Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 06, 2005 1:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
Oduvek sam tvrdila da je svaka beba prica za sebe, pa samim tim se i razlikuje koliko ce da pojede, koliko napreduje, da li ce da se navikne na ovo ili ono. Mislim da nije sve u navici vec da je nesto i u karakteru. Moj Vasa je,na primer, od samog pocetka trazio paznju. Koliko puta se zaplace, ja ga uzmem u ruke i on za sekundu zaspi. Sada, kada ima dva meseca dovoljno mu je samo da se pojavim i on se nasmeje i umiri. Sto se tice hranjenja koliko sam ja u pocetku bila smotana i neupucena dobro i da sam ga dovela u neki red. Par puta sam se nocu izmuzavala i odmerila da ukupno imam oko 150 ml mleka, a on bi trebalo da popije 120. Pa se ja isprepadam da to nije dovoljno, pa nekim danima mi sporije nadolazi mleko pa on po pola sata vuce na prazno, pa se opet istraumiram da mi dete gladno, a on od 3.650 kg na rodjenju za mesec i po stigne na 5.400.Pa za 15-ak dana na 6.200. I kao dete mi je gladno! Dok se neke majke istraumiraju kad im deca ne dodaju onoliko koliko bi trebalo. Pa gde postoji da on bas mora da doda tu tezinu i da popije za svaki obrok bas toliko mleka. Ako je ono zadovoljno izmedju obroka, veselo i razigrano,sta mu fali. Uvek me odusevi kada se Vasa probudi i znam da je gladan, a on se smeska, pa bi cas da place, cas da se smeje.
Evo recimo ja sam njega nesvesno skroz odvikla od cucle. U pocetku sam mu davala i vodicu i cajeve (sto vise tecnosti zbog zutice), a onda neko vreme nista. I kada se jedne noci izmuzem jer je mleko mnogo nadoslo, a beba prespavala celu noc, on je plakao zato sto je bila u pitanju flasica. Cak mu nije bilo bitno sto je to moje mleko. Kad sam mu dala da sisa, iako nije imao nista jer sam se izmuzla pola sata ranije, on je vuko na prazno jedno pola sata i zaspao,i ako je vristao jer je gladan, jer je prespavao sve obroke(a budi se obavezno oko 3 pa oko 6 itd.)
Znaci samo gledas da mu das ono sto trazi, na nacin na koji ono hoce i ti si ispunila sve uslove za pravilan rast i razvoj.
Ja se izvinjavam ako sam mnogo odrzala predavanje, ali pokusavam na svom primeru da i ja a i neko drugi izvuce pouke.
Svako dobro!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 07, 2005 9:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Definitivno imamo situaciju strajka gladju! Mogu da je nahranim samo ako je hranim dok spava. Uzas. :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 09, 2005 1:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
Ma polako. Negde na ovom forumu sam procitala kako je zena cetiri puta povratila mleko jer njena devojcica nije htela nista drugo nego je samo vukla na prazno. Jednostavno, moramo da prihvatimo da iako su male bebe imaju neke velike prohteve i moramo da igramo po njihovim pravilima. Posle ce valjda biti lakse...valjda!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 10, 2005 8:45 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Aha... :roll:

Juce sam pricala sa prijateljicom cije dete ima 16 meseci. Juri ga s kasikom po kuci. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 10, 2005 5:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
A jesi li probala mozda da joj dajes mleko na kasicicu? Mozda to upali..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 11, 2005 9:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Za kasicicu bi mi trebalo 100 godina da je nahranim. Osim toga, javlja se isti problem: polozaj! Kako je namestim za hranjenje, poludi! Pocela sam da tripujem da hoce da sedne. :o Jednom je malo falilo. Da je ja nisam vratila nazad, sela bi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 12, 2005 7:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 12, 2005 7:15 pm
Postovi: 11
Lokacija: Banja Luka
A da probaš da promjeniš dudu.
Nešto me to podsjeća kad je moja Anđela počela da odbija siku.
Mi smo od prvog dana bili na dojenju i na adaptiranom (NAN-1 Nestle)
jer nisma imala dovoljno mlijeka. Kad je Anđela imala negdje otprilike 2.5 mjeseci počela se okretati od sike plakati sva bi se izvrnula kao da odbija da jede tj.da nije gladna ali kad bi joj ponudila bočicu odma bi je prihvatila tako da sam ja nabavila silikonske bradavice i tada je sisala i sve do prije 5 dana ista stvar neće pa neće a ja udri po adaptiranom.
Elem to sa dudama je fora jer mi smo nabavili neke beba nova silikonske obične dude odmah na početku i samo je to htjela ali su ih povukli iz prodaje a kad smo dali druge dude tj.anatomske ponašala se slično kao i tvoja beba.
Ako si zainteresovana za NAN-1 je super i stolica je uglavnom žuta (ne smrdi puno) nekad malo zelenkasta zbog željeza sastav je sličan kao i kod ostalih adaptiranih stim da ovdje kod nas oni bolji pedijatri preporučuju NAN-1 ,a Anđela je dobijala po 1 kg mjesečno.

_________________
Anđela 25.10.2004


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 13, 2005 7:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Potpuno ista stvar na pocetku i kod nas. Mesano dojenje i adaptirano. Ali posle 10 tak dana zivota da popizdi! Za dve nedelje dobila samo 50 gr.! Tu sam pukla. Presla samo na adaptirano i tek je onda pocela da jede super. Ma za mesec dana 1200gr.!
A sto se dude tice, prva njena rekcija sa kojom sada imam problem desila se na NUK dudom. A o tome da zaspi na pola hranjenja i da ne govorim! Uzmem AVENT dudu sa regulacijom protoka. Regulacija malo sutra! Umalo se nije udavila! Sada vec izvesno vreme koristim Aventovu dudu sa tri rupice da bi protok bio jaci. Kad ce vec da zaspi, onda da popije sto vise.
Sto se mleka tice, pedijatrica mi preporucila najnoviji kod nas Novalac. Ima ga samo u 2 apoteke i to od pre 2 nedelje. Sto se sastava tice, stvarno je bolji i od Aptamila i od Bebelaca. Ima tacno duplo vise gvozdja. Mi koristimo Novalac AR, protiv vracanja hrane i cestog bljuckanja. Ima i Novalac protiv proliva i protiv grceva i za normalno hranjenje. Svi se piju normalno osim ovog protiv proliva. On se pije samo dok takvo stanje traje. Bar sto se tice ovog protiv vracanja hrane, mogu ti reci da stvarno funkcionise. Nevidjeno je skup! 950 din kutija od 400 gr. A toliko gvozdja ima da lu mi se usta osusila kad sam probala, za razliku od Bebelaca i Aptamila koji su sladunjavi.
Mozes li, molim te na mi napises sastav Nan-a 1 da uporedim sa Bebelacom? Trazila bih sama u apoteci, ali posisizim kad pocnu da mi prevrcu ocima. Kakvog je ukusa? S koliko meseci se prelazi na Nan 2?
Hvala na odgovorima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 13, 2005 10:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 12, 2005 7:15 pm
Postovi: 11
Lokacija: Banja Luka
Za 100 ml gotovog obroka :
Energija 67 kcl
Masti 3.6 g (linolna kis.0.53g,linolenska 67.5 mg)
bjelančevine 1.2g
ugljikohidrati 7.5 g
minerali 0.25 g
Natrij 15 mg,kalij 59mg,hlorid 43 g,kalcijum 41mg,magnezijum 5mg
Vitamini u internacionalnim jedinicama (i.j.):
A-230,D-40,E-0.8,K1-5.4 (nemam oznaku za mjeru na tastaturi???)
C-6.7 mg,B1-0.047mg,B2-0.10 mg,NIACIN-0.67mg,B6-0.050mg,FOLNA KISELINA 6.0???,PANTONENSKA KISELINA 0.3mg,B12-0.20???,BIOTIN(H)-1.5???,HOLIN-6.7 mg,INOZITOL-3.3mg,TAURIN-5.4mg,L-KARNITIN-1.1mg,
NUKLEOTIDI 3.06mg,GVOŽĐE 0.8 MG,JOD 10???,BAKAR-0.040mg,CINK 0.50mg,MANGAN 5.0???,SELEN 1.3???
A Nan-1 se koristi do 6 mjeseci a onda ide Nan-2 ,

_________________
Anđela 25.10.2004


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 13, 2005 1:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Uh super! Hvala ti! Uporedicu sa Bebelacom. Novalac mi je nestao. Dajem joj i jedan i drugi (Novalac redje). Od Novalaca ima zatvor i grozan je, ali stvarno manje bljucka i kad pije Bebelac koji je sladji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 14, 2005 10:28 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Hm...
Bebelac je jaci u vitaminima i mineralima, ali mu nedostaju sledeci sastojci: inozitol, karnitin i nukleotidi. Malo sam gledala po netu i procitala da se odnose na sprovodjenje energije do celija, rast, kosu i imunitet. Bas cu probati da joj dam NAN.
Medutim, citajuci hrvatske forume, saznala sam da Nan kod nas i kad predjes granicu SFRJ prema zapadu, nije isti. Ovo je Nan za trziste Jugoistocne Evrope. Neverovatno se razlikuju. Kao na pr. deterdzent Ariel. Mame u Hrvatskoj size zbog toga, ali bar mogu na licnu kartu do Trsta pa tamo nakupuju zalihe.
U svakom slucaju, probacemo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 14, 2005 10:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
A sto ne pocnes da je hranis pre nego sto to ona zatrazi, prakticno je iznenadis. Ili da pocnes da je hranis u uspravnom polozaju pa dok pije mleko polako da je spustas u lezeci polozaj. Pa svakog dana po malo je spustas dok se ne oslobodi, jer si je ocigledno stvarno isprepadala necim. To ti je kao kada kod prvog kupanja bude vrela voda, pa dete place kod svakog narednog.
U svakom slucaju, zelim ti puno strpljenja!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 14, 2005 11:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Uuuuuu... :o
Ne daj Boze da joj ponudim a da ona nije gladna! Imam utisak, da moze, zalepila bi me! :-?
Cak i kad skapava od gladi, cmizdri dok pocinje da jede, cima se, bori se, a onda valjda prevlada glad, pa onako halapljivo pocne da jede. Ma ko da je mrzi da jede, a nervira se sto mora.
Ako joj je to karakterna crta, pukla sam!
Uglavnom, napalila sam se da kupim njihalicu. Ako ne zbog pijenja mleka, a ono zbog hranjenja kasicama. Elem, kad se zasiti mlekom i vidim da nema vise sanse da popije jos, sacekam nekih 20-tak minuta i ponudim joj kasicu od jabuke. Razvali se! Sad smo uveli i kasicu od jabuke i sargarepe. Za dva dana pojela je celu teglicu. A kolicinu mleka i pored toga, nije smanjila, sto mi je itekako bitno.
A to njeno ponasanje pocelo je iz cista mira. Analizirala sam sled dogadjaja bezbroj puta. Jednostavno se jednog dana cimnula, izbacila dudu i pocela da se migolji i place. Grcevi nisu bili, mleko nije bilo vrelo. Nista!
Sutra idemo privatno kod pedijatra. Bas da vidimo sta moze da se dobije kad se dodatno plati.
Obavesticu vas o tome sta je rekao, u slucaju da jos neko ima ovakvu muku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 22, 2005 10:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
"Abmarija" kako je beba i da li ste se izborili sa problemom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 22, 2005 2:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Jok :cry:
Ali sam zato dosla do strahovitog saznanja.
Elem, odlucila da privatno platim doktora koji radi u Tirsovoj. Da smo tamo otisli da ovim problemom, verovatno bi bilo: "Zbog toga ste dosli?!" pa nebismo nista uradili. Ovako, covek je pregledao, konstatovao da je fizicki i sto se razvoja tice sve u redu, ali mi je rekao da izbacimo vitamin D (pijemo Vigantol kapi), a da ne uzimamo ni AD. Kad mi je ispostavio racunicu o kolicini vitamina D koje moje dete unosi zajedno sa hranom, nekako sam i bila pri sebi i dvoumila se oko toga. Ali kad sam procitala bezbroj clanaka na internetu, frapirala sam se! Posledice zbog previsokog unosa mogu da budu katastrofalne. Dovoljan je samo 4 puta veca kolicina od preporucene pa da dodje do toksikacije. A jedan od najblazih simptoma toksikacije je i gubitak apetita! O ostalima i da ne govorim. Propadanje kostiju, bubrega, srca zbog talozenja kalcijuma.. Ma uzas! A jos kad sam pomislila na to da mi je pedijatrica rekla da "nastavim sa kapima" posle snimanja kukova, iako je konstatovala brze srazrevanje kukova nego sto je uobicajeno, odlepila sam!
Izbacila sam kapi pre tri dana, a jutros smo dali krv. U ponedeljak cemo urin.
Otvorila sam temu u rubrici Nutricionizam i dobila potvrdu da preveliki unos vitamina D, izmedju ostalog, izaziva i gubitak apetita.

ALI TO JE BILA CISTA MATEMATIKA! :x
I ne mogu da verujem, da sam morala da potegnem nekoga sa profesorskom diplomom, zbog tri racunske operacije! A jos gore je sto se te kapi prepisuju po automatizmu, i u stilu "ta jedna kap nije nista..."
JOJ! :x
Orijentacije radi: potrebna dnevna doza je od 300 do 400 IJ. JEDNA KAP Vigantola ima oko 666 IJ! Pa kad se doda adaptirano mleko koje u sebi vec sadrzi dnevnu dozu ( na 500 ml mleka: 200 IJ pa navise koliko moja Ena sada jede, a jede lose) i plus ono sto se stvori izlaganjem suncu, pa ja sam nju trovala svaki dan! A jos kad se setim da mi se par puta, za jednom kapi omakla jos jedna, katastrofa!!!

Udavila sam objasnjavajuci, ali koliko sam shvatila iz svog primera, stvarno se zezaju sa tim kapima.
Pokusala sam sto detaljnije da objasnim, da bi i druge mame cija su deca na adaptiranom mleku znale sta daju deci, posto pojedinim pedijatrima "to nije nista".
U svakom slucaju cu sve obavestiti o rezultatima.

Alexandra, hvala ti sto se interesujes!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: