Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: strahovi i kako ih prevazici
PostPoslato: Sre Apr 13, 2005 4:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 01, 2005 11:42 pm
Postovi: 3
:oops: Pozdrav sapatnici!
Lomila sam se da li da vam pisem, ali kad sam shvatila da sam ja jedna lenstina koja nece otici kod lekara, a sve sam nesrecnija, odlucih da vam se pridruzim u kuknjavi!
Ja sam solomonski shvatila da je uzrok svih mojih zivotnih neuspeha-STRAH!!!
U pocetku se on javio kad sam pocela da studiram, toliko sam cvikala od ispita da sam se osecala kad prodje, kao da mi je poceo novi zivot.
Strah od ispita je toliko porastao da vec 7 godina nisam u stanju da izadjem na jedan, poslednji j...i ispit i tako zavrsim skolu, i zaposlim se ko sav normalna svet. (Sreca u nesreci je moj muz koji relativno dobro zaradjuje, ali i on izgibe da nam obezbedi egzistenciju). U medjuvremenu sam polozila voznju i muz mi je odmah kupio kola, ali ja NE SMEM da vozim po Beogradu jer se plasim cukanja.
Ekstremno se plasim letenja avionom. Sve mi je gore i gore.
Sledeci problem je strah od bolesti. Trenutno sam u dilemi da li imam tumor na dojci, pa tako ne smem da pogledam u svoje grudi, da ne bih uocila neku promenu. Inace, vec tri puta sam imala habitualne pobacaje, pa sad imaM strahove i od pobAcaja sledecih, i nekih bolestina zbog kojih su mogli oni da nastupe.
Moj muz kaze da imam previse slobodnog vremena, pa sam zato takav hipohondar i panicar! I ja verujem da je u pravu. Samo ne znam kako se bi da pomognem. Stvarno se osecam puno bolje kad mi je potpuno ispunjen dan. Ali, cesto nemam volje za bilo sta.
Jel ima neko ideju , kako da ove strahove prevazidjem i budem normalni clan drustva?!
PUNO HVAL A!

_________________
pre svega zdravlje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: strahovi i kako ih prevazici
PostPoslato: Sre Apr 13, 2005 4:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 13, 2005 12:58 pm
Postovi: 8
Lokacija: Beograd
cvetic je napisao:
:oops: Pozdrav sapatnici!
Lomila sam se da li da vam pisem, ali kad sam shvatila da sam ja jedna lenstina koja nece otici kod lekara, a sve sam nesrecnija, odlucih da vam se pridruzim u kuknjavi!
Ja sam solomonski shvatila da je uzrok svih mojih zivotnih neuspeha-STRAH!!!
U pocetku se on javio kad sam pocela da studiram, toliko sam cvikala od ispita da sam se osecala kad prodje, kao da mi je poceo novi zivot.
Strah od ispita je toliko porastao da vec 7 godina nisam u stanju da izadjem na jedan, poslednji j...i ispit i tako zavrsim skolu, i zaposlim se ko sav normalna svet. (Sreca u nesreci je moj muz koji relativno dobro zaradjuje, ali i on izgibe da nam obezbedi egzistenciju). U medjuvremenu sam polozila voznju i muz mi je odmah kupio kola, ali ja NE SMEM da vozim po Beogradu jer se plasim cukanja.
Ekstremno se plasim letenja avionom. Sve mi je gore i gore.
Sledeci problem je strah od bolesti. Trenutno sam u dilemi da li imam tumor na dojci, pa tako ne smem da pogledam u svoje grudi, da ne bih uocila neku promenu. Inace, vec tri puta sam imala habitualne pobacaje, pa sad imaM strahove i od pobAcaja sledecih, i nekih bolestina zbog kojih su mogli oni da nastupe.
Moj muz kaze da imam previse slobodnog vremena, pa sam zato takav hipohondar i panicar! I ja verujem da je u pravu. Samo ne znam kako se bi da pomognem. Stvarno se osecam puno bolje kad mi je potpuno ispunjen dan. Ali, cesto nemam volje za bilo sta.
Jel ima neko ideju , kako da ove strahove prevazidjem i budem normalni clan drustva?!
PUNO HVAL A!


Zdravo, ja se lecim od agorafobije, sto doduse nema veza sa tvojim strahovima. Ali mogu da ti kazem da sam kroz dugogodisnju terapiju naucila da je jedini lek protiv straha rad. Da li ce to da bude hobi ili posao mislim da je najvaznije zaposliti mozak. U ovo ne ukljucujem poslove po kuci jer se oni rade automatski i opet imas vremena da razmisljas o sebi i naravno strahovima. Razmisljaj ovako, tvoji strahovi su realni i stoga lako resivi, a ja imam umisljeni strah koji se pojavljuje bez odredjenog razloga tako da je to mnogo gore. Tebi kada doktor bude rekao da ti je sve u redu sa dojkama strah ce nestati. Kod mene to nije slucaj pa neka ti to bude uteha.
Ja svoj problem resavam obavezama, idem sto vise na fakultet, studiram slikarstvo, radim tezge sredjivanja enterijera i sve sto moze da me preokupira da ne razmisljam o tome kako se osecam. Jer cim pocnes da razmisljas o strahu on se i pojavljuje.
Nadam se da cete ovo makar malo utesiti, ako ne i pomoci

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 14, 2005 11:45 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Cvetic,
strah od poslednjeg ispita je bas cest. Posle 7 godina je zaista tesko izaci i polagati. Sto vreme vise odmice, bice sve teze i teze.
Pa, jednom ces resiti, izaci i - poloziti.

Sto se voznje kolima tice, nemoj sebe tu prisiljavati. Kada budes zelela, kreni sa voznjom nekim poznatim putevima - i ovo je resiv problem.
Mada treba imati na umu da svako i nije za voznju, sto nije nista strasno.

Aviona se oslobodis tako sto letis. I ja sam imala nekada veliki strah koji se jednostavno ugasio.
Nemoj previse biti fascinirana niti jednim strahom.

Najteze od svega je hipohonrija. To traje najduze i toga se covek tesko osobadja jer danas se plasis za grudi, a posle za neki drugi deo tela.
To sa godinama moze cak i da raste, na zalost - ali tu je rad zaista najbolje resenje (tj biti u prijatnom drustvu i pravilno osmisliti svoje slobodno vreme, kao i biti u drustvu dragih i pozotovnih osoba...).

Mnoge zene su imale spontane pobacaje - to jeste ralan strah i toga ces se osloboditi tek kada postanes majka.
Meni je dobro poznat strah od pobacaja, dok nisam postala majka i ja sam imala nekoliko neuspelih pokusaja, i svaku trudnocu sam morala da odlezim.
Meni se cini (zbog tvoje poslednje recenice) da treba sebe malo vise da cenis. Fali ti samopouzdanje... pa kreni prvo da menjas svoje misli...

Agorafobija itekako ima veze sa strahovima! I to mnogo.
Ja je imam vise od 30 godina.... mada, da budem iskrena, ja vise i ne znam da li je i dalje imam ili sam izlecena. A sto je jos cudnije, nije me vise ni briga da li je imam ili nemam....
Po meni je porodica najbitnija i sto se tice uopstenih strahova i sto se tice agorafobije.
Porodica (i uza i sira) je nezamenljiva!
Brak nikako nije prevazidjena institucija, naprotiv.
pozdrav,
danka


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 14, 2005 2:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 26, 2005 11:03 am
Postovi: 47
cveticu dragi,
tebe muci klasicna anksioznost/strijepnja koja se na zalost prosirila na mnoga podrucja. cesto, ljudi zahvaceni fobijama, imaju jednu konkretnu fobiju i nje je se uvijek lakse rijesiti.
tvoj je problem mnogo obuhvatniji, jer se radi o generalizovanoj anksioznosti i strijepnji. ti si u stvari kao ja, zato jako mnogo znam o ovom i mogu ti reci stosta.

najbolji nacin da se ta strijepnja otkloni je da joj se nadje uzrok. ali to je uvijek najtezi i najduzi put i iziskuje mnogo vremena, energije, volje i truda. a put je trnovit i cesto neizdrziv i covjeku dodje da otkaci sve. zato na tom putu trebas necim puniti baterije.

kod anksioznosti je najgora stvar izbjegavati stvari kojih se plasis. strah od aviona je strah od smrti, tvoji strahovi od bolesti su sigurno strahovi od smrti opet, pa i voznja... ali i taj strah od smrti koji spominjem nije strah od smrti, nego nesto drugo: a to samo ti mozes da otkrijes i da izvuces. cesto ces rjesenjem te zagonetke i tog problema rijesiti i ostale probleme.

strahovi od bolesti koji te muce su sigurno kao vezani lancem. brinu te jedni simptomi, pa kad njih razjasnis i saznas da ti nije nista, onda se jave drugi simptomi, pa se bojis za njih. i tako u krug.

ali za sve postoji neki nacin da se problemi rijese. ja te potpuno razumijem i ako zelis neke konkretne prijedloge i savjete od mene sad i ovdje, evo ti:

1. ispiti: pripremaj se sto bolje mozes, a dan dva pred ispite nemoj piti kafu, idi u duge setnje i popij dan prije i na dan ispita 1 valium od 2.5 mg ili clomazepam od 1.5 mg - to ce te opustiti i neces biti nervozna

2. u voznje autom kreni polako i pomalo kad nije guzva u gradu i u dijelovima gdje nema guzve i stresa. onda se polako prebacuj na stresne ulice, sa partnerom u autu, da ne budes sama, malo po malo.

3. ako ne putujes cesto avionom, takodje ti preporucujem da sat vremena prije polaska popijes valium ili clonazepam. sigurno ce ti pomoci i sigurno se neces nicega bojati.

4. kad te nesto brine, kad se bojis da si bolesna, ne citaj o toj bolesti i simptomima na internetu ili u knjigama, jer samo ces dobiti te simptome, psihosomatske i bit ce ti jos gore.

5. najvaznije je da se zdravo hranis, pijes mnogo tecnosti i bavis fizickim aktivnostima. znam da zvuci kao klise, ali sport je najbolji lijek protiv anksioznosti. ako ne volis da trcis ili ides u fitness, onda setaj svaki dan sat vremena. i ne reci da nemas vremena za to. NADJI vremena za svoje zdravlje i sebe. svi bi da im je dobro, a da se sami ne potrude za to. nas narod kaze: kako sebi prostres, tako ces i da legnes. (pokriti te niko nece).

sve najbolje, ako te jos nesto interesuje, javi se slobodno. moze i privatnom porukom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: