Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: nuspojave radioterapije
PostPoslato: Pon Jul 30, 2007 4:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 9:17 pm
Postovi: 60
Lokacija: Beograd
Pitanje za sve koji su imali iskustvo sa radioterapijom tj zracenjem, ili mi mogu dati strucan odgovor -

koje su uobicajene nuspojave radioterapije, osim crvenila koze? U pitanju je paralelna, preventivna radioterapija CNS/a (dakle mozga, gde nema metastaza, ali se zraci preventivno) i grudnog kosa (zbog tumora na plucima koji je prethodno dobro odreagovao na hemioterapiju).

Da li svakodnevni blagi trnci u prstima na rukama i na nogama (koji su se mojoj majci pojavili od kada je krenula sa zracenjem) mogu imati veze sa radioterapijom centralnog nervnog sistema?

Unapred hvala,

Ana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 05, 2007 7:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Poštovana,
ovi simptomi koje opisujete ( parestezije u prstima šaka i nogama) su najverovatnije posledica tzv. paraneoplastičnog sindroma - periferne neuropatije a ne nusefekat radioterapije. Periferne neuropatije su vezane za motorne i senzorne nerve i manifestuju se kao parestezije, gubitak senzibiliteta, mišićna slabost... Ove promene ( kao i ostale u sklopu tzv. paraneoplastičnog sindroma) nastaju usled povećane ektopične sekrecije biološki aktivnih supstanci koje luči sam tumor i često mogu imitirati i meta promena. Ne leče se ponaosob- povlače se na primenu hemioterapije, radioterapije ili operativnog lečenja.Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: nuspojave radioterapije
PostPoslato: Ned Avg 05, 2007 9:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 9:17 pm
Postovi: 60
Lokacija: Beograd
Tartufa,

Hvala na odgovoru. Moja majka je primila, kako rekose, prilicno jaku dozu zracenja, s obzirom da je trajalo samo deset dana (zracen joj je grudni kos i preventivno glava). Pred kraj terapije, a posebno sada, svega nekoliko dana nakon sto je zavrsena, ima probleme sa gutanjem kada jede (bolove pri gutanju). Procitala sam negde na internetu da je to normalna nuspojava prilikom zracenja grudnog kosa, ali me interesuje da li ce to s vremenom prestati? Ili ce ostati kao trajna posledica? Takodje, posto joj je zracena glava, cula sam da u tom slucaju opada kosa, ali njoj jos uvek nije pocela da opada (bila joj je opala od hemioterapije i potom pocela da raste). Da li je i to u slucaju radioterapije individualno ili opadanje kose pocinje tek nakon prestanka terapije?

Pozdrav i hvala puno na odgovoru,

Ana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 05, 2007 11:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Problemi sa gutanjem su očekivani , nestaće vremenom- eventualno se daju manje doze kortikosteroida. Kosa neće opasti nakon radioterapije.Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: nuspojave radioterapije
PostPoslato: Sre Avg 08, 2007 1:08 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 9:17 pm
Postovi: 60
Lokacija: Beograd
Draga Tartufa,

hvala na odgovoru, mada, evo vec samo cetiri dana nakon okoncane radioterapije, i dva dana nakon sto sam poslala onaj post, mojoj majci kosa pocinje da opada. Moguce da je to individualna reakcija, ali u svakom slucaju, ma, to i i nije toliko bitno, izrasce ponovo valjda!

Pozdrav!

Ana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 09, 2007 5:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Draga Ana, radioterapija(kao i citostatska hemioterapija,uostalom i u većoj meri) ima toksično delovanje na folikul dlake.S psihološkog stanovišta jedna je od najtežih neželjenih posledica promene lekova.Obično se javlja 2-3 nedelje nakon početka lečenja i najčešće je privremena.Kosa počinj da raste obično 1-2 meseca nakon završetka hemioterapije, još brže nakon završetka zračne terapije glave.
Što se tiče senzorne neuropatije, može uzimati komplex Vit. B. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: nuspojave radioterapije
PostPoslato: Čet Avg 09, 2007 8:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Dec 15, 2006 9:17 pm
Postovi: 60
Lokacija: Beograd
Draga Tatrufa,


Hvala na odgovoru!

Nadam se stvarno da je to prolazno, jer kao neko ko stvarno stalno luta internetom citajuci razne tekstove (strucne, sa nekih medicinskih sajtova) procitah negde da posle hemioterapije kosa brzo izraste, ali da ako opadne posle radioterapije, moze da se desi da uopste ne izraste. Al, ma, najmanji problem u celoj ovoj prici je kosa!

Hvala ti na svim ovim odgovorima, i zelim ovom prilikom, a povodom nekih nedavnih postova koji su se pojavili na ovom sajtu, da se zahvalim tebi i svim doktorima koji imate pre svega dobru volju da pored svojih svakodnevnih obaveza redovno odgovarate na nasa pitanja. To je pre svega stvar vase dobre volje i zelje da u okviru svoje struke pomazete savetima i ovim putem. Medicina, kao i svaka nauka, nema bas sve odgovore, ali ljudi koji se bave medicinom imaju jednu od najstresnijih profesija. Ukoliko su, pored svog svakodnevnog posla spremni i da daju svakodnevno odgovore ljudima ovim putem, svaka im cast!

Puno pozdrava,

Ana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: nuspojave radioterapije
PostPoslato: Uto Okt 20, 2015 9:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 20, 2015 8:59 pm
Postovi: 2
Na facebook-u postoji grupa koja se bavi problematikom zračenja, vodi je prim.dr. Kata Dabić Stanković. I odlična je jer možete pitati sve što vas interesuje i razjasniti sebi.
https://www.facebook.com/groups/969241973148923/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: nuspojave radioterapije
PostPoslato: Pet Jul 15, 2016 9:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 14, 2014 12:06 pm
Postovi: 9
Bolujem od karcinoma prostate T3, CA prostate, imao sam problema sa mokrenjem bolove na dnu karlice pritisak na debelo crevo. Operisan sam pre dve godine i pojavio se recidiv pa mi je predložena zračna terapija, koja mi je teško pala. Međutim niko mi od lekara nije objasnio kako smanjim te nuspojave a da ne pričam kako da se hranim i živim, jednostavno nisu imali vremena. Pogotovu pošto sam se zabrinuo jer mi se pojavio recidiv, nisam znao šta i kako da radim. Preko drugih pacijenata sam saznao za udruženje Vera život je čudo, pa sam im se obratio. Tu sam imao prilike da popričam sa svim njihovim stručnjacima koji su mi objasnili prirodu moje bolesti, dali predloge kako da živim i kako da se lečim. Ovom prilikom se posebno zahvaljujem doktorki Milijani, Gospođi Marijani i Gdinu Milošu koji su mi svojim savetima puno pomogli. Imao sam sreću da saznam za ZeoMac i da krenem da ga koristim, posle prve kutije za koju mi je trebalo oko dvadeset dana osetio sam kako mi se stanje vidno poboljšava. Posle šest meseci korišćeja zeomaca, imunofana, antiparazitske terapije po hildi klark i detoksikacije tela, meni se po urađenom skeneru skoro sve povuklo. Verujem da će se na kraju sve povući.
Što bi gdin Miloš rekao bolest i lek je u nama samima, i stvarno je tako.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: