Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: akutna leukemija
PostPoslato: Pon Jul 30, 2007 6:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 27, 2007 3:59 pm
Postovi: 4
Htela sam da vam ispricam istoriju bolesti moje majke, koju jos ne mogu prihvatiti kao realnost.
Pre par (4) meseci, moja majka (65 godina) uradila je mamografiju i analizu krvi i nista problematicno joj nisu pronasli. Sve je bilo O.K. Pre 2 nedelje po kozi celog tela poceli joj se pojavljivati hematomi, a usna supljina (desni) povremeno su joj krvarili. Primili su je na kliniku hematologije i konstatirali su pad trombocita (na 6)- trombocitonpenija. Pocela je terapija, ordinirali su Vesanoid, ali po nedelju dana stanje se tako iskompliciralo, da je dobila pneumoniju. Lekari su digli ruke, konstatirajuci da je dijagnoza akutna leukemija veoma nepredvidljiva, tako da mozemo ocekivati i najgore. To se i desilo. Nakon 24 casa od pneumonije moja majka je priminula, od cerebralne hemoragije. Rekli su "da je dosla ranije mozda bi mogli i nesto uciniti"!
Ja kao osoba neupucena u medicinu mislim da bi se mozda moglo nesto i uraditi. Molim vas dali se to stvarno moze ocekivati, da tako brzo izgubite najblizeg. I dali je ta akutna leukemija nasledna! Kako da znam koji su simptomi za rano otkrice leukemije. Molim vas dajte mi neki odgovor!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 05, 2007 7:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Poštovana, ak. leukemija nije nasledna bolest, nema mesta panici i ne postoje nikakvi scrining testovi kojima se može predvideti. Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Samo da se zahvalim!
PostPoslato: Pon Avg 06, 2007 9:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 27, 2007 3:59 pm
Postovi: 4
Hvala Vam puno! Zelim sve najbolje!Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 31, 2007 12:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 31, 2007 11:58 am
Postovi: 5
Ako moze neko da mi pomogne.Naime moja devojka boluje od akutne leukemije.Zanimaju me sledece stvari ako neko zna.Koliko traje lecenje,koliki je procenat izlecenja,ako nesto znaci ona ima 18 godina,i kakva se terapija koristi.Naime doktori su joj rekli da lecenje traje oko 6 meseci i da je posle toga vise nece imati,mene zanima i da li je to istina.Hvala Vam unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 31, 2007 7:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 11:46 am
Postovi: 146
Sve zavisi od osobe do osobe koliko ce lecenje trajati. Kada god neko pocinje da se leci, obicno kazu od 6 meseci do 2 godine. Sada, zavisi da li ona ima limfoblasnu ili nelimfoblasnu (odnosno mijeloblasnu) leukemiju (izvinjavam se ako nisam bas u slovo pogodila nazive). Kod prve, lecenje obicno traje duze, a kod druge se primenjuju blokovi terapije, tako da se to obicno zavrsi pre. Posto je ona starija (nije dete), predpostavljam da ima ovu drugu vrstu koja se leci po blokovima, mada ne mora da znaci.. Javi koju tacno leukemiju ima, pa ti mogu reci kakva se terapija koristi odprilike.. Ja nisam lekar, ali sam prosla kroz sve to i znam ponesto :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 31, 2007 8:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 31, 2007 11:58 am
Postovi: 5
Ovu drugu valjda,ako je za nju skracenica AML


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 01, 2007 10:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 11:46 am
Postovi: 146
Jeste to. I ja sam nju imala... Sad, zavisi koliko ce blokova ona primati.. Ja sam primila 4.. U sva 4 bloka idu citozare (od njih je muka, ali ondasan bas pomaze..), a u svakom bloku, pored njih, idu jos neki citostatici (ako te interesuju bas nazivi, mogu da nadjem pa da ti kazem...). Prva faza lecenja (prvi blok) je jako bitna, jer tada se bolest dovodi u remisiju, a ostali blokovi sluze da bi tako i ostalo.. Imace vadjnje kostane srzi 15. i 30. dan od pocetka terapije (prvog bloka) i ako tada udje u remisiju (moze i 30.dan, ne mora 15.), onda ne bi trebalo vise da ih ima.. Lumbalne punkcije imace pre i posle svakog bloka (osim pre prvog.. ja sam bar tako imala..). Gde se ona leci?
E, da, znaci posto ona ima tu vrstu, ako sve ide kako treba, tj.ako udje u remisiju i ostane u njoj, lecenje moze bas brzo da se zavrsi, ja sam npr. zavrsila lecenje za 4,5 meseca... Izmedju svakog bloka obicno skroz padne krvna slika (i uglavnom se dobije temperatura, jer padnu i leukociti) pa se primaju trombociti i krv..
Javljaj kako je i veliki pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 01, 2007 3:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 31, 2007 11:58 am
Postovi: 5
Leci se u Klinicko bolnickom centru Srbije.Zali se vec na mucnine,a terapija nije ni pocela.Da li je to normalno?Izvini sto postavljam ovoliko pitanja i podpitanja ali malo sam sludjen i verovatno još uvek u šoku


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 01, 2007 4:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 11:46 am
Postovi: 146
nemoj da se izvinjavas, drago mi je ako mogu da pomognem..
Ja nisam imala mucnine pre terapije, ali predpostavljam da to nije nista cudno.. Mene su bolela ledja, neke kosti su mi bile izrazene, imala sam temperaturu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Nova
PostPoslato: Uto Sep 04, 2007 11:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 04, 2007 11:06 pm
Postovi: 5
Lokacija: SARAJEVO
Cao!
Ja sam nova na ovom forumu.Prije pola godine oboljela sam od AML M2,
dobila 4 hemoterapije i sad sam kod kuce.Samo je pitanje dokle?E ,to cemo tek da vidimo.Pozdrav svima :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 05, 2007 2:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 11:46 am
Postovi: 146
Zasto je pitanje dokle?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 05, 2007 6:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 04, 2007 11:28 am
Postovi: 4
Draga Dijana A,
ako sumnjaš u svoje izlečenje, i ako se ne osećaš baš najbole, ja bih ti savetovalja da pokušaš da dođeš do Prof.Dr.Sci.Med.Milomira Maleševića. Poslednje što sam čula je da radi u Tuzlanskoj bolnici. Ja sam inače iz Novog Sada, a Profesor mi je majci spasao život davne 1993-1994 na VMA u Beogradu gde je boi načelnik Instituta za hematolugiju.
Izuzetan je čovek, samo ga treba slušati.
Nadam se da ti njegova pomoć neće biti potrebna. I da ćeš ti još dugo i lepo proživeti.
Sretno!!!!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 08, 2007 5:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 04, 2007 11:06 pm
Postovi: 5
Lokacija: SARAJEVO
Cao svima!
Mozda nisam bas najbolje sastavila proslu poruku,pa izgleda da nevjerujem u sebe i svoje izljecenje.Bas naprotiv,nisam nikada sumnjala u to ,pa ni kada mi je bilo najgore.Ja sam lijecenje zavrsila i sada idem samo na kontrole i iskreno se nadam da sam bas ja jedna od onih 10 do 30 % kojima se bolest nece vratiti.Za doktora Malesevica sam cula i imam namjeru da idem u Beograd za neke nalaze koji se ne mogu uraditi u Sarajevu.Za sada se odlicno osjecam i nadam se da ce tako i ostati.
Jako mi je drago da sam nasla nacin da komuniciram sa ljudima koji imaju ista interesovanja kao ja,i ako mogu nekome da pomognem sa svojim iskustvima i savjetima rado cu to uciniti.Veliki pozdrav svima :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 10, 2007 11:44 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 11:46 am
Postovi: 146
kako 10 do 30%? Sanse da se vrati bolest su tolike, a da se ne vrati su mnogo vece. Ne znam sada za M2, ali to je samo za nijansu gore od M1, a za njega znam da je procenat da ti se vrati bolest mala.. Nesto oko 30% valjda..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 10, 2007 3:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 04, 2007 11:06 pm
Postovi: 5
Lokacija: SARAJEVO
Ja ne znam gdje ste Vi procitali da je to procenat da se bolest vrati,ali u literaturi do koje sam ja dosla fino pise da je procenatbolesnika koji udju u ramisiju poslije hemo terapije od 60 do 80%,zavisno od stadija u kojem je bolest bila kad se pocelo sa lijecenjem i od starosti bolesnika.Od tih koji udju u remisiju ,njih 10 do 30 % imaju sansu da im se bolest ne vrati.
I jos nesto,ove podgrupe leukemije nisu svrstane od M1 do M9 zbog tezine bolesti tj.da je jedna laksa ako pripada manjem broju,nego po vrsti blasta koje se nalaze u krvi,odnosno da li su blasti sa sazrijevanjem ili ne.
Jedna od tezih vrsta je M3 koja izaziva jaka krvarenja iz svih tjelesnih supljina,koja se dosta tesko zaustavljaju,ali zato ko udje u remisiju ima velike sanse da vjeruje u totalno izljecenje i sto je jos vrlo bitno ,njima ne treba transplantacija kao kod vecine drugih grupa.Eto nadam se da sam bila od pomoci.Veliki pozdrav svima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: