Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Alergija ili alergijska astma
PostPoslato: Čet Jul 26, 2007 10:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 26, 2007 9:50 am
Postovi: 2
Imam 28 godina i od poslednja dva meseca imam gušenja koja traju u proseku 6 dana a javljaju se na otprilike 12 dana. Moram da napomenem da mi se svaki put gušenje javljalo kad je bilo izrazito toplo, javilo mi se čak i na moru. Po prestanku tog perioda gušenja imam osećaj da su mi pluća puna šlajma, grlo mi je suvo, nos zapušen i ponekad se zakašljem suvo.

Bila sam kod specijaliste pulomologa (VMA) koji mi je svaki put radio spirometriju.
Nalazi spirometije su svaki put normalni “sem lako povisenih otpora u fazi ekspirijuma” i vrednosti MEF 25 su bili ispod normale. Doktor mi je dao Ventolin koji mi nije pomagao. Kada se gusenje javilo drugi put radjen je bronhoprovokacijski test sa histaminom, gde je nakon inhalacije histamina u koncentraciji od 2 mg došlo do pada FEV1 za 18% i konstatovano je da se radi o umerenoj bronhijalnoj hiperaktivnosti, tj. Da je test pozitivan. Tad sam uradila i alergo probe i ustanovljena je alergija na polen trave 10, drveća 4, korova 4 i histamina 5 (napisali su da je to značajna reakcija). Sve od terapije što sam dobila je pulmicort 400 mg ujutru i uveče 3 meseca. Moram da napomenem da sam sve preglede plaćala a imala tretman kao u državnim bolnicama, da bi mi na poslednjem pregledu lekar pružio vizit kartu svoje private klinike, pa ogorčena takvim tretmanom rešila sam da pribavim sve potrebne upute i lagano ali sigurno krenem na lečenje u Klinički centar.

Na Kliničkom centru sam radila briseve grla, nosa i isprljuvka na bakterije i gljivice i svi rezultati su negativni. Takođe su mi radili alergo probe i ovde mi je nađena alergija na polen trave (papula 7 eritem 15), polen korova (papula 2 eritem 8) i histamin (papula 4 eritem 17). Uradila sam i bronhoprovokacioni test sa metaholinom. Prošla sam sve doze od 0.108 do 0.72 i ovaj test je negativan, mada je niža vretnost MEF 25 i iznosi 56.8. Kod doktora idem tek sledeće nedelje.

Mene interesuje sledeće:
1. Kako je moguće da su mi na VMA ustanovili alergiju na polene trava, korova i drveća, a u Kliničkom samo na polen trave i korova?
2. Na testu sa histaminim na VMA sam pozitivna (lakše), a na testu sa metaholinom Klinički sam negativna?
3. Da li se u mom organizmu dešavaju takve promene (u pitanju je razdoblje od mesec dana) ili neke analize nisu dobre?
4. Šta pokazuje MEF 25?

Nisam rekla da je snimak pluća ok, takođe i ezinofili u komori=130µl i IgE1=47.5
Izvinjavam se unapred na ovako opširnom opisu, ali mislim da je najbitnije ustanoviti pravu dijanozu i uzeti pravu terapiju jer se jedino tako mogu postići pozitivni rezultati.
Ja do sad nisam ništa koristila sem ventolina koji mi ponavljam nije pomagao, mučila sam sam se ali uspevala da izdržim gušenja (koja nisu bila baš laka). Poslednje nedelje sam uzimala Prospan akut šumeće tablete da pokušam da razbijem šlajm i čini mi se da je šlajm krenuo ali neznatno.
Nadam se da će neko imati strpljenja da pročita ovo i da da neki savet.
Unapred zahvalna!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 31, 2007 8:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 23, 2007 9:31 pm
Postovi: 10
Samo da vam dam podrsku, i ja patim od problema astme i alergije, samo hrabro sta da vam kazem, nekad ne pomazu ni lekovi, pa probajte da ublazite tegobe u kombinaciji sa prirodnim lecenjem. Inhalirajte se, zbog nosa koji je zapusen, izbacite iz kuce tepih i slicno, sve sto je pufnasto i upija prasinu, pored kreveta mozete staviti lavandu koja opusta i olaksava disajne puteve, uzimajte neke mentol bombone... (nasla sam negde da je ULJE NIGELE SATIVE-SCHWARCKÜMELÖL- CRNI KUMIN, jako dobro za alergije..) Puno srece , izbegavajte dim od cigareta i sto vise cistog vazduha, a manje cigareta...
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 02, 2007 5:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 26, 2007 9:50 am
Postovi: 2
Gde mogu da nadjem kalendar cvetanja trava i korova?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 05, 2007 11:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 14, 2005 1:19 am
Postovi: 120
pogledaj stranice nspolen


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alergija ili alergijska astma
PostPoslato: Čet Sep 29, 2011 7:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 09, 2010 1:50 pm
Postovi: 10
I ja razumijem ovo. Alergijska astma mi je dijagnosticirana prije 8 godina. Radili su testove i ispalo je da sam alergičan na sve na što su me testirali, ruka mi je pocrvenila sasvim. Drugi put je test bio drugačiji.

_________________
Kreni zdravo jer zdravo čovek ima 100 želja, bolestan samo jednu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alergija ili alergijska astma
PostPoslato: Čet Avg 09, 2018 12:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 09, 2018 11:52 am
Postovi: 1
pozdrav svima
imao sam brohilnu asmu sa 2 godine i prestao da imam napade negde oko 8 godina al napadi su bili slabi posle 3 godine ja dan danas nema problema sa asmom bio sam kod lekara na te testove za asmu reagovao sam na dozu od 4mg histmina I fev1 mi je za 12% umanjen lekari su me ocenili nesposobnim za vojsku
kazu prasina I cebe ce da izazove asmu opet sto je smesno za mene kad mi to kazu
ja radim u firmi ad radijator zr vec 2 godine nisam dobio napade asme jer u ovoj firmi ima prasine na tone udjes u beli mantil izadjes u crni jer u firmi su uslovi losi magla prasine je na sve strane udises em je toplo i kao asmaticar ja tamo ne bih smeo ni da koraknem a kamoli da radim 2 godine! svakog dana trcim 3 km 12 min bavim se teskim fizikim poslovima cak I u firmi radim pod tom maglom teske fizicke poslove i nista mi ne fali!
spirometrija je uredan nalaz
rekao je da imam kontrolisanu asmu brohilnu i to blagu mogu da slikam nalaz ako neko se razume u te stvari


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: