim srcem. S obzirom na takve promene u EKG radjen test opterecenja na bicikl ergometru pri opterecenju od 50 i 70w u ukupnom trajanju od 9 min, postignuta fr 150/min EKG-ski dolazi do uspostavljanja normalnog ST-T seg. sa elevacijom J spojnice do 1,5 mm. Nakon odmora EKG bez vecih promena u odnosu na bazalni..."
"...Nalaz ukazuje na pleuroperikardne adhezije"...

I iz eha: " ...izrazito zadebljali perikard, bez prisustva slobodne tecnosti..."
"Ostali nalaz kompletno uredan".
(TA mi je normalan, a i pri pregledu bio oko 100/60). I prilikom onih napada on se, inace, nista ne menja).
Uz reci da mi je srce u sustini izuzetno zdravo, (u sali je rekao da moze da mi da potvrdu za pilota, a on je bas dobar strucnjak, stvarno i radi i izdavanje uverenja pilotima), na kraju je lekar zakljucio da u stvari nema pravog objasnjenja za ove moje tegobe, sto se tice samog kardiovaskularnog sistema, i da je sve to najverovatnije recidiv nekog virusa (imala ovo isto samo jos izrazenije vec dva puta, pre tacno godinu dana, i godinu pre nje, uvek posle jace prehlade (taj prvi put je utvrdjeno i prisustvo koksakija (ne na srcu, ali u organizmu, prosle godine, na proveri, samo antitela).
Inace, ovaj zadebljali perikard, neki lekari uopste ne uzimaju ozbiljno. Ali ovaj doktor, i ja mu verujem, kaze da to moze itekako da stvara tegobe, narocito kad su prehlade i razne viremije.
Takodje, on kaze da to sve moze biti kombinovano i s promenama na kicmi, sto uostalom i ja osecam, postoje tacno mesta na njoj, i levo, u ledjima, sve do rebara ispod leve dojke, gde kao da je u stvari “epicenter”, i svi ti osecaji, cini mi se, zapravo pocnu odatle. Ponekad imam osecaj kao da na ledjima, narocito toj levoj strani, nosim ranac od 1000 tona, stezanje u ledjima, slabost u rukama, pa cak i nogama. (Inace mi je kicma blago urodjeno malo „kriva”, a te tegobe u levom delu ledja imam zapravo jos od puberteta, samo sto su sada, eto, daleko intenzivnije).
Interesantno je u svemu, sto ti napadi, su najcesci negde oko 12 do 2-3 popodne, ili ujutru, dok lezim, a kad ustanem i prosetam, oni se smanje (Uopste, ponekad mi se cini da mi je pri hodanju lakse nego kad sedim, i napadi se cesto jave iz cistog mirovanja, nemaju mnogo veze s aktivnoscu). U kasnijim popodnevnim casovima, narocito kad popijem Xanax (pijem ga svaki dan oko 17h), u principu se osecam mnogo bolje. Od tegoba ostanu samo, rekla bih, “kostani”, bolovi u kicmi, a uglavnom ovo sa maklasaloscu i stezanjem u grudima se ne javlja.
Napominjem, da me je to u oba prethodna slucaja, sve u svemu, drzalo tako, skoro citavih 3-4 meseca. Sada traje vec oko 4 nedelje. A u stvari i dalje osecam i znake prehlade, kasljucam povremeno, blago me boli glava, ponekad mi je muka na hranu, nos zapusen...
Inace, ponekad imam i ekstrasistole, ali su najcesce vezane za neke pokrete, saginjanje, nagli okret, udah vazduha (u proslim epizodama bile su mnogo ucestalije). Receno mi je da su posledica klizne kile (odavno utvrdjena), a mogu i one biti od zadebljalog perikarda, i kicme, te se zbog njih ne brinem, lekar me je uverio da one, iako neprijatne, nisu opasne.
Takodje, pretprosle i prosle godine, trazeci odgovor sta mi je, prosla sam mnoga ispitivanja, i od svih specijalista kod kojih sam bila dobijala slican odgovor, da je sve u najboljem redu, pa ne znam ima li smisla da opet idem po lekarima, ili da cekam da sve kroz par meseci opet prodje. Svaka im cast svima, ali iskreno, „muka” mi je od lekara.
A iskreno, slazem se potpuno sa ovim mojim lekarom, da ako i jeste virus, (pa cak i famozni koksaki, naravno, sem , jasno virus AIDS-a ili neki potencijalno opasan po zivot, ili kad napadne vitalne organe, ali se i onda pre svega lece sami ti organi) nema svrhe ici da se testira. Sta imam ja od toga da "znam", kad ionako za viruse nema specificnog leka. Ovde konkretno kod mene bitno je samo da on nije napao srce.

Ipak, molila bih komentar, vise kao razgovor, nego savet, mada, naravno, hvala unapred i na nekoj sugestiji.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: