Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: SKOLIOZA
PostPoslato: Sre Jul 04, 2007 11:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Evo, saljem onu sliku koju sam obecao, pacijentkinja Lj.S. stara 54 godine, "S" skolioza 110 stepeni u gornjem delu i 100 stepeni u donjem delu. Izrazena respiratorna/ventilatorna insuficijencija, vitalni kapacitet oko 30% (jedva nesto iznad 1 litra), mijalgije i radikulopatije, veliki gibus, poremecen hod... Do pre par meseci je radila u fabrici, tek skoro je obradjena za invalidsku komisiju. Lecena od 14. godine na Banjici, nosila midere i slicno, operativno lecenje joj nikad nije predlozeno... Na drugoj slici sam iscrtao plavom bojom granice grudnog kosa, zutom karlicu, a crvenom krivinu kicmenog stuba. Izvinjavam se zbog loseg kvaliteta slike, na negatoskopu mi je ispalo jos gore, a sa blicom se dobija jak odsjaj...

Slika1:

Slika

Slika 2:

Slika

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 04, 2007 11:10 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ovaj jedinstveno nefunkcionalan forum mi cak ne dozvoljava ni da ubacim sliku na jednostavan nacin...? U svakom slucaju, linkovi su ispravni, evo ih ponovo:

http://www.uploadimages.com/main#image-176616
http://uploadimages.com/manage/MTUwMDEuMTU5Nzk=.176617

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 05, 2007 3:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Strasno, nisam verovao da ovako nesto moze da se vidi... Svaka cast kolega, ovo je redak primer zanemarene skolioze.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: saf
PostPoslato: Pon Jul 09, 2007 12:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 09, 2007 12:16 pm
Postovi: 1
Imam 20 godina.Skoliozu su mi rekli da imam kada sam imala 14.Isla sam na korektivno plivanje i radila vezbe (mada moram da priznam ne rednovno). Ceo zivot se bavim sportom (folklorom),nikada nisam imala bolove.Zakrivljenje mi je 60 stepeni .Pre par meseci doktorka mi je rekla da radim samo vezbe za skoliozu .Htela bih da pitam da li je dovoljno samo jacati misice kada je ovako veliko savijanje kicme ili treba da se ide na operaciju??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 09, 2007 3:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Pa koliko ja znam, sve preko 50 stepeni je za operaciju, jer se ugrozava rad srca i pluca. Svaka cast ako nikada do sada niste imali tegobe, i ako mozete da se bavite folklorom. Ali to nije pravi sport za Vase stanje. Mada sa ovom krivinom, nikakve vezbe ne pomazu.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 09, 2007 3:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 13, 2007 3:55 pm
Postovi: 75
Lokacija: Beograd
Svaka cast vasoj pacijentkinji za zivot sa ovakvom kicmom.Da li znate zasto joj na "banjici" nisu predlozili operaciju?Jer ako ovo nije za operaciju neznam sta jeste.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 09, 2007 5:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Zaista ne znam, ona je imala to jos pre 40 godina, leci se od 14. godine, moguce je da nisu radili opreacije sa haringtonovom shinom? Zaista ne znam. Meni je drugo neverovatnije: koji je lekar toj zeni napisao lekarsko uverenje da je sposobna da radi????

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 09, 2007 11:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Za Stefani:
Kazu da je danas pomerena granica za korekciju skolioze sa zavrsetkom tzv.teenage godinama dok je ranije to bilo i nize.Znaci prelazite granicu ali ne treba uvek verovati ni knjigama i vezbe za skoliozu,ali-moram velikim slovima-SAMO PRAVILNO IZVEDENE I PRAVILNO DOZIRANE,mogu imati efekta.Za dr.Ivicu:Ovo je vrlo interesantno i lici mi na jednu pacijentkinju koja ima slicno zakrivljenje ali koje se pogorsalo u prethodne 3-4 godine dok je do tada bilo skoro na oko neprimetno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 10, 2007 12:55 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 13, 2007 3:55 pm
Postovi: 75
Lokacija: Beograd
koji je lekar toj zeni napisao lekarsko uverenje da je sposobna da radi????[/quote]
Pa,kad neki lekari rade tako kako rade. :x


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 11, 2007 1:47 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Nije ni meni bilo jasno kako su toj zeni na "Banjici" rekli da ne moze da se operise pa sam pitao kolege koje se bave kicmom. Skolioze se na "Banjici" operisu od 1971. pa je mozda ona bila na pregledu ranije, tad joj je receno da ne moze da se operise i nije se vise javljala tamo na pregled. Ne tvrdim da je to sigurno bilo tako, ali je moguce.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 12, 2007 10:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Za ovih 20.god koliko radim samo jednom sam videla nesto slicno.Rec je o devojcici (12god) aktivna sportistkinja koja se bavi ritmickom gimnastikom,mala je Grkinja.Prijateljica njene majke me je zamolila da pogledam snimak i u prvom momentu sam pomislila da je tako nesto nemoguce.Pregledana je na Banjici gde je utvrdjeno da zahvaljujuci svojoj mrsavosti i sitnoj gradji ovoliki deformitet ne predstavlja veci problem,ali joj je ipak savetovana operacija,koju su roditelji i prihvatili,ali je operacija uradjena u Hjustonu.
Nemam daljihinformacija o njenom stanju,ali znam da je dete operisano i da je operacija dobro prosla sta god to znacilo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 13, 2007 12:18 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Jos jedna zanimljivost vezana za ovu pacijentkinju je to sto ona uopste nema veliki gibus i osim blagog hramanja prilikom hoda, tesko mozete i pretpostaviti da ima ovakav deformitet. Naravno, dok se ne svuce i ne uradite pregled...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 06, 2007 7:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Feb 13, 2005 11:13 pm
Postovi: 81
Lokacija: bg
gde bih mogao da odem da mi snime stepen iskrivljenja skolioze u beogradu?
Imam bolove u kicmi skoro svakog dana ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 07, 2007 3:00 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
ako se nije nesto izmenilo u sistemu specijalizacije, stepen skolioze na rentgenskom snimku moze da izmeri svaki oroped. Znaci, mozete da birate... KBC Bezanijska Kosa, KBC Zvezdara, KBC Zemun, ortopedska klinika u Visegradskoj, "Banjica"...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 11, 2007 9:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 11, 2007 8:54 pm
Postovi: 1
Doktore da htela sam da vas zamolim da ako ste u mogucnost prokomentarisete moju situaciju.
Krivu kicmu imam od 10.godine.Isla sam na vezbe,koje nisam radila u kucnim uslovima.SA 15 godina sam zapocela lecenje na Banjici.Ugao skolioze mi je bio 30 stepeni ("C")i nosila sam mider jedno vreme,radila vezbe...dok nisam odustala od svega...4-5 godina nisam pratila bolest.Sada sam opet snimila kicmu i pregledao me je samo fizijatar,mada mislim da je potreban i pregled ortopeda(ispravite me ako gresim),i prepisao fizikalnu terapiju.Na nalazu pise:
da imam blagu sinistrokonveksnu skoliozu u vidu slova "s" i ispravljenu fiziolosku lordozu lumbalne kicme.Nepotpuna spina brifida na VS 1.Postoje sitne Schmorl-ove hernije na gornjim pokrivajucim povrsinama korpusa Vth 3-12,kao i na donjim.
Ugao skolioze je 30(primarna) i 27 stepeni sekundarna.Osecam da mi stanje promenilo u odnosu na prethodne godine.Sta je u pitanju.Kako da pomognem sebi.Imam 23 godine.
Unapred veliko hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: pauk21 i 44 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: