Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 254 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 17  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 14, 2007 10:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
Leblebije.....pa, BAMIJE...... :lol:

Abelmoschus esculentus - (L.)Moench.
Okra

Medicinal Uses

Antispasmodic; Demulcent; Diaphoretic; Diuretic; Emollient; Stimulant; Vulnerary.

The roots are very rich in mucilage, having a strongly demulcent action[4, 21]. They are said by some to be better than marsh mallow (Althaea officinalis)[4]. This mucilage can be used as a plasma replacement[240]. An infusion of the roots is used in the treatment of syphilis[240]. The juice of the roots is used externally in Nepal to treat cuts, wounds and boils[272]. The leaves furnish an emollient poultice[4, 21, 240]. A decoction of the immature capsules is demulcent, diuretic and emollient[240]. It is used in the treatment of catarrhal infections, ardor urinae, dysuria and gonorrhoea[240]. The seeds are antispasmodic, cordial and stimulant[240]. An infusion of the roasted seeds has sudorific properties[240].


Immature fruit - cooked on their own or added to soups etc[2, 27]. They can be used fresh or dried[183]. Mucilaginous[133], they are commonly used as a thickening for soups, stews and sauces[183]. The fruits are rich in pectin and are also a fair source of iron and calcium[240]. The fresh fruits contain 740 iu vitamin A[240]. The fruit should be harvested whilst young, older fruits soon become fibrous[133]. The fruit can be up to 20cm long[200]. Seed - cooked or ground into a meal and used in making bread or made into 'tofu' or 'tempeh'[183]. The roasted seed is a coffee substitute[2, 27, 133]. Probably the best of the coffee substitutes[74]. The seed contains up to 22% of an edible oil[55, 74, 177, 183, 240]. The leaves, flower buds, flowers and calyces can be eaten cooked as greens[183]. The leaves can be dried, crushed into a powder and stored for later use[183]. They are also used as a flavouring[133]. Root - it is edible but very fibrous[144]. Mucilaginous, without very much flavour[144].

Diabeta, procitaj malo ovo i vidi, leba ti, zbog cega bi ova biljka bila dobra za dijbetes. Sad sam pricala sa covekom cija je tetka ovo jela 30 g. i tako regulisala secer bez ikakvih lekova !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 14, 2007 10:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
I jedno pitanjce za sve... :lol:

Koje je vase misljenje o tromesecnoj dijeti sirovom hranom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 15, 2007 8:35 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
jasbi :wink: Ja nemam pojma shta da ti kazem za tu dietu tromesechnu samo sirovom hranom ali verujem onako logichki da je sooper :roll: .Jer kako su nekad ljudi ziveli dok im Prometej nije dao vatru :x .Muka mi neshto celu noc , :( Da nije od leblebija shta mislish ti jasbi ti sve znash :lol: .Ili je od "majstora" nakupilo se u zeludcu muka celo skoro leto pa sad ?Nocas me znoj mrtvachi probijao celu noc a ne smem povratiti, kjako teshko povracam :x Posle budem izmoochena i ne mogu ni schim.Il mozda od leblebija imam slabe zube a grickam ih non stop pa mozda su teshko s vraljive :x .Uh da negde ovde na forumu prochitah da je onaj chlan foruma Brko preminuo i ako je bash bi mi bilo zao :( .Ali kazu da nije od diabetesa preminuo iako je dijabetichar.E da jasbi pravo pitanje si postavila Diabeti?Iz svega ovoga o leblebijama ni ja nevidim da bi skidala shecer , mozda je dobra onako za organizam zbog sastava ali za shecer ? :o .Recimo kao ona chichoka i sastav joj je super a i pishe lepo da je odlichna za regulisanje tj tachnije za skidanje shecra u krvi jer u sebi sadrzi insulin i da je jako dobra posebno za osobe koje imaju dijabetes.Nadamo se da ce stici struchni odgovor :wink: .Odoh pijem kafitzu i pricham sa cerkom mojom ljubim je jao kako sam se je pozelela :cry: caos pozdravchic ljudovii ljudice :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 15, 2007 9:05 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Ja stvarno ne znam otkud informacija da chichoka sadrzi insulin?!? Moguce je da je neko napravio lapsus i umesto "INULIN" napisao "INSULIN". Pa cak i da sadrzi insulin, od njega ne bi bilo nikakve koristi, jer se insulin razgradjuje ukoliko se uzima oralnim putem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 15, 2007 9:16 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
Znas kako, Miko, ja je jedem sirovu, al prvo namocenu, da omekne i kuvanu. Tako da ne znam, moguce da ti smeta zelucu tvrda, pecena. Meni je super. Za ova tri dana koliko je jedem, mogu ti reci da je izuzetno jaka, hocu reci sita. Nemas potrebe da jos nesto osim nje jedes... :o I pise tako tamo u onoj tabeli za energiju koju daje. Drugo, holesterola nema, a i on podize secer, znaci mozes je jesti koliko hoces. Nema vitamina E, tako da po tome mogu reci iz svog skromnog iskustva, da je dobra za vene i krvne sudove. Sinoc sam naletela na guglu na neki americki preparat, nije lek nego neka dopuna hrani, koji regulise secer a njegov glavni sastojak je - cink, a leblebija ima zinka u sebi. Meni leblebija deluje kao kompletna hrana... :lol:
Covek moze bez problema ziveti samo o njoj. Vidis da se melje i od njenog brasna pravi izvrstan hleb, jedes je kuvanu kao varivo, uz dodatak drugog povrca. Peces je i od nje kuvas napitak, kafu bez kofeina. A przena ti dobro dodje kao grickalica kad osetis glad. Ipak, ne treba je jesti previse. Nema potrebe. Ja se sad trudim da izguram 100 gr. sirove dnevno, a samo jedan obrok, odnosno samo jedan tanjir kuvane, dnevno. Znaci, ukupno oko 150 gr. Ne osecam potrebu za mesom, sirom.... Proteina, kalcijuma ocigledno ima dovoljno... :wink: A, Diabeta je pohvali za nivo secera.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 15, 2007 9:18 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
kdanijela je napisao:
Ja stvarno ne znam otkud informacija da chichoka sadrzi insulin?!? Moguce je da je neko napravio lapsus i umesto "INULIN" napisao "INSULIN". Pa cak i da sadrzi insulin, od njega ne bi bilo nikakve koristi, jer se insulin razgradjuje ukoliko se uzima oralnim putem.


Moguce. I tako se prenosi dalje. A, sta je "inulin"?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 15, 2007 9:33 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
mikalja je napisao:
jasbi :wink: Ja nemam pojma shta da ti kazem za tu dietu tromesechnu samo sirovom hranom ali verujem onako logichki da je sooper :roll: .Jer kako su nekad ljudi ziveli dok im Prometej nije dao vatru :x .Muka mi neshto celu noc , :( Da nije od leblebija shta mislish ti jasbi ti sve znash :lol: .Ili je od "majstora" nakupilo se u zeludcu muka celo skoro leto pa sad ?Nocas me znoj mrtvachi probijao celu noc a ne smem povratiti, kjako teshko povracam :x Posle budem izmoochena i ne mogu ni schim.Il mozda od leblebija imam slabe zube a grickam ih non stop pa mozda su teshko s vraljive :x .Uh da negde ovde na forumu prochitah da je onaj chlan foruma Brko preminuo i ako je bash bi mi bilo zao :( .Ali kazu da nije od diabetesa preminuo iako je dijabetichar.E da jasbi pravo pitanje si postavila Diabeti?Iz svega ovoga o leblebijama ni ja nevidim da bi skidala shecer , mozda je dobra onako za organizam zbog sastava ali za shecer ? :o .Recimo kao ona chichoka i sastav joj je super a i pishe lepo da je odlichna za regulisanje tj tachnije za skidanje shecra u krvi jer u sebi sadrzi insulin i da je jako dobra posebno za osobe koje imaju dijabetes.Nadamo se da ce stici struchni odgovor :wink: .Odoh pijem kafitzu i pricham sa cerkom mojom ljubim je jao kako sam se je pozelela :cry: caos pozdravchic ljudovii ljudice :D :D

A, ne komentarises sad svoje unapredjenje .. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 15, 2007 3:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
kdanijela ::
Ja stvarno ne znam otkud informacija da chichoka sadrzi insulin?!? Moguce je da je neko napravio lapsus i umesto "INULIN" napisao "INSULIN". Pa cak i da sadrzi insulin, od njega ne bi bilo nikakve koristi, jer se insulin razgradjuje ukoliko se uzima oralnim putem.
Otkud informacija?Pa otkud i sve informacije o sastavima biljaka ili vec chega?Nije od moje babe.Ukucaj u google cicoka i znat cesh i odakle informacije i zashto i koliko i sve ?Mislim paaa stvarnoooo :-? Sazvachemo vam i pastujemo i sve lepo pishe i ko su autori i koi dr itd i chemu sluzi iitd .I sad pitanje?OOOTkud informacija :roll: ?Josh ce nas i optuziti jasbi za dezinformacije shta mislish?Pa lepo Bogami .A niste pomislili da Inulin je lapsus mozda a ispalo s ili se preskochilo zar se desi jednom nekom da ispusti jedno slovce.Ukucajte tamo i trazite i hvala nam na "iinformacijama" ili dezinformacijama :wink: jasbi pozdrav a i ostalima caosssss


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 15, 2007 4:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
A, ne komentarises sad svoje unapredjenje ..
E jasbi moja eno i onaj Brko je bio i vishe nego aktivan ovde na forumu i chujem na zalost da je preminuo :( E to ti napredovanja mislim nagrada za aktivnost .Tako to uvek uvek biva u zivotu.Shto vishe se trudish bilo gde pa i ovde chak na forumu,umesto nagrade ili bar lepih rechi obichno dobijesh djon. :x Ali ja sam ti navikla na to i sama znash tako da me nishta vishe ne iznenadjuje ni od ljudi od koih ochekujem neshto bar lepo za uzvrat .A shta reci za ovde tek?
Kao ovo recimo?

kdanijela ::
Ja stvarno ne znam otkud informacija da chichoka sadrzi insulin?!? Moguce je da je neko napravio lapsus i umesto "INULIN" napisao "INSULIN". Pa cak i da sadrzi insulin, od njega ne bi bilo nikakve koristi, jer se insulin razgradjuje ukoliko se uzima oralnim putem.

Pa ljudi moji,,,,otidjite na google ukucajte cicoka i dobit cete tachne informacije i autore i lekare i sastave i sve.A da nije "INULIM" lapsus ?Ispushteno jedno slovo ,zar je to ne moguce?Pa nebi preporuchivali je za lechenje dijabetesa.U ostalom pastovano vam je sve,servirano ponudjeno a vi idite i pronadjite i imate gde ce te videti i uveriti se.A jasbi nama "hvala" na informacijama odnosno dezinformacijama. :o Em mu misha josh ce nas optuziti za nadrlekarstvo :-? .Pa stisni i ponudi nekom pomoc ilibar zelju za pomoci :x Ajte ostajte mi zdravi i veseli :wink
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 15, 2007 4:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
Diabeta
Saradnik


Pridružio: 11 Sep 2004
Poruke: 901
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Nov 06, 2005 12:22 pm Naslov: Odgovoriti sa citatom
Veceras na 202-ci pricamo o cicoki, gost ce biti covek iz Knjazevca koji se bavi uzgojem. Nadam se da cemo imati svi priliku da nesto vise saznamo o ovom "cudnom" korenu
Naletih i na ovo na forumu pa mozda je kompetentnija da odgovori Diabeta na kdanijela shto upita ?E otkud vam to da chichoka ima u sebi insulina?A mogu i pastovati shta pishe taj chovek iz Knjazevca ?Ali bolje malo se proshetajte po internetu , tj i potrudite se ako koga interesuje ?Da ne bih opet bilo?ONo ?Otkud vam to i td :) caooooooo.jasbi ceo dan mi net nije radio a i imam bash obaveza, tako da cu tamo biti shtura u pisanju pp tako da znash i pozdravljam te puuuno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 15, 2007 4:59 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
E DA BWE jasbi shta je to INULIN? :o .Ako ti ko odgovori javni mi kao i za leblebije? Da li i kako utichu na snizenje nivoa shecera u krvi?Vidim pitala si Diabetu a interesujeme normalno.Pa ako ti je neeko mozda na pp odgovorio pll javni mi tamo , inache vidish da ovde nece niko aj cmokitjak


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 15, 2007 10:04 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
Hahaha jasbi :D :D Pa koliki su tvoih "150gr" qq :o
dopuna hrani, koji regulise secer a njegov glavni sastojak je - cink, a leblebija ima zinka u sebi. Meni leblebija deluje kao kompletna hrana...
Covek moze bez problema ziveti samo o njoj. Vidis da se melje i od njenog brasna pravi izvrstan hleb, jedes je kuvanu kao varivo, uz dodatak drugog povrca. Peces je i od nje kuvas napitak, kafu bez kofeina. A przena ti dobro dodje kao grickalica kad osetis glad. Ipak, ne treba je jesti previse. Nema potrebe. Ja se sad trudim da izguram 100 gr. sirove dnevno, a samo jedan obrok, odnosno samo jedan tanjir kuvane, dnevno. Znaci, ukupno oko 150 gr. Ne osecam potrebu za mesom, sirom.... Proteina, kalcijuma ocigledno ima dovoljno... A, Diabeta je pohvali za nivo secera.
Jedesh je kao varivo ,kao grickalice,kao napitak svezu,barenu i to svaki dan po tanjir dva barene, pa sveze pa kafa pa grickalice kao pechene i kazesh vodish rachuna ia i mislish da ti je dosta oko 150 grama jaoj :lol: :lol: ???Pa koliki su ti grami hehehehehheehh daj m,alo se daj kontrolirati da nije 1500 gr mozda ti ispala nulica jedna naj manje :x nije ni chudo shto me pitash na pp e gde sam ja? :o .Nishta nije dobro previshe uzimati pa i ti silni vitamini proteini belanchevine ili shta vec u jeeee evo i ovde sam jasbi :D laq notj i pishemo se :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 15, 2007 10:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
Hahaha jasbi :D :D Pa koliki su tvoih "150gr" qq :o
dopuna hrani, koji regulise secer a njegov glavni sastojak je - cink, a leblebija ima zinka u sebi. Meni leblebija deluje kao kompletna hrana...
Covek moze bez problema ziveti samo o njoj. Vidis da se melje i od njenog brasna pravi izvrstan hleb, jedes je kuvanu kao varivo, uz dodatak drugog povrca. Peces je i od nje kuvas napitak, kafu bez kofeina. A przena ti dobro dodje kao grickalica kad osetis glad. Ipak, ne treba je jesti previse. Nema potrebe. Ja se sad trudim da izguram 100 gr. sirove dnevno, a samo jedan obrok, odnosno samo jedan tanjir kuvane, dnevno. Znaci, ukupno oko 150 gr. Ne osecam potrebu za mesom, sirom.... Proteina, kalcijuma ocigledno ima dovoljno... A, Diabeta je pohvali za nivo secera.
Jedesh je kao varivo ,kao grickalice,kao napitak svezu,barenu i to svaki dan po tanjir dva barene, pa sveze pa kafa pa grickalice kao pechene i kazesh vodish rachuna ia i mislish da ti je dosta oko 150 grama jaoj :lol: :lol: ???Pa koliki su ti grami hehehehehheehh daj m,alo se daj kontrolirati da nije 1500 gr mozda ti ispala nulica jedna naj manje :x nije ni chudo shto me pitash na pp e gde sam ja? :o .Nishta nije dobro previshe uzimati pa i ti silni vitamini proteini belanchevine ili shta vec u jeeee evo i ovde sam jasbi :D laq notj i pishemo se :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 15, 2007 10:28 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
Diabeta obracam ti se direktno kao saradniku ovog sajta:I po ko zna koi put pitam da li je tachno da je jedan od veoma aktivnih chlanova ovoga sajta Brka preminuo?Pretpostavljam da si u toku tj da znash ?Ako nishta ne bi bilo ni naj manje prijatno, obracati se choveku i chekati njegov odgovor a pri tom da je on preminuo i nije medju nama zar ne? A bash sam dosta pratila njegove postove preporuke i td itd.....Pogotovu preporuke njegove koje knjige da uzmemo, i koje vezbe da upraznjavamo, i kako da se odnosimo prema njima itd itd..... Paaaaas nadom da ce se neko udostoiti odgovora za bivshim chlanovima pozdravljam vas i prijatno veche. :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 12:11 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Na žalost, Brka više nije sa nama... :(

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 254 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 17  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: